Dodekanez


Na mapach: 36°22′N 27°13′E/36,366667 27,216667

Dodekanez w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dodekanez (gr. Δωδεκάνησα, Dodekánisa, co znaczy „dwanaście wysp”) – archipelag na Morzu Egejskim i do końca 2010 roku prefektura (nomos) w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Południowe w Grecji ze stolicą w Rodos. Prefektura Dodekanez zajmowała łączną powierzchnię 2714 km², zamieszkiwało ją około 200,5 tys. ludzi (stan z roku 2005).

Spis treści

Warunki naturalne | edytuj kod

Prefektura Dodekanezu w Grecji

Powierzchnia wysp jest przeważnie górzysta. Panuje tu klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i upalnymi, suchymi latami.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Najbardziej znaną spośród wysp Dodekanezu jest niewątpliwie Rodos – odwieczny ośrodek administracyjny regionu. W starożytności wyspa słynęła przede wszystkim z zaliczanego do siedmiu cudów świata Kolosa Rodyjskiego. Był to też najsłynniejszy po Cyprze ośrodek kultu Afrodyty. Chociaż sam Kolos nie dotrwał do naszych czasów, na wyspie można podziwiać starożytne ruiny, a także późniejszą bizantyjską, wenecką i osmańską zabudowę. Archipelag Dodekanezu przyciąga też turystów ze względu na wspaniałe piaszczyste plaże i słoneczną pogodę południowej części Morza Egejskiego.

Wyspy Archipelagu | edytuj kod

Prefektura obejmuje 163 wyspy, z których 26 jest zamieszkanych. Poniżej lista 12 wysp, które dały archipelagowi nazwę, w kolejności malejącej powierzchni (liczba ludności wg stanu na 2011 r.):

Ponadto w archipelagu tym znajdują się następujące wyspy (liczba ludności wg stanu na 2011 r.):

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Dodecanese (ang.). www.visitgreece.gr. [dostęp 2013-09-08].
Kontrola autorytatywna (grupa wysp):
Na podstawie artykułu: "Dodekanez" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy