Dolmusz


Taksówka zbiorowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dolmusz)
To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 7 maj 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Minibus wykorzystywany jako taksówka zbiorowa w Kamerunie

Taksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRRmarszrutka” – od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectivo) – środek transportu drogowego w wielu częściach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się (choć nie tylko). Często – z powodu braku komunikacji publicznej w danym rejonie – jest to jedyny sposób poruszania się na duże odległości dla osób niedysponujących własnym środkiem transportu.

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy – taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

W Polsce taksówki zbiorowe występują m.in. w Zakopanem, Bieszczadach, na Warmii i Mazurach.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Robert Farris Thompson, Tap-tap, fula-fula, kia-kia: The Haitian bus in Atlantic perspective, African Arts, Los Angeles, wiosna 1996, s. 41.
  2. Robert Farris Thompson, Tap-tap, fula-fula, kia-kia: The Haitian bus in Atlantic perspective, African Arts, Los Angeles, wiosna 1996, s. 39.
  3. Stuck in Traffic; Urban Transport in Africa (page xi) Ajay Kumar & Fanny Barrett. Africa Infrastructure Country Diagnostic in cooperation with the World Bank, January 2008. Draft Final Report.
Na podstawie artykułu: "Dolmusz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy