Dominika Minicz


Dominika Minicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dominika Minicz z d. Sieradzan (ur. 28 kwietnia 1980 roku w Stargardzie Szczecińskim) – polska siatkarka, występująca obecnie na pozycji przyjmującej, a dawniej atakującej.

Życiorys | edytuj kod

Kariera siatkarska Dominiki Sieradzan rozpoczęła się w wieku ok. trzynastu lat. Właśnie wtedy, spośród uprawianych dyscyplin sportu, zawodniczka postanowiła wybrać piłkę siatkową, porzucając lekką atletykę i pływanie.

Trenowała następnie w miejskim klubie Znicz w rodzinnym Stargardzie Szczecińskim, wówczas występującym w rozgrywkach III ligi siatkówki kobiet. Druga klasa liceum przyniosła zwrot w jej karierze, gdyż zawodniczka rozpoczęła naukę w uruchomionym właśnie Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym przy Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu. Szkoła ta, od początku swego istnienia, uczestniczy w siatkarskich rozgrywkach ligowych kobiet na szczeblu seniorek, a zawodniczki SMS stanowią trzon reprezentacji Polski kadetek i juniorek. Tam Dominika Sieradzan osiągnęła pierwsze sukcesy międzynarodowe.

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła karierę profesjonalną w Wiśle Kraków, klubie uczestniczącym wówczas w rozgrywkach najwyższej ligi piłki siatkowej kobiet w Polsce, a okres gry w krakowskim klubie pokrył się z czasem studiów siatkarki na tamtejszej AWF.

Po czterech sezonach spędzonych w krakowskim klubie, przeniosła się do klubu z Muszyny, z którym zdobyła tytuł mistrzyni Polski sezonu 2005/2006, choć nie była w tamtym czasie zawodniczką podstawowego składu swojej drużyny. W klubie z Muszyny spędziła cztery lata, po czym przeniosła się, począwszy od sezonu 2007/2008, do utytułowanego klubu z Piły.

Podobnie jak w Muszyniance, w pilskim klubie nie była zawodniczką podstawowego składu, choć mimo niewielu szans pokazania się w grze tego bardzo pomyślnego dla klubu sezonie, zebrała bardzo dobre oceny, m.in. w meczu z AZS Poznań odebrała nagrodę MVP (najwartościowszej zawodniczki spotkania).

Status "wiecznej rezerwowej" przyczynił się, zaledwie po jednym roku gry w Pile, do podjęcia decyzji o przejściu w sezonie 2008/2009 do zespołu z Kalisza, który z powodów finansowych po sezonie 2007/2008 opuściło większość czołowych zawodniczek.

Sieradzan była tam podstawową zawodniczką drużyny, której ostatecznie nie udało się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywek krajowych, z powodu trudności finansowych. Tak jak większość zawodniczek z kaliskiej drużyny, Dominika Sieradzan zdecydowała się na zmianę barw klubowych i wyjechała do Francji, gdzie z zespołem ASPTT Miluza zdobyła dwukrotnie wicemistrzostwo Francji.

W sezonie 2011/2012 zdecydowała się na powrót do Plusligi Kobiet i została zawodniczką AZS Białystok. W klubie powróciła na pozycję atakującej, co przyniosło efekty. Dobra postawa zawodniczki w sezonie została zauważona przez działaczy klubu Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna.

Sukcesy klubowe | edytuj kod

Sukcesy reprezentacyjne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dominika Minicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy