Don Sebastian de Morra


Don Sebastian de Morra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Don Sebastian de Morra (hiszp. El bufón don Sebastián de Morra) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Diega Velázqueza znajdujący się w zbiorach muzeum Prado w Madrycie.

Spis treści

Opis obrazu | edytuj kod

Przebywający na dworze hiszpańskim Velázquez kilkakrotnie malował karłów, którzy pełnili tam rolę wesołków i błaznów. Byli lubiani, ale stanowili też przedmiot kpin i szyderstw. Ubierano ich w przesadnie bogate stroje i nadawano im wymyślne imiona.

Obraz Velázqueza, odmienny od oficjalnego malarstwa dworskiego, swoją niezwykłość zawdzięcza głębokiej analizie psychologicznej modela. Artysta przedstawił karła siedzącego z zaciśniętymi pięściami na podłodze pod ścianą. Portretowany patrzy z wyrzutem prosto w oczy widza, jego twarz wyraża cierpienie i bogate życie wewnętrzne. Pomimo, że drobna sylwetka Sebastiana, zmniejszona przez skrót perspektywiczny nóg, przypomina bardziej marionetkę niż człowieka, malarz akcentuje człowieczeństwo modela i swoją empatię.

W Szwajcarii, w zbiorach prywatnych, znajduje się replika obrazu z 1645 r.

Nawiązania | edytuj kod

Replika obrazu ze zbiorów szwajcarskich Francisco Goya, akwaforta na podstawie obrazu Velázqueza

W 1778 Francisco Goya wykonał na podstawie dzieła Velázqueza akwafortę. W przeciwieństwie do oryginału karzeł Goi ma demoniczny i agresywny wyraz twarzy.

W 1982 Salvador Dalí namalował surrealistyczny obraz przedstawiający karła na tle Escorialu z jajkami sadzonymi na głowie, ramionach i rękach[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Salvador Dalí: Velazquez Dying Behind the Window on the Left Side Out of Which a Spoon Projects

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Don Sebastian de Morra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy