Donald Byrne


Donald Byrne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Donald Byrne (ur. 12 czerwca 1930 w Nowym Jorku, zm. 8 kwietnia 1976 w Filadelfii) – amerykański szachista, mistrz międzynarodowy od 1962 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

W 1953 r. zwyciężył w otwartych mistrzostwach Stanów Zjednoczonych (U.S. Open Chess Championship)[1]. W latach 1954 i 1955 dwukrotnie wystąpił w międzypaństwowych meczach przeciwko Związkowi Radzieckiemu, w pierwszym przypadku wygrywając 3–1 z Jurijem Awerbachem, a w drugim – przegrywając w takim samym stosunku z Jefimem Gellerem. Kilkukrotnie uczestniczył w finałach indywidualnych mistrzostw Stanów Zjednoczonych, najlepszy wynik osiągając w 1958 r., kiedy to podzielił IV-VII miejsce (za Robertem Fischerem, Samuelem Reshevskym i Jamesem Sherwinem, wspólnie z Larrym Evansem, Williamem Lombardym i Arthurem Bisguierem). W latach 1962, 1964 i 1968 trzykrotnie wystąpił na szachowych olimpiadach, w 1968 r. zdobywając brązowy medal za indywidualny wynik na VI szachownicy[2]. W 1962 r. Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł mistrza międzynarodowego, za wynik w turnieju w Mar del Placie (dz. IV-VII m. za Lwem Poługajewskim, Wasilijem Smysłowem i Laszlo Szabo, wspólnie z Miguelem Najdorem, Bruno Parmą, Raulem Sanguinettim i Ludkiem Pachmanem). W 1968 r. zajął VI m. w Vinkovci (za Robertem Fischerem, Milanem Matuloviciem, Vlastimilem Hortem, Borislavem Ivkovem i Florinem Gheorghiu).

Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był w kwietniu 1955 r., zajmował wówczas 38. miejsce na świecie[3].

Życie prywatne | edytuj kod

Był bratem Roberta Byrne'a (ur. 1928, zm. 2013), czołowego amerykańskiego szachisty w latach 60. i 70. XX wieku, arcymistrza, pretendenta do tytułu mistrza świata.

Przypisy | edytuj kod

  1. US Open Champions
  2. OlimpBase
  3. Chessmetrics Player Profile: Donald Byrne

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Donald Byrne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy