Dorothy Kosinski


Dorothy Kosinski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dorothy Kosinski (ur. 1954 w Meriden) – amerykańska historyk sztuki XIX i XX wieku, kurator sztuki i dyrektor muzeum Phillips Collection. Autorka książek o sztuce.

Życiorys | edytuj kod

Dorothy Kosinski urodziła się jako córka przedsiębiorcy gastronomicznego i gospodyni domowej[1]. Wychowywała się w Wallingford. Jej pierwszą pracą był letni staż zawodowy, a następnie stanowisko asystentki kuratora w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku[2].

W latach 1985–1997 pracowała przy kolekcji dzieł kubistycznych darowanej Muzeum Sztuki w Bazylei przez Douglasa Coopera[3], jako samodzielny pracownik zajmujący się katalogowaniem zbiorów[1]. Była ponadto niezależnym kuratorem dużych wystaw w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie, Muzeum Sztuki w Bazylei, Muzeum Sztuki w Wolfsburgu i Galerii Narodowej w Pradze[4].

W latach 1995–2008 pracowała na różnych stanowiskach w Muzeum Sztuki w Dallas[3]. W 2008 została dyrektorem muzeum Phillips Collection w Waszyngtonie[5].

10 lipca 2012 została mianowana przez prezydenta Baracka Obamę członkinią National Council on the Humanities[3]. Funkcję tę pełniła od 5 sierpnia 2013 do 26 stycznia 2016. Jest dyrektorem Sherman Fairchild Foundation oraz Cafritz Foundation, jak również członkinią Association of Art Museum Directors[4].

Wykształcenie | edytuj kod

Ukończyła studia na Uniwersytecie Yale'a z tytułem bakałarza sztuk, po czym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego zdobyła tytuł magistra sztuk oraz stopień doktora[5].

Działalność publicystyczna | edytuj kod

Dorothy Kosinski jest specjalistką w zakresie sztuki XIX i XX wieku. Napisała książki poświęcone następującym twórcom: Vincent van Gogh, Marcel Duchamp, Robert Rauschenberg, Jasper Johns, Gustave Courbet. Była dyrektorem przedsięwzięcia Matisse: Painter as Sculptor, realizowanego przez Muzeum Sztuki w Baltimore[2].

Życie prywatne | edytuj kod

Jest żoną pochodzącego ze Szwajcarii architekta, Thomasa Krahenbuhla. Mają dorosłą córkę[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Blake Gopnik w: The Washington Post Company: Kosinski's Path To the Phillips (ang.). www.washingtonpost.com. [dostęp 2017-05-06].
  2. a b Jacqueline Trescott w: The Washington Post: Phillips Collection Taps Dallas Curator To Succeed Director (ang.). www.washingtonpost.com. [dostęp 2017-05-06].
  3. a b c Obama White House: President Obama Announces More Key Administration Posts (ang.). obamawhitehouse.archives.gov. [dostęp 2017-05-06].
  4. a b National Endowment for the Humanities: Dorothy Kosinski (ang.). www.neh.gov. [dostęp 2017-05-06].
  5. a b Phillips Collection: DOROTHY KOSINSKI (ang.). www.phillipscollection.org. [dostęp 2017-05-06].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dorothy Kosinski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy