Dracena smocza


Dracena smocza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dracena smocza, drzewo smocze, smokowiec (Dracaena draco L.) – gatunek z rodziny szparagowatych. Roślina w naturze bardzo rzadka, o niewielkim zasięgu.

Spis treści

Rozmieszczenie | edytuj kod

Smokowiec to endemit Madery i Wysp Kanaryjskich, na których występuje zaledwie kilkaset egzemplarzy. Niedawno został odkryty podgatunek (Dracaena draco subsp. ajgal), występujący w Maroku, w górach Atlas (pasmo Antyatlas), gdzie znaleziono kilkutysięczną kolonię okazów tego drzewa. Gatunek rozpowszechniony w uprawie na Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka, tam też dziczejący[2].

Morfologia | edytuj kod

Rośliny należące do tego gatunku tworzą wysoki, ciemnoszary, sięgający do 20 m pień dzielący się na gałęzie, których ciemnozielone, wąskie szablaste liście układają się w koronę na kształt parasola. Kwiaty są koloru biało-zielonkawego. Owoce o 1-1,5 cm są mięsiste, okrągławe o kolorze pomarańczowym.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Wzrost jest powolny - po ok. 10 latach osiąga wysokość 1 m. Drewno pozbawione jest słojów więc wiek można ocenić wyłącznie na podstawie podziału gałęzi. Lubią wysoką temperaturę do 18-21 °C, nie lubią zimnych przeciągów. Podłoże to ziemia gliniasta lub torfowa. Roślina niezbyt trudna do uprawy.

Ciekawostki | edytuj kod

Dla ludu Guanczów, pierwszych znanych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, drzewo to posiadało właściwości magiczne. Spowodowane jest to częściowo faktem, że po nacięciu kory lub liści, wypływająca żywica utleniając się przyjmuje czerwonawy kolor nazywany smoczą krwią[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-10-05].
  2. Dracaena draco (ang.). TGermplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 13 stycznia 2009].
  3. Jura-Morawiec i inni, Dragon’s blood secretion and its ecological significance, „Chemoecology”, Vol. 26 (3), 2016, s. 101-105, ISSN 09377409 [dostęp 2018-03-07] .
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Dracena smocza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy