Drogi w Izraelu


Drogi w Izraelu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Droga w Jerozolimie. Przykładowy znak drogowy w Izraelu.

Drogi w Izraeluizraelska sieć dróg, które pokrywają terytorium całego państwa. Od 2003 roku izraelskimi drogami zarządza Państwowe Przedsiębiorstwo Dróg Izraela (ang. Israel National Roads Company, hebr. החברה הלאומית לדרכים בישראל). Łączna długość dróg wynosi około 6500 km[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rozwój dróg w Palestynie datuje się od 1921, kiedy to brytyjskie władze Mandatu Palestyny ustanowiły zarząd inżynieryjny zajmujący się rozbudową infrastruktury drogowej.

Po ustanowieniu w 1948 niepodległego państwa Izrael, nowe drogi były budowane w ramach państwowych prac publicznych, finansowanych przez budżet państwa. We wrześniu 2003 utworzono Państwowe Przedsiębiorstwo Dróg Izraela, które zajęło się planowaniem, rozbudową i utrzymywaniem krajowych dróg[2]. Tylko nieliczne drogi w Izraelu są budowane przez prywatne spółki.

Klasyfikacja dróg | edytuj kod

Drogi w Izraelu są poklasyfikowane jako drogi krajowe, międzymiastowe, regionalne i lokalne. Numeracja dróg jest zależna od klasyfikacji drogi:

  • Drogi krajowe – numeracja jednocyfrowa (np. Droga 1 , Jerozolima-Tel Awiw)
  • Droga międzymiastowa – numeracja dwucyfrowa (np. Droga 20 , Autostrada Ajjalon)
  • Droga regionalne – numeracja trzycyfrowa (np. Droga 471 )
  • Droga lokalna – numeracja czterocyfrowa (np. Droga 2022 )

Kontrola ruchu drogowego | edytuj kod

Państwowe Przedsiębiorstwo Dróg Izraela sprawuje razem z policją nadzór nad ruchem drogowym. W tym celu stosuje się zaawansowane technologicznie systemy elektroniczne, które zbierają informacje z różnych miejsc w kraju i przekazują je do Centrum Kontroli Ruchu, w którym odbywa się analiza zebranych danych, ich przetworzenie i podjęcie szybkich decyzji przy incydentach drogowych. Na drogach umieszczono 76 kamer ulicznych, które przekazują obraz w czasie rzeczywistym. Jeżeli zachodzi taka konieczność, aktualne informacje są przekazywane kierowcom poprzez radio i 20 elektronicznych tablic umieszczonych w newralgicznych punktach dróg i przy mostach. Istnieją plany zwiększenia liczby kamer do 350 i tablic elektronicznych do 50. Centrum Kontroli posiada także alarmowy telefon (numer 2120), który przyjmuje informacje o wszystkich niebezpieczeństwach na drogach[1].

Autostrady i drogi ekspresowe | edytuj kod

W Izraelu są 42 drogi szybkiego ruchu, z których 3 są pełnymi autostradami, 4 na części swojej długości są autostradami, a 35 to drogi ekspresowe.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Control center (ang.). W: Israel National Roads Company [on-line]. [dostęp 16 września 2008].
  2. About the company (ang.). W: Israel National Roads Company [on-line]. [dostęp 16 września 2008].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Autostrady w Azji Transport w Izraelu


Na podstawie artykułu: "Drogi w Izraelu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy