Dyrektor generalny UNESCO


Dyrektor generalny UNESCO w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dyrektor Generalny UNESCOdyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO, najwyższy urzędnik Organizacji, kierujący pracami Sekretariatu, który realizuje programy przyjęte przez Konferencję Generalną UNESCO.

Obecnie wybierany przez Konferencję Generalną co cztery lata (w przeszłości co sześć lat)[1]. Dyrektor Generalny może być wybrany na kolejną czteroletnią kadencję jeden raz[2].

Dyrektor Generalny kieruje pracami Sekretariatu Organizacji, który wdraża w życie programy przyjęte przez Konferencję Generalną UNESCO[1][2]. Odpowiada również za przygotowanie projektu programu pracy dla Organizacji oraz projektu jej budżetu, a także za opracowanie okresowych sprawozdań z działalności Organizacji[2]. Obowiązki Dyrektora Generalnego mają charakter wyłącznie międzynarodowy – Dyrektor nie może ani żądać ani też otrzymywać instrukcji od żadnego z rządów, ani też od żadnej innej instytucji[2].

Pierwszym Dyrektorem-Generalnym został w 1946 roku Julian Huxley z Wielkiej Brytanii. Od 2009 roku Dyrektorem Generalnym jest Bułgarka Irina Bokowa, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku[1].

Dyrektorzy Generalni UNESCO | edytuj kod

Poniższa lista została sporządzona na bazie informacji opublikowanych na stronach Organizacji[1]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Directors-General (ang.). unesco.org. [dostęp 2016-09-05].
  2. a b c d Akt konstytucyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (pol.). W: VILP [on-line]. [dostęp 2016-09-05].
Na podstawie artykułu: "Dyrektor generalny UNESCO" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy