Dyskusja:Andrzej Sapkowski


Dyskusja:Andrzej Sapkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

10 054 odsłon w ciągu ostatnich 3 tyg. Katrina Swinnley (dyskusja) 20:20, 10 lis 2018 (CET)

Spis treści

Untitlededytuj kod

Z tego, co pamiętam, Sapkowski nie jest żonaty -- jest rozwiedziony. Mówi o tym w wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Beresia (ale dawno to czytałem, może coś przekręcam, jak ktoś ma tę książkę mógłby zajrzeć i sprawdzić). I odkąd Dukaj dostał szóstego Zajdla, Sapkowski nie jest najczęściej nagradzany w historii tej nagrody. Ma "zaledwie" drugie miejsce.

Opowiadanie "Wiedźmin" ukazało się również w antologii "Jawnogrzesznica" wydanej przez wydawnictwo Przedświt w roku 1991. Dariusz M S 14:36, 8 mar 2007 (CET)

Czy jego książki zostały przetłumaczone na j. angielski? Ek8 14:19, 23 cze 2005 (CEST)

Kontrowersjeedytuj kod

Skoro już mamy wzmiankę o skandalu z Błażejewka, to warto choć ogólnikowo wspomnieć o jego wcześniejszych grzeszkach. Dopisałem zdanko, mam nadzieję że neutralne. A.J. 10:38, 2 wrz 2005 (CEST)

IP 83.168.106.5 twierdząc, że są to informacje nieprawdziwe usunął rozdział kontrowersje. Jednak obie sprawy odbiły się głośnym echem w środowisku, są relacje świadków. Można poprawić formę tej informacji, jeśli jest ona niezgodna z neutralnością, lecz nie usuwać. A.J. 10:31, 13 paź 2005 (CEST)

A może najpierw poczytać książki Sapkowksiego? Przeciez one mają się nijak do tych jego zartów po pijaku wyrwanych z kontekstu. Podobnie jak jego ateizm...coż...Jaka encyklopedia takie kontrowersje... Raczej: jaka prasa, takie kontrowersje. Podaj proszę źródło, w którym oskarżenia o rasizm zbija się za pomocą odwołań do prozy AS, chętnie wtedy je uwzględnię w artykule. Możesz też to zrobić sam, edytowanie nie jest trudne. --<A.J.>--<?>-- 13:08, 22 sty 2008 (CET) Polecam przeczytać wywiad z Beresiem. Sapkowski jest po prostu wyrazisty. Bardzo wątpliwe, by powyższe było prawdą, ale chyba o to chodzi, by pokazać jaki jest. Moim zdaniem akapit jest ok. Wikipedysta:Sfabia
  • Otrzymaliśmy wojnę edycyjną między 109.243.82.11 a Gripperem, dotyczącą owych kontrowersji. W mojej opinii (1) Sam fakt, że takie wypowiedzi miały miejsce (niezależnie od tego, w jakich okolicznościach), nie stanowi jeszcze o ich encyklopedyczności. Byłyby one encyklopedyczne, jeżeli wywołały by one znaczący rezonans, choćby w tylko środowisku fanów literatury fantastycznej. Ale to stwierdzić może już tylko rzeczywisty znawca tego rodzaju literatury i środowiska, nie przypadkowy wikipedysta-czytelnik Sapkowskiego, jak na przykład ja. (2) Ale gdyby tak było, należy tę informację odnieść do całokształtu wypowiedzi Sapkowskiego oraz jego twórczości. Ale szerzej, nie tylko prostym stwierdzeniem: zgodne/niezgodne. Zatem: apeluję do obydwu wikipedystów: nie wiem, czy jesteście znawcami twórczości Sapkowskiego. Ale bez względu na to spróbujcie uzgodnić swoje poglądy, bo to często nie jest aż tak trudne. Pozdrawiam, --Jasiu Szt (dyskusja) 11:49, 3 cze 2010 (CEST)
  • Przyznaję się do błędu. Sapkowskiego czytam i lubię, ale znawcą nie jestem. Moim grzechem jest tutaj zbytnia impulsywność. Wytłumaczę tylko swoje motywy (i od razu apeluję, do bardziej doświadczonych w podobnych kwestiach Wikipedystów o wyrażenie swojego zdania, bo nie wiem, czy to co robiłem sens ma, ty też nie - taka rada na przyszłość): Zauważyłem zmiany wprowadzane przez IP i kasowane przez Ptaq, będącego redaktorem. Kiedy sam patrolowałem podobną zmianę wprowadzoną przez IP, postanowiłem zrobić to samo. Do całej historii trzeba dodać, że już po wpisie Jasiu Szt identyczny zapis IPka cofnął Muffi. Rzeczywiście trzeba się skontaktować z IPkiem (myślę, że to jedna osoba z mobilnym IP, lub czymś podobnym) i sprawę wyjaśnić. Również nie uważam za ency tej informacji, ale wychodzę z założenia, że jak już coś jest kasowane, to lepiej, żeby robił to ktoś zalogowany. Czekam na opd. Gripper (dyskusja) 10:22, 4 cze 2010 (CEST)
  • Znowu się wtrącam, ale sądzę że całkiem niepotrzebne są uwagi WTM o czytaniu przez kogoś z niezrozumieniem w sytuacji, gdy sprawa zasadza się o nieporozumienie, a nie o złą wolę. Bo rzeczywiście jest kłopot z Sagą o Wiedźminie, do której ostatni dwaj wydawcy w różny sposób dołączyli dwa wcześniejsze zbiory opowiadań. W ten sposób Saga formalnie ma 7 części, ale tylko 5 z nich to powieści. Starając się jakoś to wyjaśnić w artykule, zaproponowałem dodanie "uwagi" pod wykazem części Sagi. Mam nadzieję, ze to rozwiąże sprawę. Jeśli uznacie że nie, to poprawiajcie, ale bez złośliwości. --Jasiu Szt (dyskusja) 21:55, 24 lip 2011 (CEST)

Lista obcojęzycznych wydawnictwedytuj kod

Być może należałoby listę z zagranicznymi wydaniami książek Sapkowskiego wstawić do osobnego artykułu? Strona by zyskała dzięki temu na przejrzystości. Uważam, że to dobre rozwiązanie. Co o tym sądzicie?--Maksymilian Sielicki (dyskusja) 21:22, 15 gru 2011 (CET)

Linki zewnętrzne - wiki wiedźmińskaedytuj kod

Witam. Chciałbym zauważyć, iż na początku drugiego kwartału bieżącego roku oficjalna wiedźmińska wiki CD Projektu została przeniesiona pod ten adres. Czy w związku z tym faktem należy zaktualizować wszystkie odnośniki, czy po prostu dodać kolejny, a przy starym dopisać "do nieoficjalnej wiki"? Pozdrawiam SMiki55 (dyskusja) 18:14, 29 paź 2013 (CET)

Myślę, że można umieścić obydwie strony. Sir Lothar (dyskusja) 11:49, 5 lis 2013 (CET) Też tak uważam :) SMiki55 (dyskusja) 21:31, 5 lis 2013 (CET)

Kontrowersje jeszcze razedytuj kod

Już wcześniej kilka osób zwracało uwagę na ten zbędny dział. Wystarczy spojrzeć na twórczość Sapkowskiego. Często potępia rasizm, a poza tym ma bardzo ciekawe poczucie humoru. Satyrycznie rzucił tym tekstem o białych w środku wypowiedzi. Najzwyklej zaczął żartować. Nie wymagam od innych ludzi wiele, jednak równie dobrze można do tych jakże realnych kontrowersji dopisać to, że często w swych książkach używa wulgaryzmów i pisze w niesmaczny sposób.

W Polsce media kochają niszczyć ludzi, którym udało się coś osiągnąć(Kochanowski naszych czasów nie miałby łatwo). Ktoś już wcześniej zauważył "Jakie media, takie kontrowersje".


Ludzie, proszę....

Lista przekładówedytuj kod

Przesadne jest podawanie wszystkich wydań obcojęzycznych każdego utworu. Przez to pisarz urasta do rangi Największego na świecie, a przecież - mimo wszystko - tak nie jest. Czy w biogramie Stanisław Lem jest takie curiosum? Albo w biogramie noblisty np. o nazwisku Henryk Sienkiewicz? Wystarczyłby przecież dział Odbiór za granicą jak u Lema. Nie jest istotne, czy Sapkowski sam sobie tak przesadnie rozbuchał biogram, czy nieokiełznani fani, ale obecna postać, niestety, ośmiesza pisarza, prezentując tym sposobem jako niedowartościowanego narcyza i bufona. Jaceksoci68 (dyskusja) 09:40, 10 sty 2020 (CET)

No, ty tu użyłeś epitetów ;) a opinii za dobrej to on nie ma... Ta lista najwyraźniej zaczęła się 15 lat temu, gdy taka raczej samowolka była. No i była o wiele krótsza niż teraz. Faktycznie dużo lepiej było by streścić ją. Mithoron (pedo mellon) 23:15, 10 sty 2020 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Andrzej Sapkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy