Dyskusja:Filozofia polska


Dyskusja:Filozofia polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Definicjaedytuj kod

Dla potrzeb tego artykuły za kryterium bycia filozofem polskim poponuję przyjąć trzy warunki, przy czym wystarczy spełniać jeden z nich:

  • zamieszkiwanie obszarów państwa polskiego w granicach, które miało za życia danej osoby
  • deklarowanie narodowości polskiej
  • bycie tradycyjnie uważanym za polskiego filozofa83.29.36.185 17:04, 28 wrz 2006 (CEST)

Elzenbergedytuj kod

Jest napisane: "Henryk Elzenberg (ur. 1925, zm. 1939)..." Nie jestem historykiem i nie wiem, jakie daty byłyby właściwe, ale jest tu ewidentny błąd. Jeden z najbardziej znanych filozofów nie mógł umrzeć w wieku zaledwie 14 lat. Henryk Kowalczyk


Fenomenologia i hermeneutyka???edytuj kod

No dobra, jest analityka i komuna, ale gdzie jest fenomenologia i hermeneutyka?! Czy wciśnięcie Romana Ingardena do aksjologii przez powinowactwo estetyki robi resztę? Jest przecież w Polsce fenomenologia i hermeneutyka przeróżnych rodzajów- Roman Ingarden, Władysław Stróżewski, Karol Wojtyła, Józef Tischner, Karol Tarnowski, Mieczysław Krąpiec (no bo czemu jego tomizm niemiałby być hermeneutyczny?), Krzysztof Michalski etc. etc... Czemu autor miałby być aż tak ślepy?

Straszne poplątanie w dziale "Filozofia współczesna": aksjologia to DZIAŁ filozofii, filozofia analityczna, tomizm itd. to NURTY filozofii! Zaś filozofia nieanalityczna (nazwa ta funkcjonuje w IF UW) to każda filozofia niebędąca filozofią analityczną (fenomenologia, tomizm, postmodernizm itd. (podział filozofii współczesnej na analityczną i nieanalityczną jest btw chybiony; niektórzy równie nietrafnie dzielą filozofię na tomizm i nietomizm)). Czy każda przypadkowa zmiana w tym haśle musi być zatwierdzana? To się kupy nie trzyma! No i gdzie jest fenomenologia?!

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Filozofia polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy