Dyskusja:Schemat Hornera


Dyskusja:Schemat Hornera w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brak dowodu

Nie znalazłem w zaleceniach edycyjnych reguł, dotyczących konieczności dowodów. W artykułach matematycznych informacja często podaje się bez dowodów. Dlaczego potrzebny dowód właśnie w tym artykule w zaznaczonym miejscu? --D.M. from Ukraine (dyskusja) 22:37, 21 sie 2008 (CEST)

Brak dowodu... na co?edytuj kod

Co tu udowadniać? ZI 83.26.187.105 (dyskusja) 01:00, 2 paź 2009 (CEST)

Drugi akapitedytuj kod

Moja propozycja drugiego akapitu:

Dla dzielenia wielomianu przez dowolny dwumian stopnia pierwszego a x + b {\displaystyle a\cdot x+b} można zastosować schemat Hornera, jeżeli najpierw podzieli się dwumian i wielomian przez czynnik a {\displaystyle a} , w więc sprowadzi zadanie do dzielenia przez dwumian postaci x + b / a {\displaystyle x+b/a} .

Rrudzik (dyskusja) 12:52, 27 lis 2013 (CET)

Inna wersja;

Dla dzielenia wielomianu przez dowolny dwumian stopnia pierwszego a x + b {\displaystyle a\cdot x+b} można zastosować schemat Hornera, jeżeli najpierw podzieli się dwumian i wielomian przez czynnik stały a {\displaystyle a} . Tak więc zadanie sprowadzi do dzielenia wielomianu przez czynnik stały a {\displaystyle a} , a następnie przez dwumian postaci x + b / a {\displaystyle x+b/a} .

lub:

Dla dzielenia wielomianu przez dowolny dwumian stopnia pierwszego a x + b {\displaystyle a\cdot x+b} można zastosować schemat Hornera, jeżeli najpierw podzieli się dwumian i wielomian przez czynnik stały a {\displaystyle a} . Tak więc zadanie sprowadzi do dzielenia wielomianu przez czynnik stały a {\displaystyle a} , a następnie przez dwumian postaci x + b / a {\displaystyle x+b/a} . Na przykład dla dzielenia wielomianu przez dwumian 3 x 6 {\displaystyle 3x-6\;} można stosować schemat Hornera, jeżeli najpierw podzieli się dwumian i wielomian, przez 3.

Mnie najlepiej odpowiada wersja druga. Rrudzik (dyskusja) 13:18, 27 lis 2013 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Schemat Hornera" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy