Dyskusja wikipedystki:Nina kiedis


Dyskusja wikipedystki:Nina kiedis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Witaj na polskiej Wikipediiedytuj kod

Zauważyłem, że zacząłeś(aś) swoją przygodę z Wikipedią od kilku testowych edycji. Mam nadzieję, że zechcesz pozostać tutaj dłużej i zaczniesz wzbogacać encyklopedię o nowe wpisy.Gdybyś czegoś potrzebowała, to z chęcią służę pomocą. Wystarczy, że napiszesz wiadomość do mnie lub do jakiegokolwiek innego wikipedysty (proszę tylko, podpisz się, wstawiając na końcu wiadomości 4 tyldy: ~~~~). Jeśli chcesz sama poznać zasady i zalecenia oraz sposoby edycji Wikipedii zajrzyj do stron pomocy. Dla początkujących ilość informacji tam zawartych może wydawać się przytłaczająca, więc śmiało z problemami zgłaszaj się do mnie lub poproś o pomoc przewodnika. Swobodnie możesz poznawać sposoby edycji Wikipedii korzystając z osobistego brudnopisu. Na początek ważne jest, byś poznała 3 najistotniejsze zasady Wikipedii:

No i pamiętaj, że to encyklopedia, co oznacza, że zamieszczane są tu informacje encyklopedyczne, a nie wszystkie. A teraz śmiało edytuj i nie obawiaj się tego, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia. :) Na początek polecam wykonanie testu edytowania Wikipedii. Serdecznie pozdrawiam, Viatoro (dyskusja) 00:13, 28 paź 2009 (CET)

szynszylaedytuj kod

nie twórz proszę haseł, które są już stworzone, to nie ma sensu. maikking dyskusja 00:46, 7 lis 2009 (CET)

Dokładniej: są już w Wikipedii hasła o szynszylach: chinchilla, szynszyla mała, szynszyla górska. Możesz je uzupełnić. Wpisany przez Ciebie tekst przeniosłam do Twojego brudnopisu, żebyś mogła z niego skorzystać. Pamiętaj tylko, że angielska wikipedia nie jest źródłem (możesz natomiast powołać się na zamiezczone tam przypisy). Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 00:54, 7 lis 2009 (CET)

Witaj. Chodzi o to, że edytowałaś hasło Chinchilla, a ono obejmuje jeden rodzaj. Ty natomiast opisywałaś fakty dotyczące gatunku. Musisz skonkretyzować o jaki gatunek szynszyli Ci chodzi i w nim umieścić te informacje. Dodatkowo pamiętaj, aby umieszczać źródła informacji, które podajesz (mogą Ci pomóc: WP:WER i Pomoc:Przypisy) oraz o odpowiednim stosowaniu linków wewnętrznych. Używamy np. [[skunks|skunksie]], a nie [http://pl.wikipedia.org/wiki/Skunks skunksie]. Jeśli potrzebujesz przewodnika, który wprowadzi Cię w świat wiki, to mogę nim zostać, a jeśli chciałabyś kogoś innego, to zgłoś się po niego na odpowiedniej stronie. ;) Pozdrawiam, Viatoro (dyskusja) 00:06, 11 lis 2009 (CET)

W takim razie z chęcią skorzystam z Twojej pomocy. Edytor, który skasował moją edycję w haśle szynszyla napisał mi bym moje informacje zintegrowała z hasłem szynszylowate. A odnośnie źródeł czy przypisów to nie wiem co mam w nich umieścić, ponieważ ja tylko przetłumaczyłam wszystko co znajduje sie pod hasłem szynszyla na angielskiej wikipedii. Czyli tylko przypis do tamtej strony mam umieścic?Nina kiedis (dyskusja) 20:44, 11 lis 2009 (CET)

Skonsultowałem sprawę z osobą, która zna się na biologii i potwierdza, że Twoje tłumaczenie powinno trafić do szynszylowate. Tyle o merytoryczności wpisu. Natomiast od strony technicznej dodam kilka uwag. Jeśli tłumaczysz z innej Wikipedii, to musisz podać źródła, z których tam korzystali (zwłaszcza przepisać kolejne przypisy - powinny znajdować się między tagami <ref></ref>). Tutaj musisz się zapoznać z linkami, dotyczącymi źródeł, które dałem Ci powyżej. Należy też dodać adnotacje w Przypisach, co dokładnie zostało przetłumaczone, z jakiej Wikipedii i powinien być podany link do historii hasła na tamtejszej Wikipedii. Najlepiej byłoby też jakbyś sprawdziła fakty zawarte w haśle, czy są poprawne, ale przy tłumaczeniu nie jest to wymagane. Treści poprzedniego hasła nie powinnaś zastępować ani umieszczać treści pod nim. Powinnaś odpowiednio je wpleść, usuwając dublujące się fragmenty. Wiem, że to trochę czasu zajmuje, ale należy poszanować dzieło poprzedników. Dla przykładu, jeśli nie ma sekcji historia, to wstawiasz całe tłumaczenie, ale jeśli w tłumaczeniu nie ma systematyki, to ją zostawiasz z aktualnego hasła. Jeżeli sekcje się pokrywają, to trzeba je odpowiednio ułożyć zdaniami, żeby się treść zazębiała. Wiem, że to trochę utrudnia wszystko, ale trzeba poszanować pracę ludzi, którzy pisali to hasło przed Tobą. Mam nadzieję, że nie zniechęciłem Cię do edytowania :) Zabrałaś się od razu za zadania z wyższej półki i dlatego trafiasz ciągle na problemy ;) Jeszcze na koniec informacja, zostałem Twoim przewodnikiem. Serdecznie pozdrawiam, Viatoro (dyskusja) 23:15, 11 lis 2009 (CET) P. S. Zapomniałem dodać, że jeśli chcesz to możemy kontaktować się też w inny sposób, np. gg albo mail. Wybór należy do Ciebie :) Viatoro (dyskusja) 23:33, 11 lis 2009 (CET) GG padło, więc tutaj. Raczej jest dobre, możesz wrzucać :) Viatoro (dyskusja) 00:06, 13 lis 2009 (CET)

Przypisedytuj kod

Cześć. Sorki że się wtrąciłem do twojego tłumaczenia, ale czemu usunęłaś przypis do strony Mammal Species of the World. To bardzo dobre źródło jeśli chodzi o systematykę ssaków. Jeszcze małe dygresje: Nazwy naukowe rodzaju, gatunku i podgtaunku wyróżniamy kursywą, nazwę gatunkową nie piszemy z dużej lecz z małej litery, czyli powinno być Chinchilla brevicaudata. Spojrzyj tu Wikipedia:Zalecenia dotyczące nazewnictwa biologicznego i systematyki, napewno ci pomoże zaznajomić się z nazewnictwem. I do rodziny szynszylowatych należy sześć żyjących gatunków. Pozdrawiam. Arturo24 (dyskusja) 22:44, 12 lis 2009 (CET)

Szynszyle raz jeszczeedytuj kod

Witaj :) Przeglądałem właśnie wprowadzone zmiany i tak się zastanawiam, co w języku polskim oznacza nazwa "szynszyla" i jak się toto odmienia. Czy możesz to sprecyzować? Po przeczytaniu treści artykułu mam spore wątpliwości, a nie chciałbym ingerować w tekst bez konsultacji z autorem. Ark (dyskusja) 18:55, 13 lis 2009 (CET)

Witam. Szynszyla to gatunek z rodziny szynszylowatych a odmienia sie tak: liczba pojedyncza szynszyl|a, ~i, ~i, ~ę, ~ą, ~i, ~o; lm liczba mnoga ~e, ~i, ~om, ~e, ~ami, ~ach, ~e; A można wiedzieć o co tym razem chodzi? Stwierdzono, że moja edycja nie pasuje do hasla szynszyla tylko do szynszylowatych, więc tam zinegrowalam swoja edycję ze starą. Pozdrawiam Nina kiedis (dyskusja) 19:23, 13 lis 2009 (CET)

Sądzę, że nieścisłości biorą się z nieco innego znaczenia polskiej nazwy "szynszyla" i angielskiego tekstu w en:Chinchilla. Oryginalny tekst opisuje dwa gatunki z rodzaju Chinchilla. W języku polskim nazwa "szynszyla" ma szersze znaczenie. W obecnej postaci nasz artykuł, na skutek wklejenia tłumaczenia w szerszy kontekst (więcej gatunków, opis rodziny), brzmi nieco dziwnie :), jak niedopracowany. Odnośnie odmiany, wybacz, jeśli czepiam się niesłusznie. Przyznaję, że nie sprawdzałem kto wprowadził błędy w opisach grafik. Ot, czytając całość, zauważyłem również te błędy. Czy masz możliwość (materiały) i ochotę, żeby uzupełnić/poszerzyć trochę opis, tak, aby w pełni zintegrować wklejone tłumaczenie z tekstem dotyczącym całej rodziny? Ark (dyskusja) 20:14, 13 lis 2009 (CET) Świetnie :-) Cieszę się, że Cię nie zraziłem uwagami. Tak. Sądzę, że takie uzupełnienie będzie odpowiednie, a czas nie jest tu przeszkodą. Gdybyś miała jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – pisz, postaram się pomóc. Pozdrawiam serdecznie :) Ark (dyskusja) 21:52, 13 lis 2009 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedystki:Nina kiedis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy