Dyskusja wikipedysty:Bladyniec


Dyskusja wikipedysty:Tomasz Bladyniec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dyskusja wikipedysty:Bladyniec) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Ulica Ostrobramskaedytuj kod

Hej, pamiętam, że zanim zapoczątkowałam to hasło, konsultowałam się z Warschauerem (jeśli dobrze pamiętam), czy dać nazwę polską, czy raczej aktualną litewską. On skłonił się ku przyjęciu tej drugiej i poszłam za jego radą. Wydaje mi się, że powinniśmy przy tym zostać, bo mamy też np. Avenue des Champs-Élysées - też powszechnie kojarzone w tłumaczeniu. Loraine (dyskusja) 16:46, 24 lut 2012 (CET)

Re: Zamach infoboxedytuj kod

T Załatwione ~malarz pl PISZ 21:22, 24 lut 2012 (CET)

Łukaszenkaedytuj kod

Proszę podaj mocne źródła na to, że zmieniał datę urodzenia oraz na oskarżenia. Obowiązuje nas podawanie źródeł. W przypisie nic na ten temat nie pisze, zaś druga informacja jest w ogóle pozbawiona przypisu i nie ma prawa stać w encyklopedii. --Hortensja (dyskusja) 10:44, 2 mar 2012 (CET)

Hej. Zmieniał datę urodzenia prawdopodobnie na potrzeby reportażu, by podkreślić szczególny związek ze swoim bękartem:) Farary (dyskusja) 10:55, 2 mar 2012 (CET) PS. Przynajmniej taki wydźwięk ma to jego biadolenie na podlinkowanej stronie. Farary (dyskusja) 10:56, 2 mar 2012 (CET) Poprosiłam admina Elfhelma o zaopiekowanie się hasłem o Łukaszence. --Hortensja (dyskusja) 10:57, 2 mar 2012 (CET)

Jerzy Osmołowskiedytuj kod

Wg tego źródła zmarł w Dąbiu (ta sama informacja w publikacji prof. Majchrowskiego Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej). Trzeba będzie jeszcze poszukać w publikacjach poświęconych wolnomularstwu i Kresom Wschodnim RP. Warschauer (dyskusja) 00:18, 8 mar 2012 (CET)

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusiedytuj kod

Jest wiele źródeł na temat mechanizmów "wyborczych". Obecny artykuł jest POV.Xx236 (dyskusja) 15:28, 13 mar 2012 (CET)

Ibrahim Kanapackiedytuj kod

Ibrahim Kanapacki nie żyje od ponad 6 lat... Kimodin (dyskusja) 19:18, 20 mar 2012 (CET)

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Prużanie − reforma szkolnictwaedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

odp: ?edytuj kod

Witaj,

"jaki?" -> "białoruski", a nie "Białoruś". Jeśli uważasz, że i ja się mylę, to dla kompromisu odlinkowałem. Wydaje mi się, że nie zubożyłem tym hasła. Natomiast w przypadku polskich czasopism i organizacji usunąłem kategorię z powodu tego, że po pierwsze nie były to "czasopisma czy organizacje białoruskie", po drugie nie działały one na "Białorusi ale w ówczesnej Rosji lub na tzw. ziemiach zabranych". Trzymajmy się faktów historycznych, a nie piszmy ich na nowo, wbrew logice i rzeczywistości.

Pozdrawiam --Pawski (dyskusja) 16:25, 4 maj 2012 (CEST)

nie zgadzam się z Twoją argumentacją z powodów przytoczonych wcześniej. Oczywiście dla tych dwóch haseł nie będę toczył jakiś ewentualnych "bitew", niemniej jednak w przyszłości nie zamierzam przy okazji redagowania artykułów związanych z postaciami białoruskiej historii pozostawiac linkowania do Białoruś. Jeśli w przyszłości nadal będą zgrzyty między nami w tym temacie wyjściem pozostaje zasięgnięcie opinii u innych administratorów lub redaktorów, ewentualnie poddanie problemu dyskusji na Kawiarence.

W artykule o Towarzystwie im. Piłsudskiego sformułowanie, że działało ono na terenie Mińszczyzny opanowanej przez WP usunąłem z tego powodu, że już wyżej widniała wzmianka, że teren ten "znalazł się pod polską administracją". Jak słusznie tutaj zauważyłeś popełniłem błąd. W związku z tym przed chwilą nieco przeredagowałem ten akapit, dla większej ścisłości.

--Pawski (dyskusja) 21:40, 4 maj 2012 (CEST)

Witaj! Linkowanie do nazwy państwa w nagłówkach haseł biograficznych, w momencie wymienienia narodowości i/lub obywatelstwa bohatera biogramu jest praktyką powszechną i nie ma powodu, by w tych konkretnych artykułach było inaczej. Wypada trzymać się jednego standardu, co prawda nieskodyfikowanego i wynikłego jedynie ze swoistej edytorskiej tradycji, ale jak widać ogólnie przyjętego. Widzę pewien sens w linkowaniu do "Białorusini" zamiast "Białoruś" (zresztą przy innych narodowościach tak samo), gdyż bądź co bądź opisywane w biogramach osoby, jeśli zostały w ten sposób zdefiniowane, są członkami linkowanego narodu. W interesujących nas wypadkach nie ma to jednak sensu, gdyż mamy do czynienia z białoruskimi obywatelami narodowości polskiej. Kwestia tej narodowości jest zresztą jednoznacznie zasygnalizowana i nie ma mowy o niedomówieniach w tym zakresie. Zatem: ja bym linki zostawiła. Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 19:55, 6 maj 2012 (CEST)

Antoni (Wadkowski)edytuj kod

Witaj, sprawdziłbyś ten artykuł pod kątem przyznania mu DA? Zostały jeszcze dwa dni do końca dyskusji. Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 17:52, 27 maj 2012 (CEST)

EKedytuj kod

Witaj! Czy oby na pewno działają: [1]? Pozdrawiam, Mateuszek045 napisz 21:10, 28 maj 2012 (CEST)

Siejmczan − zapis nazwyedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Zbrodnia w Lerypolu − wiarygodność źródła, bojówka komunistyczna czy nacjonalistyczna?edytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Walenty Wańkowiczedytuj kod

Witaj,

gdzie ta dyskusja ?

--Pawski (dyskusja) 20:26, 21 cze 2012 (CEST)

Sliudiankaedytuj kod

Здравствуйте, Томаш! Моя статья о родном городе Слюдянка стала хорошей в русской Википедии. Не могли бы Вы перевести ее на польский язык и отправить эту переводную статью на соискание статуса уже в польской Википедии? С уважением, Egor Shustoff (dyskusja) 15:11, 22 cze 2012 (CEST).

Białoruskie partieedytuj kod

Myślisz, że takich przypadków może być więcej? Ravpawlisz (dyskusja) 15:16, 22 cze 2012 (CEST)

To się cieszę i dzięki za zajęcie się tym. Ravpawlisz (dyskusja) 00:18, 23 cze 2012 (CEST)

Raków − ujednoznacznienieedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu „Raków” i dyskusji artykułu „Jan Chrucki”)

Województwo nowogródzkieedytuj kod

Dyskusja przeniesiona do: Dyskusja:Województwo nowogródzkie (I Rzeczpospolita).

Kategoryzacjaedytuj kod

i jak już sobie zwracamy uwagę co być powinno a jak jest to takich działań (tworów) jak te -> [Kategoria:Białoruscy milicjanci] się nie wykonuje. A tutaj podsyłam uzasadnienie abym nie był gołosłowny -> Wikipedia:Kategoryzacja.

--Pawski (dyskusja) 16:50, 12 lip 2012 (CEST)

Ihnacij Misurahinedytuj kod

Ihnat. "Ihnacij" to po trasiansku:) Farary (dyskusja) 21:14, 12 lip 2012 (CEST)

Sielsowiet − nazwy przymiotnikowe czy rzeczownikowe?edytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Portal:Białoruś − użycie szablonu „{{portal|Białoruś}}” w artykułachedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji portalu)

Jan Chrucki − narodowośćedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Hienadź Ciareniaedytuj kod

zastępcą komendanta Głównego Urzędu Milicji Kryminalnej - jak jest w oryginale? Pozdrawiam, Kimodin (dyskusja) 00:56, 15 sie 2012 (CEST)

Jazep Losikedytuj kod

Może na medal? Farary (dyskusja) 18:30, 18 sie 2012 (CEST)

Ok. Zobaczę, co się da z tych stron wyciągnąć:) Farary (dyskusja) 19:05, 18 sie 2012 (CEST) Dopiero wykorzystałam część jednej ze stron, postaram się na dniach dopisać jeszcze parę akapitów. Farary (dyskusja) 22:43, 18 sie 2012 (CEST)

Walenty Wańkowiczedytuj kod

Proszę nie usuwać z artykułu treści wielokrotnie uźródłowionych. Romuald Wróblewski (dyskusja) 16:22, 20 sie 2012 (CEST)

Akcentyedytuj kod

Dodawanie akcentów do imion białoruskich tworzy mylne wrażenie istnienia znaków diakrytycznych których w istocie rzeczy brak. Nie są akcenty w żadnym stopniu częścią imienia oficjalnego. Temu cofnąłem rewert zrobiony przez Pana [2]. Pozdrawiam. Bogomolov.PL (dyskusja) 09:18, 29 sie 2012 (CEST)

 • Informacja ta jest w odpowiednich hasłach w be lub old-x-be wiki, ale w wikipedii polskiej podajemy imiona w takiej formie jaka jest w legtymacjach a tam kreseczek brak. Poza tym podawanie akcentu nad "o" (a "o" w j. białoruskim jest zawsze akcentowane) tworzy podobieństwo polskiej "ó". W przypisach najlepiej powiedzieć o tym, że akcent w wersji białoruskiej jest na ot takiej sylabie a nie tak jak w j.polskim. Pozdrawiam, Bogomolov.PL (dyskusja) 10:50, 29 sie 2012 (CEST)

odp:Zakerzonieedytuj kod

Mapa ta nic nie wnosi do tego hasła, poza tym kształtuje skrzywione wyobrażenie czytelnika o rzekomym szerokim rozprzestrzenieniu etnicznym Ukraińców w Europie. Idealnie się ono pokrywa z tym co głosili nacjonaliści ukraińscy, a i jestem niemal przekonany, że mapa ta wypłynęła bezpośrednio właśnie z tego typu publikacji. Jeśli chcesz ją wykorzystać na Wikipedii, to w takim haśle jak nacjonalizm ukraiński, tam też znajdziesz rozdział jak ewoluowały poglądy na temat tych ziem.

Na marginesie zwrócę uwagę, że gdy będziesz po raz kolejny wykorzystywał tę mapę w odpowiednim haśle to nie opisuj ją jak dotychczas Przeglądowa mapa ziem ukraińskich, 1918, bo ponownie tego typu fałsz zostanie automatycznie usunięty.

--Pawski (dyskusja) 12:21, 29 sie 2012 (CEST)

 • proszę zmienić jej opis, jeśli to możliwe. --Pawski (dyskusja) 13:17, 29 sie 2012 (CEST)

Szymon Rak-Michajłowski − zapis imienia i nazwiskaedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Białoruscy socjaliściedytuj kod

Widzę że jesteś w temacie, mógłbyś przejrzeć kategorię i dodać lub wywalić niektóre biogramy, sugerowałem się trochę angielską Wikipedią a jak zauważyłem mają tam tendencje do wrzucania aideowych (Łukaszenka)? NarodowyKonserwatysta (dyskusja) 19:48, 9 wrz 2012 (CEST)

Sienna Gospel Choir na koncercie Solidarni z Białorusiąedytuj kod

Witam, czy poniższe linki pozwolą na weryfikację, że chór faktycznie śpiewał na tym koncercie?

http://picasaweb.google.com/112980518702066892824/SolidarniZBialorusia2009?gsessionid=aSUF2VukUFlfQBhqjLJaXg

http://w985.wrzuta.pl/audio/4sKILFj2BId/psalm_stojcych_w_kolejce_alicja_janosz_sienna_gospel_choir

Czyli ze tu mam zedytować?

No to odpowiadam u Ciebie, troche to bez sensu, bo rozmowa pourywana, no ale ok. Nie do konca jeszcze wiem, jak opisywac te przypisy, ale to sobie gdzies w FAQ doczytam. Nie chce Cie zameczac :) Jeszcze raz dzieki za kolejne wskazowki. Bardzo to mile, dziekuje i doceniam, ze poswiecasz mi swoj czas.

Korzystając jeszcze z Twojej pomocy, chciałabym dowiedzieć się, jak zrobić spis treści. Wg "Pomocy" powinien zrobić się sam. Ale sie nie zrobił. Chodzi mi o tę stronę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Galeria_Obok_ZPAF Dzięki. Sienna Gospel Choir (dyskusja) 11:12, 12 wrz 2012 (CEST)

Dziękuję za info :) Sienna Gospel Choir (dyskusja) 13:57, 12 wrz 2012 (CEST)

Czy możesz podpowiedzieć mi, jak zrobić wersję angielską strony mojego chóru? Czy muszę zrobić ją od nowa na angielskiej wiki, czy mogę z poziomu polskiej coś zaznaczyć? Jeśli na ang, to jak wstawić info po lewej stronie, że jest dostępna ang wersja strony? Będę, jak zwykle, wdzięczna za odpowiedź :) Sienna Gospel Choir (dyskusja) 14:51, 14 wrz 2012 (CEST)

Dziękuję :) Sienna Gospel Choir (dyskusja) 15:04, 14 wrz 2012 (CEST)

Białoruska Socjaldemokratyczna Hramadaedytuj kod

Jeśli Hramada jest centroprawicowa (z ciekawości zapytam, sami się tak deklarują? czy jest tak jak na Ukrainie) to Ludowa Hramada jest jej lewicową odpowiedniczką czy też socjaldemokracja do niej nie pasuje? NarodowyKonserwatysta (dyskusja) 22:27, 11 wrz 2012 (CEST)

Białoruska Pamięć Narodowaedytuj kod

Kimodin (dyskusja) 17:53, 15 wrz 2012 (CEST)

Wybory parlamentarne na Białorusi w 2012 rokuedytuj kod

Może miałbyś ochotę rozwinąć to hasło? Dałbym je na SG do Aktualności, gdyby było rozbudowane. Pzdr, Gdarin dyskusja 14:20, 24 wrz 2012 (CEST)

Antoni Owsianikedytuj kod

Hej. Dla medalu przydałaby się sekcja "Upamiętnienie" (pogooglaj, można znaleźć informacje o tablicach pamiątkowych i portretach) oraz doprecyzowanie daty aresztowania przez władze polskie i jego przyczyny. Farary (dyskusja) 20:39, 1 paź 2012 (CEST)

Rak-Michajłowskiedytuj kod

Przepraszam bardzo, nie doczytałem. Usunąłem w takim razie BKP z infoboxu, bo u posłów podajemy tylko ostatnią przynależność w czasie pełnienia funkcji. Pawmak (dyskusja) 10:35, 4 paź 2012 (CEST)

Wikipedia:Głosowaniaedytuj kod

Cześć. Przypomniało mi się, że miałam podrzucić zalecenia odnośnie rozpoczęcia nowych głosowań:) Farary (dyskusja) 19:52, 6 paź 2012 (CEST)

Białoruśedytuj kod

Za świetne artykuły o Białoruskich działaczach politycznych i nie tylko
Karol 1111 dyskusja

Nie wiem, czy mnie kojarzysz, jednak ja Ciebie świetnie kojarzę z tudzież pojawiających się "co chwilę" propozycji do Dobrych Artykułów. Należy się !!! Karol 1111 dyskusja 18:31, 15 paź 2012 (CEST)

Wikwarszat białoruskiedytuj kod

Pomysł bardzo fajny. Opisz go może na [3] - razem z planowanym budżetem. Z salą być może coś może pomóc Wikipedysta:sp5uhe. Jeśli nie - moglibyśmy pogadać z kolegami z Fundacji Nowoczesna Polska - oni mają sale na takie warsztaty w swojej siedzibie na Marszałkowskiej. Z gadżetami i nagrodami - nie ma żadnego problemu. Polimerek (dyskusja) 16:16, 24 paź 2012 (CEST)

Dzień Białoruskiej Wikipedii w Warszawieedytuj kod

Pomysł rzeczywiście jest dobry. Przed organizacją sali warto zastanowić się ile osób będzie uczestniczyło w warsztatach. Proponuję wynająć kawiarenkę internetową, a jej wybór uzależnić od liczby osób oraz lokalizacji. Dopiero w momencie gdy będzie wiadomo jakie są koszta organizacji można zwrócić się do Zarządu Stowarzyszenia o sfinansowanie. Pomocy w organizacji i prowadzeniu warsztatów na pewno nie odmówią wikipedyści z Warszawy, ale trzeba pamiętać, że warsztaty w dni pracujące w godzinach porannych mogą być dla większości kłopotliwe. Sporo materiałów promocyjnych, których właścicielem jest Stowarzyszenie znajduje się u mnie, więc nie ma kłopotu z tym, że trzeba na nie czekać. W przyszłości warto pomyśleć o wydrukowaniu ściągawki wikipedysty w języku białoruskim. Może jakieś inne materiały informacyjne. Wszystko zależy od tego jak duże będzie zainteresowanie białoruskiej społeczności. Ze mną najłatwiej skontaktować się telefonicznie: 515235656. Pozdrawiam. sp5uhe dyskusja edycje 08:24, 25 paź 2012 (CEST)

Arkuszedytuj kod

Witam serdecznie! Już odpowiadam: co do drugiej kwestii - w oryginalnej wersji artykułu, w której dokonałem edycji nazwa padała w jednym miejscu, więc zarzut niekonsekwencji jest nietrafiony. Co do pierwszej - pojęcie "gospodarki narodowej" jest powszechnie stosowane w naukach ekonomicznych, w języku rosyjskim funkcjonuje jako "narodnoje choziajstwo", a w białoruskim jako "narodnaja haspadarka" (por. hasło gospodarka narodowa i jego interwiki). Pozdrawiam serdecznie! Kimodin (dyskusja) 15:51, 27 paź 2012 (CEST)

Dla dodatkowego porównania - szeroko znana szkoła ekonomiczna im. Plechanowa w Moskwie w języku polskim zawsze funkcjonowała jako "Instytut Gospodarki Narodowej", a nie "Ludowej". Nie wiem, co na to rusycyści czy białoruteniści, ale nie sądzę, żeby się ze mną nie zgodzili. Kimodin (dyskusja) 15:56, 27 paź 2012 (CEST)

Kategoria:Absolwenci uczelniedytuj kod

Widzę, że zajmujesz się zmianą nazw w ww. gałęzi kategoryzacyjnej. Też mnie to raziło w oczy, ale się dotychczas za to nie zabrałem. Jeśli chcesz to można by tu przygotować listę kategorii do zmiany nazw i zlecić to do przebotowania (np. analogicznie do tego zlecenia), bo ręcznie to byłoby to wyjątkowo bezsensowne zajęcie (przynajmniej jak na mój gust) :) Pozdrawiam -- Alan ffm (dyskusja) 20:18, 27 paź 2012 (CEST)

 ;Odp:Kategoria:Absolwenci uczelni Prawdę mówiąc technicznie na temat obsługi botów też nie mam pojęcia, ale to jedynie techniczny drobiazg. Co do powodu/celu zmiany nazw to w 100% się z tym zgadzam (koresponduje to też generalnie z projektowymi zaleceniami w tym obszarze zadaniowym -> Wikiprojekt:Kategoryzacja/Zalecenia edycyjne), z tym że ręcznie nie chciało mi się tego na tak masową skalę nigdy robić, dlatego też ta propozycja przygotowania listy kategorii do przebotowania. IMO należałoby tu przygotować listę propozycji zmian, zapytać o ewentualne uwagi np. w ramach Wikiprojekt:Kategoryzacja (bo żaden inny kompetentny merytorycznie w tym zakresie nie przychodzi mi do głowy), by nie było ewentualnych nieporozumień, a następnie zgłosić do przebotowania jako skonsultowana już społecznościowo propozycja zmian nazw. Jak to technicznie się robi, to już nie nasz problem. No chyba, że chcesz tą całą gałąź przekategoryzowywać ręcznie, to też nie będę się o to kłócił:) -- Alan ffm (dyskusja) 20:56, 27 paź 2012 (CEST) Wracając do powyższego tematu, w międzyczasie przygotowałem w tym celu w ramach Wikiprojekt:Kategoryzacja dłuuugą listę ("wyższo-uczelnianych") kategorii do zmiany nazw -> Wikiprojekt:Kategoryzacja/Kategorie do dyskusji. Ze względu na zakres zmian, wskazane byłoby wcześniejsze szersze skonsultowanie tych propozycji zmian. Generalnie wiesz już jaki jest w tym cel i sens, tak więc dobrze byłoby, gdybyś ustosunkował się tam do propozycji, by sprawa nie utknęła w miejscu z powodu braku zainteresowania lub też nie została dyskusyjnie rozdywagowana z byle powodu. A co do dyskutowanej powyżej kwestii wikiwarszatów białoruskich - bardzo ciekawa inicjatywa! Szkoda, że mam tak daleko:) Pozdrawiam -- Alan ffm (dyskusja) 22:45, 29 paź 2012 (CET)

Aleksandr Miasnikianedytuj kod

Cześć. Wydaje mi się, że tu zachodzi zjawisko większej popularności pseudonimu (słowiańskiej odmiany nazwiska) niż nazwiska w wersji ormiańskiej (liczne obiekty w Mińsku nazwane jego imieniem mają formę Miasnikou/ Miasnikow). Farary (dyskusja) 10:05, 20 lis 2012 (CET)

Wojna japońsko-rosyjskaedytuj kod

Ta wojna jest powszechnie w polskiej literaturze znana jako "rosyjsko-japońska", vide też [4]. O ile wiem, nie ma zasady alfabetycznej w takich przypadkach. Pozdrawiam. Pibwl ←« 22:53, 13 gru 2012 (CET)

Myślę, że nie ma potrzeby forsować jakichkolwiek reguł. Są po prostu pewne nazwy bardziej przyjęte od innych. W googlu fraza "wojna rosyjsko-japońska" występuje ok. 10 razy częściej. Pibwl ←« 16:57, 14 gru 2012 (CET)

Polskie odrodzenie na Białorusiedytuj kod

Witam

Czy ta książka, która jest do ściągnięcia z podanego linku, jest rozpowszechniana w Necie przez autora, czy ktoś po prostu ją sobie wrzucił?

Pozdrawiam Adrian--77.113.115.160 (dyskusja) 00:16, 5 sty 2013 (CET)

Nawet jeśli ktoś ją wrzucił na swoją stronę z naruszeniem praw autorskich, to znajduje się ona także na stronie kamunikat.org, gdzie wszystkie książki przechowywane są za zgodą autorów. Zmieniłem zatem linkowanie na kamunikat.org. Bladyniec (dyskusja) 00:25, 5 sty 2013 (CET)

Siemaszka/Siamaszkaedytuj kod

Witaj, na jakiej podstawie przeniosłeś Uładzimir Siemaszka na Uładzimir Siamaszka? Jego białoruskojęzyczny profil rządowy podaje nazwisko Семашка, czyli Siemaszka. --Filemon (dyskusja) 14:57, 12 sty 2013 (CET)

Poczepedytuj kod

Jest to nazwa słowiańska temu nie da się zlokalizować intuicyjnie - czy to Białoruś, czy Ukraina, czy Rosja, czy Litwa (mam na myśli polskie nazwy miejscowości litewskich) czy Polska - czemu ż nie? Temu klikanie jest nieodzowne bo wątpię czy ktoś z czytelników wie gdzie ten Poczep się mieści, w jakim kraju. Kiedy to jest mała i nieznana osada to bardziej informacyjne jest podawanie kraju lub regionu (kiedy kraj i tak ma się rozumieć jaki) przecież układamy Wikipedię dla czytelników, nie dla piękna. Pozdrawiam, Bogomolov.PL (dyskusja) 01:59, 20 sty 2013 (CET)

 • Chodzi o to że tak na prawdę nie wiedziałem jakim kraju ten Poczep. Logika "wszystko co trzeba jest w infoboksie więc po co dublować" nie jest nieskazitelna - dublujemy praktycznie wszyskie informacje z infoboksu. Gdyby Poczep był na Białorusi (tzn miało by się rozumieć że na Białorusi - bo ta pani polityk białoruski) to podkreślenie tego że miejsce urodzenia polityka białoruskiego to miasteczko właśnie na Białorusi byłoby zbędne. Ale tu mamy inną sytuację - intuicja zawodzi, a więc pomóc czytelnikowi i możemy i musimy. Pozdrawiam, Bogomolov.PL (dyskusja) 10:14, 20 sty 2013 (CET)

Wikipedia:Dzień Białoruskiej Wikipedii w Polsce 2013edytuj kod

Gratuluję udanej realizacji tego projektu! Pozdrawiam, Kimodin (dyskusja) 13:10, 18 lut 2013 (CET)

Backeredytuj kod

Skoro w haśle zastałeś bibliografię i przypisy rozłączone (a nie na zasadzie bibliografii stanowiącej podsumowanie przypisów), to należało zachować jednolitość układu w tym konkretnym haśle. Obecnie i tak się preferuje wyłącznie przypisy (a przynajmniej powinno się to propagować), ale nie jest to powód, by do haseł z bibliografią dodawać pozycje wykorzystane w 1 zdaniu w sposób sugerujący, że rzekomo uźródławiają coś więcej. A w tym haśle Twoja edycja po prostu wprowadzała w błąd czytelnika poszukującego dostępu do źródeł. Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 22:30, 20 lut 2013 (CET)

zmiany w szablonachedytuj kod

Witaj,

w sprawie tej zmiany piszę -> [5] i kilkudziesięciu jej podobnych.

[6] - tak powinien według zasad i wytycznych wyglądać szablon biograficzny. Więc następnym razem proszę nie wycofuj moich zmian, które dotyczyły usunięcia z szablonu przynależności administracyjnej. W szablonie zgodnie ze wzorem podajemy konkretne miejsce urodzenia, bez jego politycznego lokalizowania. Moim zdaniem jest to prawidłowe rozwiązanie, bowiem miejsce na szczegółowy opis znajduje się w artykule a nie szablonie, po drugie szablon posiada wyłącznie miejsce na "miejsce urodzenia", które jest konkretną miejscowością.

Proszę stosuj się do zasad, które obowiązują wszystkich redaktorów. Jeśli nie zgadzasz się z założeniami Wikipedii to zawsze możesz podjąć dyskusję na tutejszej Kawiarence.

Pozdrawiam--Pawski (dyskusja) 10:30, 12 mar 2013 (CET)

 • Twoje źródła z których czerpiesz wiedzę nie przestają mnie zaskakiwać. Twierdzenie, że Obecność Nieświeża w Polsce to tylko krótki epizod w historii miasta jest co najmniej śmieszne. Epizodem to można nazwać białoruski okres przynależności tego miasta, który trwa około 70 lat, a do niepodległej Białorusi zaledwie 21. A w Kawiarence za chwilę się wypowiem.

--Pawski (dyskusja) 13:45, 12 mar 2013 (CET)

 • poniższa informacja miała trafić do Ciebie podczas ostatniej dyskusji, ale omyłkowo wkleiłem ją na moja stronę użytkownika. Teraz to korektuję, z tym że niektóre wątki jak sam zauważysz są już nieaktualne.

to, że Ty nie uważasz "Rzeczypospolitej" za część historii Polski to kolejny przykład na nieracjonalność Twoich edycji, które pojawiły się chociażby w hasłach w których na siłę próbowałeś udowodnić, że konkretne osoby to "Białorusini" bo tak twierdzy jakaś komunistyczna encyklopedia. W końcu dzięki wsparciu osoby, która wychodzi z podobnego założenia jak Ty udało się to. Jak mogę tylko liczyć, że w przyszłości ktoś z administracji o odpowiednim wykształceniu i warsztacie historycznym pozmienia te niedorzeczności. Ale jak już napisałeś nie jest to teraz istotne, bo zbaczamy z toru dyskusji.

Rzeczywiście miejsce historii powinno być w treści, a nie w nagłówku, więc nie będę się sprzeczał, tym bardziej, że skoro nie zauważyłeś, nie ja tą informację pierwotnie do nagłówka wprowadziłem. Jeśli chcesz zmieniać to zmieniaj, tylko proszę Cię zrób to w bardziej miły sposób niż ponowne "anulowanie" moich edycji.

Właśnie wypowiedziałem się w Kawiarence, więc proszę Cię abyśmy obaj nie inicjowali dalszych dyskusji między nami na Kawiarence i pozostawili teraz tą kwestię do oceny pozostałych wikipedystów.

--Pawski (dyskusja) 14:23, 12 mar 2013 (CET)

owszem była to unia dwóch państw, ale w ogóle nie bierzesz pod uwagę czynników które zachodziły w społeczeństwie a na samą unię patrzysz bardzo płytko -> jak na fakt samego jej istnienia bez oceny procesów zachodzących w jej wnętrzu. Ty uważasz te dwa organizmy za zupełnie różne przez cały okres swojego istnienia, ja natomiast traktuję Litwę jako krainę wspólnego kraju jakim była Rzeczpospolita (czyli de facto Polska, wcześniejsza Corona Regni Poloniae), a Litwini byli ówcześnie Polakami i ze wspólnym państwem polskim się identyfikowali. Analogicznie za przykład można podać współcześnie Śląsk jako krainę Polską i Ślązaków jako Polaków.

Stwierdzenie, że Rzeczpospolitą można nazwać „Polską” to punkt widzenia, którego nie podziela znaczna część historyków, przykładowo, białoruskich, którzy słowo „Polska” rozumieją inaczej niż my. - chciałeś chyba napisać, że może inaczej niż "ja" . Bowiem historycy białoruscy "Polskę" rozumieją właśnie w kontekście II RP, PRL i III RP. Czyli dokładnie tak jak Ty.

Tak jak Republika Białorusi nie stanowi bezpośredniej kontynuacji WKL, tak i Rzeczpospolita Polska nie stanowi bezpośredniej kontynuacji I RP. - wszystko się rozbija o historiografię na której kształtowany jest punkt widzenia czy to Polaków, Białorusinów czy Ukraińców. Po 1991 te dwa ostatnie narody w końcu mając własne państwo zaczęli zastanawiać się nad jego historią (czepiąc bogato z sowieckiego szablonu edukacji) z przyczyn naturalnych -> bowiem bez historii ich byt skazany byłby na nieistnienie, a że kompleksem nowych państewek jest megalomania więc oba te państwa sięgnęły po historię nie w oparciu o naród i świadomość narodową jak powinno być z logicznego punktu widzenia, ale o historię w oparciu o ziemię (obszar) co pozwoliło pisać Białorusinom i Ukraińcom fantastykę a nie prawdziwą historię. Gdyby naród Białoruski i Ukraiński oparł swoją historię na sobie uszczupliłby tym samym swój wydumany stan historycznego posiadania, a na to element polityczno-naukowy nie mógł sobie pozwolić. Więc współcześnie stworzono takie twory jak "Radziwiłłów jako prastary ród białoruski" czy "Jarosław I Mądry jako księcia ukraińskiego i Wielkiego Ukraińca". Więc konkludując "Republika Białorusi" nie stanowi kontynuacji WKL, natomiast III RP stanowi a i owszem kontynuacją I RP. Tego nie trzeba nawet rozumieć wystarczy po prostu popatrzeć. Tylko, że Białorusinom jak już wspomniałem nie pozwala na to własna historiografia i tu temat, jak i dyskusja z Tobą, niestety się załamuje.

Wracając zatem do przykładu Nowogródka proponuję, by pisać, że przed rozbiorami był na terytorium WKL, które to z kolei stanowiło część I RP. To jest najbardziej prawdziwe i precyzyjne. - przed zniknięciem Polski z mapy świata Nowogródek znajdował się w państwie unitarnym Rzeczypospolitej, która była dziejowym następstwem wspólnego wielkiego projektu polsko-litewskiego. Znajdował się de-facto w Polsce, w tej samej która zdaniem Białorusinów istnieje dopiero od 1918 roku.

--Pawski (dyskusja) 10:22, 14 mar 2013 (CET)

 • nie uważam, aby termin "Rzeczpospolita" był błędny i aby zakazać jego używania na Wikipedii bo to nonsens.

A to, że nie jedna osoba na białoruskiej Wiki traktuje Cię jako "polskiego nacjonalistę" to także wpisuje się w białoruską politykę historyczną. Jeszcze przed II wojną światową W BSRR dewiant Stalin straszył społeczeństwo "polskim nacjonalizmem", po drugiej wojnie światowej straszył nim także na "Zachodniej Białorusi", obecne władze będące spadkobiercą USRR straszą nim obecny "wolny" naród Białoruski. Za zachodzie określiliby Cię co najwyżej stronniczym redaktorem w krajach postsowieckich jesteś po prostu nacjonalistą.

Mówiąc o krainie historycznej wyraźnie podkreśliłem "Litwę", która w nomenklaturze była krainą, a nie WKL które było państwem. Mickiewicz był Litwinem z pochodzenia i umiłował swoją litewską krainę, ale podkreślał, że należy do jednego narodu -> polskiego. Wojciech Korfanty był Ślązakiem z pochodzenia i umiłował swoją śląską krainę, ale podkreślał, że należy do jednego narodu -> polskiego. I tak tysiące innych Wielkich, z których dzisiaj próbuje się zrobić "Białorusinów" czy "Ukraińców", a którzy faktycznie z tymi współczesnymi narodami mieli wspólnego zazwyczaj jedynie tyle, że mieli przypadek urodzić się na ziemiach, które po 100 latach dzięki nominowanemu do Pokojowej Nagrody Nobla, najsprawiedliwszemu wśród sprawiedliwych -> Iosifowi Wissarionowiczowi Dżugaszwiliemu (notabene pogromcy "polskiego nacjonalizmu" i "polskich panów"), znalazły się w składzie BSRR i USRR. 95% tych osób, które faktycznie były Polakami, a dzisiaj są przerabiane na Ukraińców i Białorusinów nawet nie posługiwała się tym językiem, a co dopiero mówić o jakiejś białoruskiej czy ukraińskiej świadomości narodowej. Absurdum. Takie same jak to, że ten kto wyznawał wiarę inną niż łacińską, mimo tego że tworzył po polsku na pewno Polakiem nie był. Ten przykład stereotypu przyswojony obecnie przez białoruskich "historyków" dla potrzeb polityki historycznej, jako jeden z wielu, służy do urabiania narodowościowego -> na tej właśnie podstawie Jan Chrucki stał się "Białorusinem".

--Pawski (dyskusja) 12:22, 14 mar 2013 (CET)

Re: okręg mińskiedytuj kod

Zmieniłem na  Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (II RP). ~malarz pl PISZ 21:01, 14 mar 2013 (CET)

Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały − skrót „GUP”edytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Melecjusz Smotryckiedytuj kod

Hej, znalazłbyś czas, żeby rzucić okiem? Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 11:10, 16 mar 2013 (CET)

Zalecenia dotyczące zawartości infoboksówedytuj kod

Witaj,

dyskusja jak można było przypuszczać umiera pomału w związku z czym proponuję w tej kwestii głosowanie. Co Ty na to?

--Pawski (dyskusja) 11:48, 20 mar 2013 (CET)

Szczuczynedytuj kod

rozmawialiśmy o tym i podkreśliłem, że moje zmiany mają za zadanie ujednolicenie tej kwestii. Taki też sposób wypracowaliśmy po dyskusji z Wikipedysta:Kynikos. Także Wikipedysta:Magen, która jest autorką wielu nowych haseł dotyczących miejscowości na Kresach, tworząc artykuły o nazwie dublującej zawęża je poprzez dodanie "obwodu" lub "regiony". Ponad to wszystkie miejscowości w Polsce są na zasadzie tej nazwane. Więc przestań po raz kolejny wprowadzać na Wikipedię własne zasady, a stosuj się do tych, które tutaj obowiązują lub te które są słuszne zdaniem większości.

--Pawski (dyskusja) 09:55, 27 mar 2013 (CET)

Doprecyzowanie nazw miejscowościedytuj kod

Szanowni Koledzy, Panie Pawski i Panie Bladyniec! Zdaje się, że niechcący znalazłem się w środku sporu o doprecyzowania nazw miejscowości. Chciałbym zatem wyjaśnić swoje stanowisko.

Po pierwsze wydaje mi się, że kwestia ta powinna być jedynie kwestią natury technicznej.

Po drugie sercem jestem za opisaną i stosowaną przeze mnie do tej pory praktyką. Jednak rozumiem argumenty kolegi Pawskiego, bo wielokrotnie spotykałem taką sytuację, że ktoś opisał jedną z wielu miejscowości na Białorusi czy Ukrainie, a podał tylko określenie państwa, co potem skutkowało tym, że mniej uważni edytorzy automatycznie łączyli wszelkie wzmianki o miejscowości o danej nazwie na Białorusi (Ukrainie) z istniejącym artykułem. Można domniemywać, że doprecyzowanie w postaci nazwy rejonu skłaniałoby do uważniejszego przyjrzenia się rzeczywistości, aczkolwiek mam co do tego wątpliwości, o czym może świadczyć dopisywanie Mieczysława Jastruna do polskiej Korolówki (bo pierwsza lepsza?). Stanowisko kolegi Pawskiego znajduje odbicie w rosyjskojęzycznej Wikipedii, aczkolwiek chyba nie jest to dobry argument, wynikający trochę z zaszłości historycznych oraz lokalnej specyfiki. Przychyliłem się do opinii kolegi Pawskiego przede wszystkim dlatego, że nie mam absolutnej wiedzy na temat tego, czy rzeczywiście dana miejscowość jest (i była!) jedyną miejscowością o danej nazwie na przykład na Białorusi. Sprawdzam to poprzez rosyjską i białoruską Wikipedię, SGKP, poprzez spisy kodów pocztowych itp., ale wiem, że żadnych gwarancji na to nie ma i któregoś dnia może pojawić się artykuł o dawnej miejscowości, której nie ujął jej SGKP (np. Tomaszówka – bo powstała później) albo takiej, która obecnie jest częścią innej jednostki osadniczej. Nierzadko też mamy do czynienia ze zmianą nazwy. Miałem kilka takich przypadków, np. szukając informacji o białoruskim Lelikowie, spotkałem polski Lelików i odwrotnie: Helenin i Ołenyne.

Po trzecie, Kolega Pawski napisał: Niestety nie mamy w tej kwestii ujednolicenia co sprawia nie małe problemy, wyraźnie wskazując na pewną dowolność, której pewnie dla porządku należałoby unikać, ale z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, iż dowolność takowa istnieje w wielu kategoriach Wikipedii i jakoś to funkcjonuje. Mało tego – ta dowolność bywa odbiciem stanu istniejącego w innych publikacjach, zatem należałoby ją pewnie zaakceptować, choć z drugiej strony myślę, że Wikipedia stała się już na tyle istotnym źródłem wiedzy, że powinna doskonalić swoje standardy i być jeszcze lepsza od wydawnictw drukowanych.

Po czwarte, myślę, że niezależnie od doprecyzowania szukający jakoś trafi na właściwą miejscowość, o ile artykuł o niej znajdzie się w Wikipedii. Dlatego chyba lepiej pisać w przestrzeni głównej niż na stronach dyskusji wikipedystów (myślę głównie o sobie). Dyskusja oczywiście ma sens, jeżeli przyniesie konstruktywny rezultat, czyli w tym wypadku zakończy się jakimś zaleceniem ogólnym czy porozumieniem.

Moim zdaniem, mimo wszelkich niebezpieczeństw i wątpliwości wyrażonych uprzednio, trzeba jednak w miarę możliwości trzymać się dominującej praktyki dotyczącej opisywania miejscowości na całym świecie. Zatem w kwestii doprecyzowań ostatecznie staję po stronie reprezentowanej przez Bladyńca (mam nadzieję, że dobrze odmieniam - za ewentualny błąd przepraszam), aczkolwiek rozumiem argumenty Pawskiego i nie będę się obrażał, że przenosi zapoczątkowane przeze mnie artykuły z rozszerzeniem "Białoruś" pod rozszerzenie "rejon n-ski". Choć pewnie zazwyczaj wzbudzi to moje pytanie: Czyżby była w tym kraju i w tym obwodzie jeszcze jakaś miejscowość o tej nazwie?

I jeszcze jedna uwaga (bardziej do kolegi Pawskiego, à propos usuwania transkrypcji) – zalecenia edycyjne jakby postulują podawanie wymowy oraz transkrypcji, choć rozumiem, że pewnie nie wszystko na raz.

Na tym kończę i serdecznie pozdrawiam bardziej zasłużonych Kolegów, życząc porozumienia i wielu owocnych edycji.

--Kynikos (res.) 01:16, 29 mar 2013 (CET)

Zelwa (osiedle typu miejskiego)edytuj kod

Przeniosłeś hasło pod tą nazwę. Ok. Więc teraz powinieneś pozmieniać linki w artykułach do których link odnosi -> [7]. Zacząłeś więc i skończ, aby nikt nie musiał poprawiać i marnować swojego czasu dla prostowania działania innych.

--Pawski (dyskusja) 10:11, 29 mar 2013 (CET)

Portal:Białoruśedytuj kod

Zmieniłam grafikę w portalu, wybierając kilka symbolicznych dla historii państwa i narodu ilustracji. Farary (dyskusja) 19:00, 31 mar 2013 (CEST)

BRLedytuj kod

Cześć, biorąc pod uwagę Twoje zainteresowania, proponuję udział w zmierzeniu się z poważnym i potrzebującym pomocy tematem: Białoruska Republika Ludowa. Pozdrawiam. --Dotz Holiday (dyskusja) 21:53, 30 kwi 2013 (CEST)

Zanim dotrę do 600 stronnicowej toruńskiej cegły mam fundamentalne pytanie - czy można mówić o jakimkolwiek końcu istnienia BRL, skoro współcześnie działa Rada BRL. --Dotz Holiday (dyskusja) 11:36, 4 maj 2013 (CEST) Skomplikowanych pytań ciąg dalszy - czy widziałeś gdzieś tekst zawartej po traktacie brzeskim dodatkowej umowy/umów Niemiec z Rosją, w której/których Niemcy zobowiązały się do nie tworzenia na Białorusi nowych państw (ew. wycofania się z Białorusi po uzyskaniu kontrybucji) oraz wycofania się na linię Berezyny? Pozdrawiam. --Dotz Holiday (dyskusja) 10:17, 14 maj 2013 (CEST) Traktat brzeski zobowiązywał Niemcy do nieuznawania od tego momentu już żadnych nowych państw na terenie dawnego Imperium Rosyjskiego, nie tylko na Białorusi. Białorusini spóźnili się ze swoją deklaracją niepodległości parę dni! Oryginału traktatu nie widziałem, ale pisze o tym Michaluk w swojej książce. Bladyniec (dyskusja) 10:23, 14 maj 2013 (CEST) Ba. Ale ja mam zboczenie zawodowe w postaci czytania dokumentów źródłowych i jak dotąd nic takiego w traktacie zawartym w marcu nie znalazłem (obok art. 3 - gdzie mapa!, jest dotyczący wycofania wojsk rosyjskich art. 6, mówiący o Ukrainie, Estonii, Liwonii i Finlandii, a contrario nie dotyczący zaś Litwy, Białorusi, czy Polski). Historycy twierdzą natomiast, że istniała dodatkowa umowa, o jakiej pisałem powyżej. --Dotz Holiday (dyskusja) 11:20, 14 maj 2013 (CEST) Dodatkowa umowa została zawarta 27 sierpnia 1918 r. Po traktacie brzeskim okupacja dzieliła się na dwa obszary - objęty granicą, określoną w art. 3, którego Rosja się zrzekła (mapa!), oraz pozostały - okupowany czasowo, do momentu zapłaty kontrybucji. Sądząc po nielicznych przypisach, odnoszących się do interesującej mnie kwestii, Michaluk czytała o tym u innych autorów, nie zaś w samych umowach. --Dotz Holiday (dyskusja) 00:19, 15 maj 2013 (CEST)

Aswaedytuj kod

Emptywords (dyskusja) 17:41, 11 maj 2013 (CEST)

Dziwna edycjaedytuj kod

Jak nietrudno się domyślić, przypadkowa zawartość schowka wylądowała w artykule... Nie wiem jakim cudem nie zauważyłem przed zapisaniem, ale czasami się zdarza. PG (dyskusja) 21:16, 11 maj 2013 (CEST)

Jakość zdjęćedytuj kod

Od góry przepraszam Pana za to że dokonałem filtracji szumów digitalnych na publikowanych przez Pana zdjęciach z książek (?). Też dokonałem konwersji z różowego zabarwienia biało-czerwonego zdjęcia fotograficznego w naturalną dla tego rodzaju odbitek fotograficznych gamę czarno-białą. Zakładałem że te różowe zabarwienie nie posiada żadnych wartości encyklopedycznych. Jednocześnie zakładałem że obecność na zdjęciu szumów cyfrowych też nie podwyższa wartości encyklopedyczne archiwalnego zdjęcia fotograficznego, bo tego rodzaju zniekształcenia obrazu nie są charakterystyczne dla początku XX st. i są wynikiem współczesnych manipulacji związanych z nieścisłościami przetwarzania odbitki fotograficznej w formę digitalną.

Mam nadzieję że Pan zrozumie moje intencje bo działałem wyłącznie z celem polepszenia umieszczonych przez Pana zdjęć. Nie widzę przyczyn racjonalnych w robieniu przez Pana rewertów czarno-białego zdjęcia w sztuczne i nienaturalne zabarwienie różowe.

Jednocześnie zwracam Pana uwagę na to że przy robieniu zdjęć przy pomocy aparatu fotograficznego często są spotykane zniekształcenia zabarwienia obrazu w wyniku automatycznego (lecz błędnego w warunkach oświetlenia sztucznego) bilansu bieli. Tak dokonałem (o ile to możliwe) korekty balansu bieli na Plik:Навальный 6 декабря 2011 года в суде.jpg (przytaczam te zdjęcie z celem udowodnienia że moja działalność nie jest wycelowana wyłącznie na zrobione przez Pana zdjęcia fotograficzne). Tak dokonałem korekty balansu bieli na zdjęciu Plik:Zianon Paźniak w Collegium Civitas 2.JPG, Plik:Alaksandr Tamkowicz.JPG, Plik:Iosif Januszkiewicz 2.JPG, Plik:Mikałaj Aksamit.JPG, Plik:Juryj Humianiuk w Warszawie 4.jpg i szeregu innych. Niestety nie jest możliwe dokonanie tej korekty balansu bieli w 100%, ale to, co zrobiłem, było tym co potrafię. Dla kilku zdjęć podniosłem kontrast oraz jasność obrazu (Plik:Alaksandr Tamkowicz Warszawa 2.JPG, Plik:Natalla Radzina.JPG, Plik:Eugeniusz Smolar.JPG oraz innych). To że te zdjęcia nie miały pożądanej jakości jest wyłącznie "winą" aparatu fotograficznego, nie Pana. Dziękuję z góry za zrozumienie i pozdrawiam. Bogomolov.PL (dyskusja) 09:48, 14 maj 2013 (CEST)

Kategoria:Członkowie Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusiedytuj kod

Przeniesiono tutaj.

Pogrom w Lidzie 1919 - źródłaedytuj kod

Co do kwestii źródeł

Re Bladyniec: "Proponuję sprawę omówić w dyskusji. Powołując się na książkę proszę podawać tę książkę, a nie historyczne źródła podane w niej" Nie powołuję się na książkę ale bezpośrednio na źródła bo korzystałem bezpośrednio z nich a nie z książki. Dlaczego umieściłem właśnie źródła a nie powołuję się na konkretny opis w książce? Na przykład dlaczego nie odwołuję się bezpośrednio do Tomaszewskiego "współczesna historia Żydów polskich"?

1. Wzmianka w książce, tak naprawde nie wnosi więcej niż nasza wzmianka w wiki 2. Uważam, że dla zainteresowanego tematem, bezpośrednie źródła, szczególnie oba raporty wysłanników specjalnych US są bardziej wartościowe, więcej mówią na ten temat i próbują wyjasnić przyczyny a dane prasowe są świadectwem jak duże emocje budził ten temat. 3. Temat budził wiele emocji w tamtych czasach i na pewno jak wszystkie bolesne polsko-żydowskie "smutki" budzi wiele w naszych więc lepiej odesłać zainteresowanego bezpośrednio do źródeł niż do opracowania historycznego z natury przyjmującego jakąś konkretna interpretację wydarzeń historycznych

Obstaję przy pozostawieniu źródeł tak jak są. Do źródeł prasowych mogę dodać linki do zarchiwizowanych pism (są dostępne). Nie jestem przekonany co do sensu powołania się na opracowania.

Proszę o komentarz

Oznaczenie dróg na Białorusiedytuj kod

Witaj! Czy mógłby mi wyjaśnić, dlaczego dla oznaczenia dróg republikańskich (рэспубліканска дарога) na Białorusi – moim zdaniem odpowiednik dróg krajowych – zazwyczaj na Wikipedii używa się symbolu P (np. Lista dróg magistralnych na Białorusi)? Wydaje mi się, że drogi te są oznaczone przy pomocy cyrylicy, zatem białoruskie/rosyjskie P to łacińskie R (skrót od „republikańska”?). Może się jednak mylę, bo w oznaczeniu dróg generalnie używa się alfabetu łacińskiego, niezależnie od urzędowego alfabetu i nie należy transliterować owego P na R? Napisałem w tej sprawie od specjalisty od dróg, ale chciałbym poznać także Twój punkt widzenia. Z góry dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam. --Kynikos (res.) 16:42, 23 maj 2013 (CEST)

A więc jednak P. Dobrze jest się mądrego poradzić. Dziękuję i pozdrawiam. --Kynikos (res.) 20:12, 23 maj 2013 (CEST)

Stefan Bergman (ur. 1904)edytuj kod

Proszę najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami edycji artkułów na Wikipedii, a potem rozpoczynać ze mną dyskusję. Slav (dyskusja) 14:32, 25 maj 2013 (CEST)

 • nie umieszczamy słowa "roku" i skrótu "r." po dacie rocznej!
 • wszystko co napisałem jest uźródłowane - oryginalne nazwisko Bergmana jest na jego nagrobku - to że nie potrafisz czytać po hebrajsku to nie mój problem. Ja potrafię i dzięki temu mogłem umieścić oryginalne nazwisko w haśle, co uźródłowałem, a co ty usuwałeś!!!
 • Bergmanowie, zarówno Stefan jak i Aleksandra byli Żydami - po pierwsze bo ich znałem, a po drugie bo spoczywają na cmentarzu żydowskim - a na cmentarzach żydowskich mogą być chowani tylko i wyłacznie Żydzi!
 • Zofia Bergman-Zarębska była córką Aleksandry Bergman, co non stop usuwałeś.
 • pseudonimy piszemy po personaliach, nie po datach!
 • po miejscowościach w infoboxach nie umieszczamy nazw krajów!

Slav (dyskusja) 15:03, 25 maj 2013 (CEST)

Hramota, czy gramota?edytuj kod

I z wielkiej, czy z małej litery? --Dotz Holiday (dyskusja) 12:50, 2 cze 2013 (CEST)

A wiemy dlaczego? (Gramota) --Dotz Holiday (dyskusja) 00:08, 3 cze 2013 (CEST)

Odp:Prośba o mediację.edytuj kod

Witam Poprosiłem Slava o słowa wyjaśnienia. Jestem przekonany że bedzie to mozna zalatwic szybko i kulturalnie. Co do twoich poprawek faktycznie w dwóch sprawach Slav ma rację: pseudonimy faktycznie piszemy po personaliach lub pomiedzy imieniem a nazwiskiem. [8] oraz na cmentarzu zydowskim chowa się tylko żydów i to nie wymaga raczej uźródłowienia a jednocześnie dowodzi pochodzenia tam pochowanych. Pozdrawiam --Adamt rzeknij słowo 19:55, 3 cze 2013 (CEST)

Re: Szablonedytuj kod

Szablon:Miasto zagranica infobox idzie w odstawkę i jak skończę pracę nad nową wersją Szablon:Jednostka administracyjna infobox to go usunę. Zamierzam też usunąć znaczną większość szablonów "ISO jednostka infobox", które często mają po kilka/kilkanaście wywołań. Nad integracją Szablon:Miasto infobox i Szablon:Miejscowość infobox, ale wydaje mi się, że spokojnie można obydwa utrzymać (każdy z nich ma po kilkadziesiąt tysięcy wywołań). "Miasto" jest bardziej rozbudowaną wersją - ma kilkanaście dodatkowych parametrów, za to brakuje mu kilku dotyczących nieistniejących (zniszczonych) miejscowości. Zaś Szablon:Wieś infobox, jak może zauważyłeś jest szablonem dla polskich miejscowości i ma więcej wywołań niż "Miejscowość". Jest też dostosowany do polskich warunków. Prawdopodobnie przy okazji ujednolicania parametrów zmienię mu nazwę na wskazującą jego polskie właściwości, ale to jeszcze trzeba przedyskutować (nie zmianę, tylko nową nazwę). ~malarz pl PISZ 22:41, 3 cze 2013 (CEST)

zapraszam do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy. ~malarz pl PISZ 23:11, 3 cze 2013 (CEST)

Zdjęcieedytuj kod

Witaj, chciałbym Cię bardzo przeprosić, ale zdjęcie Senatu RP, które umieściłeś w artykułach o Polskim Uniwersytecie Ludowym w Mińsku, niestety nie przedstawia prof. Roman Bäckera. Wgrywając zdjęcia na Commons w pośpiechu pomyliłem nazwiska uczestników tej konferencji. Usuwam to zdjęcie z artykułów. Jeszcze raz bardzo przepraszam za zamieszanie! Boston9 (dyskusja) 14:17, 8 lip 2013 (CEST)

Władysław Glinkaedytuj kod

Witam, pracuję nad tym haslem już dość długo, wróciłem teraz do niego ponownie i zamierzam zgłosić go do DA. Dzięki za uzupełnienie informacji o poglądy glinki. Mógłbys dodać pełny opis bibliograficzny publikacji na której się oparłeś, skąd zaczerpnięte są cytaty z Glinki, oraz maksymalnie rozwinąć ten akapit. Pozdrawiam Marcelus (dyskusja) 17:32, 15 lip 2013 (CEST)

Wiktar Karniejenkaedytuj kod

Trudno mi się wypowiadać na temat źródła, którego nie znam, natomiast w polskiej tradycji historiograficznej przyjęło się jednak odnosić pojęcie ruchu robotniczego głównie do organizacji o charakterze lewicowym, zarówno lewicy niepodległościowej, jak i internacjonalistycznej. Dlatego obawiam się przed wprowadzeniem nieporządku pojęciowego. Tym bardziej, że ten konkretny działacz znalazł się później w szeregach ugrupowania odbiegającego od postulatów tradycyjnie pojmowanego ruchu robotniczego, a w przypadku jej prominentnych działaczy (Romańczuk) wręcz od nich biegunowo odległego. Pozdrawiam, Kimodin (dyskusja) 22:37, 15 lip 2013 (CEST)

ad. George Washington/Jerzy Waszyngtonedytuj kod

Polecam przeczytanie, a potem wypowiedzenie się w kawiarence ze swoich racji. Zmiana tak istotna, zmieniająca kilkuletnie status quo nie może być wprowadzana decyzją jednej osoby. — Paelius Ϡ 22:21, 16 lip 2013 (CEST)

Hej! Jeśli Cię to dalej interesuje dyskusja przeniosła się tutaj. Pozdrawiam! Gabriel3 (dyskusja) 17:04, 26 lip 2013 (CEST)

Zaproszenieedytuj kod

Cześć! Jestem Wikipedysta Skt13. Chciałem tylko namówić Cię, abyś dołączył do akcji tygodni tematycznych. Gorąco zachęcam!

=SKT13= (dyskusja) 10:26, 27 lip 2013 (CEST)

Czesław Bieńkowskiedytuj kod

cześć! mam wątpliwość, czy Czesław Bieńkowski (którego znam i stąd moje pytanie) ma habilitację (por. Polskie Towarzystwo Naukowe na Białorusi), o ile mi wiadomo jest kandydatem nauk, a nie doktorem nauk. Tu: Czesław Bieńkowski figuruje jako docent doktor; tu: Polski Uniwersytet Ludowy w Mińsku jako docent i tu: Polska Wyższa Szkoła Humanistyczna też. My go zwyczajowo tytułujemy "profesorem". Karol Karolus (dyskusja) 13:37, 12 wrz 2013 (CEST)

 • w zasadzie, to mógłbym pójść do działu kadr na uczelni, ale to byłby czystej postaci OR... :) Karol Karolus (dyskusja) 09:17, 13 wrz 2013 (CEST) p.s. ale jak spotkam prof. Bieńkowskiego to zapytam się go o te różne instytucje czy one funkcjonują czy już zanikły, bo wtedy gdybym dał jego biogram na stronie naszego czasopisma (jest w radzie naukowej), to wtedy mógłbym potraktować to jako źródło do wiki

Wikigrant WG 2013-17edytuj kod

Witaj. W imieniu Komisji Wikigrantów informuję Cię, że Komisja rozpoznała Twój wniosek o grant i w dniu dzisiejszym podjęła decyzję o przyznaniu dofinansowania (szczegóły na stronie wniosku). Z pozdrowieniami, Elfhelm (dyskusja) 16:14, 18 wrz 2013 (CEST)

Carlos Paceedytuj kod

Witaj! Anulowałem Twoją edycję, Twoja zmiana był niepotrzebna.--Basshuntersw (dyskusja) 09:04, 28 wrz 2013 (CEST)

Rozumiem, jednak chodziło mi o to, że zmieniłeś wielkie litery na małe. Tak duże jak podejrzewam zmiany warto by jeszcze przedyskutować na stronie wikiproektu lub na podstronie kawiarenki.--Basshuntersw (dyskusja) 14:47, 28 wrz 2013 (CEST)

Kategoria:Ofiary katastrof lotniczych − sposób kategoryzacjiedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji kategorii)

Mińskedytuj kod

Witam. Przy edycji artykułu o Wiktarze Iwaszkiewiczu (urodzonym i zmarłym w Mińsku?) zauważyłem, że ktoś wykreślił informację, że stolica Białorusi nazywa się także Mińskiem Białoruskim po polsku. Komu przeszkadzał ten niewinny drobiazg umieszczony w artykule? Pozdr. Warschauer (dyskusja) 11:07, 5 paź 2013 (CEST)

Uczelnie we Lwowie a uczelnie na Ukrainieedytuj kod

Dziękuję za słuszną uwagę:) Pozdrawiam Politicus (dyskusja) 14:51, 11 paź 2013 (CEST)

Wikipedystów portretedytuj kod

hej! zauważyłem, że Sir Lothar wycofał mój wpis o Tobie w portrecie Wikipedystów, mam nadzieję, że Ciebie nie obraziłem ;) w końcu wpisik nie był taki straszny... Karol Karolus (dyskusja) 14:28, 12 paź 2013 (CEST)

Dzmitryj Wajciuszkiewicz − zapis imieniaedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Młody Front − homofobiaedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Typosy edycyjneedytuj kod

Przejrzyj wszystkie infoboksy parlamentarzystów (zwłaszcza III RP, którymi solidnie zajmuje się Elfhelm, ale także PRL czy większość II RP), to zobaczysz :) A małe litery w kategoriach, to też nigdzie nie występują i są wbrew sprzątaniu kodu. Pawmak (dyskusja) 20:33, 28 lis 2013 (CET)

Posłowie według kadencjiedytuj kod

Cześć. Nie sortuj według kadencji proszę. Jakaś taka kategoria już została usunięta, a że mamy pełne listy posłów linkowanych w hasłach, to jest to akurat zbędne. Wyjątkiem jest Sejm kontraktowy, jako łączący posłów PRL i III RP. Elfhelm (dyskusja) 11:26, 1 gru 2013 (CET)

 • Listy są praktyczniejsze, można zawrzeć w nich znacznie więcej informacji - w podstawowym zakresie podział według listy wyborczej/klubu/daty ślubowania/utraty mandatu przy zmianach, w wersjach wymagających więcej pracy również według okręgów/liczby głosów (Posłowie na Sejm RP VII kadencji), a przy "nieco" większej pracy można robić wersje "na bogato" Senatorowie VII kadencji Senatu RP. System kategoryzacji nam się niestety trochę zapycha i staje się to nieczytelne - np. [9]. Tu głównie za sprawą kategorii "dekoratorskich" - podczas gdy spokojnie honorowi obywatele czy doktorzy hc mogliby być ujęci w artykułach-listach (ba, nawet listach na medal), linkowanych w hasłach. A przez to kluczowe kategorie (KORowcy, ministrowie, prezydenci) nie ginęłyby w gąszczu. Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 11:44, 1 gru 2013 (CET)

Kategoria:Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji (1991-1993)edytuj kod

Elfhelm (dyskusja) 11:31, 1 gru 2013 (CET)

Nazewnictwoedytuj kod

Przeniosłeś bez podjęcia dyskusji kadencje Sejmu III RP pod (zawierające zresztą błąd int. - dywiz zamiast półpauzy) nazwy, chociaż poprzednie nazwy zostały właśnie ujednolicone w wyniku konsultacji. Nie ma potrzeby oznaczać datacją kadencji III RP, skoro wystarczy wyróżnić wyłącznie okres historyczny określany dziś jako II RP, pozostawiając w hasłach dla III RP disambigR łatwo odsyłający do II RP. To kolejna sytuacja jak z kategoryzacją - zmiany o charakterze istotnym należy jednak poprzedzać dyskusją, zwłaszcza, że już chociaż historia edycji wskazuje, że były dokonywane (z jakichś powodów) zmiany. Pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 12:29, 5 gru 2013 (CET)

 • Co do dyskusji nad kategoryzacją można by rozważyć "dokategoryzowanie" posłów I, II i III kadencji do okręgów według nazw "odmiastowych" (np. posła III k. [10] do posłów z okręgu Kraków), z dla okręgów nieistniejących (np. Włocławek) dodać odrębną kategorię. Ale też tu trzeba by to dokładniej rozważyć. Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 12:33, 5 gru 2013 (CET)
 • I zerknij jeszcze (w zupełnie innej sprawie:)) na maila. Elfhelm (dyskusja) 12:38, 5 gru 2013 (CET)
 • Masz rację z RP-> Rz.Pl. przeniosłem, zaraz zerknę jeszcze na przekierowania. Tak samo byłoby z senatorami kadencji I-IV, gdzie kategoryzacja według województw prowadziłaby do blisko 50 kategorii w większości średnio 6 nazwisk. Obecny system nie jest jakiś szczególnie zły, o ile ktoś nie zacznie myśleć o nowej ordynacji... Ciągle też nie mam pomysłu na X kadencję PRL. Sejm kontraktowy był szczególny i w zasadzie od 1 stycznia 1990 był już bodajże formalnie Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej. Elfhelm (dyskusja) 17:19, 5 gru 2013 (CET)
 • Zauważ jednak, że hasła typu "okręg wyborczy nr 1" obejmuje (powinien obejmować) też szereg innych informacji, np. wyniki partii (w tym również nieparlamentarnych) w danych wyborach, informacje o podziale itp. Tu nie ma analogii z hasłami "posłowie I kadencji", a racze z hasłami typu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji (1991-1993) (abstrahuję od obecnego kształtu). Haseł typu "posłowie z okręgu nr 1" nie mamy. Wg mnie docelowo hasła-listy powinny mieć po prostu kształt zbliżony do takiego modelu (z "dodatkami" dla mandatów obsadzanych w trakcie kadencji i wygaszanych) z możliwością sortowania (nazwisko/okręg/lista wyborcza/klub parlamentarny). Ale to wymaga niestety bardzo dużo pracy (nie mówię już nawet o efekcie jak tutaj). Elfhelm (dyskusja) 17:46, 5 gru 2013 (CET)

Urał Łatypow − zapis imienia i nazwiskaedytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Wybory prezydenckie na Białorusi w 2010 rokuedytuj kod

Chyba w każdym kraju jest dowód osobisty,na jakiej mzasadzie mi to anulowałeś?Podaj dowód do tego,proszę.Pozdrawiam serdecznie.--J.Dygas (dyskusja) 20:10, 17 gru 2013 (CET)

Pytanieedytuj kod

Witaj. Czemu [11]? Nie wczytywałem się, ale wygląda jakbyś usunał ze strony jego dyskusji wielkie połacie tektu nie będące wandalizmem czy wulgaryzmami? --Piotr967 podyskutujmy 00:08, 18 gru 2013 (CET)

fajnie. Myślałem, że może to jakieś przenosiny czy coś albo właśnie pomyłka. Szczerze to nie chciało mi się analizować tych 175 kB różnicy, uznałem, że szybciej będzie spytać:) Pozdrowienia --Piotr967 podyskutujmy 00:08, 18 gru 2013 (CET)

Cześć. A co to za sprzątanie nieswoich dyskusji? Farary (dyskusja) 17:38, 18 gru 2013 (CET)

Gmatwasz w archiwach swoich i obcych, kasując wpisy i zastępując je linkami do dyskusji haseł, gdzie przenosisz całe wymiany zdań. Nie należy tak robić. Chcesz, by więcej osób brało udział w tych wymianach zdań – nie kasuj z archiwów, tylko rób „odpisy” – kopiuj, choć nie wiem, jaki to ma wszystko sens, wątpię, by do dyskusji sprzed kilku lat osoby, które już się wypowiadały, miały ochotę wracać. Czy wszystkie wątki, które pozakładałeś są nadal aktualne i stanowią podstawę dla dalszej dyskusji? Wątpię. Sprawy już wyjaśnione mało kogo zainteresują. Idąc dalej Twoim tropem: każda prawie wymiana zdań pomiędzy dwoma wikipedystami dotyczy jakiegoś hasła, więc należy dyskusje na strony odpowiednich artykułów? Również wątpię:) Rozmowa na WOW była niezobowiązująca, raczej droga do takich innowacji powinna przejść przez BAR. Farary (dyskusja) 20:30, 18 gru 2013 (CET) Będzie, będzie i po łapach:) Farary (dyskusja) 20:44, 18 gru 2013 (CET)

Ryhor Kastusiouedytuj kod

Uprzedzając pytania: nazwa sekcji "Poglądy", moim zdaniem, może wprowadzać czytelnika w błąd, bo sekcja w istocie zawiera wyłącznie poglądy na temat jednej kwestii. Jak sądzę, Kastusiou jako czynny polityk ma poglądy na szereg innych kwestii i problemów społecznych. Więc wypadałoby dodać również informacje na ten temat, jeśli sekcja ma dalej nosić nazwę "Poglądy" - zatem powinna przedstawiać (mniej więcej) całokształt poglądów osoby. Kimodin (dyskusja) 22:20, 19 gru 2013 (CET)

Białoruscy hokeiściedytuj kod

 • Aleksandr Aleksiejew (hokeista) - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji rosyjskiej
 • Uładzimir Cypłakou - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Juryj Czuch - Ukrainiec z Ukrainy, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Leonid Fatikow - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji rosyjskiej
 • Jauhien Kawyrszyn - Rosjanin z Rosji, obywatel podobno Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Andrej Koszkin - Rosjanin z Rosji, obywatel Rosji, imię w wersji białoruskiej
 • Wital Kowal - Rosjanin? Ukrainiec? Żyd? z Rosji, obywatel podobno Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Andrej Miezin - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Ilja Policynski - Rosjanin? Ukrainiec? Żyd? z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji rosyjskiej
 • Mikałaj Stasienka - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Andriej Stiepanow - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji rosyjskiej
 • Alaksiej Uharau - Rosjanin z Rosji, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej
 • Serhij Witer - Ukrainiec z Ukrainy, obywatel Białorusi, imię w wersji ukraińskiej
 • Michaił Zacharau - Rosjanin z Kazachstana, obywatel Białorusi, imię w wersji białoruskiej

Temu pytanie: podajemy imiona w wersji kraju urodzenia, lub kraju posiadanego obywatelstwa, lub w wersji posiadanej narodowości? Bogomolov.PL (dyskusja) 17:41, 24 gru 2013 (CET)

 • Dla tylu Żydów Rosja, Białoruś, Polska pozostaje "krajem ojczystym".
 • Zrewertowałbym: formę imion obieramy wg obywatelstwa (bo to jest łatwiej sprawdzić), ale kiedy mamy źródła to wg narodowości. Ale zapisywanie (przykładem) Charatjana (widziałem że mu w dowodzie było wpisane "Ormianin") w wersji ormiańskiej - to aż nazbyt. Tej wersji ten aktor sam nie wie.
 • Infoboxy hokeistów zawierają "narodowość", ale konsekwentnie są stosowane dla podawania obywatelstwa.
 • Moi pozdrowienia w Wigilię Świąt! Przyjemnego spędzenia wakacji (czy to Pan miał na myśli?). Bogomolov.PL (dyskusja) 18:54, 24 gru 2013 (CET)

be-x-old:Вікіпэдыя:Форумedytuj kod

Запрашаю :) Bocianski (dyskusja) 21:21, 2 sty 2014 (CET)

Eugeniusz Skurkoedytuj kod

Czy on nie jest znany raczej jako "Maksym Tank"? Trochę mnie zmroziło, gdy popatrzyłem na Kategoria:Białoruscy poeci. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:19, 7 sty 2014 (CET)

Aj, ale w Polsce był znany chyba tylko pod tym jednym pseudonimem (tak w katalogu Biblioteki Narodowej), i tylko jako literat. Nie wiem, jak to się stało, że mam na półce "Angielskich poetów jezior", zaś "Antologia poezji białoruskiej" i "Antologia polskiego futuryzmu" znikły z niej :-( Jutro będę sprawdzać. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 23:06, 7 sty 2014 (CET)

RSedytuj kod

Cześć. Właśnie miałem jeszcze pisać, ale słuchałem CLI i poprawiałem zmiany w PE, więc mi umknęło :) Co do zasady się zgadzam, przy czym wydaje mi się zasadna forma uproszczona (Minister spraw zagranicznych Polski) - skoro urząd ustawowo określony jest bez państwowego dodatku (w przeciwieństwie oczywiście np. do Prezydenta). Tyle że tu by trzeba kwestię tę rozwiązać kompleksowo. Np. lista ministrów z infoboksem polityk, w których jest termin [[Ministerstwo Takie i Takie (Polska)|Minister taki i taki]] - aby po "taki i taki" dopisać "Polski". Też mi się wydaje, że tu jakiejś większej dyskusji nie trzeba. Gdyby była taka lista - operator bota mógłby w krótkim czasie to poprawić (tak samo np. przy infoboksach z posłami itp.). Natomiast niekoniecznie dobrze to wygląda przy wyrywkowej poprawce (bo szybki research pokazuje, że to dotyczy w zasadzie całej Pl). Więc wydaje się, że jeśli już trzeba się zająć kompleksowo. Elfhelm (dyskusja) 17:43, 15 sty 2014 (CET)

 • Tu trochę chyba różnica jest - Sejm w Konstytucji PRL/RP jest określany wprost jako "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej"/"Sejm Polskiej Rz.L." (tak samo Senat - w końcu był chwilę Senatem PRL, Prezydent). Jednak już inne konstytucyjne organy (i odpowiednio ustawowe) w formalnych nazwach nie mają "państwowego dodatku" (Prezes NIK/Prezes NBP - tu jeszcze można sobie darować, bo nazwy charakterystyczna, ale już Rzecznik Praw Obywatelskich, a potem coraz gorzej - Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości). Ale to taki drobiazg. Elfhelm (dyskusja) 18:20, 15 sty 2014 (CET)

Abramawaedytuj kod

Dzięki za ten artykuł. Już wiele lat temu czytałem o niej (chyba w piśmie ABC Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne) i zapamiętałem mgliście jej fantastyczny temat pracy kandydackiej. Później chciałem kilkakrotnie podawać go jako anegdotę, ale nie pamiętałem nazwiska autorki. Tomasz Raburski (dyskusja) 14:45, 18 sty 2014 (CET)

Kresyedytuj kod

"Określenie „Kresy” jest nieprecyzyjne i kontrowersyjne". Mylisz się - nie jest kontrowersyjne. Kresy to przygraniczne obszary Rzeczypospolitej. Oczywiście RP zmieniała swój zasięg, więc i kresy "falowały". Podobnie jest jednak jest z np. Białorusią - jej granice, a nawet państwowość w ogóle też nie była jak wiadomo wieczna, tym bardziej np. narodowość białoruska czy język białoruski nie jest pojęciem precyzyjnym, bo różnie można ją rozumieć, różnie ją rozumiano w różnych wiekach i krajach (np. czytałem prace rosyjskie twierdzące, że to nie język, a dialekt czy gwara rosyjska, a w mniej poważnych źródłach - że to 'pokowyrkanyj russkij jazyk'). Nie zamierzasz jednak mam nadzieję kasować hasła Białorusini czy język białoruski z Wikipedii tylko dlatego, że trudno wskazać trwałe i niezmienne granice historycznej Białorusi (vide spory z Litwinami, Rosją, Ukrainą). "Jest także silnie obraźliwe dla Białorusinów, Litwinów i Ukraińców" - mylisz się. 99% Rosjan, Ukraińców, Białorusinów ma głęboko gdzieś problemy językowo - historyczno - terytorialne języka polskiego i guzik ich obchodzi/obraża , jak Polacy nazywają kijowszczynę czy smoleńszczyznę. Oni maja swoje ważne problemy - pracę, rodzinę, dochody, teatr, kino, a jeśli już politykę i historię to tę, która decyduje o ich bycie. Dodatkowo w przypadku Rosjan, nie mają oni kompleksów i nie muszą wciąż sami sobie i innym dookoła udowadniać, że są narodem, że mają swoją bogatą historię, kulturę etc. Bo i dla nich i dla wszystkich na świecie jest oczywiste, że mają. Dlatego np. nie ukrywają wkładu w ich kulturę Polaków, Niemców, Francuzów i będąc w Irkucku wiele razy widziałem tam w muzeum, książkach , nawiązania do polskości Dybowskiego i innych. Co wcale nie zmniejszało dumy Rosjan ze swojej kultury. To sympatyczna cecha Rosjan. W tym kontekście histeryczne drapanie i zasłanianie wszelkich śladów polskości na Białorusi, Litwie i zachodniej Ukrainie (ale już nie na cywilizowanej środkowej i wschodniej Ukrainie) przez ten 1% szowinistów wygląda żałośnie. Czymś takim nie widzę potrzeby się przejmować. To tak jakbym zaczął się drzeć, że Śląsk nie był wschodnimi Niemcami tylko zachodnią Polską. Na szczęście nie jestem kretynem i rozumiem, że zachodniość/wschodniość regionu państwa to nie obraźliwe epitety, a po prostu geografia. Podobnie jak kresy. Najważniejsze jest jednak nie moje/Twoje stanowisko, a to że w danym haśle tak piszą źródła - cytaty, ale też i jedna z dwóch pozycji bibliogr. (do drugiej nie mam dostępu). Bo liczą się źródła, a nie misja łączenia/dzielenia narodów. Jak wiesz Wikipedia to nie miejsce misjonarskie. Która to misja Ci zresztą nie wychodzi, sądząc po tym jak wyglądają Twoje hasła w białoruskiej wiki po przeróbce przez tamtych aktywistów (np. morderstwo na Polakach we wsi X przerabiane jest na samosąd; co oczywiście oznacza, że zabici Poalcy byli zbrodniarzami, których trochę nieszczęśliwie nie zdołano zabić wyrokiem sądu, lecz musiano wziąć sprawiedliwość we własne ręce - bo to właśnie jest samosąd - wymierzenie sprawiedliwości bez sądu). Ale to na marginesie i poza tematem. --Piotr967 podyskutujmy 20:04, 22 sty 2014 (CET) P.S. dodam jeszcze, ze termin kresy był i jest powszechnie używany w polszczyźnie. Znacznie częściej niż ziemie zabrane itp. Zarówno w enwiki, jak i ruwiki i białoruskiej wiki powszechnie się argumentuje, że w językowej encyklopedii liczy się pospolitość użycia, a nie formalna poprawność. Nie widzę powodu by tak nie było i w plwiki. --Piotr967 podyskutujmy 20:14, 22 sty 2014 (CET)

widzę, że nie rozumiesz. Powtórzę - źródła mówią o Kresach, więc i w haśle jest o Kresach. A że jakiś promil szowinistów będzie cierpieć - nic nie szkodzi. Oni i tak bez wściekania się i obrażania żyć nie mogą --Piotr967 podyskutujmy 23:42, 22 sty 2014 (CET) "w źródłach nie są świętością, trzeba podchodzić do nich w sposób krytyczny, rozumiejąc, w jakich czasach i spod czyjego pióra wyszły" Kresy są terminem wciąż powszechnym w polszczyźnie współczesnej, nie dalej jak wczoraj oglądałem wydane w 2013 albumy o zabytkach z Kresów mające Kresy w tytule. Co więcej pisząc o polskiej szlachcie czy kulturze Kresowej definiujemy cały kulturowy kontekst do którego nawiązywał ten pisarz czy kronikarz (choćby język, kulturę kresową itp.), a nie tylko położenie czy stan . Nie było kultury Ziem Zabranych, bo tam były różne kultury (choćby ukraińska, starowierska), była zaś kultura kresowa. Kresy są też pojęciem neutralnym, na pewno bardziej niż Ziemie Zabrane. "Określenie „Kresy” jest generalnie usuwane z polskiej Wikipedii" - na wiki są różne polityczne akcje, fałszowania i zacierania źródeł, to nie powód by to kontynuować. --Piotr967 podyskutujmy 00:19, 23 sty 2014 (CET) spróbuję coś w tym duchu zmienić tzn. z Kresów na środowisko szlachty kresowej czy podobnie. Ale nie teraz, bo Internet działa jakoś po chińsku, co chwila się wiesza. Nie chcę stracić edycji, gdy pudło się zawiesi na amen --Piotr967 podyskutujmy 00:34, 23 sty 2014 (CET) właśnie zauważyłem Twoją edycję w haśle po mojej (tzn. ostatnią). Nie mam do niej zastrzeżeń. Trzeba będize jeszcze zrobić ujednoznacznienia postulowane na str. dyskusji przez Catchy, ale to technikalia niekontrowersyjne. --Piotr967 podyskutujmy 00:40, 23 sty 2014 (CET)
 • Tomku, to co napisałeś w haśle o białwiki jest ciekawe, a cytaty także. jeśli gdzieś to opublikujesz np., w Naszej Niwie (tak się chyba nazywa ten białoruski dziennik) to daj znać z linkiem, a wówczas umieszczę to w haśle jako opinię opublikowaną, publikowany głos w publicznej dyskusji etc. Choć lepiej by to był artykuł w tej gazecie, a nie np. rubryka "listy czytelników", bo ta raczej za źródło nie może robić. Swoją drogą zdziwiłem się, że pani Homełka zrozumiała tekst nie dość, że po polsku to jeszcze łacińskim alfabetem. Do Ciebie zdaje się miała w białwiki pretensje, że piszesz do niej łacińską wersją białoruskiego i ona ma trudności w zrozumieniu. A tu proszę, łacinka stała się nagle pojętna nawet w obcym języku. A różnica bodaj parę dni - jak to się niektórzy szybko uczą języków:) --Piotr967 podyskutujmy 00:49, 26 sty 2014 (CET)
sorry, ale ja nie mam konta na FB i ze skype w życiu nie korzystałem, ani nie wiem jak:) Można tylko via e-mail, ale w sumie to ja i prywatnie niewiele pomogę - nie mam żadnych możności wydrukowania czegoś na tematy humanistyczne, ani wiedzy/doradzenia gdzie można wydrukować (gdybyś chciał opublikować badania geologiczne Białorusi to owszem mogę doradzić). A tylko do tego się to sprowadza - że mógłbym dodać info o białruwiki, gdyby było publikowane źródło. Bo sama dyskusja ze mną o stosunkach wewnątrzbiałoruskich czy nawet polsko-białoruskich jest o tyle bez sensu, że nie mam większej wiedzy w tej tematyce, a i białoruski rozumiem tylko o tyle, że znajac rosyjski i polski dość dobrze kumam co piszą. Ale to nie jest umiejętność wystarczająca by np. czytać teksty historyczne czy naukwoe w tym języku. Ja mogę tylko zredagować info dla plwiki na bazie polskojęzycznego lub krótkiego białoruskojęzycznego tekstu. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 01:45, 26 sty 2014 (CET) "na moją specjalną prośbę wiosną 2013 roku na Białoruś pojechała ekipa telewizyjna w celu zrobienia programu z Homiełką − administratorką be.wiki, która potem mnie zablokowała" może honorarium było za niskie :) --Piotr967 podyskutujmy 00:24, 28 sty 2014 (CET)

Re: prośba technicznaedytuj kod

Załatwione zgodnie z Twoją prośbą. Pozdrawiam PawełMM (dyskusja) 16:49, 26 sty 2014 (CET)

Be-wikiedytuj kod

Drogi Tomaszu. Chyba za bardzo w to wszystko się zaangażowałeś. Każda wiki jest inna i kieruje się nieco innymi regułami. I oczywiście każda jest w jakimś tam stopniu POViasta. Ale na to nie poradzimy. Pomijając fakt takiej a nie innej historii, pomijając fakt, że Polacy okupowali niegdyś Białoruś - Podlasie okupują nawet w dalszym ciągu i chciałbym aby ta "miękka" okupacja nigdy się nie zakończyła - co niestety ma wpływ na kontakty pomiędzy Białorusinami a Polakami i co powoduje, że oni nie lubią jeżeli Polacy zaczynają ich pouczać w czymkolwiek. Nie zaprzeczysz, że Polacy uważają się za coś lepszego od Białorusinów i gdyby jakikolwiek Polak miał prawo wyboru, zawsze wybrałby Polskę. Ja też wybrałbym Polskę pomimo, iż nie jestem Polakiem. To coś chyba mówi. Należy więc być ostrożnym z jakimkolwiek pouczaniem Białorusinów, a zwłaszcza jeżeli chce się ich zmuszać do zastosowania wzorców przyjętych na pl-wiki.

Lubię Twoje artykuły o Białorusi i jeżeli kiedykolwiek będziesz potrzebował kogokolwiek do sprawdzenia swoich artykułów nominowanych czy to do czywiesza, czy to do DA, czy to do AnM, chętnie sprawdzę i przeczytam, o ile tylko będę dysponował czasem.

Jest jeszcze jedna różnica, pl-wiki należy do tzw. wielkich wiki. Mamy ponad milion artów. Zachodzi wielka różnica pomiędzy wielkim a małymi wiki. Be-wiki to mała wiki i jest dziełem raczej entuzjastów. Na pl-wiki przywiązujemy wagę do NPOV i WER, na be-wiki w znacznie mniejszym stopniu. Ale to nie powód, by ich pouczać. Tego nikt nie lubi.

Uszanujmy ich punkt widzenia, nie pouczajmy ich nawet jeżeli się z nimi nie zgadzamy. No właśnie, jak to z tym jest, na en-wiki czuję się jak u siebie, na fr-wiki, na nl-wiki i kilku jeszcze innych, ale na be-wiki zawsze czułem się gościem.

Nigdy nie składałem żadnych życzeń dla żadnej wiki. Gdy es-wiki prześcignęła pl-wiki co niektórzy z nas, namówieni przez Przykutę, złożyli życzenia, ale ja nie składałem, ja jedynie komentowałem polskie życzenia, bo ni stąd ni zowąd poczułem się nagle częścią es-wiki (bo miałem tam wtedy 20 artów).

Trochę więcej dystansu. Jeżeli wchodzisz do obcych, to nie walcz o jakiekolwiek zmiany czegokolwiek. Akceptuj wszystko, walcz tylko u siebie. Obcy niech sami dochodzą do pewnych rzeczy. Jeżeli be-x-old jest wspaniała, a be-wiki jest do niczego, edytuj tę pierwszą. Ja wybrałem be-wiki i tylko tam tworzę swoje artykuły. Akceptuję ich rozwiązania i nie pouczam ich, nawet jeżeli ewidentnie nie mają racji. Przybądź na kolejne spotkanie warszawskich wikipedystów, to porozmawiamy sobie o tych sprawach. LJanczuk d'un jour pour attendre 00:03, 29 sty 2014 (CET)

Re: partia polityczna infoboxedytuj kod

Nie wydaje mi się to konieczne. Na podobnej zasadzie (przynależności administracyjnej w historii) w haśle Mińsk powinniśmy wstawić flagi:  Imperium Rosyjskie,  ZSRR,  III Rzesza i  ZSRR (licząc tylko XX wiek, bez wszystkich wersji flag). ~malarz pl PISZ 21:12, 30 sty 2014 (CET)

Z artykułu nic nie wynikało, że już nie istnieje. Dodałem parametr "wariant flagi" (użycie we wskazanym artykule). Nie dodałem możliwości wstawiania wielu flag. ~malarz pl PISZ 22:19, 30 sty 2014 (CET)

Ad:Biełła_Achmadulinaedytuj kod

Ad:Biełła_Achmadulina

Myślę, że to jest podstawa do tego, aby pisać Bella. Khan Tengri (dyskusja) 22:36, 30 sty 2014 (CET)

 • Podobnie będzie z Iskanderem. Poza tym sami Rosjanie wymawiają to imię twardo, tak samo jak imiona Rustem czy Arsen. Khan Tengri (dyskusja) 23:13, 30 sty 2014 (CET)

sowchoz Busławskiedytuj kod

Ta edycja zawiera komentarz: "sowchoz Budsławskij to nie to samo co Budsław". Ale czemu nie? Przecież czytamy tu "С 1956 деревня - центр совхоза "Будславский" (включает 20 населенных пунктов), с 04.09.1991 г. - колхоза с тем же названием.". Tzn Budsław jest ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym najpierw sowchozu a obecnie kołchozu "Budsławski". Temu uważam linkowanie sowchozu "Budsławskiego" do dawnego miasteczka Budsław (tak by było wiadomo gdzie to jest) zupełnie normalnym. Bogomolov.PL (dyskusja) 12:32, 3 lut 2014 (CET)

Kraj w nagłówkuedytuj kod

Moim zdaniem dla polityków podawanie w nagłówku kraju urodzenia (kiedy ten kraj jest inny niż kraj w którym działa polityk) jest wskazane: dla Polaków (a dla nich głównie piszemy) nazwa miejscowości nie mówi nic. Zwłaszcza kiedy "w Tule" może oznaczać i w Meksyku (Tula) i w Rosji (Tuła). Moim zdaniem właśnie miejscowość gdzie persona ma miejsce urodzenia jest mniej ważna od kraju urodzenia. To że deputowana białoruska jest Rosjanką, która urodziła się w Rosji, wychowała się w Rosji, otrzymała pełne wykształcenie wyższe w Rosji i tylko już jako osoba w pełni dorosła wyechała na Białoruś - to jest istotnym faktem który nie może być delikatnie pomijany we wstępie do artykułu. Bogomolov.PL (dyskusja) 19:40, 3 lut 2014 (CET)

 • Jeszcze raz: kiedy persona pochodzi nie z kraju w którym zarobiła swoje ency wskazanie kraju pochodzenia ma większy sens niż niejakiej miejscowości gdzieś-tam-niewiadomo: Kozły (5 miejscowości w Polsce, 23 na Białorusi, 14 w Rosji). Tylko klikając na tej nazwie (a to może link czerwony) czytelnik możliwie dowie się tego w jakim to kraju. Ale przed tym czytelnik słusznie zakłada że osoba białoruska pochodzi z Białorusi, a gdzie tam na domniemanej Białorusi te Kozły - to żadna różnica. I temu nie ma sensu odszukiwania wsi Kozły. Tak samo jakiś tam *dorf być może w dowolnym kraju (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Alzacja etc.). A nazwy arabskie? Al-tam-coś? A nazwy typu Blackwood? Tu kontynent by zgadnąć - a czy to Stany, Kanada, Australia, Nowa Zelandia czy Irlandia lub Anglia?
 • Wikipedia robiona jest dla czytelników - to zakładam zawsze. Temu artykuły trzeba jeszcze wyczytać z pozycji czytelnika: czytelnikowi czerwone linki są bardziej widoczne niż granatowe literki w otoczeniu czarnych literek. Czytelnik z łatwością nie zauważy istnienie linkowania. Temu też dla emerytów i rencistów, i dla podstawówki to wszystko robimy, nie dla siebie. Wikipedia nie jest papierową, nie oszczędzamy amunicji (mam na myśli podawanie extra jeszcze jednego słowa - nazwy kraju). PODSTAWOWE informacje mają być widoczne na wierzchu. Uważam że kraj pochodzenia persony jest informacją podstawową, lecz nazwa jakiejś tam wsi - drugorzędną. Bogomolov.PL (dyskusja) 01:02, 4 lut 2014 (CET)
  • Jeszcze raz: kiedy persona pochodzi nie z kraju w którym zarobiła swoje ency wskazanie kraju pochodzenia ma większy sens niż niejakiej miejscowości gdzieś-tam-niewiadomo.
  • Jeszcze raz: Wikipedia nie jest papierową, nie oszczędzamy amunicji (mam na myśli podawanie extra jeszcze jednego słowa - nazwy kraju dla osoby która pochodzi nie z kraju w którym zarobiła swoje ency)
  • Uważam podane przez Pana "Warszawa (Polska)" dowcipem nie mającym nic wspólnego z zakresem obecnej dyskusji (bo mówimy o dodawaniu nazwy kraju kiedy persona pochodzi nie z kraju w którym zarobiła swoje ency).
  • Co do Tuły: tak, to jest miasto wielkości Wrocławia. Ale co mówi ta nazwa czytelnikowi który nie wie w jakim kraju jest te miasto, które nawet w Rosji jest na 37 miejscu? Uważam dodawanie przez Pana "Tuła w obwodzie tulskim" za, że tak powiem, nieco nieprzemyślane, bo w jakim kraju ten obwód? Pan zakłada że to "każdy wie"? Uważam że logicznym jest podawanie podstawowych informacji (tzn kraju), szczegóły podamy niżej w artykule w notatce biograficznej.
  • Co do Rosji/RFSRR. Federacja Rosyjska - ta nazwa przetrwała po dzień dzisiejszy (w czasach ZSRR to była oficjalna skrócona nazwa, obecnie - oficjalna pełna). Temu napisałbym "Federacja Rosyjska, ZSRR". Tak samo z Polską - w pełnej nazwie odrzucono jedne słówko ("Ludowa"), ale Polska jest tą samą co teraz. Czemu nie wolę RFSRR? Bo kto teraz wie co to jest - ale Wikipedia nie jest papierowa, nie oszczędzamy amunicji, dbamy o wygodę dla czytelników. W nawiasach - przeciętna liczba literek w plwiki jest jedna z najmniejszych z "dużych" Wikipedii, w ruwiki artykuły są parokrotnie większe. Bogomolov.PL (dyskusja) 01:51, 4 lut 2014 (CET)
   • "Informacja w nagłówku ma wyłącznie określać miejsce urodzenia w sposób jednoznaczny" - to twierdzi Pan. Czy podanie wsi (lub miasta) San Jose pozwala określenie "jednoznaczne"? To który kraj, jaki kontynent? Linkowanie pozwoli odczytanie informacji o tym że obecnie to Stany (Chile, Hiszpania etc). Ale co to był za kraj w czasie urodzenia persony? San Jose mogło wtedy być w Meksyku, w Stanach, w kolonii Nowa Hiszpania. Tak samo podawanie nazwy stacji kolejowej na Karelii nie pozwala odgadnięcie kraju urodzenia - czy to było Imperium Rosyjskie, czy Republika Rosyjska okresu sprzed Rewolucji Październikowej, czy to Rosja Radziecka sprzed ZSRR, czy Federacja Rosyjska czasów ZSRR, lub Federacja Rosyjska obecna.
   • Temu uważam podawanie miejscowości (często będącej linkiem czerwonym jak to ze stacją kolejową w Karelii) bez podawania kraju, do którego należała, mocno niejednoznacznym, bo dla doświadczonego wikipedysty to jest pytanie, a cóż dla emeryta lub ucznia podstawówki.
   • Tworzymy Wikipedię właśnie dla tego by uniknąć wad encyklopedii papierowych: nie oszczędzamy bajtów kiedy podajemy informacje podstawowe. Kraj urodzenia należy do informacji podstawowych. Temu w enwiki (tak, wzorujemy na nią) dowiadujemy się tego, że en:Sergei Korolev urodził się nie po prostu w Żytomierzu, ale w gubermnii wołyńskiej Imperium Rosyjskiego, a umarł nie tylko w Moskwie ale w Rosyjskiej FSRR w ZSRR. Bogomolov.PL (dyskusja) 10:36, 4 lut 2014 (CET)

Maryja Matusiewiczedytuj kod

Polecam ten artykuł Twojej uwadze. Gdybyś coś znalazł w źródłach białoruskojęzycznych, byłoby świetnie. Pamiętam, że po wyborach w 2012 r. "Nasza Niwa" zrobiła reportaż, w którym pani Matusiewicz narzekała na AWPL, z którego list startowała, że nie umożliwili jej takiego przeprowadzenia kampanii, na jakie liczyła. Ale po prawdzie nie mogłem dziś znaleźć tego artykułu w sieci, więc nie dodałem. Pozdrawiam, Warschauer (dyskusja) 23:17, 7 lut 2014 (CET)

Artykułyedytuj kod

Witaj, przeczytałam oba artykuły i oba oznaczyłam jako sprawdzone (chociaż Antonczyk zasłużenie dostał już wcześniej 3 wymagane głosy). Czy mogę prosić, żebyś i ty rzucił okiem na cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu? Pozdrawiam i z góry dziękuję, Loraine (dyskusja) 13:35, 16 lut 2014 (CET)

Wikipedia:Komitet Arbitrażowy/Wybór członków/2014-03/Nominacjeedytuj kod

Cześć. Zajrzyj na stronę nominacji do KA, gdzie zostałeś zgłoszony jako potencjalny KomAr. Farary (dyskusja) 15:23, 2 mar 2014 (CET)

 • o! miałem właśnie do Ciebie pisać w sprawie poza-wikipedystycznej, a tu widzę, że zostałeś nominowany i że się zgodziłeś - fajnie, uważam, że się nadajesz, mój głos będziesz mieć ;) a teraz w tej sprawie, z którą zajrzałem na Twoją stronę dyskusji: czy masz kontakt z białoruskimi studentami/doktorantami, którzy szukają możliwości publikacji naukowych po polsku w polskich czasopismach punktowanych i niepunktowanych (recenzje w punktowanych - artykuły w niepunktowanych) lub w monografiach zbiorowych/konferencyjnych? prowadzę sieć badawczą i takim osobom (szczególnie polskojęzycznym doktorantom z b. republik ZSRR) ułatwiamy rozwój naukowy. Poza tym szukamy osób, które chciałyby wspólnie prowadzić badania archiwalne - chodzi o ściągnięcie do Polski skanów akt archiwalnych przedwojennych polskich instytucji gospodarczych, z archiwów białoruskich, opracowanie ich i wydanie. Karol Karolus (dyskusja) 21:45, 2 mar 2014 (CET)

Komitet Artbitrażowyedytuj kod

Witaj. tutaj na odpowiedzi czekają pytania. Już czas, by odpowiedzieć. Pozdrawiam i powodzenia Skrzeczk (dyskusja) 19:24, 10 mar 2014 (CET)

Pozdrawiam, i życzę dalszej takiej redakcji wikipedii, jak dotychczas.Chyba dużo nie zmienisz postępowania na wikipedii.Pozdrawiam bardzo serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 19:28, 11 mar 2014 (CET)

Jak widzę, zobaczymy się w maju w Poznaniu.Będzie mi bardzo miło ciebie zobaczyć osobiście.Pozdrawiam serdecznie ze słonecznego Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 08:16, 12 mar 2014 (CET)

Plebiscyt krymskiedytuj kod

Cześć,

co sądzisz nt. zmiany nazwy i treści tego hasła na bardziej neutralną? Obecna postać młotkuje pojęciem "referendum", chociaż ani to nie było prawnie przeprowadzone r., ani też jakieś tam głosowanie nie było w tej sprawie najważniejsze. Z tych względów proponowałbym zmianę określenia na plebiscyt, co zaproponowałem tutaj.

Gdybyś mógł polecić/zainteresować Wikipedystów mocnych w politologii i prawie międzynarodowym, to również będę wdzięczny. :)

Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 20:22, 21 mar 2014 (CET)

Dzmitryj Papkoedytuj kod

Nie zgadzam się z twoją formą. Poprzednia była poprawna. (Дзьмітры Ўладзімеравіч Папко) .--J.Dygas (dyskusja) 08:26, 25 mar 2014 (CET)

Tak też myślałem, że jakieś wytłumaczenie z twojej strony będzie, dlatego nic nie ruszyłem, wiem że Białoruś ma dwie formy językowe.Popraw w takim razie też w arcie. Ja nic nie ruszam;=) Pozdrawiam serdecznie.--J.Dygas (dyskusja) 08:50, 25 mar 2014 (CET)

Franciszek Skarynaedytuj kod

Cześć. Encyklopedia PWN zapisuje imię tego pana jako Francysk. W związku z tym chciałbym zapytać czy uważasz, że przeniesienia hasła pod nazwę Francysk Skaryna byłoby słusznym posunięciem? Khan Tengri (dyskusja) 19:46, 27 mar 2014 (CET)

Kategoria:Agromiasteczka Białorusiedytuj kod

Cześć, chciałem zapytać Cię o opinię. Czy agromiasteczka na Białorusi traktować jako agromiasteczka i wsie jednocześnie, czy też określenie agromiasteczko wyklucza kategorię wieś? W naszej Wikipedii nie ma konsekwencji, podobnie chyba jak w rosyjskiej i białoruskich. Zresztą część agromiasteczek funkcjonuje tam jedynie jako wsie (być może z braku aktualizacji). Osobiście jestem za uznaniem agromiasteczek za wsie, podobnie jak czynimy to z koloniami, zaściankami, chutorami, folwarkami, przysiółkami czy nawet osadami. Część z agromiasteczek ma tradycje miejskie, dla części z nich jest to nowość. Generalnie jednak są to chyba jednostki osadnictwa wiejskiego – w przeciwieństwie do osiedli typu miejskiego są centrami sielsowietów a nie possowietów. Na razie w stworzonej przez Ciebie kategorii jest 10 miejscowości, niektóre są także w kategorii "Wsie obwodu...". Chętnie pododawałbym do reszty kategorię "Wsie", a niektóre z wsi dołączyłbym także do agromiasteczek. Nie chcę jednak wykonywać pracy, którą ktoś usunie. Co o tym sądzisz? Pozdrawiam. --Kynikos (res.) 06:58, 3 kwi 2014 (CEST)

Czy wiesz – Rada Narodowa Ziemi Lidzkiejedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Farary (dyskusja) 19:28, 23 kwi 2014 (CEST)

Rada Narodowa Ziemi Lidzkiejedytuj kod

Dziękuję za Twoją edycję (nowe, ważne hasło) i dziękuję za to, że wychwyciłeś mój lapsus (tak to jest, jak edytuje się strony późno w nocy :) ). Poprawiłem wiele w tym haśle (jak sądzę), a w jednym przypadku zrobiłem błąd (całe szczęście, że to był tylko link, ale tym bardziej chylę czoła, że to wychwyciłeś). Pozdrawiam Cię serdecznie. Zielonooki (dyskusja), 02:16, 01 maj 2014 (CEST)

Ostatnie 500 godzin z BATUTĄedytuj kod

Noty biograficzne - Żhedytuj kod

Pozdrawiam. Prośba jest. Co dopisać do tego hasła, aby było dłuższe? Nie ma zdjęcia tego polityka. Wyjaśnam, że ja zajmuję się uzupełnianiem najkrótszych haseł - takich jak to - na naszej Viki i brakuje mi teraz pomysłu co tam dopisać, aby hasło miało chociaż 200 bajtów.Jerzyjan (dyskusja) 20:43, 13 maj 2014 (CEST)

Joanna Erbeledytuj kod

TR (dyskusja) 23:09, 10 cze 2014 (CEST)

Iskui Abalanedytuj kod

Mogę prosić o komentarz do wycofania? Zero (dyskusja) 22:10, 15 cze 2014 (CEST)

No to i ja wytłumaczę zmiany. Skrót biał., choć spotykany na wikipedii powszechnie, wydaje mi się niestandardowy. PWN stosuje skrót białorus. A stosowanie samego imienia uważam ze poufałe, ale rozumiem, że w tym miejscu była to przemyślana decyzja autora. pozdrawiam Zero (dyskusja) 22:37, 15 cze 2014 (CEST) Zasada to za dużo powiedziane, ale na pewno jest to dobre źródło. Zero (dyskusja) 22:57, 15 cze 2014 (CEST)

Iryna Abielskaedytuj kod

KillFighter (dyskusja) 21:53, 20 cze 2014 (CEST)

-ajaedytuj kod

Iwan Butkowśkyj to poprawna transkrypcja? Bogomolov.PL (dyskusja) 16:08, 9 lip 2014 (CEST)

Tzn kiedy chcemy spolszczamy, kiedy chcemy - nie. Tyle na to. Bogomolov.PL (dyskusja) 17:13, 9 lip 2014 (CEST)

 • Jasne że tak - jedna sprawa kiedy tworzymy hasło o tej personie i musimy cały czas odmieniać jej (persony) nazwisko. Jasne że spolszczone nazwisko odmieniamy bardzo łatwo. Ot o czym mówi PWN: komfort odmieniania. Ale w naszym przypadku podajemy w nawiasach nie romanizację nazwiska pisanego grażdanką (o czym w istocie i jest instrukcja PWN) a tego nazwiska transkrypcję, która oddaje brzmienie w j. rosyjskim. Tak końcówek -ja w j.polskim brak, ale są nagminne w j. rosyjskim, bo są częścią nazwisk kobiecych. Temu nie widzę powodów okrajania tych końcówek - bo z jakim celem? Czy polonizacja nazwiska służy temu by wiernie oddać brzmienie obcego nazwiska? Nie, wcale nie. Polonizacja służy ułatwieniu odmieniania nazwiska. Czy odmieniamy rosyjską wersję? Nie. Więc czemu polonizujemy? I odwrotnie - czy jest normalne dodawanie -ja do nazwisk Polek przy transkrybowaniu na j. rosyjski? Tak, bo to ułatwia odmienianie. Czy warto zniekształcać (rusyfikować) nazwiska polskie kiedy nie są odmieniane w haśle bo są tylko w nawiasach wskazane jako przykład polskiego brzmienia nazwiska? Ciołkowski w oficjalnej zrusyfikowanej wersji to Циолковский (co odczytujemy jako Cyołkowskij) a nie Чёлковски (jak brzmi nierusyfikowana transkrypcja). Jak czytelnikowi dowiedzieć się o tym? Bo polonizując/rusyfikując utajamy od czytelnika realne brzmienie tzn transkrypcję? Bogomolov.PL (dyskusja) 18:23, 9 lip 2014 (CEST)
  • Istnieje tzw "transkrypcja praktyczna" która spolszcza imienia rosyjskie adaptując je do zasad gramatyki polskiej. To ma sens w przypadku wykorzystania spolszczonego imienia w haśle (tzn odmieniania), ale omija rosyjskie końcówki imion i temu nie jest transkrypcją. Przykładem będzie Kowalski i jego żona Kowalska - na zachodzie Europy to są różne nazwiska temu logicznie i wygodnie będzie w j. angielskim napisać że nazwisko żony Kowalskiego jest też Kowalski, bo takie są zasady j. angielskiego. Ale to nie będzie transkrypcja lecz adaptacja do zasad j. obcego. Z końcówkami mamy te same - spolszczenie zamiast transkrypcji. Bogomolov.PL (dyskusja) 20:08, 20 lip 2014 (CEST)

Franciszak Bahuszewiczedytuj kod

A czemu Ty zmieniasz mu na "Bohuszewicz"? Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 00:34, 25 lip 2014 (CEST)

Ale przecież on był w Polsce uważany za Polaka; masz zamiar to samo zrobić z Kastusiem Kalinowskim? - taż to i Białorusin, i Litwin i Polak. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 01:00, 25 lip 2014 (CEST) Ja mam z kolei książkę twierdzącą, że Mickiewicz nie był synem Żydówki. Białoruski badacz to podobno znalazł, w Mińsku. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 01:10, 25 lip 2014 (CEST)

Ulica Bolesława Bieruta w Mińskuedytuj kod

Piotr967 podyskutujmy 14:57, 25 lip 2014 (CEST)

Ulica Jerzego Giedroycia w Mińskuedytuj kod

Piotr967 podyskutujmy 15:00, 25 lip 2014 (CEST)

Ulica Ignacego Domeyki w Mińskuedytuj kod

Piotr967 podyskutujmy 15:02, 25 lip 2014 (CEST)

Ulica Stanisława Moniuszki w Mińskuedytuj kod

Piotr967 podyskutujmy 15:03, 25 lip 2014 (CEST)

Swietłana Aleksiejewiczedytuj kod

W haśle o niej jest taka opinia pzypisana Paźniakowi: "w sposób zbliżony do carskiej propagandy – jako wieśniaków i kołchoźników" - ponieważ Ty jesteś głównym autorem i znasz białoruski to czy mógłbyś sprawdzić w podanym źródle, czy p. Paźniak faktycznie mówi o kołchoźnikach w carskiej propagandzie, czy to może jakaś niedokładność w oddaniu jego słów? Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 19:45, 25 lip 2014 (CEST)

Uliceedytuj kod

Witaj. Po namyśle wykorzystałem info o istnieniu w/w ulic mińskich w biogramach patronów. Mam jednak problem z ulicą Bieruta, bo tam w haśle nie było przypisu do uchwały rady miejskiej, a jakiś link do mapy, w dodatku nie działający. Info o ulicy w mińsku już ktoś kiedyś wstawił w haśle o mieście jednak bez źródła. I tu mam prośbę/pytanie - czy jeśli masz plan miasta z tą ulicą to mógłbyś wstawić ją jako źródło do hasła? Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 19:49, 26 lip 2014 (CEST)

Breivikedytuj kod

Mam bardzo poważne wątpliwości, czy ta edycja powinna się ostać. O ile ma uzasadnienie w artykule o Adamowiczu, to akurat w artykule o Breiviku informacja jest niewspółmierna do wydarzenia. Kimodin (dyskusja) 00:19, 13 sie 2014 (CEST)

Kategoriaedytuj kod

Cześć. Ponieważ nie jest to kategoria powszechnie dodawana w artykułach, tylko grupująca same podkategorie, więc tylko usunąłem z niej te pojedyncze artykuły, które się tam zaplątały. Albo ktoś musiałby zadać sobie trud i masowo powstawiać tam wszystkich absolwentów uczelni nie mających własnej kategorii, albo powinny zostać same podkategorie, bo inaczej będzie bałagan. Pozdrawiam, Pawmak (dyskusja) 23:07, 26 sie 2014 (CEST)

Ale w kategorii absolwentów uczelni we Francji ewidentnie widać, że to jest dodawanie masowe, takie jak trzeba - tam jest ponad 60 artykułów. A w tej polskiej były ledwie 4 artykuły, a do wczoraj 3 (a jeszcze kilka dni temu tylko te 2, które chyba Ty tam wstawiłeś). A wiadomo, że absolwentów takich polskich uczelni, które nie mają swojej kategorii jest mnóstwo. Idealnie byłoby to mnóstwo dodać, ale jeśli nikt się tego nie podejmuje, to lepiej zostawić tam tylko podkategorie niż wprowadzać niezręczny bałagan. Pawmak (dyskusja) 08:20, 27 sie 2014 (CEST)

Czy wiesz – Ludmiła Baranouskaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 11:12, 17 paź 2014 (CEST)

Re: Pozdrowieniaedytuj kod

Również pozdrawiam serdecznie. Myślę, że jest nas Wikipedystów więcej na SSC. ;) Muri (dyskusja) 19:41, 7 gru 2014 (CET)

Bożena Bladyniecedytuj kod

tufor (dyskusja) 19:30, 16 gru 2014 (CET)

Szymon Rak-Michajłowskiedytuj kod

Hej, Twoje cofnięcie jest błędne. Nie ma szablonu na Wikipedii który by pozwolił ma kilkukrotną deklaracje parametru o tej samej nazwie. Spróbuje wyjaśnić: parametr | ISBN = 5-85700-073-4 jest przesłonięty przez parametr | ISBN = 5-85700-074-2 bo system MediaWiki nie wie jaka waloryzacja jest poprawna. Wiec moja zmiana: zastąpiłem | ISBN = XXXX z | id = ISBN XXXX. Tutaj była własnie dyskusja na ten temat. --ThePolish 18:43, 18 gru 2014 (CET)

Oczywiście ze jest to możliwe, ale nie zawsze tak jest. Książka może mieć dwa ISBN. Wszystko jest wyjaśnione w dyskusji do której dałem Ci linka. --ThePolish 16:13, 19 gru 2014 (CET)

Re: pytanieedytuj kod

Bo powodowała błędy widoczne na stronie, której link podałem. Nie miałem czasu od razu poprawić, więc tylko anulowałem. Teraz poprawiłem. Zmieniłem też nazwę szablonu Jeśli pusty na {{pierwszy niepusty}}, chyba bardziej oddaje jego działanie. ~malarz pl PISZ 08:14, 8 sty 2015 (CET)

Dlaczego z kolei wycofałeś [12] tę swoją wersję szablonu? IMO ona była dobra. ~malarz pl PISZ 08:22, 8 sty 2015 (CET)

WG 2015-15edytuj kod

Cześć. W związku ze złożeniem wniosku o grant WG 2015-15 uprzejmie informuję Cię, że Komisja Wikigrantów po konsultacjach wewnętrznych i po uzyskaniu opinii części członków Zarządu uznała, że wniosek nie mieści się w przedmiocie Wikigrantów zgodnie z regulaminem (par. 2 ust. 1). Wniosek odpowiada natomiast przedmiotowo Wikiwarsztatom, dlatego też został przekazany do Zarządu według właściwości [13] i powinien przez Zarząd zostać rozpatrzony na posiedzeniu 10 marca 2015 roku. W imieniu Komisji Wikigrantów Elfhelm (dyskusja) 22:37, 5 mar 2015 (CET)

Medal Za Pracowniczą Dzielnośćedytuj kod

Czy można wiedzieć czemu zmieniłeś tytuł tego artykułu? Jakie jest źródło, które używa takiej nazwy? Przyznam, że ja na takie nie trafiłem. Jesteśmy zobowiązani do używania nazw używanych w dostępnej literaturze. Samodzielne tłumaczenie nazw to OR. KarlHeintz (dyskusja) 19:25, 23 mar 2015 (CET)

Ja do nazw tych 2 medali (również За трудовое отличие) podchodziłem kilka lat temu. Też zwróciłem uwagę, że nie są one dosłownym tłumaczeniem rosyjskiej nazwy. Ale przeszukałem wszelkie możliwe źródła i nie znalazłem innych nazw. A potem zastanawiałem się jak ja bym to przetłumaczył i po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że nie jestem w stanie znaleźć specjalnie lepszych nazw, niż te które już były, bo bądźmy szczerzy, to co zaproponowałeś, to są językowe potworki, w dodatku również nie będące dosłownym tłumaczeniem. Czy ktokolwiek ustanowił by w Polsce medal tak się nazywający? Języki mają to do siebie, że wiele rzeczy nie da się przetłumaczyć dosłownie. Rola tłumacza sprowadza się do oddania tego samego znaczenia w innym języku. W tym wypadku mamy słowa труд i доблесть, czyli praca i dzielność/męstwo. Nie ma w języku polskim słowa pracowy, a słowo pracowniczy, pochodzi od pracownika, a nie od pracy - to nie jest dosłowne tłumaczenie. Stąd konieczność zmiany składni. Jeśli ja miałbym to tłumaczyć, to zaproponowałbym "mężną pracę". Ale te same słowa występowały w nazwie medalu За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. (tak przy okazji, to jest pełna nazwa, nie ma medalu: За доблестный труд, to nie jest medal za pracę, ale za wojnę dla tych, którzy nie walczyli, nikt tych medali nie pomyli) - tam ktoś przetłumaczył to jako ofiarną pracę, znaczenie bliskie i w przypadku języka polskiego nawet lepiej pasujące. Dlatego pewnie oryginalny tłumacz użył tych samych słów w przypadku tego medalu.
Identyczna sytuacja zachodzi w przypadku medalu За трудовое отличие. Znów w języku polskim nie istnieje słowo pracowy. Tu mamy słowa труд i отличие. Słowo отличный jest bardzo popularne w przypadku odznaczeń. W polskich odznaczeniach odpowiada mu słowo "wzorowy" np. Wzorowy Żołnierz. Stąd nazwa za Wzorową Pracę. Ktoś dobrze to przemyślał tworząc polskie nazwy tych odznaczeń. Należało to uszanować. KarlHeintz (dyskusja) 23:10, 23 mar 2015 (CET)

Re: Most infoboxedytuj kod

Akurat dla tego pola P0 będzie działało źle. Poprawiłem. ~malarz pl PISZ 23:30, 5 kwi 2015 (CEST)

Nie wiem, czy widziałeś: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Infoboksy i Wikidane. W każdym razie czekam na twoją wypowiedź. ~malarz pl PISZ 23:32, 5 kwi 2015 (CEST)

Rada Polska Ziemi Mohylewskiejedytuj kod

Dzięki za wskazanie. Zmieniłem kategorię. Lowdown (dyskusja) 16:54, 13 kwi 2015 (CEST)

W takim razie przeniosłem do Kategoria:Polacy w Rosji. Lowdown (dyskusja) 17:19, 13 kwi 2015 (CEST)

Julija Mickiewiczedytuj kod

99kerob (dyskusja) 00:35, 14 kwi 2015 (CEST)

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu Wikipedysta:Bladyniec/Julija Mickiewicz, gdzie możesz nad nim popracować. Należy w nim poprawić:

 • (jak w DNU)

W razie problemów możesz poprosić o pomoc przewodnika, skorzystać z tego poradnika lub zadać pytanie na tej stronie.

Po skończeniu użyj zakładki przenieś, aby opublikować go ponownie. Jeżeli nie możesz przenieść samodzielnie (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), zwróć się do dowolnego bardziej zaawansowanego wikipedysty lub do administratorów. Pozdrawiam, Stanko (dyskusja) 13:35, 16 kwi 2015 (CEST)

Re: Góra infoboxedytuj kod

Uzupełniłem wywołania. Na razie lepiej aby zostały takie puste parametry. W wakacje chyba przymierzę się do przebotowania tych infoboksów na Wikidane i wtedy pousuwam te (zbędne/puste) parametry. ~malarz pl PISZ 20:38, 21 maj 2015 (CEST)

Odp:Vital Voranauedytuj kod

Odp:Vital Voranau
No tak - ale on używa nazwiska z "V" - w swoich publikacjach drukowanych w Polsce [14], [15], używa takiego nazwiska na oficjalnych - polskich dokumentach, np w KRS [16] itd. Wszystkie jego książki wydane w Polsce mają na okładce nazwisko z "V", pod takim nazwiskiem występuje też w Nukacie i innych bibliograficznych bazach danych [17]. Na siłę mamy spolszczać zapis jego nazwiska i imienia wbrew wszystkim źródłom, bo lepiej wiemy jak on się nazywa? To nonsens. Nigdzie nie jest w Polsce, oprócz Wikipedii (i jej mirorów) używany zapis jego nazwiska z "W".. Zasady Wikipedii nie powinny na siłę kreować rzeczywistości, tylko dlatego, że kiedyś ktoś w kawiarence przyjął jakieś zasady i chce się za wszelką cenę ich trzymać... Nad zasadami przyjmowanymi w kawiarence przewagę mają podstawowe zasady, choćby takie jak WP:WER - a starczy trochę pogrzebać, żeby się zorientować, że wg wszelkich wiarygodnych źródeł jego nazwisko przyjęło się w Polsce pisać przez "V"... Polimerek (dyskusja) 00:03, 28 maj 2015 (CEST)

Zmiana nazwy kontaedytuj kod

Cześć Tomku. :) Tak jak rozmawialiśmy na Konferencji, obiecałem sprawdzić jak to jest ze zmianą nazwy konta. Wniosek należy złożyć na tę stronę, a jego realizacji dokonują zdaje się global renamerzy lub stewardzi. Spośród global renamerów mamy dwoje polskojęzycznych (Maire i Masti), więc w razie czego można ich podpytać. Pozdrowienia, :) ptjackyll (zostaw wiadomość) 23:03, 14 cze 2015 (CEST)

PS Jeszcze jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Kiedy już dokonasz zmiany nazwy użytkownika, daj znać o tym na Tablicę Ogłoszeń. Pzdr. :) ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:49, 15 cze 2015 (CEST) Z tymi podziękowaniami to tak naprawdę informacja dla Was – dla tych, którzy je wysyłają. Mam tę opcję wyłączoną, więc nawet jeśli ktoś mi wyśle takie podziękowanie, to po prostu tego nie zauważę. :) Pzdr! ptjackyll (zostaw wiadomość) 15:35, 16 cze 2015 (CEST)

Odp:Urucze (stacja metra)edytuj kod

Odp:Urucze (stacja metra)

Czy jest do pomyślenia taki automat który zmieniałby "Уручча" na "Uruczcza" będąc skutecznym w wypadku każdej nazwy własnej? Pytam w kontekście WP:OR. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:43, 23 cze 2015 (CEST)

Jury Dziemidowiczedytuj kod

Zsuetam (dyskusja) 17:52, 3 lip 2015 (CEST)

Atanazy Brzeskiedytuj kod

Witaj. Jako specjalista od spraw białoruskich, może rzucisz okiem na biogram Atanazego Brzeskiego, który zgłosiłam jakiś czas temu do DA? Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 11:56, 10 sie 2015 (CEST)

Swiatłana Aleksijewiczedytuj kod

Cześć, właśnie skończyłem czytać Czasy second hand i z przyjemnością sięgnąłem po Twój artykuł o autorce. Pomyśl proszę o dodaniu sekcji z pełną bibliografią podmiotową, bo AnM (a nawet DA) to powinien być standard. Nawet, jeśli niektóre jej książki nie zostały wydane po polsku. Trzymaj się. Tomasz Raburski (dyskusja) 18:57, 23 sie 2015 (CEST)

Swiatłana Aleksijewiczedytuj kod

Dlaczego zamieniłeś z powrotem "siły zbrojne ZSRR" na "Siły Zbrojne ZSRR" - poprzez anulowanie mojej edycji z dnia 22 sierpnia 2015? Na czym opierasz się, że jest to nazwa własna jakiejś formacji. Pozdrawiam Braniewiak (dyskusja) 16:37, 29 sie 2015 (CEST)

Biehomlaedytuj kod

Witam, przez przypadek trafiłem na Twój profil w Wikipedii poszukując wiadomości na temat miejscowości Begomla, którą to miejscowość znalazłem w ręcznie pisanym rozkazie z 1921 roku w którym mój dziadek został przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych za udział w walce w dniu 7.07.1920 pod Begomlą (wg odczytu z rękopisu). W wyniku poszukiwań doszedłem do wniosku, że chodzi o dzisiejszą Biehomlę. Mam pytanie czy może napotkałeś na jakieś publikacje dotyczące walk w tym rejonie w czasie wojny Polsko-Bolszewickiej ? Pozdrawiam Michał Godziewski michal.g@phurandal.pl

Życiorysedytuj kod

Witaj. Cały artykuł jest biografią, taki jest też standard. W dodatku widzę niestosowne używanie przycisku cofania zmian. W przypadku gdy edycja nie jest wandalizmem, należy użyć przycisku anulowania edycji i podać powód jej anulowania. Eurohunter (dyskusja) 15:45, 14 sty 2016 (CET)

Odp:Sławamir Adamowiczedytuj kod

Odp:Sławamir Adamowicz

Cześć. Bo (IMHO) Kategoria:Nacjonalizm białoruski winna kategoryzować partie/ organizacje/ pojęcia, a nie osoby. SA powinien znajdować się w kategorii Białoruscy nacjonaliści (gdyby taka istniała). Można go też dać po prostu do kat. nacjonaliści Andrzei111 (dyskusja) 12:54, 26 sty 2016 (CET)

Zgodnie z zasadami kategoryzacji nie należy tworzyć kategorii jeśli nie ma minimum 3 elementów Andrzei111 (dyskusja) 14:05, 26 sty 2016 (CET)

Szablon:Pale fundamentowe infoboxedytuj kod

Dopisałbyś opis parametrów. Ja potem jeszcze dodam TD. ~malarz pl PISZ 15:36, 27 sty 2016 (CET)

Ad:Marat_Afanasjeuedytuj kod

Ad:Marat_Afanasjeu

Co miałeś na myśli dodając ten nieistniejący szablon {{en|j|[[impeachment]]}} do artykułu? --The Polish (query) 19:44, 29 sty 2016 (CET)

Odp:„Eugeniusz Skurko” czy „Maksim Tank”edytuj kod

Odp:„Eugeniusz Skurko” czy „Maksim Tank”

Podzielam w tej sprawie zdanie Litwina. W innych wersjach językowych też występuje pod pseudonimem literackim. Khan Tengri (dyskusja) 23:55, 29 sty 2016 (CET)

DAedytuj kod

Hej. Nie zdejmuj haseł z propozycji bez prawidłowego archiwizowania. Farary (dyskusja) 22:50, 20 lut 2016 (CET)

Odp:Jauhien i JauhienijOdp:Jauhien i Jauhienijedytuj kod

Odp:Jauhien i Jauhienij

Ok, dajmy na to, że "czysto" białoruską formą imienia jest Jauhien, ale przecież wielu mieszkańców Białorusi nie posługuje się tym językiem, toteż nie powinny dziwić te zruszczone formy. Moim zdaniem, jeśli są źródła, że ktoś nosi imię w takim właśnie wariancie, to powinno się to uwzględniać i nie "poprawiać" na siłę, jak robi się to w białoruskiej czy też ukraińskiej Wikipedii. Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 17:38, 24 lut 2016 (CET);Odp:Jauhien i Jauhienij

 • Zaraz pod Jauhienem jest Jauhienij jako forma wariantowa, nigdzie nie ma stwierdzenia, że jest to forma niepoprawna. Khan Tengri (dyskusja) 18:49, 24 lut 2016 (CET)

Czy wiesz – Asfalt lanyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 10:46, 26 lut 2016 (CET)

Podziękowanie - Asfalt lanyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 08:08, 18 mar 2016 (CET)

WG 2016-13edytuj kod

Cześć. Ponieważ wniosek o dofinansowanie warsztatów nie mieści się przedmiotowo w ramach Wikigrantów, uprzejmie informuję Cię, że wniosek ten przekazałem według właściwości do rozpoznania przez Zarząd Stowarzyszenia WMPL, co powinno nastąpić na posiedzeniu w dniu 5 kwietnia 2016 roku (link: [18]). Pozdrawiam Elfhelm (dyskusja) 20:00, 3 kwi 2016 (CEST)

Odp:Michaił Bańedytuj kod

Odp:Michaił Bań

W tekście: „posiada stopień pułkownika” - zbyt ogólnikowe (ZSRR? Białorusi? Sił Zbrojnych? bezpieczeństwa?), źródeł nie sprawdzałem (kategoryzuję biografie do poszczególnych stopni oficerskich). Pozdrawiam AB (dyskusja) 09:39, 5 maj 2016 (CEST)

Ad:Piotr_Kraczeuskiedytuj kod

Ad:Piotr_Kraczeuski

Witaj. Czy na pewno powinno być Kraczeuski? Na pomniku ma napisane Крэчэўскі, a i w polskich źródłach forma Kreczeuski zdaje się występować częściej niż Kraczeuski. Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 03:25, 6 maj 2016 (CEST)

PS Jeszcze jedna sprawa - Mikałaj Auchimowicz miał w legitymacji deputowanego RN BSRR wpisane imię Nikałaj (link). Czy może to być podstawa do przeniesienia hasła? Khan Tengri (dyskusja) 03:29, 6 maj 2016 (CEST)

Kwestionariusz profilu Dyrektora Wykonawczego 2016 dla Wikimedia Foundationedytuj kod

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation wyznaczyła komitet, którego zadaniem jest wyszukanie następnego Dyrektora Wykonawczego. Jednym z pierwszych jego zadań jest opracowanie opisu dla tego stanowiska. Dlatego zwracamy się do społeczności Wikimedia z prośbą o udział w tym procesie. Prosimy o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety, byśmy lepiej zrozumieli oczekiwania społeczności i pracowników dotyczące dyrektora wykonawczego Fundacji.

Dziękujemy, Komitet Sterujący ds. Wyszukiwania Dyrektora Wykonawczego Wikimedia Foundation via MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:30, 2 cze 2016 (CEST)

Kresy Wschodnie – powtórzona nazwa przypisuedytuj kod

Cześć,
MalarzBOT mówi (Wikipedysta:MalarzBOT/zdublowane przypisy), że w haśle Kresy Wschodnie jest powtórzona nazwa przypisu i. Z historii wynika, że to w Twojej edycji oldid=41334133 ten duplikat się pojawił. Sprawdź, proszę, i zmień nazwę jednego przypisu (a także odwołanie doń w szablonie {{odn}}). Albo, jeśli któryś jest zbędny, to go usuń. Ja tego nie zrobię, bo ani tematu tak dobrze nie znam ani źródła nie mam. --CiaPan (dyskusja) 20:45, 6 cze 2016 (CEST)

Dzięki! Special:Diff/45985815 --CiaPan (dyskusja) 09:48, 16 lis 2018 (CET)

Wikimania 2016: IdeaLab Workshopsedytuj kod

Wikimania 2016 is almost here! Mjohnson (WMF) and I are running two workshops for IdeaLab during the conference, and you are invited to join us for either (or both!)

If you have a proposal or idea you are thinking about, and would like a space to work on it on your own or with others, please consider joining us for either the Thursday or Saturday sessions. We'll discuss a little about IdeaLab and how it works, and the rest of the time is space for idea building. You can also use this session to ask questions about Wikimedia Foundation grants that are available if your proposal or idea may need funding. Thanks, and see you at the conference! I JethroBT (WMF) (talk) 22:45, 19 cze 2016 (CEST)

Emailedytuj kod

Dear Bladyniec, I have send you an email. All the best, Taketa (dyskusja) 07:38, 26 cze 2016 (CEST)

Wikidaneedytuj kod

Cześć. Wikidane pełnią wyłącznie rolę służebną i uzupełniającą, nie widzę powodów, by miały zastępować treść w projektach. Przerzucanie na Wikidane przede wszystkim pozbawia nas kontroli nad wandalizmami i głupotami, które na Wikidanych również się zdarzają (zwłaszcza w zakresie zdjęć [19], [20], itp.). Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 19:08, 5 lip 2016 (CEST)

Cześć - widziałem Twój wpis u Elfhelma i moje zdanie jest trochę inne - masz rację, co do roli Wikidanych - to przyszłość - niestety w chwili obecnej, w praktyce, jak wiesz nie wygląda to jeszcze dobrze - większość wpisywanych tam danych nie ma źródeł lub źródłem jest jakaś inna Wikipedia, a tam też nie ma źródeł. Powoduje to tylko, że pojawiają się ze 3 poziomy (właściwa wiki, wikidane, kolejna wiki), które trzeba przeszukać w poszukiwaniu weryfikacji danych, a i tak często nie udaje się tych źródeł znaleźć. Generalnie kierunek dobry, ale trzeba podchodzić do całości ostrożnie i z głową :) Emptywords (dyskusja) 10:28, 6 lip 2016 (CEST) Tak, masz rację. Zwróć jednak proszę uwagę, że Elfhelm wycofał zmiany dotyczące tych elementów, które źródeł nie wymagają. Było to linkowanie do kategorii Commons, zdjęcie, imię i nazwisko. Zwłaszcza linkowanie do Commons przez Wikidata wydaje mi się zasadne, bo to działa prawie tak samo jak interwiki. Artykuł powiązany jest z innymi wersjami językowymi i niżej w tym samym słupku z odpowiednim miejscem w Commons. Jeśli nie ufamy tego rodzaju wpisowi i obawiamy się wandalizmu, to nie powinniśmy też ufać interwiki, prawda? Obecnie szablon: polityk infobox potrafi wyłuskać tę informację z Wikidanych i nie widzę powodu, by ją jeszcze raz ręcznie wpisywać. Kolejna sprawa - zdjęcie. Tutaj źródło jest niepotrzebne. Jeśli chodzi o imię i nazwisko, to okej, można tu podać źródła. Może umówimy się tak, że jeśli informacja jest dobrze uźródłowiona w Wikidata, to można ją stamtąd pobierać zamiast wpisywać ją ręcznie do infoboksu? Pozdrawiam! Tomasz Bladyniec (dyskusja) 10:43, 6 lip 2016 (CEST)
 • Wikidane mają uzupełniać, a nie zastępować projekty językowe. Czyli, np. dodać zdjęcie, jeżeli żadnego nie ma w projekcie językowym itp. Owszem są elementy raczej bezsporne (zgadzam się co do commonscat), ale za dużo innych jest problematycznych w tym niejednokrotnie zdjęcie (pokazałem Ci zresztą przykłady niekompetencji userów pl-0) czy także nazwa. Nie widzę powodów, by pozbawiać społeczność danego projektu możliwości kontroli nad istotnymi elementami hasła w sytuacji, gdy eksport z Wikidanych nic konkretnego w zamian nie wnosi. Elfhelm (dyskusja) 12:05, 6 lip 2016 (CEST) PS Warto dodać, że ten import wprowadzany jest też w sposób niezbyt przygotowany. Skutkuje to tym, że w hasłach bezsensownie są podwójnie linkowane commonscaty (gdy commonscat jest poza infoboksem), czy nieraz podwójnie wybijane to samo zdjęcie (np. w hasłach z dwoma infoboksami). Do tego pewne zmiany w infoboksach wprowadzają chaos w hasłach, jak sygnalizowany Malarzowi [21]. Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 12:09, 6 lip 2016 (CEST)
Cieszę się, że zgadzamy się w sprawie Commons, rozumiem, że nie masz zatem nic przeciwko, by ten element pobierany był z Wikidanych. Co do pozostałych spraw: Wikidane nie zastępują projektów językowych w zakresie treści artykułów, ale w domyśle mają je zastąpić w zakresie infoboksów. Czyli, pewnego dnia mielibyśmy wrzucać tylko szablon {{infobox}} a cała reszta powinna się wygenerować sama. Wiem, że na razie to nie działa, ale wiele osób pracuje nad tym, żeby krok po kroku wprowadzać kolejne elementy tego zamysłu i uważam, że nie powinniśmy tego odrzucać, lecz testować. Jeśli gdzieś pojawiają się błędy, to naprawiajmy je na bieżąco, doskonaląc kod infoboksów. A tylko w ostateczności, kiedy nie ma jak rozwiązać danego problemu, wpisujmy informację ręcznie. Tak to sobie wyobrażam. W kwestii wandalizowanych zdjęć już pisałem – po prostu trzeba się przyzwyczaić do obserwowania zmian w Wikidanych. Jeżeli chodzi o problem pojawiania się zdjęcia dwukrotnie w dwóch infoboksach, to powinno się stworzyć parametr „nie”, który daje pusty wynik i zapobiega pobraniu informacji z Wikidanych. Podwójne wyświetlanie commonscat w artykule? Prosta sprawa, usunąć z artykułu to poza infoboksem. Pozostałe problemy związane ze zmianami w infoboksach, które wywoływały chaos w artykułach, zostały, jak widzę, już rozwiązane. Pozdrawiam! Tomasz Bladyniec (dyskusja) 12:41, 6 lip 2016 (CEST) Zmieniłem właśnie zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego w Wikidanych na takie, które jest w polskiej Wikipedii. Jeżeli w Ryszard Petru pobieranie fotki z Wikidanych nie jest problemem, to mam nadzieję, że tu również ;) Tomasz Bladyniec (dyskusja) 12:48, 6 lip 2016 (CEST) Może wyjaśnię jeszcze jakie płyną korzyści z pobierania informacji z Wikidanych. Po pierwsze, uzyskujemy spójność między różnymi projektami językowymi. Jeżeli wszystkie Wikipedie będą postępować w ten sposób, uzyskamy ogólnoświatowy konsensus, przynajmniej w tych najbardziej fundamentalnych kwestiach pojawiających się w infoboksie. Po drugie, w Wikidata pracujemy w jednej, światowej społeczności, a większa społeczność oznacza zawsze większy pluralizm poglądów i ogólnie wyższą jakość wyników naszej pracy. Nieogarnięci ludzie z drugiego końca świata zmieniający coś po omacku to moim zdaniem cena, którą możemy zaakceptować, nie ma takich przypadków aż tak dużo. Trzecia korzyść to oszczędność nakładów pracy. Dokonując jednej zmiany w Wikidanych, wprowadzamy ją we wszystkich projektach językowych na raz. Tomasz Bladyniec (dyskusja) 12:56, 6 lip 2016 (CEST)

„ta zmiana, jak rozumiem, nie budzi wątpliwości”edytuj kod

Jak to? Kategoria jest dobra. Chodzi o coś innego? RoodyAlien (dyskusja) 13:03, 6 lip 2016 (CEST)

Aha. Myślałem, że z wikidanych tylko zdjęcia i interwiki. Teraz nie mam żadnych wątpliwości. Dzięki. RoodyAlien (dyskusja) 13:10, 6 lip 2016 (CEST)

Odp:Link do commonsedytuj kod

Odp:Link do commons

Witaj,

Dzięki, człowiek uczy się do śmierci...

Pozdrawiam PawełMM (dyskusja) 10:12, 7 lip 2016 (CEST)

Infoboksyedytuj kod

Cześć. Dobrze by jednak było, byś zmiany w infoboksach konsultował np. z Malarzem pl. Ostatnie zmiany w biogram in. powodowały dublowanie nagłówków (zbędny skursysowany nagłówek np. [22]). Elfhelm (dyskusja) 19:10, 8 lip 2016 (CEST)

{{infobox projekt}}edytuj kod

Ja tam nie widzę aby ten szablon coś wstawiał z WD. Podejrzewam, że robił to właściwy infobox. Napisz gdzie to działa to znajdziemy rozwiązanie. ~malarz pl PISZ 15:08, 11 lip 2016 (CEST)

Tam w {{polityk infobox}} jest kod:
{{infobox projekt|c |{{pierwszy niepusty|{{{commons<includeonly>|</includeonly>}}}|{{#invoke:Wikidane|V|sitelinks|commonswiki|title}}}}| }}
i to jego sprawka. ~malarz pl PISZ 09:03, 13 lip 2016 (CEST) Tam trzeba było podać plwikiquote jako parametr do {{#invoke:wikidane}}. ~malarz pl PISZ 10:33, 19 lip 2016 (CEST)

Odp:Ućkonedytuj kod

Odp:Ućkon

Sorry, dopiero wczoraj w nocy wróciłem do cywilizacji. Gżdacz (dyskusja) 19:07, 17 lip 2016 (CEST)

Henryk Julian Gayedytuj kod

trafiłem na ten artykuł parę dni temu, gdy szukałem źródeł na temat Gmachu w Chełmie i zastanawiałem się tylko jak w nim zmienić jeden zwrot, który wydaje mi się zbyt mocno przesadzony, lecz po drodze doszedłem do wniosku, że artykuł ten jest jednak zbyt dobrze napisany, by dokonywać arbitralnie zmian wedle własnego widzimisię i stąd ten kontakt, po czym w historii zauważyłem, że usunąłeś też wzmiankę o Chełmie z powodu braku źródeł (i słusznie), ale do rzeczy - po pierwsze, w sekcji Biografia należałoby wykreślić pojęcie "projektant" wymyślone kilkadziesiąt lat później, bo Gay z pewnością żadnym "projektanten" być nie mógł i nie był, tylko był inżynierem, a następnie stał się architektem, więc nie "projektował", tylko budował jak na architekta przystało, a po drugie, przesadzonym jest moim zdaniem zwrot "gdzie łatwiej mógł zrobić karierę jako indywidualny twórca", który proponowałbym zastąpić zwrotem "gdzie łatwiej mógł rozwinąć indywidualną praktykę zawodową", aby uniknąć tu słowa "(s)twórca" i nie przypisywać na siłę osobom z tamtych czasów pretensjonalizmów naszych czasów na nasze podobieństwo, bo to jednak istotnie zmienia obraz tamtej rzeczywistości, pozdr. --Tecra dyskusja 08:55, 29 lip 2016 (CEST)

dzięki za szybką odpowiedź, ale w takim przypadku wolę jednak uzgodnić zmiany, skoro tyle pracy w to już włożyłeś, a kontakt jak widać jest możliwy (i to błyskawiczny), bo to znacznie mniej pracy i czasu nam zajmie, niż wyjaśnienia i tłumaczenia post factum skąd i po co wprowadzone zostały zmiany treści za plecami tych co te treści wprowadzali, a takich zmian unikam albo przez szacunek do pracy innych, albo cześciej z braku możliwości prowadzenia długotrwałych wojen z niezbędną do tego konsekwencją, co innego gdyby wszystkich było stać na taką staranność i dyscyplinę, jaką manifestujesz w Twoich edycjach, to byłoby znacznie łatwiej, ale tak niestety na ogół nie jest w przeważającej większości przypadków, dlatego mało zmieniam (poza własnymi hasłami), albo pytam o zmiany, jeśli jest kogo pytać, bo czasem nawet nie ma kogo ;) - samym Gayem nie interesowałem się do tej pory, choć jego biografia wygląda ciekawie, ale z pewnością będę starał się zwrócić uwagę na konkretne źródła wiążące Gaya z Gmachem w Chełmie, z czego wynikła też moja reakcja na wręcz niesłychaną orgię historii, jaka ostatnio opanowała to miasto doszczętnie i skala nieuźródłowionych informacji w różnych artykułach na temat Chełma zupełnie wyssanych z palca i opartych jedynie na domysłach, bądź "twórczych" wymysłach grupy osób tak, jakby szczególnie zależało komuś na zupełnym zakłamaniu faktów historycznych, czego w ogóle zrozumieć nie potrafię - no i to stąd wynikło to moje zainteresowanie, dlatego ucieszył mnie ten artykuł o Gayu, bo dowiódł, że są tu jeszcze osoby, dla których źródła i precyzja słów ma jeszcze znaczenie - ale moje uwagi akurat tego nie dotyczą, a jedynie drobnego aspektu zawodowego, który ma jednak spore znaczenie dla odbioru i rozumienia ówczesnej sytuacji, gdyż zawód inżyniera i architekta, który Gay wtedy wykonywał to zupełnie inny zawód od tego, który dziś tymi pojęciami określamy i z tego powodu jego opis wymaga jednak trochę innych słów niż te, którymi dziś opisujemy te zawody - więc to aspekt marginalny na dobrą sprawę, choć akurat dla mnie ważny i dlatego na to zwróciłem uwagę, pozdr. --Tecra dyskusja 12:44, 29 lip 2016 (CEST)

Zapis nazwiskedytuj kod

Cześć. Mam do Ciebie pytanie o zapis tożsamości osób z Białorusi posiadających polskie pochodzenie i posiadających Kartę Polaka. Pojawił się taki przypadek jak Paweł Kucewicz, w którym pozostawiłem pisownię w języku polskim (tak zresztą przedstawia go polski klub), a wg transkrypcji z j. białoruskiego. Teraz pojawił się kolejny taki hokeista, przedstawiany jako Wadim Malinowski (źródło 1, 2). Jak należy zapisywać takie osoby, jeśli posiadają Kartę Polaka? Pozostawać przy transkrypcji z j. białoruskiego czy stosować polską formę? Pzdr. Lowdown (dyskusja) 12:06, 12 sie 2016 (CEST)

Kategoria:Przedstawiciele białoruskiej mniejszości w Polsceedytuj kod

Witam. Właściwie to nie wiem czego miała by dotyczyć ta kategoria. Może czego tu brakuje, może czegoś jest tu za dużo, może nazwa jest niepoprawna, może w ogóle nie powinno być tej kategorii? Możesz mi to wytłumaczyć? --Maattik (dyskusja) 00:58, 1 wrz 2016 (CEST)

Ad:Albiert Schwarzkopfedytuj kod

Ad:Albiert Schwarzkopf

Dzień dobry, na jakiej podstawie ustaliłeś taką pisownię nazwiska? Khan Tengri (dyskusja) 21:03, 5 paź 2016 (CEST)

Ad:Bernard Adameckiedytuj kod

Ad:Bernard Adamecki

Nie udało mi się potwierdzić zamieszczonej przez Ciebie informacji o przedwojennej lub wojennej nominacji na stopień pułkownika - czy mógłbyś podać źródło? AB (dyskusja) 10:35, 16 paź 2016 (CEST)

Europejska Nagroda Obywatelskaedytuj kod

Hej. Pracujemy w Czywieszu nad artykułem Europejska Nagroda Obywatelska. Są przy tym spore problemy z wikizacją, bo laureaci pochodzą całej Europy, a takiego omnibusa co by znał wszystkie języki to niestety nie ma. Wśród laureatów tej nagrody są także Białorusini, względnie przedsięwzięcia białoruskie. Mógłbyś może rzucić okiem, przepisać w polskiej transkrypcji i zwikizować, jak będziesz miał czas rzecz jasna? Pozdrawiam --Teukros (dyskusja) 13:28, 29 paź 2016 (CEST)

Ad:Kozły (obwód grodzieński)edytuj kod

Ad:Kozły (obwód grodzieński)

Źródło? AB (dyskusja) 11:13, 30 paź 2016 (CET)

JAedytuj kod

Hej, [24] To zdjęcie jest fatalne (obcięta głowa), nie mogą przesłać normalnego i encyklopedycznego? Elfhelm (dyskusja) 16:06, 21 lis 2016 (CET)

 • Infoboxy specjalistyczne to w sporej części wypadków przeżytek. Polityk infobox nadaje się wyłącznie do haseł z pop-nastem, inaczej nie wnosi nic ciekawego do hasła (ponad to co we wstępie). Biogram infobox można rozwijać o istotne elementy (zawód, Alma Mater itp.). To o działalności samorządowej to była taka trochę mowa trawa na potrzeby reklamy politycznej, lepiej zdecydowanie tego unikać, bo ani to konkretne ani szczególnie ważne. Co do pobierania z Wikidanych - według mnie jest za dużo wpadek, których nie kontrolujemy, Wikidane raczej powinny być uzupełnianiem niż zastępowaniem. A dziwnych efektów sporo - dziś np. trafiłem na [25] (Q19413199 Rymaszeuski) (nie poprawiałem), kwestia "drugiej nazwy" też według mnie nie jest prawidłowo rozwiązana (np. [26]). Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 18:02, 21 lis 2016 (CET) Usunąłem Now. ze wstępu (jak w innych wypadkach), w inf. wg mnie ok, bo parametr należy interpretować raczej jako związek (formalnego członkostwa w wielu przypadkach nie da się ustalić). Elfhelm (dyskusja) 18:05, 21 lis 2016 (CET)
 • Można np. po przecinku (tu wygląda to nieźle). Przy kilku funkcjach z pop-nastami można i tak jak tutaj. Choć być może lepsza byłaby zbita forma i dobrze opracowane nawigacyjne navboksy na dole hasła (przewodniczący CDU, ministrowie SW Niemiec...). Elfhelm (dyskusja) 14:58, 22 lis 2016 (CET)

Prośbaedytuj kod

Witaj. Czy mógłbyś jeszcze raz zerknąć na hasło Skrzyszów (województwo śląskie)? Mam wątpliwości odnośnie edycji "Andrzej Mazur". W części historia wsi wpisuje historię stowarzyszenia, zaś w bibliografii wpisuje: Andrzej Mazur Prezes Stowarzyszenia Hodowców Drobnego Inwentarza w Skrzyszowie od 1962 roku.. W mojej ocenie nadaje się to do rewertu (tak też wcześniej zrobiłem), skoro jednak AM wprowadził znów podobne zmiany, czekałem aby ktoś z innych Redaktorów na to zerknął i albo cofnął albo zmodyfikował (jeśli uważa, że dane o stowarzyszeniach powinny znajdować się w hasłach poszczególnych wsi). Może zerkniesz na to jeszcze raz i ocenisz czy nie warto czegoś z tym jeszcze zrobić, będę wdzięczny. --Swd (dyskusja) 08:07, 8 lut 2017 (CET)

Rozumiem. Z tym, że warto czasem bardziej się pochylić nad zmianami. Wpis w bibliografii: Andrzej Mazur Prezes Stowarzyszenia Hodowców Drobnego Inwentarza w Skrzyszowie od 1962 roku. to przecież nie żadna książka czy artykuł ;) --Swd (dyskusja) 09:32, 8 lut 2017 (CET)

Odp:Igor Bogatyriowedytuj kod

Odp:Igor Bogatyriow

Taka jest standardowa forma tego nazwiska. Khan Tengri (dyskusja) 04:12, 18 lut 2017 (CET)

Archiwum Obwodowe w Brześciuedytuj kod

Czołem! Mam pytanie nie dotyczące wprost Wikipedii. Czy orientujesz się, czy (i ewentualnie na jakich warunkach) posiadacz polskiego paszportu może korzystać z zasobu wymienionego w temacie archiwum? Na ich witrynie internetowej (bardzo przyzwoita!) można się dowiedzieć, że przechowują sporą ilość międzywojennej dokumentacji dotyczącą szkół na terenie województw białostockiego i poleskiego. Gdyby tylko była okazja, chciałbym część z nich przejrzeć. Niby mógłbym sklecić jakiegoś majla po rosyjsku, ale nie chcę prowokować do nieodpisywania ewentualnym skaleczeniem języka, a poza tym liczę na jakieś informacje praktyczne, gdybyś np. znał kogoś, kto z ich zasobu korzystał. Dzięki Pismaker (dyskusja) 19:04, 22 lut 2017 (CET)

 • Bardzo dziękuję, napiszę do nich zatem bezpośrednio. 16:52, 26 lut 2017 (CET)

Пратэсты ў Беларусіedytuj kod

Добры дзень! Ці можаш пачаць артыкул у Польскай Вікіпедыі пра пратэсты ў Беларусі 2017 года? --Чаховіч Уладзіслаў (dyskusja) 10:57, 14 mar 2017 (CET)

Pochowani na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej w Aninieedytuj kod

Boston9 (dyskusja) 23:41, 16 kwi 2017 (CEST)

’’’Zagłosuj dziś’’’ w wyborach do Rady Powierniczej WMF!edytuj kod

Twoje konto spełnia kryteria udziału w głosowaniu w wyborach do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia - oznacza to, że możesz mieć na nie wpływ.

Tegoroczne wybory to jedne z najważniejszych w historii naszego ruchu. Najbliższe lata (a kadencja Rady trwa trzy) to czas, kiedy będą miały miejsce kluczowe zmiany technologiczne (VR, AR, AI…) i społeczne (dominacja urządzeń mobilnych, gwałtowny wzrost czytelnictwa w Azji i Afryce, znacznie większe zapotrzebowanie na multimedia…). To ważne, aby osoby wybrane do Rady miały silny mandat społeczności - jednocześnie dotychczasowa historyczna frekwencja jest bardzo niska.

Dlatego Fundacja Wikimedia podejmuje duże wysiłki, aby zwiększyć​ udział społeczności w głosowaniu. Nie powinno zabraknąć w tym głosowaniu także osób z polskich projektów - tylko w ten sposób możemy mieć realny wpływ na decyzje, które będą silnie kształtowały rozwój ruchu Wikimedia.

Twój głos jest bardzo ważny - w poprzednich wyborach raptem kilka tysięcy głosów wystarczało do wyboru. Algorytm głosowania powoduje, że każdy głos “za” liczy się normalnie na plus, natomiast każdy głos na “nie” ma wagę kilkukrotnie większą na minus. Głosy neutralne pozostają bez wpływu na wynik. Posługuj się zatem tym mechanizmem rozważnie. Zostało niewiele czasu!

‘’’Zagłosuj w wyborach!’’’

-- mastibot <dyskusja> 00:07, 10 maj 2017 (CEST)

Spotkanie w Bydgoszczyedytuj kod

Bardzo mi było miło znowu Ciebie zobaczyć. Myślę że dojechałeś dobrze do domu. Może zobaczymy się znowu kiedyś live :-) fajnie było.Pozdro z Berlina. --J.Dygas (dyskusja) 15:24, 5 cze 2017 (CEST)

Zagłosuj w wyborach do Funds Dissemination Committeeedytuj kod

Został już tylko jeden dzień, aby zagłosować w wyborach na członków finansowego komitetu doradczego przy Wikimedia Foundation - Fund Dessimination Committee. Ten organ wspiera fundację przy decydowaniu o tym, jak dystrybuować jej zasoby finansowe pomiędzy organizacje partnerskie. To ważny organ, którego skład będzie w znaczący sposób decydował o polityce finansowe WMF.

A decyzja o tym, kto wejdzie w jego skład zależeć będzie od takich osób jak Ty. Dlatego nie rezygnuj ze swojego prawa do oddania głosu w wyborach. Zagłosuj na wybranych członków FDC.

--mastibot <dyskusja> 22:13, 10 cze 2017 (CEST) 

Steward requests/Username changesedytuj kod

Hello, please respond to our replay in you request in Steward requests/Username changes. Thanks علاء (dyskusja) 18:55, 11 cze 2017 (CEST)

Przestarzały link na Twojej stronieedytuj kod

Po zmianie nazwy użytkownika link w parametrze wikipedysta od infoboksu przestał trafiać do właściwej informacji. Potrzebna zmiana parametru user= w URL.
CiaPan (dyskusja) 13:59, 12 cze 2017 (CEST)

W którym miejscu i w jakiej formie mam to zrobić? Tomasz Bladyniec (dyskusja) 22:16, 13 cze 2017 (CEST) Tomku, przypominam, że odpowiadamy na cudzej stronie dyskusji, a nie na własnej. :) Wchodzisz na stronę Wikipedia:Tablica ogłoszeń/Ogłoszenia, klikasz "edytuj" :) i wpisujesz pod dzisiejszą datą coś w stylu „Informuję, że dnia 12 czerwca zmieniłem nick z [[Wikipedysta:Bladyniec]] na [[Wikipedysta:Tomasz Bladyniec]]. ~~~~” I tyle. Pozdrawiam, :) ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:54, 13 cze 2017 (CEST)

Szablon:Pale fundamentowe infoboxedytuj kod

~malarz pl PISZ 21:30, 21 cze 2017 (CEST)

Украінская Вікіканферэнцыяedytuj kod

Прывітанне! Запрашаю паўдзельнічаць в украінскай Вікіканферэнцыі 25-26 жніўня ў Херсоне. --Visem (dyskusja) 11:13, 30 lip 2017 (CEST)

Odp:Piotr Maszerauedytuj kod

Odp:Piotr Maszerau

Sęk w tym, że oni przecież byli zrusyfikowani :) Trochę to niezgodne z moim POV, ale niech będzie, przywrócę. Khan Tengri (dyskusja) 21:51, 23 sie 2017 (CEST)

Dzień Wolnościedytuj kod

Pamiętaj o zmianie treści artykułu po jego przeniesieniu. Eurohunter (dyskusja) 15:45, 25 sie 2017 (CEST)

Podziękowaniaedytuj kod

Bardzo serdecznie dziękujemy za Twoją pomoc przy organizacji międzynarodowej konferencji Wikimedia CEE Meeting 2017 w Warszawie! Jesteśmy pod wrażeniem Twojego zaangażowania, niezawodności i gotowości do podejmowania się nawet tych zadań, które inni uważali za niewdzięczne. To była wielka przyjemność pracować z Tobą! Zapraszamy też do dalszej aktywności w pracach Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

W imieniu komitetu organizacyjnego konferencji oraz Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Powerek38 (dyskusja) 13:05, 28 wrz 2017 (CEST)

Re:Pytanie techniczneedytuj kod

Po zmianie, naciśnięcie na "Lachowicz 2011" odsyła czytelnika do konkretnej pozycji w bibliografii. Żyrafał (Dyskusja) 16:03, 2 lis 2017 (CET)

Bunt (Białoruś)edytuj kod

Pablo000 (dyskusja) 20:46, 25 sty 2018 (CET)

Odp:Bunt (Białoruś)edytuj kod

Odp:Bunt (Białoruś)

Proszę: Wikipedysta:Tomasz Bladyniec/Bunt (Białoruś). Może uda się rozbudować dżinsową rewolucję o opis tych mniejszych ugrupowań i zgłosić do wyróżnienia? Pozdrawiam, Gdarin dyskusja 13:05, 31 sty 2018 (CET)

Uładzimir Batanedytuj kod

To z przemęczenia. Edytuję Wikipedię w nocy, żeby nie zasnąć. Prawdopodobnie walczyłem z kursywą w nazwisku pisanym literami łacińskimi i nie potrafiłem znaleźć przyczyny. Juz naprawiłem. Beno @ 13:35, 17 lut 2018 (CET)

Nazwiska razem, daty razem. Nie widzę sensu sztucznego podziału w poprzek znaczeń. Beno @ 13:36, 17 lut 2018 (CET)

Do nazwisk nie ma zaleceń, do spacji w szablonach tak - wykonałem poprawkę skryptem. Robią to też boty. (chyba ktoś kopie bitcoiny na moim maku - wszystko mi się wlecze, jestem wykończony, idę spać). Beno @ 14:52, 17 lut 2018 (CET)

Anatol Babkou – „Anatol” czy „Anatolij”?edytuj kod

(przeniesiono do dyskusji artykułu)

Przypisyedytuj kod

Onośnie [27], [28] lub [29], chciałem tylko przypomnieć, że w połowie grudnia 2017 rozpocząłem integrowanie różnych szablonów przypisów i uwag. Ów proces teoretycznie zakończył się 4 marca. Teraz nie trzeba podawać pola przypisy=.... Wystarczy

{{Przypisy| <ref... }}

Czyli tak jak kiedyś w „przypisy-lista”. Pozdrawiam. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:50, 23 maj 2018 (CEST)

Odp:Hrajnoedytuj kod

Odp:Hrajno

Taka forma występuje w Białostockim Dzienniku Wojewódzkim. Khan Tengri (dyskusja) 17:04, 8 cze 2018 (CEST)

jeziora na Białorusiedytuj kod

Cześć. Jesteś w stanie do tych jezior dodać źródła: Ilginia, Imszarnik, Ikaźń (jezioro). Wiszą już wiele lat bez źródeł, a widziałem, że robiłeś dzisiaj parę drobnych zmian. Torrosbak (dyskusja) 21:56, 26 cze 2018 (CEST)

Scianaedytuj kod

Witam, prosiłbym (jako eksperta w sprawach białoruskich) o sprawdzenie artykułu dotyczącego zespołu Sciana. (Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Sciana) tslipa dyskusja 01:47, 2 lip 2018 (CEST)

Moduł:WikidataIBedytuj kod

DW: @Malarz pl

Nowy moduł wraz z tą zmianą to jakiś eksperyment? Widzę w nim jeszcze wiele do zrobienia. Oprócz tego mamy jeszcze inny skopiowany z enwiki Moduł:Wikidata.

Z drugiej strony jest także rodzimy eksperymentalny Moduł:Infobox, który również można zacząć powoli stosować. Przykład obok.

Zaczynają się nam mnożyć moduły powielające wzajemnie te same funkcje. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:44, 21 lip 2018 (CEST)

Wojnowiczedytuj kod

Jak już kogoś uśmiercasz, to zmieniaj w biogramie czas teraźniejszy na przeszły (proszę). Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 11:22, 28 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – Naroczedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 01:00, 1 lis 2018 (CET)

Odp: Naroczedytuj kod

Cześć. Mój rosyjski pozwala na czytanie z jako takim rozumieniem, ale wiadomo, że język specjalistyczny to trochę co innego. Na przykład na czuja sądzę, że гидрокарбонатный класс кальциевой группы to jakaś klasyfikacja twardości wody, ale nie znam na tyle systemu stosowanego akurat na Białorusi (gdyby to był kraj unijny, to musiałby jakoś się przynajmniej wpisywać we wspólny system, choć też wcale nie jest on zunifikowany), żeby to ruszać. ru:Минеральная_вода coś na ten temat wspomina, ale nie chcę się za to zabierać. Tu by się przydał bardziej chemik mino wszystko, nie wiem, może @Michał Sobkowski? Panek (dyskusja) 12:46, 2 lis 2018 (CET)

Panek, niestety "klasa wodorowęglanowa grupy wapniowej" nic mi nie mówi. Może w Wikipeojekcie Chemia ktoś by coś wiedział. Michał Sobkowski dyskusja 10:06, 3 lis 2018 (CET)

Moduł:WikidataIBedytuj kod

~malarz pl PISZ 09:05, 6 lis 2018 (CET)

Podziękowanie - Naroczedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:20, 16 lis 2018 (CET)

Miejscowość letniskowa Narocz to nie jest przypadkiem Kobylnik? Byłem tam 40 lat temu, rodzina używała starej nazwy. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 23:06, 16 lis 2018 (CET) Owszem, ale zmieniono nazwę w latach 60. Tomasz Bladyniec (dyskusja) 23:25, 16 lis 2018 (CET)

Przejrzanaedytuj kod

Tomku, oznaczyłeś jako przejrzaną tę edycję [30]. Naprawdę sądzisz, że takie zdanie jest akceptowalne językowo: "Jest to myśl, że Kasmowicz udział w niszczeniu wsi Kasplya, która odbyła się 1 lipca 1942 roku"? Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 20:23, 5 gru 2018 (CET)

Zdarza się:) Natomiast dobrze by było to zdanie wyprostować językowo. Sam bym to dawno zrobił, ale wolałbym byś Ty tego dokonał, z prostej przyczyny - tam trzeba rzucić fachowym okiem na tę nazwę wioski, ona jest zapisany z angielska. U nas nie ma chyba hasła o wsi, więc zapewne trzeba transkrypcję, czy jak to się tam zwie. A ja się na transkrypcji z białoruskiego kompletnie nie znam, Ty z racji wikispecjalizacji chyba masz częsciej do czynienia z takimi rzeczami? Jest w plwiki identyczna rzeka i jezioro, ale nie ma chyba automatyzmu w przenoszeniu polskiej nazwy rzeki na wieś. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 11:53, 8 gru 2018 (CET)

Wikipedysta:Tomasz Bladyniec/brudnopis2edytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. MalarzBOT (dyskusja) 05:03, 25 sty 2019 (CET)

Wikipedysta:Tomasz Bladyniec/Pixel (czasopismo)edytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. MalarzBOT (dyskusja) 08:08, 20 cze 2019 (CEST)

Pixel (czasopismo)edytuj kod

Sir Lothar (dyskusja) 15:27, 21 cze 2019 (CEST)

Wikiprojekt:Architekturaedytuj kod

Ha. Ale mi przypadł zaszczyt. Rozglądam się za ludźmi, którzy mogliby przed kolejną akcją opisywania zabytków zapisać się do powyższego wikiprojektu. A tu taka persona - inżynier budownictwa na pewno się przyda :) Mam nadzieję, że za EwkąC dołączysz do naszego grona :)) Hedger z Castleton (dyskusja) 10:11, 22 cze 2019 (CEST)

Re: Całki eliptyczne.edytuj kod

Dziękuję, do usług, pozdrawiam. Platonicus (dyskusja) 00:09, 19 sie 2019 (CEST)

Odp:Władimir Baumedytuj kod

Odp:Władimir Baum

Cześć. Nie zgadzam się z taką praktyką i jestem przekonany, że nie jest ona konsekwentnie stosowana. Warto zauważyć, że pan Baum funkcjonował jednak większość swojego życia poza Polską i na pewno nie posługiwał się polską formą imienia. Nie znalazłem także żadnych źródeł w języku polskim, które mogłyby potwierdzić występowanie formy Włodzimierz Baum. Pozdrawiam, Khan Tengri (dyskusja) 23:32, 11 wrz 2019 (CEST)

re: wikidaneedytuj kod

To jest dużo bardziej złożone niż rozwiązanie przyjęte w grafice (które od razu samo się rozpowszechniło po większości infoboksów). Moim zdaniem w tym artykule infobox z belką podpułkownika milicji jest całkiem zbędny. Docelowo mamy koncepcję przystosowania infoboksów do sensownego pobierania i blokowania informacji z WD, ale to najpierw wymaga ustandardowienia wszystkich szablonów. ~malarz pl PISZ 10:45, 26 wrz 2019 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Bladyniec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy