Dyskusja wikipedysty:Elkonrado


Dyskusja wikipedysty:Elkonrado w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witek'sedytuj kod

Witam serdecznie! Oczywiście bardziej znaczące przedsiębiorstwa mogą i powinny zostać opisane w Wikipedii, jednak przede wszystkim musi być o czym pisać (to znaczy muszą być dostępne i weryfikowalne) materiały o firmie, niekoniecznie pochodzącej od samego przedsiębiorcy.

Po drugie, artykuł powinien w zwięzłej formie przytaczać fakty istotne dla czytelnika encyklopedii. Nie ma miejsca na wyliczanie adresów i miejsc filii (to jest już 2/3 artykułu), informacja o zatrudnieniu jest niepełna – ramka podaje "100", a artykuł "300", ale do 2010 roku. Czy zaszły jakieś zdarzenia uzasadniające tą rozbieżność?

Co do formy prawnej — jest to, jak przypuszczam — osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dalej: użycie sformułowania znanej z przedsiębiorczości również nie ma miejsca w encyklopedii — opisując działalność pani Katarzyny Witek można wymienić konkretne osiągnięcia i zasługi (znów poparte źródłami); aczkolwiek nie ma na to miejsca w tym artykule.

Ogólnopolski zasięg, ogromny kapitał, wartość liczoną w setkach milionów — to wszystko wymaga wiarygodnego uzasadnienia, co, jak wiadomo, w przypadku przedsiębiorstw prywatnych nienotowanych na giełdzie jest wyłącznie dobrą wolą przedsiębiorców — gdyż nie ma obowiązku publikacji sprawozdań finansowych.

Zostają pierwsze dwa zdania, które w zasadzie można by sprowadzić do jednego; i to zdanie jest niezrozumiałe, bo czytelnik nie wie, co to jest HoReCa. Z tego właśnie powodu (pozostałoby 3/4 jednego zdania) należy hasło usunąć, niezależnie od tego, jak znana i zasłużona jest firma danego przedsiębiorstwa. Trudno znaleźć dobre przykłady, ale polecam przyjrzeć się np. niemieckiemu artykułowi o firmie de:Bauscher, zdaje się z pokrewnej branży.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zebrania materiałów, na podstawie których każdy z wikipedystów mógł stworzyć dobry artykuł o firmie "Witek's".

 « Saper // dyskusja »  19:39, 31 sie 2011 (CEST)


materiały z pewnością zbiorę, i zastosuję się do sugestii w kwestii nie wymieniania adresów filii - natomiast nie moge się zgodzić z określeniem formy prawnej - w języku prawniczym osobowość prawną posiadają ściśle określone podmioty, żadnym z nich Witek's nie jest i to jest informacja jasna dla czytającego mój artykuł, ale postaram się i to dopracować określając formę rejestracji w urzędzie miasta , czy jest to spółka cywilna , czy osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą , czy też w 1991 roku istniała inna forma rejestracji nei wiem - ale zbiorę informacje i doprecyzuję.


brak hasła "horeca" określającego branżę w wikipedii , a istnienie tylko opisu stowarzyszenia o tej samej nazwie , będącego pierwowzorem nazewniczym branży która się rozwinęła i zaczęła tak być nazywana na całym świecie - nie uzasadnia wykluczania tego słowa w opisie firmy. istnienie słowa jako określenia branży jest weryfikowalne tysiącami stron internetowych i czasopism posługujących się właśnie tym słowem....wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. podobnie sprawa ma miejsce w przypadku pani Karoliny Witek - nie Katarzyny jak pan napisał , sa artykuły o ufundowaniu przez nią dwóch studni w Sudanie , sponsorowaniu Filharmonii Krakowskiej i wielu innych projektach na które przeznacza co roku duże sumy ( znacznie przekraczające 100 000 zł - nie zbierałem jednak informacji o łącznej sumie jej grantów ) jest też autorką nieźle sprzedającej się autobiografii dostępnej w księgarniach w całej Polsce i w wysyłkowych księgarniach. W małopolsce mało kto o niej nie słyszał - i znów nie moja wina że brakuje hasła w wikipedii o jej 40 letniej działalności społecznej i biznesowej - artykułów w gazetach jest mnóstwo podobnie jak zdjęć z najważniejszymi politykami i biznesmenami - kilka wielkich firm należących do niej lub jej dzieci też jest łatwe do zweryfikowania - nie da się nie zauważyć na przykład czterokondygnacyjnego centrum handlowego Centrum Witek w Krakowie czy Łomiankach pod Warszawą, czterogwiazdkowego hotelu Witek, restauracji Verona, sieci salonów meblowych czy dywanowych AWitek...

ale ja nie pisałem artykułu o Pani Karolinie ani o żadnym z jej dzieci - a kilka faktów o firmie założonej przez jej syna , po prostu powołałem się na nazwisko osoby publicznej i powszechnie kojarzonej - no może nie koniecznie przez każdego jak Andrzej Lepper czy Doda , ale powszechnie.

jeżeli ktoś uzna za stosowne napisanie informacji o Pani Karolinie lub Adamie Witek to wikipedia daje chyba taka możliwość - moje zainteresowanie tego nie obejmuje- ja przybliżyłem tylko istnienie największej polskiej sieci salonów z porcelaną , i postaram się o istnienie tej strony na wikipedii bo ta rodzima , polska sieć handlowa na to zasługuje.

dodam ,że danych nieweryfikowalnych w obiektywny sposób , lub nie upublicznionych w dostępnych do wglądu raportach lub zeznaniach w treści artykułu nie podawałem - a liczba obecnie zatrudnionych pracowników została podana właściwie ( 100 ) Rotacja pracowników na przestrzeni 10 lat jest rzeczą zupełnie normalną.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Elkonrado" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy