Dyskusja wikipedysty:JustynaAnna Ol


Dyskusja wikipedysty:JustynaAnna Ol w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wikipedii!edytuj kod

Bardzo się cieszę, że jesteś z nami! Znalazłem artykuł w Twoim brudnopisie. Jest z nim kilka problemów, ale jesteś na najlepszej drodze :) Może po kolei:

  1. Z historii brudnopisu widzę, że używasz edytora kodu źródłowego (zakładka "edytuj kod źródłowy" na górze strony). To super, większość starych wyjadaczy z niego korzysta (choć w używaniu edytora wizualnego też nie ma niczego złego). Parę uwag: spis treści tworzy się automatycznie - o ile nagłówki sekcji oznaczysz podwójnymi nawiasami zamiast wytłuszczeniem (trzy apostrofy). Spróbuj może przejść nasz pięciominutowy samouczek dla początkujących, na pewno wiele kwestii stanie się dla Ciebie jaśniejszych
  2. Lead artykułu powinien w kilku zdaniach podsumować temat. Dzięki temu nawet czytelnik nieznający się na danej dziedzinie będzie wiedział, czy to tego hasła szukał - i czy jest sens je dalej czytać. Piszesz, że value shop jest jednym z kilku modeli, ale nie piszesz czym się charakteryzuje. To jak napisać "Warszawa jest jedną z miejscowości w Polsce, obok Poznania, Krakowa i Włoszczowy". Niby to prawda, ale czegoś w tym podsumowaniu brakuje, prawda? :) Jedno-dwa zdania podsumowujące czym jest value shop (nie tylko do jakiej dziedziny należy to pojęcie) w zupełności wystarczą.
  3. Zgodnie z Zasadą Weryfikowalności podajemy źródła informacji cytowanych w artykule. To podstawa pracy naukowca, ale w przeciwieństwie do świata nauki Wikipedia jest pod tym względem o wiele bardziej restrykcyjna. Idealnie każda informacja (z wyjątkiem trywialnych, w stylu "niebo jest niebieskie" albo "po wtorku następuje środa") powinna zostać opatrzona przypisem tak, by czytelnik mógł łatwo ją zweryfikować. Stąd wymóg podawania dokładnych przypisów kierujących czytelnika do konkretnej strony. Nie wystarczy podanie listy publikacji z której korzystał autor przy pisaniu artykułu, ani podanie przypisu do całej książki czy pisma.
  4. Przypisy... Najprostszy sposób ich dodawania podaje samouczek, ale możesz też w wolnej chwili rzucić okiem na stronę Pomoc:Przypisy. W skrócie - tak jak w pracy naukowej, to jaki system cytowania źródeł wybierze autor jest sprawą drugorzędną. Ważne, żeby trzymał się jednego systemu w całym artykule - i żeby był on zrozumiały dla czytelnika. Możemy podawać przypisy zgodne z Polską Normą (większość artykułów na polskojęzycznej wiki korzysta z tego systemu), możemy podawać na przykład oksfordzkie (ja takie preferuję, zob. na przykład artykuł Józef Maroszek (inżynier)), możemy i od biedy przypisy nawiasowe (choć w polskiej Wikipedii występują niezwykle rzadko, bo i jest to system mało wygodny). Tymczasem w Twoim artykule występują trzy systemy równocześnie.
  5. To samo się tyczy bibliografii: można pozycje bibliograficzne podawać bezpośrednio w przypisie. Można też (i jest to sposób sugerowany) używać przypisów skróconych, a pełny opis bibliograficzny podawać w osobnej sekcji Bibliografia. Można nawet rozbić ją na bibliografię podmiotu i przedmiotu. Ale ważne jest, by przyjąć jeden system dla całego artykułu. Jeśli nie jesteś pewna jak konkretnie wypełnić opis bibliograficzny - skorzystaj z szablonu {{cytuj książkę}} (i analogicznych {{cytuj stronę}}, {{cytuj pismo}} itd., zajmą się formatowaniem bibliografii za Ciebie.
  6. Skoro przy tym jesteśmy, Wikipedia nie jest z papieru. Nie musimy stosować skrótów, które stosują publikacje papierowe by oszczędzać miejsce. Jeśli możesz - podawaj pełne imiona i nazwiska. Nie jest to sztywny wymóg, ale ułatwia czytelnikom znalezienie właściwej pozycji bibliograficznej czy artykułu na wiki.

No, to tyle uwag na początek. Jeśli będziesz miała jakiekolwiek wątpliwości - wiesz gdzie mnie znaleźć, chętnie pomogę. Daj znać jeśli napotkasz jakieś problemy. Jeśli uznasz, że artykuł w brudnopisie już jest gotowy - daj znać, przeniosę go do przestrzeni głównej. //Halibutt 00:21, 2 mar 2015 (CET)

Sklep wartościedytuj kod

Witaj. Przeniosłem stronę z Twojego brudnopisu do przestrzeni głównej Wikipedii (haseł). W Twoim brudnopisie pozostawiłem przekierowanie. Oczywiście hasło możesz dalej modyfikować/poprawiać. Pozdrawiam. Ented (dyskusja) 13:00, 5 mar 2015 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:JustynaAnna Ol" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy