Dyskusja wikipedysty:Nux


Dyskusja wikipedysty:Nux w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witam na mojej stronie dyskusji napisz wiadomość ✏️

Tajne/poufne 😉 na emalię ✉️


Spis treści


Tech News: 2021-02edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Jest możliwość przypominania o niewypełnieniu opisu zmian. Ustawia się to w preferencjach. W ostatnim czasie mogło to kolidować z mechanizmem CAPTCHA. Zostało to naprawione. [1]
 • Można tworzyć odnośniki do konkretnych wpisów w rejestrze. Można je zdobyć poprzez kliknięcie na datę. Do tej pory jednak takie linki nie wyświetlały wpisów ukrytych, nawet gdy wyświetlający posiadał uprawnienia do ich zobaczenia. Teraz takie wpisy będą im pokazywane. [2]
 • Administratorzy korzystają z filtrów nadużyć do automatycznego zapobiegania szkodliwym edycjom. W ostatnim tygodniu wprowadzono następujące zmiany w tym mechanizmie:
  • Interfejs edycji kodu filtra pokazuje teraz informacje o błędach składni podczas wpisywania. Działa to tak samo jak przy edytowaniu stron JavaScript. Pokazuje też ostrzeżenia przy stosowaniu wyrażeń regularnych dopasowujących puste ciągi. Bedą też dodawane nowe rodzaje ostrzeżeń. [3]
  • Rewizorzy mogą teraz ukrywać wiele wpisów na raz w rejestrze nadużyć za pomocą pól wyboru w Special:AbuseLog. Tak jak przy usuwaniu wersji. [4]
  • Gdy filtr dopasuje zbyt wiele czynności, zostanie mu ustawiony status na "ograniczony". Najbardziej daleko idące reakcje filtra zostają wtedy zablokowane. Służy to uniknięciu sytuacji, gdy wielu edytorów mogłoby zostać zablokowanych z powodu błędu administratora tworzącego filtr.
 • Powstało narzędzie do tworzenia nowych skórek. Można też przeglądać istniejące skórki. Wyraź opinię. [5]
 • Boty korzystające z API nie będą mogły automatycznie dodawać stron do obserwowanych według preferencji konta. Ustawienie watchlist na watch nadal będzie działać. Służy to ograniczeniu niepotrzebnego rozrastania się danych o listach obserwowanych w bazie danych. [6]
 • Dane o pliku pobierane przez Scribunto, czyli moduły LUA będą także zawierać długość (czas trwania) plików multimedialnych. [7]
 • Strony z kodem CSS i JavaScript mają teraz dodawane kotwice do numerów linii, co umożliwia linkowanie do konkretnej linii. [8]
 • Tydzień temu zaktualizowano do nowej wersji MediaWiki. Możesz zapoznać się z rejestrem wszystkich 763 zmian. Wiele z nich to drobne zmiany i nie zawsze są zauważalne.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 12 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 13 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 14 stycznia (harmonogram).

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

16:42, 11 sty 2021 (CET)

Pytanie Akari Katsuki (21:15, 12 sty 2021)edytuj kod

Jak się robi nową wikipedie? --Akari Katsuki (dyskusja) 21:15, 12 sty 2021 (CET)

Pytanie Figa miga (14:05, 15 sty 2021)edytuj kod

Dzień dobry, Chciałam utworzyć wpis o jednym z pierwszych portali dla kobiet. Dodałam, ale został wycofany. CO mogę zrobić, aby jednak mógł zostać opublikowany? --Figa miga (dyskusja) 14:05, 15 sty 2021 (CET)

Pytanie Gallery Alchemia (02:09, 16 sty 2021)edytuj kod

Witam Mam pytanie...dopracowałem artykuł biograficzny...niestety nie umiem go opublikować pomimo przeczytania wskazówek... nie widzę zakłądki "więcej" Pozdrawiam i przepraszam za tak trywialne pytanie] Jacek (Gallery Alchemia) --Gallery Alchemia (dyskusja) 02:09, 16 sty 2021 (CET)

Tech News: 2021-03edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 19 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 20 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 21 stycznia (harmonogram).

Przyszłe zmiany

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:09, 18 sty 2021 (CET)

Krzysztof Łuszczewskiedytuj kod

W opisie zmian tej edycji napisałeś: KRS nr 62061509533 (RNŚ), odpis pełny, stan na 2021-01-20. To jest nieścisłe. Ten numer to przecież nie KRS Radia Nowy Świat, tylko PESEL pana Łuszczewskiego (co na pewno wiesz, tylko źle to opisałeś). Numer KRS dla RNŚ to 0000837501.
Ponadto niepotrzebne jest podawanie daty pobrania odpisu pełnego, bo informacje w odpisie pełnym nie giną (tylko ich przybywa w miarę nowych wpisów) i zostaną tam po wsze czasy (a ściślej: będą publicznie dostępne do chwili wykreślenia podmiotu prawnego z rejestru sądowego).
Dlatego wprowadziłem parę zmian w biogramie śp. Krzysztofa.
Pozdrawiam Julo (dyskusja) 18:28, 21 sty 2021 (CET)

 • A propos „Nie da się tego edytować w edytorze wizualnym. Trzeba będzie kiedyś botem to pousuwać.” - wolałbym, żeby edytor wizualny zmodyfikowany został w ten sposób, żeby dało się dawać przypis do uwagi - taka potrzeba pojawia się bardzo często. Bo póki co jest to możliwe tylko w sposób, jak ja to zrobiłem. Julo (dyskusja) 23:15, 21 sty 2021 (CET)

Rozpoznawanie wandala z USAedytuj kod

zobacz LTA:Projects, tam jest charakterystyczna treść opisowa do dodania na WP:CHICAGO. To ten sam wandal, wielopacynkowy stąd "WP:BOYS" to liczba mnoga. Patrz edycje i Dyskusja_wikipedysty:ImprovedWikiImprovment. 51.89.58.25 (dyskusja) 19:57, 21 sty 2021 (CET)

Pytanie Albznska (11:17, 22 sty 2021)edytuj kod

Trochę się pogubiłam

Utworzyłam nową stronę w brudnopisie. Czy jeśli dałam go do opublikowania, on zamieni się po akceptacji w artykuł? --Albznska (dyskusja) 11:17, 22 sty 2021 (CET)

Zdjęcia są moje, a jeden z użytkowników twierdzi, że nie sąedytuj kod

Zdjęcia są moje, a jeden z użytkowników twierdzi, że nie są. Mam prawa autorskie do wszystkich zdjęć, które dodałam do artykułu. Wcześniej zostały one użyte na Facebooku przez stronę, którą prowadzę. Co teraz? Albznska (dyskusja) 14:42, 22 sty 2021 (CET) Albznska

Pytanie Grzegorz Strzelczyk (17:17, 22 sty 2021)edytuj kod

chciałabym stworzyć stronę Grzegorzowi Strzelczykowi, samorządowiec i menedżer polski, tylko nie wiem od czego zacząć, prośba o link do strony gdzie można zacząć rzeźbic :) --Grzegorz Strzelczyk (dyskusja) 17:17, 22 sty 2021 (CET)

Pytanie LeniwiecAnia (21:20, 24 sty 2021)edytuj kod

Dobry wieczór! W szkole dostaliśmy zadanie polegające na stworzeniu nowego artykułu w Wikipedii. Postanowiłam opracować artykuł o Jerzym Lucjanie Woźniaku, ponieważ jego artykułu nie ma w Wikipedii. Po opracowaniu i umieszczeniu, pojawił się komunikat o przesunięciu do brudnopisu. Klikam w brudnopis ale nic tam nie ma i nie wiem co mam dalej zrobić. Ania --LeniwiecAnia (dyskusja) 21:20, 24 sty 2021 (CET)

Tech News: 2021-04edytuj kod

Najnowsze tech news od społeczności technicznej Wikimedia. Proszę poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą miały wpływ na Ciebie. Inne wersje językowe są dostępne.

Problemy

Zmiany w tym tygodniu

 • Oznaczanie par nawiasów zostanie dodane do podświetlacza składni CodeMirror. Najpierw na niemieckiej i katalońskiej Wikipedii oraz być może innych wiki Wikimedia. To stanie się 27 stycznia. [12]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 26 stycznia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 27 stycznia, a następnie na wszystkich wiki od 28 stycznia (harmonogram).

Tech news przygotowane przez redaktorów wiadomości technicznych i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:30, 25 sty 2021 (CET)

Pytanie Paulinapola123 (12:41, 28 sty 2021)edytuj kod

Cześć, jestem tu nowa i kompletnie nie ogarniam jak to działa :/ Chciałabym dodać artykuł na temat certyfikacji B Corp, bazując na wersji anglojęzycznej dostępnej tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/B_Corporation_(certification) Chciałabym w tym wpisie dodać informację która firma jako pierwsza w Polsce otrzymała taki certyfikat - czy podanie nazwy tej firmy będzie zgodne z polityką Wikipedii? I drugie moje pytanie, czy mogę również dodać link do artykułu w polskich mediach mówiący na ten temat (artykuł który mówi o pierwszej w Polsce firmie z tym certyfikatem)? Będę wdzięczna za pomoc bo jestem tu nowa i nie chcę popełnić jakiegoś błędu :) Pozdrawiam, Paulina --Paulinapola123 (dyskusja) 12:41, 28 sty 2021 (CET)

Pytanie Mikołaj Sadowski (13:22, 28 sty 2021)edytuj kod

dlaczego nie moge wstawiac zdjęć? --Mikołaj Sadowski (dyskusja) 13:22, 28 sty 2021 (CET)

Pytanie Piothras (22:09, 28 sty 2021)edytuj kod

Dzień dobry.

Zabrałem się za tłumaczenie artykułu z działu automatyki przemysłowej (artykuł: LonWorks z języka EN na PL). Tłumaczenie skończyłem, lecz gdy wciskam opcję opublikuj zostaje ono tylko zapisane, a artykuł jest w zakładce "w trakcie" --Piothras (dyskusja) 22:09, 28 sty 2021 (CET)

Pytanie Gacuss (13:06, 29 sty 2021)edytuj kod

Cześć, jak mogę zmienić tytuł artykułu? --Gacuss (dyskusja) 13:06, 29 sty 2021 (CET)

Tech News: 2021-05edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • W porównaniach zmian adresy IPv6 były zapisywane małymi literami. Powodowało to niedziałanie linków, ponieważ Specjalna:Wkład przyjmuje tylko zapisy adresów IP z użyciem dużych liter. Zostało to naprawione. [13]

Zmiany w tym tygodniu

 • Wkrótce będzie można wiązać za pomocą Wikidanych strony z Wikiźródeł wielojęzycznych. [14]
 • Często wstawiane są "niełamliwe spacje" aby stworzyć przerwę między wyrazami, ale tak, by wyświetlać je razem przy łamaniu linii. Teraz taki znak będzie można łatwo wstawić przyciskiem w edytorach w wersji 2010, 2017 i wizualnym. W edytorze wizualnym będzie ona oznaczona szarym tłem. [15][16]
 • Wiki korzystają z filtrów nadużyć do ograniczania złych edycji. Teraz twórcy filtrów mogą używać składni 1.2.3.4 - 1.2.3.55 jak i 1.2.3.4/27 do podawania zakresów IP. [17]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 2 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 3 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 4 lutego (harmonogram).

Przyszłe zmiany

 • Skórka Minerva to skórka wykorzystywana na wiki Wikimediów w trybie dla urządzeń mobilnych. Gdy strona jest zabezpieczona przed edycją i nie masz uprawnień do jej edycji, możliwy jest wtedy podgląd wikikodu. Nie działało to jednak na skórce Minerva. Zostało to naprawione. Jednak tekst może wyświetlać się nieprawidłowo; wtedy należy zaktualizować MediaWiki:Protectedpagetext aby poprawić zachowanie w wersji mobilnej. Przeczytaj więcej. [18][19]
 • Cloud VPS i Toolforge będą miały zmieniony adres IP, z którego łączą się z wiki. Nowy adres IP to 185.15.56.1. Nastąpi to od 8 lutego. Czytaj więcej.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

23:38, 1 lut 2021 (CET)

Pytanie Jacekr16 (09:14, 2 lut 2021)edytuj kod

Jak mogę opublikować tłumaczenie które wykonałem strony anglojęzycznej pt: "Registered jack" --Jacekr16 (dyskusja) 09:14, 2 lut 2021 (CET)

Pytanie Olivandinor (09:52, 8 lut 2021)edytuj kod

Jak robić artykuły --Olivandinor (dyskusja) 09:52, 8 lut 2021 (CET)

Tech News: 2021-06edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Zmiany w tym tygodniu

 • Na stronie Specjalna:Obserwowane można przeglądać edycje wybranych stron. Na każdej wiki można mieć oddzielną listę obserwowanych. Rozszerzenie GlobalWatchlist zostanie wprowadzone na Meta-wiki 11 lutego. Będzie można tam można przejrzeć zmiany na stronach obserwowanych z różnych wiki na jednej stronie. Nowa lista obserwowanych będzie dostępna na stronie Special:GlobalWatchlist na Meta. Można wybrać, które wiki obserwować i inne opcje na stronie Special:GlobalWatchlistSettings na Meta. Możesz obserwować do pięciu wiki. [21]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 9 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 10 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 11 lutego (harmonogram).

Przyszłe zmiany

 • Formularz zabezpieczania stron korzysta z wyglądu OOUI. Specjalna:Import także otrzyma taki wygląd. Będzie łatwiej korzystać z nich na urządzeniach mobilnych. [22][23]
 • Niektóre funkcje nie będą działać przez krótki czas począwszy od 07:00 UTC 17 lutego. Problemy mogą obejmować skracarkę adresów, nowych tłumaczeń i powiadomień, dodawanie wpisów na listę do przeczytania lub rejestrowanie odbić e-maili. Spowodowane jest to pracami technicznymi związanymi z bazą danych. [24]
 • W zeszłym tygodniu w Tech News wspominaliśmy o zmianie adresu IP Cloud VPS i Toolforge służącemu do kontaktu ze stronami wiki, która miała odbyć się 8 lutego. Termin ten opóźni się. [25]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:41, 8 lut 2021 (CET)

Pytanie Jakub Rydiger (08:37, 15 lut 2021)edytuj kod

dlaczego nie mogę pisać nowego artykułu? --Jakub Rydiger (dyskusja) 08:37, 15 lut 2021 (CET)

Tech News: 2021-07edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Problemy

 • Wystąpiły problemy związane z nową wersją MediaWiki. Trzeba było wycofać do starszej wersji. Niektóre aktualizacje i nowe funkcje pojawią się z opóźnieniem. [26][27]
 • Niektóre funkcje nie będą działać przez krótki czas począwszy od 07:00 UTC 17 lutego. Problemy mogą obejmować skracarkę adresów, nowych tłumaczeń i powiadomień, dodawanie wpisów na listę do przeczytania lub rejestrowanie odbić e-maili. Spowodowane jest to pracami technicznymi związanymi z bazą danych. [28]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 16 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 17 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 18 lutego (harmonogram).

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:55, 15 lut 2021 (CET)

Pytanie Jakub Rydiger (18:01, 16 lut 2021)edytuj kod

bardzo dziękuję za odpowiedź --Jakub Rydiger (dyskusja) 18:01, 16 lut 2021 (CET)

Tech News: 2021-08edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Podczas próby edytowania osi czasu mogło dochodzić do usuwania całej jej zawartości. Spowodowane to było błędem, który został już naprawiony. Być może będzie konieczna ponowna edycja aby poprawić wyświetlanie osi czasu. [31]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 23 lutego, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 24 lutego, a następnie na wszystkich wiki od 25 lutego (harmonogram).

Przyszłe zmiany

 • Powstała nowa grupa użytkowników zrzeszająca programistów Wikimedia programujących w języku Rust. Możesz do niej dołączyć albo poinformować o niej innych.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.


01:17, 23 lut 2021 (CET)

Pytanie Jacekr16 (16:43, 23 lut 2021)edytuj kod

Cześć. Możesz pomóc jakie dalsze kroki do publikacji tłumaczenia Jacekr16 --Jacekr16 (dyskusja) 16:43, 23 lut 2021 (CET)

Pytanie Dowódca Operacyjny RSZ (11:21, 24 lut 2021)edytuj kod

jak stworzyć spis treści? --Dowódca Operacyjny RSZ (dyskusja) 11:21, 24 lut 2021 (CET)

Błądząc za błędem w Zgłoś błędzieedytuj kod

Ahoj Nuksie,

Tu nux/crux of my problem, a @WTM tam podpowiada, żeś i Ty autorem tego pol-gadżetu.

Otóż to widzę gdym na polwiki i być może niektórzy zalogowani polwikikoledzy też, szczególnie wcześniej po Mecie, xtoolsach, forgach i x-wikach buszujący, tak jak ja.

Czy błądzę na metę czy tu zaglądając (wszystkie bety mam on, a propos), by samemu taki błąd w Zgłoś błędzie odnaleźć?

Ukłony

Zezen (dyskusja) 17:07, 27 lut 2021 (CET)

Tech News: 2021-09edytuj kod

Najnowsze tech news od społeczności technicznej Wikimedia. Proszę poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą miały wpływ na Ciebie. Inne wersje językowe są dostępne.

Ostatnie zmiany

 • Strony wiki używające narzędzi zespołu Growth mogą teraz pokazywać imię mentora nowicjusza w dowolnym miejscu poprzez magiczne słowo. Może to być użyte w wiadomościach powitalnych lub userboksach.
 • Nowa wersja VideoCutTool jest już dostępna. Umożliwia ona kadrowanie, przycinanie, wyłączanie dźwięku i obracanie zawartości wideo. Jest ona tworzona jako część programu rozwoju nowych programistów.

Problemy

 • Wystąpił problem z kolejką zadań. Oznaczało to, że niektóre funkcje nie zapisywały zmian oraz wiadomości masowe były opóźnione. Nie miało to wpływu na edycje wiki. [32]
 • Niektórzy redaktorzy mogą nie być automatycznie zalogowani do swoich kont w najnowszych wersjach przeglądarek Firefox i Safari. [33]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 2 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 3 marca, a następnie na wszystkich wiki od 4 marca (harmonogram).

Tech news przygotowane przez redaktorów wiadomości technicznych i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.


20:07, 1 mar 2021 (CET)

Growth team newsletter #17edytuj kod

Witamy w siedemnastym wydaniu newslettera zespołu Growth!

Celem zespołu Growth jest praca nad zmianami w oprogramowaniu, które pomogą pozyskiwać nowych użytkowników w projektach Wikimedia o średnim rozmiarze.

Zadania strukturyzowaneedytuj kod

Dodaj link: nasz zespół kontynuuje prace nad pierwszym zadaniem strukturalizowanym, które zmieni procedurę dodawania linków do artykułów i wesprze nowicjuszy algorytmem do wyszukiwania słów, które można by podlinkować.

Dodaj ilustrację: mimo że jesteśmy w trakcie opracowywania pierwszego zadania, myślimy już nad następnym. "Dodaj ilustrację" to zadanie strukturalizowane, w którym nowicjusze będą mieli sugerowane ilustracje z Wikimedia Commons, które mogliby dodać do artykułów bez ilustracji. To ambitny pomysł z wieloma szczegółami do przemyślenia. Dowiedzieliśmy się już wielu rzeczy od członków społeczności i zachęcamy do spojrzenia na stronę projektu oraz do dołączenia do dyskusji.

Idziemy dalej: kolejne wiki dostaną nowe funkcjeedytuj kod

W listopadzie opublikowaliśmy analizę wpływu narzędzi dla nowicjuszy. Ogłosiliśmy, że narzędzia od Growth wraz z funkcją "zadania nowicjuszy " spowodowały wzrost liczny edycji dokonanych przez nowicjuszy. Na podstawie tych wyników uważamy, że każda wersja językowa Wikipedii powinna zaimplementować te funkcje.

Zaczęliśmy kontaktować się z kolejnymi wersjami językowymi celem wprowadzenia nowych funkcji. Ostatnio wprowadzono je na bengalskojęzyczną Wikipedię, a wersje w językach duńskim, tajskim, indonezyjskim i rumuńskim otrzymają je już wkrótce. Skontaktuj się z nami jeżeli masz pytania związane z wdrażaniem.

Poszukujemy tłumaczy, którzy przetłumaczą interfejs. Tłumaczenie odbywa się na Translatewiki.net (wymaga to założenia konta; konto Wikimedia nie obejmuje tego serwisu). Zachęcamy też społeczności, które wdrożyły już narzędzia, aby sprawdzały nowe tłumaczenia. Kliknij tutaj aby tłumaczyć.

Testowanie wariantówedytuj kod

Jak wspomniano w poprzednim wydaniu newslettera, przeprowadziliśmy test dwóch wariantów strony domowej nowicjusza, który miał pomóc wybrać wersję, która doprowadza do zwiększenia liczby użytkowników, którzy podejmą się wykonywania sugerowanych edycji. Ukończyliśmy eksperyment i odkryliśmy, że jeden z wariantów zachęca do większej liczby edycji na urządzeniach stacjonarnych podczas gdy drugi z nich zwiększa liczbę edycji z urządzeń mobilnych. W związku z tym, wdrożymy najlepsze warnianty odpowiednio dla każdej platformy.

Wiadomości dla wikiprzewodnikówedytuj kod

Panel wikiprzewodnika: przeprowadziliśmy rozmowy z wikiprzewodnikami z kilku wersji językowych w związku z planami wdrożenia panelu wikiprzewodnika, który pomoże obserwować postępy podopiecznych. Zachęcamy wszystkich wikiprzewodników do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat narzędzi, które mogą im pomóc.

Magiczne słowo: dostępne jest teraz magiczne słowo, {{#mentor}}, do wyświetlania wikiprzewodnika przypisanego do danego nowicjusza. Można je wykorzystać na przykład w komunikatach powitalnych albo userboksach.

Pytania z panelu pomocy trafiają do wikiprzewodników: na większości wiki pytania wpisane w panelu pomocy umieszczane są na stronie pytań nowicjuszy. Na czeskojęzycznej Wikipedii spróbowaliśmy ze skonfigurowaniem tego okna tak, aby wysyłało pytania do przypisanego przewodnika. Ułatwia to doświadczenia nowicjusza i spowodowało zwiększenie liczby zadawanych pytań o około 30%. Teraz spróbujemy tak zrobić na Wikipediach w językach arabskim, bengalskim, francuskim i wietnamskim jako domyślne ustawienie.

Newsletter zespołu Growth przygotowany przez zespół Growth rozsyłany przez botaWyraź opinięSubskrybuj lub wypisz się.

17:03, 3 mar 2021 (CET)

Pytanie TadzioBe (08:42, 5 mar 2021)edytuj kod

jak moge dodać wpis o czymś --TadzioBe (dyskusja) 08:42, 5 mar 2021 (CET)

Tech News: 2021-10edytuj kod

Najnowsze tech news od społeczności technicznej Wikimedia. Proszę poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą miały wpływ na Ciebie. Inne wersje językowe są dostępne.

Ostatnie zmiany

 • Tłumaczenie sekcji działa teraz w bengalskiej Wikipedii. Pomaga ona mobilnym redaktorom tłumaczyć sekcje w artykułach. W późniejszym czasie pojawi się na większej ilości wiki. Na początku skupiamy się na aktywnych wiki z mniejszą liczbą artykułów. Możesz to przetestować i zostawić informację zwrotną.
 • Rozszerzenie flagged revisions daje od teraz administratorom prawo do przeglądania edycji. [34]
 • Kiedy ktoś umieści link do artykułu Wikipedii na Twitterze, będzie teraz wyświetlany podgląd artykułu. [35]

Problemy

 • Wiele wykresów posiada błędy w JavaScriptcie. Edytorzy wykresów mogą sprawdzić swoje wykresy w konsoli deweloperskiej przeglądarki po zakończeniu edycji. [36]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 9 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 10 marca, a następnie na wszystkich wiki od 11 marca (harmonogram).
 • Nowe narzędzie dyskusji będzie niedługo dostępne jako funkcja beta narzędzia dyskusji na większości Wikipedii. Celem jest ułatwienie rozpoczynania nowych dyskusji. [37]

Przyszłe zmiany

 • Wprowadzonych zostanie wiele zmian ułatwiających pracę z szablonami. Niektóre z nich pojawią się na pierwszych wiki w marcu. Kolejne natomiast pojawią się w czerwcu. Są one kierowane do tych, którzy używają szablonów, oraz innych którzy je tworzą lub utrzymują. Czytaj więcej.
 • Podglądy przypisów staną się domyślną funkcją na niektórych wiki od 17 marca. Będą one współdzielić ustawienia z podglądami stron. Jeśli wolisz gadżet Reference Tooltips lub Navigation-Popups, możesz nadal z nich korzystać. W takim przypadku podglądy odnośników nie będą wyświetlane. [38][39]
 • New JavaScript-based functions will not work in Internet Explorer 11. This is because Internet Explorer is an old browser that doesn't work with how JavaScript is written today. Everything that works in Internet Explorer 11 today will continue working in Internet Explorer for now. You can read more.

Tech news przygotowane przez redaktorów wiadomości technicznych i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:51, 8 mar 2021 (CET)

Pytanie Edyta.Ochmanska (20:49, 10 mar 2021)edytuj kod

Cześć, chciałam stworzyć notkę biograficzną etnochoreografki Janiny Kalicińskiej, ale robię to po raz pierwszy i mi nie wychodzi. --Edyta.Ochmanska (dyskusja) 20:49, 10 mar 2021 (CET)

Tech News: 2021-11edytuj kod

Najnowsze tech news od społeczności technicznej Wikimedia. Proszę poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą miały wpływ na Ciebie. Inne wersje językowe są dostępne.

Ostatnie zmiany

Problemy

Zmiany w tym tygodniu

 • The new version of MediaWiki will be on test wikis and MediaWiki.org from 16 March. It will be on non-Wikipedia wikis and some Wikipedias from 17 March. It will be on all wikis from 18 March (calendar).

Przyszłe zmiany

 • You can add a newline or carriage return character to a custom signature if you use a template. There is a proposal to not allow them in the future. This is because they can cause formatting problems. [41][42]
 • You will be able to read but not edit 12 wikis for a short period of time on 23 March at 06:00 (UTC). This could take 30 minutes but will probably be much faster.
 • You can use Quarry for SQL queries to the Wiki Replicas. Cross-database JOINS will no longer work from 23 March. There will be a new field to specify the database to connect to. If you think this affects you and you need help you can post on Phabricator or on Wikitech. PAWS and other ways to do SQL queries to the Wiki Replicas will be affected later. [43]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

00:22, 16 mar 2021 (CET)

Tech News: 2021-12edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Nie będzie możliwe przez krótki czas edytowanie dwunastu wiki 23 marca o 06:00 (UTC). Dotyczy to też zmian haseł, logowania na nowe wiki, globalne zmiany nazw oraz zmiany i potwierdzanie adresów e-mail. Potrwa to około 30 minut albo szybciej.

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 23 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 24 marca, a następnie na wszystkich wiki od 25 marca (harmonogram).
 • Kolory podświetlania składni zmienią się na łatwiejsze w czytaniu. Wkrótce ta zmiana pojawi się na pierwszych wiki. [44]

Przyszłe zmiany

 • Flagged revisions nie będzie już obsługiwać wielu znaczników, takich jak "tone" lub "depth". Będą miały też tylko jeden poziom. Powodem tej zmiany jest małe zainteresowanie wśród wiki tymi możliwościami i trudność w utrzymywaniu narzędzia. [45][46]
 • Gadżety i skrypty mają dostęp do zmiennych przechowujących informacje o oglądane stronie. W 2015 roku dostęp do nich zmienił się z stosowania nazw zaczynających się na wg* na wywoływanie poprzez mw.config. Sposób z użyciem wg* wkrótce przestanie działać. [47]

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez botaDołącz do zespołuPrzetłumacz na swój językUzyskaj pomocWyraź swoją opinięSubskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

17:52, 22 mar 2021 (CET)

Pytanie Alexandra Hladikova (19:08, 24 mar 2021)edytuj kod

Dzień dobry, chciałabym opublikować swój artykuł. Jak to zrobić i czy jest poprawny? --Alexandra Hladikova (dyskusja) 19:08, 24 mar 2021 (CET)

Pytanie Alexandra Hladikova (09:27, 25 mar 2021)edytuj kod

Czy teraz już jest lepiej? --Alexandra Hladikova (dyskusja) 09:27, 25 mar 2021 (CET)

Pytanie Alexandra Hladikova (18:14, 26 mar 2021)edytuj kod

Więc jak mam przenieść artykuł? --Alexandra Hladikova (dyskusja) 18:14, 26 mar 2021 (CET)

Pytanie Alexandra Hladikova (21:05, 26 mar 2021)edytuj kod

Dziękuję. --Alexandra Hladikova (dyskusja) 21:05, 26 mar 2021 (CET)

Pytanie Pegazzi7 (22:21, 26 mar 2021)edytuj kod

Hej, mam pytanie. Stworzyłem Wikipedię dla zespołu piłkarskiego, wydaje mi się, że całkiem poważną. Poświęciłem na to wiele starań i zadbałem o to, aby wszystko było zgodne z prawdą i wyglądało profesjonalnie. Gdy dodałem ją za pierwszym razem, to nie korzystałem z brudnopisu, tylko edytowałem na bieżąco, ucząc się przy okazji jak to się robi. Moja praca została jednak usunięta, z dopiskiem że wpis jest nieencyklopedyczny. Zdziwiło mnie to, ponieważ jest dużo zespołów w regionie na tych samych szczeblach rozgrywkowych, które taką stronę posiadają. Dodałem więc swoją stronę po raz drugi, tym razem już skończoną, jednak znów została ona usunięta, a dodatkowo zablokowano możliwość stworzenia jej pod tą nazwą [tworzenie=Zezwalaj tylko redaktorom] (na zawsze) (nieencyklopedyczne wpisy) . Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji, aby móc dodać moją stronę? Bardzo mi na tym zależy, gdyż klub o którym mowa prężnie się rozwija, a dodatkowo kosztowało mnie to wiele pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam. --Pegazzi7 (dyskusja) 22:21, 26 mar 2021 (CET)

PS. W razie czego moją pracę można znaleźć w moim brudnopisie

Tech News: 2021-13edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • Gdy przenosisz stronę, którą wiele osób ma w obserwowanych, historia może się rozdzielić. Może tez nie być możliwe przez jakiś czas kolejne przeniesienie tej samej strony. Spowodowane jest to problemem z kolejką zadań. [50]
 • Na Meta-wiki nie da się edytować niektórych stron oznaczonych do tłumaczenia. Spowodowane jest to błędem w narzędziu do tłumaczenia. Między innymi z tego powodu opóźniono wprowadzenie kolejne wersji MediaWiki. [51][52]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 30 marca, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 31 marca, a następnie na wszystkich wiki od 1 kwietnia (harmonogram).

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

19:30, 29 mar 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika MirekR58 na Kategoria:Prezydenci Białej Podlaskiej (15:57, 3 kwi 2021)edytuj kod

Biała Podlaska ma prezydenta od 1975 roku nie jest w stanie zrozumieć dlaczego wszyscy prezydenci przed Maciejem Kosikiem są pomijani pierwszym prezydentem Białej Podlaskiej był Włodzimierz Remlein są to ludzie którzy dla Białej dużo zrobili np. właśnie swojemu pierwszemu prezydentowi Biała Podlaska zawdzięcza kanalizację i komunikację miejską --MirekR58 (dyskusja) 15:57, 3 kwi 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika MirekR58 na Kategoria:Prezydenci Białej Podlaskiej (16:00, 3 kwi 2021)edytuj kod

Biała Podlaska ma prezydenta od 1975 nie rozumiem dlaczego wszyscy prezydenci przed Maciejem Kosikiem są pomijani pierwszym prezydentem Białej Podlaskiej był Włodzimierz Remlein jemu między innymi Biała Podlaska zawdzięcza kanalizację i komunikację miejską --MirekR58 (dyskusja) 16:00, 3 kwi 2021 (CEST)

Pytanie Mirdol (19:43, 4 kwi 2021)edytuj kod

Pomagam Maksowi w rozwinięciu jego strony --Mirdol (dyskusja) 19:43, 4 kwi 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika Mirdol na Pomnik Cristo de la Reconciliación (Chrystus Pojednania) w Puerto de la Cruz (10:30, 5 kwi 2021)edytuj kod

Niestety wyrzuca przeze mnie wprowadzane wpisy i zdjęcia uzgodnione z Maksymilianem Biskupski. Poproszę o pomoc --Mirdol (dyskusja) 10:30, 5 kwi 2021 (CEST)

Tech News: 2021-14edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Editors can collapse part of an article so you have to click on it to see it. When you click a link to a section inside collapsed content it will now expand to show the section. The browser will scroll down to the section. Previously such links didn't work unless you manually expanded the content first. [53]

Zmiany w tym tygodniu

 • The citoid API will use for example 2010-12-XX instead of 2010-12 for dates with a month but no days. This is because 2010-12 could be confused with 2010-2012 instead of December 2010. This is called level 1 instead of level 0 in the Extended Date/Time Format. [54]
 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 6 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 7 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 8 kwietnia (harmonogram).

Przyszłe zmiany

 • PAWS can now connect to the new Wiki Replicas. Cross-database JOINS will no longer work from 28 April. There is a new way to connect to the databases. Until 28 April both ways to connect to the databases will work. If you think this affects you and you need help you can post on Phabricator or on Wikitech.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

21:40, 5 kwi 2021 (CEST)

Pytanie Dowódca Operacyjny RSZ (10:42, 7 kwi 2021)edytuj kod

Jak przenieść stronę z brudnopisu do publikacji --Dowódca Operacyjny RSZ (dyskusja) 10:42, 7 kwi 2021 (CEST)

nowa notka biograficzna, proszę o pomocedytuj kod

Dzień dobry, chcę wprowadzić notkę biograficzną na temat wybitnej, nieżyjącej już etnochoreografki Janiny Kalicińskiej. Próbowałam to zrobić, ale wpis usunięto. Nie mam pojęcia co dalej, proszę o pomoc. Może Pan to zrobi ? Mogę przesłać materiały i linki do stron gdzie o bohaterce pisano.


Pozdrawiam --Edyta.Ochmanska (dyskusja)

Pytanie Guccee (18:11, 9 kwi 2021)edytuj kod

Czy herby hrabiowskie są też herbami szlacheckimi? I jeśli tak to czy powinienem umieścić je w tych dwóch kategoriach?:

Moje pytanie pojawiło się z tego powodu, że zauważyłem, że niektóre herby hrabiowskie są umieszczane w obu kategoriach a niektóre nie. Pozdrawiam Guccee (dyskusja) 18:11, 9 kwi 2021 (CEST)

Pytanie Ukandrew86 (11:32, 11 kwi 2021)edytuj kod

Cześć , Przepraszam ,że zawrcam głowę. Chciałem dodać stronę na temat generatorów wodoru jednak nie mogę ponieważ ,tak rozumiem nie zaakceptowałem ciasteczek które już zaakceptowałem. Mógłbyś mi pomóc rozwiązać problem?. Chciałem też dodać zdjęcie ale mogę dodać tylko link. Mam pozwolenie na to zdjęcie. Pozdrawiam

Tutaj wklejam tekst:

Generator wodoru co to jest?

https://www.hhogenerator.co.uk/product/49-plate-generator/ Niestety nie mogę dodać zdjęcia ponieważ blokuje je wiki.

Generator wodoru inaczej HHO Generator jest to urządzenie ,które w oparciu o chemiczno elektryczne zasady działania wytwarza wodór z wody destylowanej z dodatkiem KOH lub NaOH w stosunku 1 litr wody destylowanej na 1 łyżeczkę KOH. Generator wodoru zazwyczaj zasilany z zbiornika z roztworem jest podłączony do np. zasilacza. Doprowadzenie określonej ilości prądu powoduje rozbicie atomów wody w generatorze na tlen i wodór ,które następnie unosząc się do góry doprowadzają do obiegu cieczy w systemie. Wytworzony w ten sposób gaz może być następnie użyty w wymagany przez użytkownika sposób. Kolejną wersja generatora wodoru jest też tkzw. separator wodoru. W tym przypadku za pomocą innej budowy generatora otrzymujemy w skutek elektrolizy czysty wodór oraz czysty tlen. W tym przypadku zazwyczaj jedynie wodór zostaje użyty natomiast tlen jest zazwyczaj wypuszczany do atmosfery. Obecnie mamy do czynienia z blachą użytą w generatorach jednak już trwają pracę nad ogólnie dostępnym generatorem z super przewodnika.

Zastosowanie Generatory wodoru obecnie mają zastosowanie w palnikach szczególnie jubilerskich ,przemyśle samochodowym, dezynfekcji, spawalnictwie itd. Obecnie wkraczamy w obszar coraz większego zainteresowania szerokimi zastosowaniami wodoru. Wraz z rozwijaniem się technologii wodorowych mamy do czynienia ze stale rosnącym zainteresowaniem technologiami z nim związanymi. Obecnie intensywnie bada się możliwość składowania wodoru w metalach ,a co za tym idzie metalowych zbiornikach. Celem ta --Ukandrew86 (dyskusja) 11:32, 11 kwi 2021 (CEST)

nux wp_sk.jsedytuj kod

Witaj,

O ile zmiana {{r}} na <ref name=...> raczej jest łatwe do przedyskutowania to już rezygnacja z {{przypisy}} może być mocno kłopotliwa. Szablon załatwia przy okazji kilka innych rzeczy.

Tak dla informacji:

 • w żadnym artykule nie ma <references> dłużej niż kilka dni
 • w żadnym artykule jakiś miesiąc temu nie było cudzysłowów w {{r}} (uprzątnąłem wszystkie)

~malarz pl PISZ 00:00, 13 kwi 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika Edyta.Ochmanska na Dyskusja wikipedysty:Edyta.Ochmanska (12:04, 13 kwi 2021)edytuj kod

Będę wdzięczna za pomoc w napisaniu notatki o Janinie Kalicińskiej. Ona powinna być w Wikipedii, to jest duże zaniedbanie. Na serio. Moja notka nie została zaakceptowana, pewnie coś źle robię. Jeśli chodzi o przypisy , to jest trochę materiałów źródłowych w sieci na jej temat. Będę wdzięczna za pomoc. --Edyta.Ochmanska (dyskusja) 12:04, 13 kwi 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika Dowódca Operacyjny RSZ na Dyskusja wikipedysty:Nux (14:59, 14 kwi 2021)edytuj kod

Witam serdecznie, rozumiem, że strona została podana po publikacji i należy czekać. Ponadto na górze strony pojawia się komunikat: Ten artykuł należy dopracować: nadać formę biogramu, a nie CV. Kiedy wchodzę w dopracować, nie ma więcej szczegółów, co należy poprawić... Pozdrawiam serdecznie. --Dowódca Operacyjny RSZ (dyskusja) 14:59, 14 kwi 2021 (CEST)

Pytanie od użytkownika Dowódca Operacyjny RSZ na Tomasz Krzysztof Piotrowski (15:19, 14 kwi 2021)edytuj kod

Już widzę, że strona jest opublikowana. Jest jednak słabo wyszukiwana, gdyż w nagłówku jest Tomasz Krzysztof Piotrowski. Czy można to edytować na Tomasz Piotrowski. Z mojego poziomu nie mogę tego uczynić. Edycja jest od momentu "Tomasz Krzysztof Piotrowski (ur. 14 lipca 1968 w Chełmży), a tutaj by zostało podwójne imię. --Dowódca Operacyjny RSZ (dyskusja) 15:19, 14 kwi 2021 (CEST)

Tech News: 2021-16edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Oficjalne adresy e-maile wiki Wikimediów są obsługiwane przez grupę użytkowników Wikimedia. Teraz korzystają oni do tego celu z oprogramowania Znuny zamiast OTRS. Funkcje i interfejs pozostają te same. Wkrótce zostaną podane do wiadomości dalsze kroki z tym zwiazane. [55][56]
 • Przy włączonym podświetlaniu składni w edytorach kodu 2010 i 2017 można widzieć numery linii gdy edytowane są szablony. Ułatwia to na przykład wykrywanie przejść do następnej linii lub rozmowy o konkretnym miejscu w kodzie. Za jakiś czas numerowanie linii będzie dostępne również dla pozostałych przestrzeni nazw. [57][58][59]
 • Z powodu zmiany technicznej mogą występować problemy z gadżetami mającymi takie pole opisu zmian. Jeżeli wyświetla się ono nieprawidłowo, należy użyć mw.loader.using('mediawiki.action.edit.styles'). [60]
 • Najnowsza wersja MediaWiki została wprowadzona na wiki Wikimediów tydzień temu. Wtedy nie wydano newslettera technicznego.

Zmiany w tym tygodniu

 • W tym tygodniu nie będzie nowej wersji MediaWiki.

Przyszłe zmiany

 • Grupa oversight będzie miała zmienioną nazwę na suppress. To z powodów technicznych, jest to tylko nazwa techniczna. Nie wpływa na lokalnie używane nazw grup. Nastąpi to w przeciągu dwóch tygodni. Uwagi można zgłaszać w Phabricatorze.

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

18:48, 19 kwi 2021 (CEST)

Odp:Ad:Wikipedysta:Kaligula/js/CzyWiesz.jsedytuj kod

Odp:Ad:Wikipedysta:Kaligula/js/CzyWiesz.js

Dzięki za zmianę, dziś odczytałem wszystkie wiadomości z zeszłego tygodnia. Masz rację, zrobiłem ten debug trochę na około. Tak, chciałem korzystać ze swojego D.debugmode. Mam nadzieję, że gadżet już działa? Przepraszam za zwłokę. Tak teraz przeglądam kod i widzę, że w międzyczasie poprawiono wiele błędów, które tam niechcący zostawiłem. Czy coś mogę zrobić, żeby ułatwić ewentualne naprawy, w sytuacjach, kiedy nie dotrę tutaj na czas? Coś opisać w kodzie? Kaligula (dyskusja) 00:21, 21 kwi 2021 (CEST)

dziękujęedytuj kod

Cześć, dziękuję za pomoc. Notatka biograficzna Janiny Kalicińskiej, to ważna rzecz. Pozdrawiam

Tech News: 2021-17edytuj kod

Najnowsze wiadomości ze środowiska technicznego Wikimedia. Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach. Nie wszystkie zmiany będą dotyczyć ciebie lub twojej wiki. Dostępne są tłumaczenia na inne języki.

Ostatnie zmiany

 • Szablony mogą mieć parametry przyjmujące określony zestaw wartości. Można zasugerować wartości za pomocą TemplateData. Wkrótce będą wyświetlały się jako lista rozwijana w edytorze wizualnym przy edycji wstawionego szablonu. [61][62][63]

Zmiany w tym tygodniu

 • Nowa wersja MediaWiki będzie instalowana na wiki testowych i MediaWiki.org od 27 kwietnia, na stronach innych niż Wikipedia i niektórych Wikipediach od 28 kwietnia, a następnie na wszystkich wiki od 29 kwietnia (harmonogram).

Wiadomości techniczne przygotowane przez redaktorów Tech News i wysłane przez bota • Dołącz do zespołu • Przetłumacz na swój język • Uzyskaj pomoc • Wyraź swoją opinię • Subskrybuj lub zrezygnuj z subskrypcji.

23:24, 26 kwi 2021 (CEST)

Pytanie Guccee (01:10, 28 kwi 2021)edytuj kod

Witam, znalazłem pewien problem, na Wikipedii znajdują sie dwa artykuły o tym samym znaczeniu, lecz o innych nazwach.
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski_(moneta_kolekcjonerska_50_000_z%C5%82otych)
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/50_000_z%C5%82otych_1988_J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski
Co mam zrobic w takim wypadku? Jak mam naprawic ten blad? Moge jeden z nich usunac czy moze Pan się tym zajmie? Jesli zastanawia sie Pan nad nazewnictwem to istnieje jeszcze trzeci podobny artykul, dzieki czemu moznaby było dojsc do jakiegos rozwiazania i estetyki
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/5_z%C5%82otych_wz%C3%B3r_1934_J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski --Guccee (dyskusja) 01:10, 28 kwi 2021 (CEST)

Tech News: 2021-18edytuj kod

Latest tech news from the Wikimedia technical community. Please tell other users about these changes. Not all changes will affect you. Translations are available.

Ostatnie zmiany

Problemy

 • The content translation tool did not work for many articles for a little while. This was because of a bug. [64]
 • Some things will not work for about a minute on 5 May. This will happen around 06:00 UTC. This will affect the content translation tool and notifications among other things. This is because of an upgrade to avoid crashes. [65]

Zmiany w tym tygodniu

 • Reference Previews will become a default feature on a number of wikis on 5 May. This is later than planned because of some changes. You can use it without using Page Previews if you want to. The earlier plan was to have the preference to use both or none. [66][67]
 • The new version of MediaWiki will be on test wikis and MediaWiki.org from 4 May. It will be on non-Wikipedia wikis and some Wikipedias from 5 May. It will be on all wikis from 6 May (calendar).

Przyszłe zmiany

 • The CSS classes .error, .warning and .success do not work for mobile readers if they have not been specifically defined on your wiki. From June they will not work for desktop readers. This can affect gadgets and templates. The classes can be defined in MediaWiki:Common.css or template styles instead. [68]

Tech news prepared by Tech News writers and posted by bot • Contribute • Translate • Get help • Give feedback • Subscribe or unsubscribe.

17:43, 3 maj 2021 (CEST)

Pytanie Thousands are sailing (15:49, 4 maj 2021)edytuj kod

Dzień dobry. Dziękuję za chęć pomocy. Rozpoczynam pisanie biografii kompozytorki i pianistki Ani Massetti. Chciałabym dowiedzieć się, czy nie podałam zbyt wiele informacji. Może niektóre z nich powinny byc usunięte? Następne pytanie: Lista kompozycji, które były publicznie wykonane, oraz utwory wydane online w formie albumów i singli zazwyczaj istnieją w innych kategoriach na wikipedii. Zastanawiam się, jakiej klasyfikacji dokonać. --Thousands are sailing (dyskusja) 15:49, 4 maj 2021 (CEST)

Pytanie Paweł (nie ty) (14:30, 7 maj 2021)edytuj kod

hej jak się edytuje? --Paweł (nie ty) (dyskusja) 14:30, 7 maj 2021 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Nux" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy