Dyskusja wikipedysty:Pan Camel


Dyskusja wikipedysty:Pan Camel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Hejka!edytuj kod

Mam zaszczyt powitać Cię w imieniu Komitetu powitalnego Wikipedii ;)

Fajnie, że udało Ci się dołączyć do projektu. Pozwolisz, że na początek wrzucę na twoją stronę dyskusji kilka przydatnych linków:

Na początek zajrzyj do Portalu Wikipedystów - masz go cały czas pod ręką, a warto z niego korzystać. Znajdziesz tam m. in. strony pomocy, czy zasady na jakich działamy jak i nieco informacji o nas, czyli o Wikipedystach :)

Dwie ważne kwestie na początekedytuj kod

Jeżeli chcesz popróbować działać w Wiki bez obaw, że coś zepsujesz to przejdź do brudnopisu ogólnego. Możesz też założyć własny - kliknij: Wikipedysta:Pan_Camel/brudnopis.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na jego stronie dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła ci odpowiedzieć. Jeżeli chesz mi odpisać możesz to własnie zrobić na mojej stronie dyskusji. Na stronach dyskusji podpisujemy się czterema tyldami (~~~~)

Na IRC-u: [1] - zawsze znajdziesz parę osób chętnych do pomocy.

Widzę, że niedługo pojawi się bardzo rozbudowany artykuł w Wikipedii :) Przykuta 13:36, 16 gru 2005 (CET)

Roaming w sieciach WiFiedytuj kod

Sieci WiFi znacząco różnią się od sieci GSM i rozróżnienie między roamingiem i handover może być tutaj mniej ostre. W Polsce operatorów GSM mamy 3, a operatorów WiFi tysiące. W takiej sytuacji zmiana pomiędzy access pointami może być prawie zawsze równoznaczna ze zmianą operatora. Np. ktoś idzie obok kilku restauracji, z których każda ma swojego hot spota obsługiwanego przez inną firmę. System powinien zmieniać operatora roamingu co kilka minut. W zasadzie jeżeli sieć WiFi ma pokrywać znaczny obszar miasta, to 99% ruchu będzie przypadało na roaming, bo jaka jest szansa, że użytkownik trafi do hot spota akurat swojego dostawcy?

W obecnie obowiązujących standardach mechanizmy dynamicznej zmiany uczestników komunikacji (automatyczne przyłączanie do sieci, zmiana accesspointa itp) nie są jednoznacznie określone. Dopiero teraz wyłaniają się specyfikacje, które będą opisywać protokoły pozwalające na automatyczne przeprowadzanie takich operacji:

http://www.wimaxgra.com/

Dla WiFi są już pewne rozwiązania:

http://www.airpath.com/InterRoam/Default.asp

Widać że wygląda to zupełnie inaczej niż w GSM. Dostawca usługi WiFi musi poradzić sobie z ogromną ilością innych firm, które mogą wejść z nim w usługi roamingowe.

Superborsuk Ω 21:26, 20 gru 2005 (CET)

Może warto utworzyć dwa hasła roaming (WiFi) i roaming (GSM). Zagadnienie jest dosyć szerokie.

Kilka zaleceńedytuj kod

Otóż przeglądając Twoje prace zauważyłem kilka błędów:

 • zamiast HTMLowskich znaczników do kursywy używamy ''tekst'', a do pogrubienia'''tekst'''
 • Wyrazy jak GSM powinno się zamienić w lin wewnętrzny:GSM ([[GSM]])
 • Zamiast TO DO powinno się zrobić Do zrobienia {Tabelka...} (tekst w nawiasie klamerkowym nie będzie widoczny. Zobaczy go tylko osoba edytująca.).
 • Jeszcze jedna rada: na tej stronie jest kilka szablonów, które można dać na właśnie edytowane strony.

GSMedytuj kod

Zajrzałem na stronie grafiki - czy obie wersje się mocno różnią, bo nie zauważyłem różnic. Jeżeli tak, to może odśwież stronę. Jak nic nie da, spróbuj zapytac na IRCu. Albo wyślij nowa grafę z inną nazwą a starej daj ek. Przykuta 12:38, 9 sty 2006 (CET)

{{ek}} to szablon, który wstawia się na stronach do usunięcia - dotyczy to także stron grafiki. Jeżeli tamta strona grafiki jest już niepotrzebna - można ją usunąć by nie zajmowała miejsca w bazie danych :) Albo po prostu daj info o usunięciu tutaj: Wikipedia:Grafiki do usunięcia Przykuta 14:07, 9 sty 2006 (CET)

Kodek GSMedytuj kod

OK, wystarczylo tylko przeniesc artykul (do tego nie potrzeba zadnych narzedzi administracyjnych, jest jedna z zakladek na gorze). Mysle ze jest OK, pozdrawiam. -- kocio 23:26, 12 sty 2006 (CET)

Obrazki vide Grafika:SzczelinaCzasowa.jpgedytuj kod

Witaj! Chciałem tylko zasugerować, aby schematy które wrzucasz na Wiki były w formacie GIF/PNG/SVG, a nie JPG. Kompresja JPG zupełnie nie nadaje się do tego typu zastosowań, co zresztą widać po "artefaktach" powstałych wokół liter.

Linkiedytuj kod

Oficjalnej wykładni chyba nie ma :). Ja staram się wstawiać nie więcej niz 1 link. Czasami można powtórzyć, jeżeli artykuł jest bardzo długi. Przykuta 20:57, 29 sty 2006 (CET)

Sieci i usługi telefonii komórkowejedytuj kod

W takim razie rozumiemy założenia kategorii tak samo, chciałem wydzielić technologie od jej komercyjnych zastosowań praktycznych. Miałem wątpliwości dotyczące haseł takich jak MMS, Prepaid czy Roaming (telefonia komórkowa), uznałem, że kwalifikują się pod hasło "usługi", ale po przemyśleniu przyznaję Ci rację - niech będą tam tylko specyficzne usługi kojarzone z daną marką. Przenoszę. --A. 11:31, 5 lut 2006 (CET)

Sieci Inteligentneedytuj kod

Coz, nie zamierzam sie o to spierac, ale moim zdaniem powinno byc malymi literkami. Sztuczna inteligencja to tez AI, i nawet po polsku w skrocie SI, ale w calosci - "sztuczna inteligencja", podobnie OS (Operating System) - system operacyjny.

Anglosasi maja manie wielkich liter, ale u nas sie to nie przenosi w skali 1:1 - czasem w tlumaczeniu wielkie litery pozostaja, ale najczesciej zmieniaja sie w male. W tym wypadku to nie jest "the" IN, tylko "an" IN - nazwa ogolna, gatunkowa, nie wlasna (a nawet tytul filmu Spielberga AI tlumaczy sie malymi literkami, choc to niby nazwa wlasna tego filmu). Reguly jezyka polskiego wymagaja wiec MSZ "sieci inteligentnych".

I co ty na to, huh? =} Pozdrawiam. -- kocio 00:01, 1 mar 2006 (CET)

OK, juz przenioslem. MediaWiki samo automatycznie zmienia pierwsza litere na wielka, a w haslach de facto standardem jest pisanie od wielkiej litery, jak w zdaniu.

Poprawilem przy okazji inne przypadki naduzycia wielkich liter w hasle, dodalem troche linkow, a przede wszystkim zmienilem liste na akapity - to mi wygladalo na ulotke marketingowa, bo tam sie stosuje takie chwyty stylistyczne. =} Musiales sie chyba opatrzec takich materialow, bo one zwykle wlasnie dosc bezkrytycznie malpuja anglosaskie zwyczaje. Najwyrazniej jest to jednak zwykly opis kolejnych rozwiazan, a nie wypunktowanie. Powodzenia! -- kocio 23:06, 1 mar 2006 (CET)

Grafika:IN Implementation.pngedytuj kod

Ładujesz do Wikipedii grafiki, których licencji nie podałeś/aś, lub których licencja jest niezgodna z naszą polityką. Takie grafiki są usuwane.

Wszystkie załadowane do Wikipedii grafiki muszą mieć określonego autora oraz licencję. Jeśli jesteś autorem (twórcą) grafiki, napisz to wyraźnie.

W Wikipedii używamy wyłącznie grafik na wolnych licencjach.

Prosimy o uzupełnienie opisu załadowanych przez Ciebie grafik. Jeśli masz pytania, zwróć się do jednego z administratorów Wikipedii.

Licencję podaje się przez wstawienie jednego z szablonów podanych na stronie opisy licencji grafiki. W tym celu wklejasz szablon wybranej przez siebie licencji do opisu przesłanego pliku (klikając zakładkę edytuj na stronie danego pliku). Nie zapomnij też podać autora i źródła takiego pliku, zgodnie z zasadami przesyłania plików. Zwróć także uwagę, że pliki przesyłamy do Wikimedia Commons (załóż konto/wyślij plik).

Jeśli licencja nie zostanie uzupełniona, ten plik zostanie skasowany.


Ten komunikat został wysłany automatycznie przez użytkownika AutoBot 22:24, 9 mar 2006 (CET)

GSMedytuj kod

Witam.

Piszę do Ciebie jako do autora hasła zgłoszonego do medalu. W przeciwieństwie do innych głosujących kiedyś zetknąłem się z tą tematyką i uważam, że w tej postaci hasło nie jest na medal. Kilka szczegółów podałem na stronie dyskusji nad medalem są i inne. Jeśli będę miał czas (mam masę projektów zarówno w życiu realnym jak i wikipedycznym) postaram się popoprawiać to co widzę i poszukać więcej (aż takim specem to ja nie jestem :) raczej laikiem z niejakim rozeznaniem) i Ci nad hasłem pomóc, bo warto byłoby mieć tu piękne kompedium medalowe. :)

Pozdrawiam i przepraszam, że pod koniec głosowania - dopiero zajrzałem. Najwyżej go przyznają, ale moim zdaniem byłby to błąd (do szybkiej naprawy przez poprawę hasła, oczywiście :) ).

aegis maelstrom δ 00:03, 16 mar 2006 (CET)

Standardy telefonii mobilnejedytuj kod

Wstawiłem dla konsekwencji, sądziłem, że jest OK, ale jeśli nie, to lepiej popraw szablon: wygodne są takie przewodniki po złożonych tematach.

A tak przy okazji: Wikipedia:Grafika na medal - propozycje/BTS. =} Pozdrawiam!-- kocio 16:30, 21 mar 2006 (CET)

Dwie odpowiedziedytuj kod

1. Był kiedyś pomysł na jeden nick dla wszystkich Wikipedii, ale na razie w każdej trzeba się rejestrować, by mieć swego nicka.

2. Nie wiem jak wyglada kwestia prawa autorskiego Hiszpanii - alwe chyba podobnie jak u nas 70 po smierci autora prawo autorskie wygasa - w przypadku widokówek też to działa (chyba że jest to PD) - własne zdjęcia natomiast - tak jak u nas. Może jednak lepiej wrzucić fotkę od razu do commons, by była dostępna dla wszystkich Wikipedii. A jeżeli chodzi o zdjęcie zdjęcia czy widokówki :/ - jeżeli by to było w jakims kontekście, bo scan, czy zdjęcie samej widokówki to też byłoby nauruszenie - ale robi się to np. tak jak tu encyklopedia, Nowy Robotnik - zdjęcie wjakimś kontekście i chyba całej widokówki się też nie da, chyba że naprawdę będzie to jako obiekt na większym tle. Ale chyba nie o to chodzi - 30% dzieła można skopiować (o ile nie jest przy nim napisane inaczej) bez naruszania praw autorskich. Niestety w tej kwestii nie jestem specjalistą. Przykuta 08:23, 22 mar 2006 (CET)

Dzięki za przywitanie!edytuj kod

Po Twoich długich namowach postanowiłam dołączyć do świetnego grona Wikipedystów. Dzięki za przywitanie i postaram się nie zawieść Twoich nadziei zawartych w tym przywitaniu. Szczególnie tych dotyczących dobrej zabawy!:-) Pozdrawiam Cię rownież, a także hasła BSC i handover, oraz moje ulubione podrywanie! (O, udało sie:-) Lonelity 22:11, 2 kwi 2006 (CEST)

GPRSedytuj kod

Witam, odtworzyłem hasło, faktycznie trzeba do niego usiąść. MatthiasGor się pospieszył i wykasował całość, zamiast okroić do rozmiarów stuba.

Zajmiesz się tym hasłem? Jeśli nie będziesz potrzebował treści NPA, po prostu je wywal. :]

Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 15:22, 13 cze 2006 (CEST)

Obserwowanie kategoriiedytuj kod

Niestety nie jest to możliwe (a przynajmniej ja nie znam takiej możliwości) nie wiem też nic na temat żadnych zewnętrznych narzędzi które to umożliwiają, a szkoda bo coś takiego bardzo by się przydało. Pozdeawiam, Michał "Stalowy Kangur" Rosa  12:22, 30 cze 2006 (CEST)

Zdjęciaedytuj kod

Świetne zdjęcia, podoba mi się zwłaszcza pierwsze. Naprawdę byłeś na tym meczu? :) Airwolf 22:26, 7 lip 2006 (CEST)

Ulala... wiem, że wikidyskusje to nie miejsce na prywatne rozmowy, ale muszę to powiedzieć: cholernie zazdroszczę :P Airwolf 10:31, 8 lip 2006 (CEST)

E1edytuj kod

Aj tak, zasłyszałem coś o E1, ale zrozumiałem A1. Nikn talk mail 18:25, 8 lip 2006 (CEST)

Clip Artedytuj kod

Witam,

O ile mi wiadomo, grafiki z MS Office podlegają copyrightowi. W tej sytuacji, na ile się orientuję, ważne jest w jaki sposób zostaną one wykorzystane, na ile oryginalne będzie potem dzieło jako całość. Inna sprawa jest taka, że może być problem z licencjonowaniem - ktoś przecież może np. wyciąć dany clipart z gotowej kompozycji i twierdzić, że jest na wolnej licencji, bądź przerabiać go w inny sposób. Mamy już przypadki takiej taktyki "krok-po-kroku", IMHO niezgodnej z prawem.

Z tego powodu zalecałbym korzystanie z wolnych clip artów; ich duże zbiory znaleźć można m.in. przy okazji Open Office, różnych dystrybucji Linuksa czy środowisk graficznych, nawet na Commons.

A o co dokładnie chodzi, można spytać? :]

Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 21:49, 3 sie 2006 (CEST)

GPRSedytuj kod

Dzięki za zaufanie :), zajrzę, gdy tylko będę miał czas - strasznie obłożony jestem ostatnio i już mam olbrzymie zaległości.

Pozdrowienia, aegis maelstrom δ 20:14, 15 sie 2006 (CEST)

To może nazwij tę sekcję "Źrodła" i wymień te źródła na podstawie których napisałeś artykuł, tak by każdy mógł tam sięgnąć~, gdyby np. chciał coś sprawdzić. To samo warto zrobić też dla GSM. Pozdrawiam, Gdarin dyskusja 13:57, 16 sie 2006 (CEST)~Ta sekcja, o której mówisz powinna nosić nazwę "Literatura".Gdarin dyskusja 14:14, 16 sie 2006 (CEST) Zobacz: [2]. Gdarin dyskusja 14:34, 16 sie 2006 (CEST)

Tlumaczeniaedytuj kod

Wystarczy o tym poinformować w opisie zmian, np "na podstawie en Wiki", czy "tłumaczenie z en Wiki". Pozdrawiam, Roo72 Dyskusja 15:29, 29 wrz 2006 (CEST)

różaniecedytuj kod

Chyba masz rację, zaraz to przywrócę... Przepraszam za problem. Dodek D 14:44, 15 paź 2006 (CEST)

Dukeedytuj kod

Nigdy tego nie ustalano, ale wydaje mi się, że diuk to najlepsza forma. Pozdrawiam, Gardomir riposta? 21:33, 18 paź 2006 (CEST)

infoboxedytuj kod

no nie mogłem sie powstrzymac...;-)))Pan Samochodzik 17:04, 14 lis 2006 (CET)

REDIRECTedytuj kod

Witaj,

nie jestem bardzo "techniczny" jeśli chodzi o niuanse MediaWiki, ale z tego co wiem nie ma limitu redirektów (jest oczywiście problem z podwójnymi redirektami, ale to nie to). Mnie opisane redirekty działają. Sprawdź może chodzi o cache, spróbuj przeładować cache CTRL-R, nie wiem jak w IE ? Czasem soft trochę wariuje, np. jak zapiszę art. (zwykle nowy) to w oknie przeglądarki mam tak jakby art. nie został w ogóle stworzony, itp. Pozdrowienia,
Kpjas 11:22, 19 lis 2006 (CET)

GSMedytuj kod

HejHej, dzięki za spostrzegawczość!

Oczywiście, podany serwis nie ma prawa podpisywać tych treści jako copyrighted - i mówiąc wprost autor przywłaszczył sobie prawa autorskie - zarówno majątkowe jak i osobiste. Wikipedia to nie PD ale GFDL - i autor serwisu jest zobowiązany przestrzegać warunków licencji - inaczej dopuszcza się kradzieży. Umieszczając materiały na GFDL należy nie tylko podać informację o licencji, ale też źródło, wraz z głównymi autorami (o ile pamiętam przynajmniej pięciu).

Takie przykłady pirackiego użycia materiałów należy ścigać - prosząc autorów stron o zachowanie licencji bądź rezygnację z umieszczania tych treści. Masz pełne prawo wysłać maila takiej treści, choć możesz też poprosić np. TORa jako prezesa Stowarzyszenia Wikimedia (wprawdzie Stowarzyszenie nie jest żadnym właścicielem praw autorskich ani oficjalnym przedstawicielem, ale jest prawną organizacją i statutowo zajmuje się też takim _wsparciem_ Wikipedii).

Pozdrawiam serdecznie,

aegis maelstrom δ 19:03, 19 lis 2006 (CET)

R5edytuj kod

Witam

Moja uwaga odnośnie AuC czy też EIR nie tyczyła się w tym momencie R5. Miałem na myśli ogólny zanik tych funkcjonalności w tym schemacie jaki przedstawiłeś w GSM Myślę, że przydałoby się wspomnieć o uwierzytelnianiu, o tym, że jest ono tylko jednostronne (tj. MS przed BTSem) EIR - rzadzko używane ale też warte wspomnienia (umieszczenia na schemacie)

I powracający jak czkawka temat HLRa - czy MSC nie ma bezpośredniego linku do HLRa? Nie wiem jak to się ma do specyfikacji ale również wygląda niepokojąco jak dla mnie

Pozdrawiam --tciops 11:42, 8 gru 2006 (CET)

Podobnie jak Ty, w zeszłym tygodniu nie bardzo mogłem znaleźć czas aby podrapać się po głowie. Ten tydzień też nie zapowiada się ciekawiej. W materiałach, które mam pod ręką nie mogę odnaleźć scenariuszy, w których widniałoby AuC. W specyfikacjach 3GPP nie poruszam się zbyt pewnie. Wniosek z tego taki, że trochę to potrwa. Może ktoś wcześniej odszuka i umieści.

Pozdrawiam --tciops 21:07, 18 gru 2006 (CET)

Re: Unlicensed Mobile Accessedytuj kod

Witaj. Sprawdziłem historię hasła - Berez nie przywrócił usuniętego przeze mnie tekstu z alcatela. To nowy artykuł. Próbowałem googlować kilka fragmentów, ale niczego nie znalazłem. Można więc chyba uznać, że tym razem sam napisał tekst.

Pozdrawiam Jakubhal 18:30, 27 gru 2006 (CET)

kategorie, odpowiedziedytuj kod

Dzięki za cenną poradę. Jak się pewno zorientowałeś jestem początkującym wikipedystą i każda rada jest na wage złota. Pozdrawiam Piotr Plecke 19:52, 27 gru 2006 (CET)

Kategoria:Standardy telekomunikacyjneedytuj kod

Hmmm. Oto jak ja rozumiem te dwa pojęcia:

 • Standard to zbiór regulacji, które są podany do wiadomości publiczenej i uznawany, wprowadzonych przez pewną organizację standaryzacyjną (standard de iure np. X.25) lub powszechnie zaakceptowany ze względu na popularność (standardy de facto np. TCP/IP).
 • Jako specyfikację natomiast rozumiem pewien dokument zawierający 'szczegółowy' opis pewnej technologii.

Każdy standard posiada oficjalną specyfikację, ale nie każda specyfikacja musi opisywać standard (np. specyfikacja układu sterowania do jakiejś maszyny fabrycznej, której zbudowano kilka sztuk na zamówienie).

Zastanawiam się czy nie zawzorować sie na enwiki i stworzyć jedną kategorię dla standardów informatycznych i telekomunikacyjnych - trudno jednoznacznie wyznaczyć granice między tymi dwoma dziedzinami. Tam można by dalej budować drzewko tak jak zaproponowałes. Co o tym sądzisz?

Narazie wrzucałem tam remomendacje ITU bo były na widoku, a potem mnie trochę trafilo i musiałem zrobić przerwe :) JRS 20:37, 27 gru 2006 (CET)

GSM takie i takieedytuj kod

Dzięki! Takie coś się bardzo przyda! Pozdrawiam, jedyooo განხილვა 19:54, 31 gru 2006 (CET)

RE: UMTS w Polsceedytuj kod

Doskonale, zaraz zrobimy porządek z tą wylicznką :-). Pozdrowienia z Wejherowa Piotr Plecke 21:25, 13 sty 2007 (CET)

Studenciedytuj kod

Hm, to już może raczej jako akcja promocyjna i współpraca w ramach Wikiprojektów. Chyba, że ktoś z wikipedystów jest w stanie weryfikować, czy hasła nie są NPA. Poza tym, ja bym swoim studentom nie dał z jednego powodu - brak pewności, kto dane hasło edytuje, chyba że robią to przy mnie... Ale teraz i tak już za późno - koniec semestru, można o letnim semestrze pomyśleć. Pozdrawiam. Przykuta 21:22, 25 sty 2007 (CET)

Redirect, a kwestia Historii i Autorowedytuj kod

Good question, to chyba można było zrobić importując strony ale nie ma teraz takiej możliwości, pobawię się trochę i dam Ci znać. Roo72 Dyskusja 10:21, 2 lut 2007 (CET)

EDGEedytuj kod

Hej :)

W tym momencie artykuł o EDGE trochę przypomina stronę E/// ale nie jest już tak jak był w sobotę dokładną kalką tej stronki. Zgadzam się z Tobą odnośnie konieczności gruntownej poprawy tego artykuliku. Myślę że do soboty raczej nie będę miał czasu na jakieś ogromne zmiany w tym temacie (sesja). Dobrze, że mówisz że masz w planie zająć się tym tematem -nie będę tracił czasu na próby naprawy artykułu drobnymi zmianami. A co do "zagarynania" tematów dla siebie - roboty starczyłoby dla 40 "superspecjalistów".

Jeszcze mała prywata, czy masz może dostęp do jakiejś specyfikacji w której opisana jest dokładna struktura kodera (22, 27) kanałowego stosowanego w gprs. Potrzebuje tego do projektu do szkoly a nigdzie nie mogę znaleźć. - Pozdrawiam Piotr Plecke 20:47, 5 lut 2007 (CET)

 • Znalałem źródło kolorowych rysunków [3]
Bardzo, bardzo dziękuję za linki do specyfikacji, napewno zrobię z nich użytek. A jak zrobię projekcik to może i coś z tego się nada na wiki. - Jeszcze raz dzięki Piotr Plecke 22:01, 6 lut 2007 (CET)
 • Odnośnie linków zewnętrznych

Link był nieaktywny bo błędnie wpisałem ukośnik na końcu adresu (mój błąd). Wydawało mi się że ten whitepaper jest ciekawy, ale nie będę się bił o publikacje E/// :). -Pozdrowienia Piotr Plecke 14:11, 16 lut 2007 (CET)

HLR usprawnionyedytuj kod

W lutym 2006 napisałeś na swojej stronie że wypadało by usprawnić artykulik o HLR, pozwoliłem sobie go usprawnić i oto jest w (miejmy nadzieję) znośnej formie :) --Piotr Plecke 16:05, 22 kwi 2007 (CEST)

SVGedytuj kod

Są narzędzia do konwersji (Corel Trace), ale działają niezbyt dobrze. W zasadzie najprościej i najlepiej narysować. A w ogóle świetny artykuł, jeśli to zmienisz, to bardzo chętnie zmienię głos. Olaf @ 21:17, 1 maja 2007 (CEST)

Zwykle używam Corel Draw, inkscape-a nie znam, ale przynajmniej jedną rzecz mają jak widzę wspólną - trzeba usunąć tag metadata z pliku SVG zanim się go wsadzi na wikipedię. (można go przeedytować choćby wordpadem). Wtedy znikają te czarne prostokąty. Ale wciąż jest problem z polskimi znakami. Hmmm. Tak od razu Ci nie odpowiem, ale spróbuję w wolnej chwili poznać trochę inkscape-a. Ewentualnie, jeśli się nie uda, narysuję sam te obrazki w Corelu. Przy okazji - to nie obowiązek, ale lepiej wrzucać rysunku na Wikimedia Commons, wtedy jest szansa, że zostaną użyte także na innych wikipediach.Olaf @ 13:49, 3 maja 2007 (CEST)

Wikipedia i tak to konwertuje, więc będzie tak samo wyglądać na IE i na firefoksie. Olaf @ 14:00, 3 maja 2007 (CEST)

Corel otwiera, ale z zupełnie innymi wielkościami czcionek. Ściągam inkscape-a. Spróbuję zobaczyć o co chodzi. Olaf @ 19:54, 4 maja 2007 (CEST)

Odp:png -> svgedytuj kod

Odp:png -> svg

Nie w Inkscape nie da się tego wkleić (chyba), ale podaj mi do której mam to wkleić grafiki SVG, to sam to zrobię. --Nux (dyskusja) 20:41, 7 maja 2007 (CEST)

GSM VLRedytuj kod

To moze "Rejestr stacji gości/wizytujących" ? Aha i dodalem opis PLMN poniewaz znajduje sie to na rysunku, i dobrym zwyczajem jest opisywac dokladnie rysunek. Moze w takim razie dodac nastepny punkt "Inne oznaczenia" ? Gang65 10:27, 12 maja 2007 (CEST)

Poprawiłem juz GSM. Gang65 13:07, 12 maja 2007 (CEST)

dziwneedytuj kod

Hmm. Czyżby nie wyświetlił mi się pasek "Masz nowe wiadomości"? Zobaczyłem dopiero Twój drugi wpis w mojej dyskusji, choć wykonałem od tamtej pory sporo edycji. No nic, dobrze że znalazłeś. Pozdrawiam, Olaf @ 20:38, 12 maja 2007 (CEST)

Nie chcę być marudą, ale z przesuniętymi czcionkami to wygląda gorzej niż przedtem. Jeśli naprawdę się nie da, to już lepiej wsadź z powrotem tamto PNG. Olaf @ 10:40, 13 maja 2007 (CEST)

Grafiki dla EDGEedytuj kod

Cześć.

Właśnie skończyłem poprawiać tą drugą grafikę... Ale widzę, że już sobie inaczej poradziłeś. W każdym razie grafiki są na Commons i jakby co możesz podmienić je na te swoje nowsze, to będzie można posprzątać i pokasować stare.

Jakby co to napisz, dzisiaj jeszcze będę miał trochę czasu, to mogę wkleić tego laptopa, bo nie wiem, czy Inkscapem dasz radę (trochę tam namieszałem).

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 10:45, 13 maja 2007 (CEST).

PS: Acha alternetywą dla Inkscape przy diagramach jest Dia, ale nie wiem, czy poprawili w końcu generowanie grafik SVG (były problemy z tekstem, które trzeba było obejść).


Odp:SVG, ostatnie starcie

Raczej zostaje trzy i czekanie na rozwiązanie problemu przez programistów. Zgłoszę bug i zobaczymy - może jest jakieś rozwiązanie przejściowe (mi się na razie nie udało nic wymyślić). Jeszcze spróbuję jeden trick.

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 19:59, 13 maja 2007 (CEST).


A nie - właśnie zmieniłem na Arial i jest dobrze :). --Nux (dyskusja) 20:08, 13 maja 2007 (CEST)


Wynikła jeszcze jedna sprawa - dodałem tego laptopka, ale on jest na licencji LGPL (z grubsza to samo co GFDL). Czy miałbyś coś przeciwko umieszczenia grafiki na takiej licencji? Z tego co się dowiedziałem, to albo taka musi być, albo musimy użyć innej grafiki.

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 21:48, 13 maja 2007 (CEST).


Zmieniłem na razie na LGPL, żeby mnie tam nikt nie zabił na Commons, ale napisz, czy się zgadzasz.

A przy okazji jeszcze jedna uwaga - jak wstawiasz kolejne wersje grafiki, to ładuj pod tą samą nazwą, to wtedy kolejne wersje będą w historii pliku. No i najlpiej od razu przesyłaj na Commons. Nawet jeśli są po Polsku, to i tak mogą być użyte np. na polskim Wikibooks, czy jakimś innym projekcie Wikimedia.

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 22:18, 13 maja 2007 (CEST).

Kategoria:Telefoniaedytuj kod

Nie jestem jakoś specjalnie związany uczuciowo z tą kategorią ;-) Powstała w ogniu dyskusji przy okazji sortowania artykułów w kategorii Telekomunikacja. Grupowała kilkanaście artykułów nie pokrywanych przez inne podkategorie - ot i cała historia... Jeśli masz jakieś lepsze pomysły w tym względzie, to do boju! --Qu3a 22:03, 29 maja 2007 (CEST)

MSCedytuj kod

Jak zwykle masz rację :). Czy jesteś pewien tego że MSC jest odpowiedzialne za autoryzację a nie uwierzytelnianie, bo ostatnio z moim promotorem mocno się zastanawialiśmy nad kwestią rozróżnienia tych dwóch pojęć w podobnym kontekście.

Pozdrawiam z opanowanego przez balony Wejherowa :) Piotr Plecke (dyskusja) 22:30, 14 lip 2007 (CEST)

 • O ile dobrze rozumiem procesy zachodzące w MSC to mamy tu do czynienia z kombinacją autoryzacji i uwierzytelnienia (bo MSC na podstawie danych z HLR i AuC weryfikuje z kim ma do czynienia i co temu użytkownikowi wolno).

Może warto by pokazać na rysunku (np Grafika:CN R4.png) relacje łączące MSC czy MSC Server z resztą tego całego kramu... --Piotr Plecke (dyskusja) 23:48, 14 lip 2007 (CEST)

Co do frazy którą przytoczyłeś proponował bym zostawić "udział w rejestracji" które rozumiem jako odpytanie (autentykacja+autoryzacja) HLRa+AuC+EIR oraz zapisanie (rejestracja) abonenta w przypisanym do danego MSC VLR. Co do rysunku to mam tylko rysuneczek sieci szkieletowej w wersji R4 (bo taki właśnie potrzebowałem do mojej pracy). Raczej niespecjalnie będę miał czas na rysowanie innego rysunku. Co do tematu pracy inżynierskiej "Projektowanie pojemności i zasięgów w sieci UMTS", może znasz mojego promotora Prof. Dominik Rutkowski i konsultanta dr Żurek. Pozdrawiam --Piotr Plecke (dyskusja) 19:04, 17 lip 2007 (CEST)

Odp:Trick z listą numerowanąedytuj kod

Odp:Trick z listą numerowaną

Nie wiem, czy jeszcze potrzebujesz... O ile wiem nie da się tego zrobić w ramach składni Mediawiki. Możesz natomiast zrobić listę wg składni HTML i wtedy wstawienie tabelki nie powinno być problemem. info o listach HTML.

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 14:12, 15 wrz 2007 (CEST).

Witaj. Zobaczyłem Twoje pytanie u Nuxa i będę na tyle bezczelny ;) że podsunę Ci taki pomysł:

#<li value=9>Everydays
# Dear Father
# Something's Coming
# Everydays

co daje zapis:
 1. Everydays
 2. Dear Father
 3. Something's Coming
 4. Everydays
Nie wiem, czy o to chodziło i czy rzeczywiście pytanie jest jeszcze aktualne, ale spróbowałem :) Pozdrawiam pjahr ۞ 07:22, 25 wrz 2007 (CEST)

Public Switched Telephone Networkedytuj kod

Witam, niestety nie jestem autorem tego wykładu. Natomiast tez nie naruszyłem praw autorskich gdyż nie ściągnąłem go ze strony lecz znalazłem go w paru książkach, połączyłem jedno z drugim i dodałem tez trochę rzeczy od siebie. Więc dlaczego ten artykuł został usunięty? Bardzo proszę o odpowiedz.--bartek 22:10, 25 wrz 2007 (CEST)

RE:Rysunek GSM900/GSM1800edytuj kod

dzięki za zwrócenie mojej uwagi na ten błąd. Już poprawiłem :) Pozdrawiam, Farmer Jan 10:48, 26 wrz 2007 (CEST)

Twoje Grafikiedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc. Lukas Skywalker Dyskusja 21:58, 6 paź 2007 (CEST)

GSM 900 i GSM 1800edytuj kod

Zauważyłem, że artykuły GSM 900 i GSM 1800 istnieją i zmieniłem już odwołania w artykułach związanych z sieciami telefonii komórkowej. Pozdrawiam.
netsurfer 20:30, 17 paź 2007 (CEST)

alarmowy 911edytuj kod

Przed zrewertowaniem "liznąłem" troszkę temat, zatem także przeczytałem, że telefony komórkowe (jako urządzenia) i ich karty SIM są przystosowane do łączenia bez zaliczania nie tylko ze 112, ale i z 911 i z paroma innymi. Problem w tym, że gdybyśmy to zostawili w postaci jak przed rewertem, to sugerowałoby to, że można w Polsce wklepać 911 i jest połączenie alarmowe. Temat trzeba by naświetlić precyzyjnie, dokładnie wyjaśniając, że wprawdzie w niektórych sieciach można korzystać z innych numerów, to jednak u nas (na razie) tylko ze 122 (chyba też z 997, ale głowy nie dam).

Tak czy owak: albo napisz o tych numerach dokładnie, a jeśli ma być tylko ogólnie, to wyłącznie o 122, bo w przeciwnym razie to nie będzie informacja, tylko dezinformacja z gatunku "w którymś kościele dzwonili".

Pies drapał, gdyby to był telefon do jakiejś mało ważnej usługi, ale przy telefonach alarmowych trzeba być szczególnie odpowiedzialnym.

Julo 22:28, 3 lis 2007 (CET)

 • Dzięki za uzupełnienia. Pozdrawiam. Julo 20:28, 4 lis 2007 (CET)

NPA obrazkówedytuj kod

Na commons wstawia się szablon {{copyvio|powód}}

Jak się pojawi metryczka obrazka, który jest na commons, trzeba kliknąć na link do niego do commons i tam wstawić szablon.

Polimerek (dyskusja) 22:11, 4 sty 2008 (CET)

Re: WCDMAedytuj kod

Dziękuję bardzo za uwagi :-) Na pewno wezmę je pod uwagę. No a co do FOMY, to też może się wezmę za nią, ale najpierw W-CDMA ;-) --GhosT (dyskusja) 00:24, 28 sty 2008 (CET)

RE CDMAedytuj kod

Cześć :) Dzięki za zaproszenie ale od jakiegoś czasu już zarzuciłem edytowanie wiki (braki czasu). Co do ciągów kodowych to popełniłem kiedyśrysunek Grafika:Drzewo ciagow ortogonalnych.png (może będziesz miał ochotę go wykorzystać). Pozdrawiam Piotr Plecke (dyskusja) 20:00, 16 lut 2008 (CET)

Re: Telekomunikacja optycznaedytuj kod

Dziekuje za wszystkie uwagi jednakże mam nastepujące pytanie zwiazane z wstawieniem grafiki. dokładniej chodzi mi o to jaki rodzaj licencji mam wybrac: jeżeli schemat który wstawiam w danej grafice jest przerysowany i zmieniony troche przeze mnie. Bardzo prosze o odpowiedz

Tworzenie mapyedytuj kod

Wykonywanie map a prawa autorskie do bardzo skomplikowana kwestia i nie ma chyba jednej drogi postępowania. Każdą mapę ogólnogeograficzną (topograficzną, przeglądową, plan miasta itd.) wykonuje się albo na podstawie pomiarów terenowych (lotniczych/satelitarnych), albo na podstawie map wcześniej wykonanych. W pierwszym przypadku nie ma problemu praw autorskich, ale na wykonywanie takich map pozwolić sobie mogą państwo/samorządy czy duże firmy. Problem pojawia się w przypadku drugim. Problem ten ma dwa aspetkty - treść i forma. Większość kartografów zakłada, że treść topograficzna nie podlega prawu autorskiemu, gdyż mapa, z zwłaszcza topograficzna, jest wyłącznie inwentaryzacją przestrzeni (należy pamiętać, że na treść składają się również elementy nietopograficzne, które mogą być w 100% autorskie). Jednak z drugiej strony forma jaka nadana jest tej treści traktowana jest jako podlegająca pod prawo autorskie. A formą na mapie jest nie tylko jej grafika ale i generalizacja. Każda treść topograficzna przedstawiona na mapie jest zgeneralizowana (w mniejszym lub większym stopniu), a więc zmieniona jest jej forma. I tu dochodzimy do sedna - powszechnie wśród kartografów uznaje się, że przerysowanie treści mapy, nawet przy zmianie jej grafiki, jest naruszeniem praw autorskich (oczywiście piszę tu o przerysowywaniu bez odpowiednich zezwoleń/umów). Korzystając z jakiejś mapy, jako podkładu, należy zatem zmienić jej grafikę i zgeneralizować (uprościć kształty i treść), choć i tak czasami może to nie pomóc (podobno GUGiK łapie za korzystnie z ich map nawet przy bardzo dużej róznicy mapy wynikowej w stosunku do wykorzystanej mapy topograficznej). W opisanej przez ciebie procedurze brkuje generalizacji. Zeskanowanie, zmiana kolorów i usunięcie napisów to trochę za mało - zostaje wtedy oryginalny rysunek murów czy linii brzegowej, który jest wszak "dziełem". Aotearoa dyskusja 10:28, 11 maj 2008 (CEST)

Jasiuedytuj kod

Był jeszcze artykuł w Przekroju na temat postaci z forum onetu. Jeszcze do tego dochodzi Kasia z Lublina. Hmm, sam nie wiem, może rozbudować hasło o onecie? Jak coś, zgłoś to do kawiarenki, żeby uniknąć niepotrzebnych emocji. Jak mi się uda znaleźć Przekrój z grudnia, to coś jeszcze dodam. Przykuta (dyskusja) 13:30, 15 maj 2008 (CEST)

Re: Jasiu Śmietanaedytuj kod

Witam. Ja tego hasła nie blokowałem, tylko na moim koncie został uruchomiony skrypt konwertujący starą listę (obecnie skasowaną) do nowego sposobu zabezpieczania stron. pozdrawiam Beau (dyskusja) 23:43, 15 maj 2008 (CEST)

Jasiuedytuj kod

Gotowe. Szwedzki (dyskusja) 13:21, 16 maj 2008 (CEST)

Alanyaedytuj kod

Chodzi o to że Kajkubad po opanowaniu tego miasta zmienił mu nazwę i całkowicie przebudował, stąd w literaturze mówi się wręcz o założeniu właściwie całkowicie nowego miasta. Czyli to co ty piszesz i co pisze na en:wiki. O ile pamiętam to świadomie tak napisałem na podstawie jakiegoś źródła, ale może faktycznie przesadziłem. Jak chcesz to możesz zmienić na "rozbudowę", czy jakoś inaczej. Zastanów się, zostawiam ci wolną rękę. W każdym razie twoja wizja dziejów tego miasta jest słuszna:) Pozdrawiam i czekam na artykuł.--Nous (dyskusja) 23:23, 30 maj 2008 (CEST)

4Gedytuj kod

Hej, jesteś w stanie to poprawić? Nawet na jakiś 3-4 zdaniowy stub? Jeśli nie, to poleci pod nóż, a dobrze by było mieć chociaż podstawy informacji. Pisze do Ciebie, bo widze, że się w tym temacie orientujesz:) Mathel (dyskusja) 00:05, 26 cze 2008 (CEST)

Plaza de España i Gran Víaedytuj kod

Racja, pomyliłem się gdyż pisałem to późną porą, wszystko poprawie w kolejnych edycjach. Junx (dyskusja) 22:46, 6 wrz 2008 (CEST)

Słownik Języka Polskiegoedytuj kod

Nie znam żadnych standardów. W domu mam Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN z 1995 i Słownik Języka Polskiego PWN z 2005. Ten pierwszy ma w tym znaczeniu tylko słowa "poderwać chłopaka, dziewczynę", a drugi definiuje "poderwać - zaczepić kogoś, kto się podoba i zawrzeć z nim znajomość". Czyli ogólnie tak, jak podałeś w poczekalni - co innego niż uwieść. Jeśli nie uda się zachować, to można podać definicje w Wikisłowniku i użyć {{wikisłownik}}. BartekChom (dyskusja) 12:10, 26 wrz 2008 (CEST)

Odp:Prywataedytuj kod

Odp:Prywata

A po co Ci właściwie ustawienia uprawnień do czytania? Wystarczy postawić na wewnętrznym serwerze i nikt do tego nie wejdzie. No chyba, że bardzo chcesz mieć dostęp przez Net, to też możesz. W zasadzie są uprawnienia do prawie każdej możliwiej akcji. Znajdziesz gdzieś w helpie Mediawiki. --Nux (dyskusja) 22:49, 14 gru 2008 (CET)

Odp:Prywataedytuj kod

Odp:Prywata

Teoretycznie można wszystko ;-). Pytanie ile czasu chcesz na to poświęcić. Teoretycznie mógłbyś wykorzystać tzw. whitelistę, ale to nie do końca to. Poszukaj sobie rozszerzeń - może jest dokładnie to czego szukasz. --Nux (dyskusja) 19:46, 15 gru 2008 (CET)

WCDMAedytuj kod

Jak mam rozumieć zdanie: uwzględniona w tej specyfikacji opcja 2 Mb/s nigdy nie została zaimplementowana? Gdzie szukać dokumentów, które o tym świadczą? Przeglądam ostatio trochę książki i czytam niektóre dokumenty 3gpp ale nigdzie nie natknąłem się na taką informację podaną wprost. A pamiętam, że jedną z podstawowych zalet miała być transmisja na poziome 2Mbps. Pozdrawiam Tomek


Przesylanie danych w systemie WCDMA zaimplementowane na bazie specyfikacji Release 99 odbywa sie za pomoca kanalow transportowych dedykowanych do konkretnej transmisji (tzw. dedicated channels, DCH). W takim kanale o odpowiednich parametrach moze byc transmitowana np. rozmowa, wideo rozmowa, dane z ("niegwarantowana", tzw. best effort) przeplywnoscia 64/128/384 kbps. Dodatkowo zaproponowano rozwiazanie zwiazane z przesylaniem danych w strone terminala na bazie wspolnego (dla wielu transmisji) kanalu transportowego (Downlink Shared channel, DSCH) w ktorym mogloby byc przesylane 2 Mbps. W szczegolnosci, gdyby jeden user uzyl go tylko dla siebie, osiagnalby taka wlasnie przeplywnosc (zablokowujac przy okazji prawie cale 5 MHzowe spektrum).

I tu cytat za "WCDMA for UMTS - HSP Evolution and LTE". Harri Holma, Antti Toskala (4 edycja). In Release 99, time DSCH was expected to be the approach for supporting 2 Mbps, but it became unnecessary with Release 5 HSDPA introduction, which allowed one to have the same benefits, ..., but enabled further improved performance. Thus, DSCH was removed from the 3GPP specification from Release 5 ownwards.

Ogolnie, poszczegolne funkcjonalnosci ze specyfikacji byly implementwane po kolei, najpierw kanaly dedykowane, a prace nad implementacja shared channel zostaly przerwane, bo w miedzyczasie pojawily sie spycyfikacje HSDPA, ktora na bazie interfejsu WCDMA oferowala znacznie lepsze parametry (Qos, przeplywnosc, etc.). Acha, terminale potrafia obslugiwac te "opcje 2 Mbps za pomoca shared channel", tylko siec tego nie supportuje. Mysle ze ta informacja i wiele innych pojawi sie w 2009 r. w artykule, po prostu jest za duzy, zebym napisal go "w calosci". Pozdrawiam, Pan Camel (dyskusja) 10:11, 27 sty 2009 (CET)

Pytanieedytuj kod

Czy mogę dodać artykuł o MobileMe do kategorii Telekomunikacja - ponieważ ten artykuł ma być formą częściowego zaliczenia na moich studiach a prowadzący zastrzegł, że musi to być kategoria Telekomunikacja? Dziękuję i pozdrawiam

HSDPDAedytuj kod

Odp:HSDPDA

Faktycznie nie zauważyłem pierwszego wpisu. Autor napisał:

oraz

Zapewne dlatego nie można o nim nic znaleźć w sieci. Jak dla mnie można śmiało skasować i utworzyć gdy o HSDPDA będzie wiadomo coś więcej. Zwiadowca21 17:30, 14 lut 2009 (CET)

Nie ja jestem autorem. Hasło pierwotnie było pod nazwą hsdpda. Dzięki przeniesieniu pod HSDPDA i konfliktowi edycji ja widnieję jako tworzący hasło. Zwiadowca21 18:11, 14 lut 2009 (CET)

re:edytuj kod

Pytanie skierowane do niewlasciwej osoby. Ja tylko szablonik wstawilem. Tutaj masz podane kto i za co blokowal, pozdrawiam --szczepan talk 17:33, 28 lut 2009 (CET)

Ad:Dyskusja wikipedysty:Adamtedytuj kod

Hm Jakie proponujesz rozwiazanie bo przyznam, że żyłem w niewiedzy do tej pory a przeniesieniem zasugerowałem się z dyskusji? --Adamt rzeknij słowo 10:54, 9 maj 2009 (CEST)

 • Ok zmieniłem na przekierowanie do Megabajt Treść artykułu:

Oraz zdanie z artykułu Mb/s--Adamt rzeknij słowo 11:07, 9 maj 2009 (CEST)

Statystykiedytuj kod

Tu masz narzędzie, o które pytałeś. Pozdrawiam. Albertus teolog (dyskusja) 23:13, 11 maj 2009 (CEST)

re:Kilka sprawedytuj kod

Skierował Kolega do mnie trzypunktowe pouczenie. Pozwolę sobie je przytoczyć (z niewielkimi skrótami) i odnieść się do zarzutów:

Zrewertowałem Twoją zmianę związaną z artykułem HSDPA.

1. nie używa się w opisie zmian słów takich jak "kretyństwo", to nie forum Onetu, tu się pisze/tworzy encyklopedię.

No cóż, zdecydowały emocje. Zwykle reaguję emocjonalnie spotykając się z zamienianiem mojego ojczystego języka w bełkot. Jeśli więc tu "się pisze" (chyba jednak "pisze się") polską wersję encyklopedii to należy używać poprawnego języka polskiego. Zwłaszcza, że tego słowa użyłem nie w opisie hasła, lecz w poprawce, co widzi tylko garstka osób u których to mocniejsze uderzenie powinno wywołać refleksje, o czym dalej. Co do Onetu - nie wypowiem się, nie zaglądam tam.

2. słowo "funkcjonalność" istnieje w języku polskim, można je znaleźć w słowniku języka polskiego.

Zachęcam do skorzystania ze wspomnianego słownika. Dla ułatwienia - słowo "funkcjonalność" istnieje ale nie w takiej formie w jakiej zostało użyte (co wyraźnie zaznaczyłem). Jego synonimami są "przydatność" i "użyteczność". Proszę w swoim artykule (o HSDPA) zamienić "funkcjonalność" na "użyteczność" i co wychodzi? - wspomniany wyżej bełkot! To, że ten chwast językowy rozplenił się, zwłaszcza w branży informatycznej, nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Na porządku dziennym spotykam "te funkcjonalności", "nowe funkcjonalności" itp. "funkcjonalności" w liczbie mnogiej. Zaglądnijmy więc do "Uniwersalnego słownika języka polskiego" PWN ([4]) jest tam krótkie wyjaśnienie, a na końcu skrót "blm", którym sobie użytkownicy "tych funkcjonalności" z pewnością nie zaprzątają głowy. Co on oznacza jest też wyjaśnione w słowniku - "blm - bez liczby mnogiej" ([5]). Skąd wziął się ten chwast - z lenistwa. Kalka z języka angielskiego - "functionality". Po co się wysilać i szukać polskiego odpowiednika, łatwiej wziąć słowo angielskie i odmienić je wg polskich reguł gramatycznych. Ale, ale - mamy słowo angielskie - zobaczmy jak je prawidłowo przetłumaczyć. "Słownik ang-pol PWN" - dziwne, brak słowa. "Wielki słownik ang-pol Oxford-PWN" - to samo. Kilka poważniejszych słowników internetowych, w tym angielska Wikipedia - identycznie. W kilku niepoważnych (m.in. Onet) jest, a jakże, przetłumaczone na "funkcjonalność". Nie daję za wygraną. Komputerowy "YDP Collins" - pudło. W końcu jest! "LexLand TL+" cytuję: "funkcjonality - (chem.)funkcyjność cząsteczki". Teraz rozumiem - kolega pisze o chemicznych aspektach komunikacji sieciowej (taki żart). Jakie wnioski - jakiś baran parę lat temu wziął słowo które jest bełkotem w języku angielskim i zaczął je odmieniać po "polsku". Co więc wyszło - bełkot2. A takich przykładów mamy w języku mówionym i co gorsze pisanym mnóstwo! Czy Kolega dalej będzie się upierał, że nadużyłem słowa "kretyństwo". Może jednak byłem zbyt łagodny wobec narastającego barbarzyństwa? Emocje uzasadnione? Jeśli już Kolega jest na stronie słownika, to proszę spróbować znaleźć słowo "rewertować/zrewertować". Mi się nie udało znaleźć w żadnym słowniku jęz. polskiego - może nie potrafię szukać, a może o inny język chodzi.

3. staraj się nie edytować dziedzin/tematów na których się nie znasz. HSDPA to nie protokół. Specyfikacja 3GPP 25.308 (link znajduje się na dole artykułu) opisuje czym HSDPA jest. To właśnie <funkcjonalność> sieci radiowej.

Faktycznie w tej dziedzinie jestem dyletantem (to samo odnośnie chemii) z ok. 50 prac inżynierskich/magisterskich, które przeszły przez moje ręce, tylko 2-3 dotyczyły w różnym stopniu protokołów sieciowych. Na marginesie - tylko w dwóch przypadkach nie musiałem się bawić w polonistę i mogłem skupić się na części merytorycznej, co chyba wiele mówi o poziomie wykształcenia Polaków. W przeciwieństwie do Kolegi nie zajmuję się telekomunikacją na co dzień ("co dzień" pisze się rozdzielnie). W takich wypadkach sięgam do literatury. Przeczytajmy więc dokument polecany przez Kolegę. Rozdział 4 "Background and Introduction": "It relies on a new type of transport channel, the HS-DSCH" - mowa oczywiście o HSDPA. Co to jest HS-DSCH jest ciut dalej: rozdział 5 "Basic structure of HS-DSCH" i zaraz podrozdział 5.1 "Protocol structure". Wydaje mi się, że mowa o protokole, ale mogę się mylić - z angielskim o mnie też tak sobie, a to dokument normatywny, napisany fachowym językiem. Mogłem nie zrozumieć. Sięgam więc do czegoś dla laików - angielska Wikipedia: "HSDPA is an enhanced 3G mobile telephony communications protocol". Coś pokręcili, zobaczmy na bułgarskiej: "protokoł", no tak - przetłumaczyli z angielskiej z błędami. Czeska, duńska, hiszpańska, włoska...to samo! Co za dyletanctwo. Tylko na polskiej wyjaśnione jak trzeba - to nie protokół, to funkcjonalność sieci radiowej. I niech nikt nikt tego nie zmienia, bo zostanie zrewertowane! Dla porządku sprawdziłem znaczenie pojęcia "Protokoły komunikacyjne".

Na koniec zaznaczę, że nie napisałem tego, żeby Koledze dopiec, ale ku refleksji. Chyba nam wszystkim chodzi o to, by Wikipedia stała na wysokim poziomie nie tylko pod względem merytorycznym, ale też językowym. W końcu "niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" jest wciąż aktualne i niestety w co raz większym stopniu. Hasła HSDPA nie będę znów poprawiał - zostawiam to Koledze. Proponuję przejrzeć je (i inne, także te "medalowe") jeszcze raz i zastanowić się nad takim np. "upgradem software'u" (może "aktualizacja oprogramowania", choć brzmi przaśniej). Mam nadzieję, że reakcja nie ograniczy się do wycięcia mojego wpisu.

Z szacunkiem --PGorka (dyskusja) 14:19, 6 paź 2009 (CEST)

Kilka spraw, c.d.edytuj kod

Nie byłbym sobą gdybym nie odpowiedział. Tym razem zdecydowanie krócej.

 1. Widzę, że zbyt mocne uderzenie (nawet w słusznej sprawie) powoduje przede wszystkim "jeżenie włosów", a nie refleksję. Wycofuję więc użyte określenie. Myślę, że "chwast językowy", "bubel językowy" będzie sensownym kompromisem. Na marginesie - "kretyństwo" nie jest wulgaryzmem - tych nigdy nie używam, zwłaszcza w piśmie. Ma pochodzenie medyczne, choć straciło ściśle naukowe znaczenie. Wulgaryzmy to np. d..., k..., ch... itp. Ulubione przez małolatów słowo "zaje..ste" jest jednym z obrzydliwszych wulgaryzmów, ale jeśli używają go bezkarnie "autorytety" telewizyjne takie jak K. Wojewódzki to i przeciętny oglądacz telewizora nie widzi w tym nic bulwersującego. Taka TVN'owa kultura. Dalsza dyskusja w tym punkcie byłaby chyba jałowa.
 2. Tu chyba wszystko się wyjaśniło. Gdyby to jeszcze dotarło do korektorów i autorów czasopism z branży informatycznej, byłby sukces. W przypadku korzystania ze słowników itp. publikacji internetowych warto chyba się ograniczyć do tych gwarantujących profesjonalizm, np. PWN.
 3. Tak jak wspomniałem, telekomunikacją nie zajmuję się na co dzień. Dokumentację przeglądnąłem pobieżnie (zawarta w niej wiedza nie jest mi aktualnie do niczego potrzebna), ale upierał bym się przy "protokole". Oczywiście mogę się mylić. Natomiast nie zgodzę się z nazwaniem MAC protokołem. MAC jest nazwą podwarstwy modelu OSI. W warstwie tej zdefiniowane jest kilka protokołów, ale nie czyni to z samej warstwy protokołu. W drugim znaczeniu MAC to numer sprzętowy karty sieciowej - to też na pewno nie jest protokół. No, chyba że jest jeszcze inne pojęcie, którego nie znam, a ma skrótową nazwę MAC.

Co do "feature" nie widzę potrzeby odwoływania się do Wikisłownika. Każdy, najmniejszy słownik ang-pl zawiera tłumaczenie: "cecha", "właściwość". W tym jednak wypadku (HSDPA) oba słowa mają zbyt wąskie znaczenie. Myślę, że zaproponowana przez Pana "technologia" jest strzałem w dziesiątkę jeśli nie zgadza się Pan z "protokołem". W końcu najważniejsze jest oddanie sensu, a nie tłumaczenie słowo po słowie. Na marginesie są tacy (przodują tu geniusze z marketingu), którzy po prostu mówią i piszą "ficzery" - czy użyte przeze mnie kontrowersyjne słowo nadal uważa Pan za nadużycie? Proszę to potraktować jako pytanie retoryczne. Takich przykładów jest dziesiątki. Wystarczy być na jakiejkolwiek prezentacji na żywo produktu informatycznego. Byłem na wielu. Niedawno na mojej uczelni był prezentowany Matlab przez informatyka i marketingowca. Nieba a ziemia. Występ marketingowca - niekompetencja, powierzchowna znajomość produktu i reklamówkowy bełkot, ale za to okraszony obficie chwastami językowymi. Studia kończą ludzie , którzy nie powinni zdać matury. Takiej prawdziwej.

Wracam do tematu i "terminów branżowych". Jestem za, ale w przypadku nowych pojęć, dla których nie ma prostych określeń w języku polskim. Przykłady: komputer, interfejs. Przyjęły się i są traktowane jak słowa polskie. Inaczej musielibyśmy iść śladem francuzów (komputer - ordinateur) i tworzyć potworki językowe, które byłyby wyłącznie śmieszne. Były takie próby "za komuny" - międzymordzie (interface), czy słynny "zwis męski" (krawat). Jednak do tego samego śmietnika wrzucam "funkcjonalności", "ficzery", "złącze koaksjalne" (przez kilkadziesiąt lat było koncentrycznym lub współosiowym) i wiele innych, jak i "rewertować". Czy nie można wpisu po prostu "wycofać" lub "cofnąć". "Rewertować" brzmi mądrzej bo nie po polsku? Proszę podjąć temat z kolegami "zarządzającymi" słownikiem branżowym. Tu będę ostry: zastępowanie polskich słów zniekształconymi słowami angielskimi świadczy wyłącznie o ubogości własnego słownictwa wynikającej z niechęci do słowa drukowanego. To jest wtórny analfabetyzm - zjawisko na które językoznawcy i pedagodzy zwracają uwagę od lat.

Miało być krótko, a zrobił się artykuł. Nie pożegnam Pana słowem "Pozdrawiam" choć "pozdrawianie" kogoś z kim się bezpośrednio rozmawia to kolejna koszmarna moda. To Pan mógłby pozdrowić ode mnie swoją ciocię, gdybym ją znał. Tym razem nie zapożyczenie z angielskiego, a rusycyzm (ja was pozdrawljaju).

Z poważaniem, --PGorka (dyskusja) 10:42, 7 paź 2009 (CEST)

Metro i katedraedytuj kod

Zdjecie katedry to masz na mysli ta miniaturke: 227px x 170px? Wybacz, ale jej jakosc uniemozliwiala dostrzezenie jakichkolwiek szczegolow. Mowisz, ze jest lepsze? Jakby bylo lepsze to bym go nie podmienial w hasle na inne (wybralem zamek zamiast katedry, ale katedra tez jest: Plik:Catedral siguenza.jpg czy Plik:PuertaDelMercadoCatedralDeSigüenza.jpg). Jak masz ochote przeslij na Commons lepsza wersje bo 227/170 to lekko ponizej norm. Metro przywrocilem, choc dla mnei rozmazane zdjecia tyłów pociagow + 0 informacji encyklopedycznej i nieuzrodlowionej (ze sa 4 typy) to hasla zbyt nie wzbogaca. Ponownie - jak masz lepsze wersje, wrzuc je na Commons, lub przenies tam te. Masur juhu? 23:37, 28 gru 2009 (CET)

Bezpieczeństwo GSMedytuj kod

Nie ma problemu - przeniosę to w najbliższym czasie. Miał być krótki zgrabny rozdział, ale wyszedł elaborat na nowe hasło :) Paweł Krawczyk (dyskusja) 14:52, 15 sty 2010 (CET)

Wikipedysta:Pan Camel/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 08:04, 19 gru 2011 (CET)

Evolved High Speed Packet Accessedytuj kod

Proszę, nie przenoś stron kopiując jedynie ich treść, bo to narusza prawa autorskie osób, które wcześniej tworzyły ten artykuł. Wszystkie teksty w Wikipedii przechowywane są na licencji CC-BY-SA 3.0, która wymaga utrzymania historii edycji wraz z ich autorami. Następnym razem skorzystaj z przycisku Przenieś, a gdy nie będzie to możliwe, np. gdy w docelowym miejscu istnieje jakieś przekierowanie, to zwróć się do administratora z prośbą o usunięcie takiego przekierowania. Pozdrawiam, ∼Wostr (dyskusja) 14:35, 9 lut 2012 (CET)

Usługa telekomunikacyjnaedytuj kod

Źródłami są kolejne wersje ustawy PT po kolejnych poprawkach. W wolnej chwili postaram się dodać linki do tych konkretnych wersji. Zdecydowałem się zostawić to zdanie, bo z pocztą elektroniczną w PT było tak, że najpierw była usługa telekomunikacyjną, potem ją wyłączono, by w końcu ponownie włączyć ją do definicji. Miało to zresztą daleko idące konsekwencje. Postaram sie to opisac w 2-3 zdaniach, ale to za tydzień. Tele2001 (dyskusja) 12:32, 10 lut 2012 (CET)

Re: Częstotliwości używane w sieci GSMedytuj kod

Wstawiłem źródło. Moje własne pomiary potwierdzają dane zawarte w tym źródle. Pewnie na stronie UKE są gdzieś potwierdzenia tych danych ale na razie ich strona chwilowo nie działa. Lzur odpisz 08:59, 8 wrz 2012 (CEST)

Odp:Redirecty z istniejący artykułów, kwestie praw autorskich itp.edytuj kod

Odp:Redirecty z istniejący artykułów, kwestie praw autorskich itp.

Najłatwiej byłoby, jakbyś zedytował hasło EGSM 900, czyli tam dodał swoją treść. A potem bez straty historii edycji da się je przenieś pod E-GSM. Przykuta (dyskusja) 17:45, 3 lis 2012 (CET)

Mówisz, masz :) Przykuta (dyskusja) 18:30, 3 lis 2012 (CET)

"fejsbookowa" Wikipediaedytuj kod

Jakiś czas temu, prosiłem jednego z administratorów, zbierającego przypadki naruszania praw autorskich na tej stronie, aby też rozważył kwestię naruszania praw autorskich na Facebooku. Wcześniej, gdy dotyczyło to innego serwisu, odpisywał że pewne kwestie przekaże ludziom z Wikimedia Polska. Ponieważ wskazywane przeze mnie łamanie praw autorskich jest na stronie, którą opiekuje się owo stowarzyszenie, to teraz już wiadomo, czemu nie podjął tych działań. Sławek Borewicz (dyskusja) 15:43, 8 sty 2014 (CET)

Odp: Trojańczycyedytuj kod

Cześć, wg http://www.minorplanetcenter.org/iau/lists/JupiterTrojans.html jest to obóz trojański (L4). Źródło wiarygodne, bo na stronie Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Pozdrawiam, Chrumps 23:25, 4 maj 2016 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Pan Camel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy