Dyskusja wikipedysty:Przykuta/archiwum6


Dyskusja wikipedysty:Przykuta/archiwum6 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Przykuta Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Zgłoszenia do WikiFaktoriiedytuj kod

Czy można teraz (w trakcie trwania) zgłosić się do WikiFaktorii? Jeśli tak to jak? Matio 18:22, 20 mar 2006 (CET)

Zabij byka: nowa edycjaedytuj kod

To co, jutro publikujesz na "Zabij byka" nową punktację i odgradzasz krechą poprzednią edycję od obecnej?

Od razu wyjaśniam, że naprawdę nie mam czasu oceniać; poległem na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej i muszę mnóstwo rzeczy przemyśleć...

--MichalZim 09:15, 23 lut 2006 (CET)

Dziekiedytuj kod

Dzieki za zmiane punkntacji w Wikifaktorii, wlasnie dzis mialem nad tym pracowac i mialem identyczny pomysl do Twojego :). Pozdr. MatthiasGor 19:19, 23 lut 2006 (CET)

Nauka płynie z ksiągedytuj kod

Ok, podwyższę, nie wiedziałem, że jest taka wysoka punktacja. Ale i tak do tej pory nie było źle, zobacz na bonusy, można z nich niezłe kombosy złożyć (405 punktów za np. założenie podręcznika do języka portugalskiego - jest na liście potrzebnych tematów, trzy interwiki by się znalazły :). Są bonusy za pisanie do Nowego podręcznika miesiąca i starych podręczników - 10 i 30 punktów. --Derbeth talk 10:58, 24 lut 2006 (CET)

Rezygnacjaedytuj kod

Muszę niestety zrezygnować z aktualizowania tabeli aktualnej no niestety czas mnie ogranicza coraz bardziej. Borkowicz Napisz 13:11, 25 lut 2006 (CET)

Tłumaczenia Bibliiedytuj kod

Zauważyłem, że wszędzie cytaty z Biblii podajemy za Biblią Tyniecką (inaczej zwaną Biblią Tysiąclecia). To dlatego, że mamy na jej używanie jakieś szczególne prawa, czy też po prostu wszystkim się wydaje, że to najlepsze tłumaczenie jest?

Pytam, bo chcę dodać cięgiem jakieś 10-15 wersetów i nie wiem, czy dodawać z tłumaczenia w miarę dobrego, czy też z BT, bo np. tylko na nią mamy prawa?

I drugie pytanie, jeśli chcę skorzystać z jakiegoś tłumaczenia sieciowego (dwie strony chcę wrzucić na Wiki), to jak ma wyglądać prośba o zgodę na wykorzystanie tekstu?

--MichalZim 20:48, 25 lut 2006 (CET)

WikiFaktoria różneedytuj kod

Za rozbudowę WikiFaktorii do obecnej postaci i dzielne jej prowadzenie jako MWM -- meteor2017

Przyznam, ze jestem pelen podziwu za to co zrobiles z WikiRPG. Moje gratulacje i gwiazda w uznaniu zaslug - takze za dzielne prowadzenie jej jako MWM... Mysle, ze zasluzyles sobie na miano Wielkiego MWM - zastales WikiRPG drewniana, a... eee... chyba sie zagalopowalem ;)

Mam pytanie - teraz punktacja w zadaniach bedzie jedna? Znaczy mam zintegrowac tabelke punktowa, a nowe punkty dopisywac juz w tej jednej nie tworzac nowej do 4-ej edycji?

Mysle, nad zwiekszeniem gornej liczby punktow w Linkach do 30 zeby ci co wstawia duuuzo linkow rzeczywiscie dostali wiecej punktow. Obecnie licze mniej wiecej tak: ilosc linkow / 2 - jako podstawa modyfikowane w gore lub w dol w zaleznosci od jakosci linkowania i rzadko, bo rzadko ale czasem ktos przekracza obeny limit 15pkt.

I jezszcze jednna reklamacja - w Tajemne rytuały nie doliczyles mi do tabelki 100 punktow (sa obecnie w archiwum 3. edycji). I to tyle :) meteor2017kontakt 11:48, 26 lut 2006 (CET)

Witaj Wielki Mistrzu!
Informuję, że zakończyłem podliczanie wszystkich wykonanych zadań w prowadzony przeze mnie działach tzn. Wikipedia:WikiFaktoria/Witajcie, Wikipedia:WikiFaktoria/Czerwone cegły biblioteki oraz Wikipedia:WikiFaktoria/Muzyka w Wiki Kraju. W związku z tym, moje działy możesz już Mistrzu dodać jako zakończone na dzień 24 lutego 2006.
Pozdrawiam serdecznie Wielkiego Mistrza Wikifaktorii, Wiki Mistrz Z serdecznym żołniersko-lotniczym pozdrowieniem Joy dyskusja

WP:WF/WBedytuj kod

Witaj WikiMistrzu!
Posłaniec dopiero teraz dotarł z Twoją wiadomością. Prace przy bramie co prawda zbliżają się ku schyłkowi, lecz wymagają jeszcze drobnych poprawek estetycznych. Niestety w naszych szeregach zapanował ostatnio chaos i wszyscy widocznie skryli się po kątach, dziergając samemu coś nie coś przeciw wrogowi, a większość kontaktów między grupowych wydawała się być zakłucona. Dzielni wojowie okazali się może za bardzo komandosami wyszkolonymi do jednoosobowych akcji, ale myślę, że to wszystko wkrótce się zmieni. Nauczeni nowo zdobytym doświadczeniem napewno odnajdą się w kolejnych zespołach.
Niestety ja, jestem człowiekiem czynu, a co za tym idzie ustać na warcie w jednym miejscu mojej osobie - niesposób. Toteż decyduje się, choć niepewnie dążyć z tobą dalej... obawiając się jednak kolejnej przygody. Odmeldowuję się, by udać się na spoczynek. MonteChristof DMC23:13, 26 lut 2006 (CET)

Obrazkizacjaedytuj kod

Hej, tabelkę zupdatuję, gdy ocenię już wszystkich - chciałem robić kolejne wersje, ale chyba byłoby zbyt wiele nieporozumień. Choć można zupdate'ować, jeśli chcesz. Na stan obecny wszystkie dokonania ocenione znajdują się w archiwum w kontach imiennych, choć następne będą odrobinę wisieć na stronie głównej zadania, by były lepiej widoczne.

Tak to przynajmniej widzę. :)

Pozdrawiam, aegis maelstrom δ 15:32, 27 lut 2006 (CET)

Re: Punktyedytuj kod

Mam się czuć zgłoszony do pomocy :P ? Yarl read.me 17:08, 27 lut 2006 (CET)

Ikonkiedytuj kod

Spróbuję w weekend... Wulfstan 09:04, 1 mar 2006 (CET)

Nici. Nie będzie mnie w PL w weekend. Nic nie zrobię. Może więc za kilka dni. Sorry. Wulfstan 21:00, 2 mar 2006 (CET)

WikiFaktoriaedytuj kod

Witaj chodzi mi o WikiFaktoria a raczej o Wikipedia:WikiFaktoria/Znajdź mistyfikację tu nie ma wikimistrza to ja mogę zostać jak chcesz wikimistrza. Pozdro. Przemek K dyskusja 08:44, 2 mar 2006 (CET)

To zostane dam rade :-) Przemek K dyskusja 08:55, 2 mar 2006 (CET)

Za to powinien dostać 0 pkt.??????? Przemek K dyskusja 09:14, 2 mar 2006 (CET)

Popraw. no to ma dostać 200 pkt. Przemek K dyskusja 09:20, 2 mar 2006 (CET)

Dałem mu 200 pkt. Przemek K dyskusja 09:35, 2 mar 2006 (CET)

WFedytuj kod

hej. ma pytanie bo troche sie pogubiłem, Czemu na stronce Wikipedia:WikiFaktoria/Historia minione dzieje zrobiłeś 0 edycji? jak zwykle pzdr --Sobol 16:35, 2 mar 2006 (CET)

hej. sory że jestem taki natrętny :)pzdr

W sprawach WikiFaktorii wszystkich zapraszam do wspólnej dyskusji na stronie Dyskusja Wikipedii:WikiFaktoria. Jeżeli ktoś chciałby pomóc przy opiekowaniu się WF, zapraszam na stronę: Wikipedia:WikiFaktoria/Rada MetaWikiMistrzów Przykuta 18:01, 2 mar 2006 (CET)

film i antropologiaedytuj kod

Witam. O Bourdieu od czasu do czasu systemtycznie dopisuję coś nowego, bo to mój guru, zacząłem od uzupełnienia elementarnych braków na ten temat. Portal antropologia to dobry pomysł, za mało tu tego punktu widzenia, ale ja nie wiem, czy będę w stanie podołać takim administracyjnym funkcjom, bo prowadzę dość nieregularny tryb życia i czasem mam długie przerwy w Wikipedii. Ale nie odrzucam od razu. Na razie robię co w mojej mocy w tej dziedzinie, obecnie pracuję równolegle nad kilkoma dużymi hasłami. Filmowe hasła rzeczywiście czasami są trywialne, przydałby się jakiś standard w tej dziedzinie. Pomyślę nad tym i odezwę się jeszcze, jak tylko będę miał chwilę czasu i jakiś pomysł. Pozdrawiam --Aethelbald 20:25, 2 mar 2006 (CET)

Zapomniałem podziękować za zmniejszenie zdjęcia :-) Dziękuję --Aethelbald 16:19, 3 mar 2006 (CET)

Slaska Wikiedytuj kod

Czy nie uwazasz, że najwyzszy czas zorganizować np. z poczatkiem kwietnia spotkanie zainteresowanych?? Bo bez tego nic nie ruszy... Drozdp 09:55, 3 mar 2006 (CET)

WF - specjalizacje i profesjeedytuj kod

Hej hej, tak sobie powymyslalem nowe nazwy specjalizacji (zwlaszcza tych z duza iloscia punktow)... Wklejam ponizej propozycje (kilka sie powtorzylo, przy kilku mialem kilka pomyslow). I jeszcze jedno - profesja za spostrzegawczosc to obecnie Myśliwy, moim zdaniem Myśliwy idealnie pasuje do zadania Polowanie na stuba. Co sadzisz o zmianie na... np. Zwiadowca (inne pomysly to np. Strzelec).

 • Budowniczy Babel - Tłumacz, Poliglota
 • Pudełka informujące - (koniecznie trzeba cos wymyslic, bo juz mamy gracza >3000pkt.)
 • Stare historie - Historyk
 • Słowa, słowa, słowa - Bard
 • Ustrzel orta - Łucznik, Strzelec
 • Interwiki - Ambasador, Przemytnik
 • Koszmar bibliotekarza - Bibliotekarz
 • Gminne plotki - Plotkarz, Pisarz gminny
 • Muzyka w Wiki Kraju - Muzyk, Spiewak, Bard
 • Obrazkizacja - Malarz
 • Polowanie na stuba - Myśliwy
 • Filmy księcia Arnoldzika - Aktor
 • Być jak Max Rockatansky - Tropiciel
 • Nowe perspektywy - Obserwator

Aha i jeszcze jedno - do czego doliczaja sie punkty z Kadr? meteor2017kontakt 10:41, 4 mar 2006 (CET)

Zastanowilem sie, ale jednak nie - nie chce brac obecnie wiecej zobowiazan na siebie, nie bardzo mam czasu i moge miec problemy z wywiazaniem sie z nich. Ale zajrze od czasu do czasu i jak bede mial jakies pomysly, albo bede mogl w czyms pomoc, to sie skontaktuje :) meteor2017kontakt 09:44, 6 mar 2006 (CET)

Homoseksualizm a kontekst kulturowyedytuj kod

Witam. Czy mógłbym Cię prosić, żebyś przekonał Polimerka, żeby nie wprowadzał zmian w art., które mają na celu jego ośmieszenie w tematach, na których najwyraźniej się nie zna. Antropologia kultury jest renomowaną nauką na każdym uniwersytecie, ale przez fakt, że się zajmuje sprawami, które każdy w jakiś sposób zna z życia, jak małżeństwo czy seks, to się ludziom wydaje, że nie znając jej w ogóle, mogą tam ingerować. Bardzo bym Ci był wdzięczny. Pozdrawiam --Aethelbald 00:10, 6 mar 2006 (CET)

Broń białaedytuj kod

Czytasz mi w myślach :-) Myślę jednak, że stworzę grupę "Broń japońska", nie ograniczając się do białej (choć tej jest większość) i umieszczę jako podkategorię w "Broni historycznej", a nie w "Broni białej". Widzisz jakieś przeciwwskazania? -- Seval 10:26, 6 mar 2006 (CET)

Mówisz - masz :-) Dzieki za pomoc -- Seval 10:46, 6 mar 2006 (CET)

Zarządzanie przez kryzysedytuj kod

Chyba wdarł się tam POV - "kiepski", "oczywiście dla dobra firmy". Nie chcę ci tego wycinać, ale warto byłoby coś o przyczynach takiego "nurtu" w zarządzaniu napisać. Np. o tym, że sytuacja kryzysowa (zagrożenie bezrobociem) spaja grupę na poziomie przedsiębiorstwa (choć może dezintegrować grupy, które działają niezgodnie z przyjetymi przez firmę celami - abstrahując od tego, jak absurdalne te cele mogłyby być). Inaczej - sytuacja zagrożenia wywołuje mechanizm integrowania się grupy, dewianci sa odsuwani na bok (nawet jeśli jest to polowanie na czarownice, bo zwolnić kogoś trzeba). Może lepiej zrobić chłodny opis samej koncepcji i opis sytuacji patologicznych powstałych w wyniku przujęcia takiego modelu zarządzania? Pozdrawiam Przykuta 08:45, 6 mar 2006 (CET)


Dzięki za uwagi. Też przy takich sformułowaniach miewam wątpliwości, ale czasem, aby się nie rozwodzić - a nie wprowadzić czytelnika w błąd, wystarczy pewne rzeczy nazwać po imieniu. W dzisiejszych czasach coraz trudniej uniknąć posądzenia o brak neutralności. Przykładowo: użyłeś określenia "dewiant". Zupełnie abstrakcyjnie przyjmijmy, że zaraz obok, jako przykład, opisujesz sytuację wywołaną groźbą wcześniejszych wyborów... Oj, niedobrze!
A na serio: masz rację, temat jest rozwojowy, i dlatego jest tam "stub". Twoja dwuzdaniowa sugestia dała by się rozwinąć w niezły esej. Niestety, nie mam teraz natchnienia. Chciałem tylko zasygnalizować problem, stwierdziwszy pewne mylenie pojęć w dyskusjach. Jeśli masz koncepcję - rozwijaj. Chociaż jeśli chodzi o "mechanizm integrowania się grupy" to bywa różnie... Pozdrowienia Makawity 11:04, 6 mar 2006 (CET)

Homoseksualizmedytuj kod

Na razie zmieniłem to kompromisowo na część antropologów nie określając jaka konkretnie część. Wiemy już na pewno że nie wszyscy - na temat jaka część istnieje kontrowersja. Co do tego aby nie pisać w tym artykule zupełnie nic o kwestiach biologicznych wydaje mi się jednak nieporozumieniem - bo artykuł krytykuje statystyki medyczne i biologiczny punkt widzenia twierdząc, że fałszuje on rzeczywistość. Skoro więc sam odnosi się do kwestii biologiczno-medycznych to zgodnie z NPOV należy przedstawić jasno oba punkty widzenia nie przyznając żadnemu z nich racji. W tym duchu starałem się to własnie zrobić. Jeśli np: jest mowa o tym, że w niektórych kulturach istnieje "trzecia płeć" - to dopisałem tylko że z punktu widzenia biologii i genetyki czegoś takiego nie ma. Nie stwierdzałem natomiast nigdzie, że biologiczny punkt widzenia to ten jedynie słuszny w tym przypadku. Tak samo wyjaśniający charakter ma podanie dokładnej, medycznej definicji homoseksualizmu wg. WHO i że sporadyczne kontakty homoseksualne nie mieszczą się w tej definicji. WHO uważa za homoseksualistów osoby, które zdecydowanie i trwale preferują kontakty homoseksualne - obojętnie z jakiego powodu, a nie np: więźniów którzy decydują się na kontakty homoseksualne z braku innych możliwości.

Podobnie, w artykule o biologiczno-medycznych aspektach homoseksualizmu również powinna znaleźć się wzmianka o poglądach na ten temat osób spod znaku "gender studies". W końcu mowa jest o tym samym - tyle, że z różnych punktów widzenia... Polimerek 12:08, 6 mar 2006 (CET)

W żadnym razie. Homo to żadna antropologia. Jak sam wspomniałeś biologia... psychologia, behawioryzm. Najlepiej wcale tego nie umieszczać, albo bezpieczniej stworzyć oddzielną kategorię. Łatwo się tu narazić od kiedy nie jest to patologia, a ...mnie się to kojaży tylko z technikami i hedonizmem.----Król gór 12:15, 29 mar 2006 (CEST)

re:witanieedytuj kod

nie przeczytałem że witać trzeba osoby które coś napisały dopiero później to przeczytałem więc teraz już bede to robił lepiej

Re: Wikipedia:WikiProjekt Socjologiaedytuj kod

Dzięki za zaproszenie:). Ja na razie trochę mam mało czasu i jeśli chodzi o większe rzeczy, to na razie będę skupiał się na filmie. Ale będę pamiętał o WP Socjologia:). Avadoro 00:05, 10 mar 2006 (CET)

mężczyzna i kobietaedytuj kod

Witam. Rzuć no może okiem na te dwa artykuły, na sekcje o psychice, bo wzajemnie sobie przeczą, tzn. to, co w jednym jest o kobiecie, w drugim jest o mężczyźnie. Wydaje mi się, że potrafisz to zweryfikować albo wykasuj to, co jest nonsensem, jeśli możesz. No bo niemożliwe, żeby prawdą było i jedno i drugie. --Aethelbald 22:34, 10 mar 2006 (CET)

Amaraledytuj kod

Witaj, próbowałem przenieść nad przekierowaniem hasło Alexandro da Silva Mariano do Alexandre da Silva Mariano. Niestety nie obejdzie się bez usunięcia tego drugiego (z e na końcu) a do tego trzeba narzędzia admina :). Poproszę zatem o pomoc. Pozdr. 3 godej 14:01, 11 mar 2006 (CET)

Hej! nie żeby cos tego, ale zapomniałes o wikifaktoria/pierścien i różdżka- nie zaznaczyłes w tej zielonej tabelce najleprzego z tego zadania frangerna.

A tak prywatnie: Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Fenicja - licze na twój głos. :) pozdrowienia --Sobol 14:46, 12 mar 2006 (CET)

acha

Zasady współżycia społecznegoedytuj kod

Hej:-) Widziales, pojawilo sie cos takiego jak w tytule. Nie wiem, czy jak to bedziesz cyztal, to rzecz zyc jeszcze bedize, ale faktycznie pytanie jest: ma to szanse na rozwoj, czy nie? Zaproponowac do EK, czy sie tym zajmiemy?;-) Ziel 10:38, 13 mar 2006 (CET) (ps. po prawdzie piszac kazdy kolejny wyraz mniej wierze w sens tego art. w formie ency, hm)

Aaach, super. To pokaze Ci jeszcze cos, z czym nie wiem co zrobic: Transmisja kulturowa. Poczekam na razie, a jak nie, to trzeba bedize dzialac, tak to nie moze zostac, a szkoda wyrzucic. Ziel 10:52, 13 mar 2006 (CET) Poczekam wiec kilka dni, i zobaczymy, dam do usuniecia. Widziales nowe Socjologia_religii i Filozofia_religii? Ktos ma dzisiaj rano wene:-) Ziel 11:08, 13 mar 2006 (CET)

SDUedytuj kod

Wiesz może, kto się ostatnio zajmuje stronką SDU? Strasznie się nagromadziło tyłów i nikt nie sprząta, a ja nie do końca wiem jak (co robimy z "zużytymi" podstronami). Pozdrawiam, Shaqspeare 22:14, 14 mar 2006 (CET)

Standard artykułu o filmieedytuj kod

Robin of Sherwood - jestem pod wrażeniem, ale nadal uważam że jak bedziemy mieli tak 1% opisanych filmów to bedzie cud :) Owszem może to wytyczać dla niektórych wikiholików - kierunek myślenia, al eja niepotrafiłbym napisać tak żadnego opisu filmu. Jak dla mnie to na dziś jeśli pozwolisz teraz lub za chwile zgłaszam Robin of Sherwood na medla :) !! Pozdrawiam ciepło z Łodzi. PS> Niestety chwilowo mam coraz mniej czasu ponieważ spodziewam się potomka, więc w najbliższym czasie wiki sporadycznie raczej. Szumyk 08:58, 15 mar 2006 (CET)

Katonedytuj kod

Hej! Teraz nie o wikifaktorii. Nie umiem likwidowac przekierowań a jest jedno złe i prosiłbym cie abys je naprawił.

Mianowicie jest przekierowanie z katon na katon starszy podczas gdy sa dwaj katoni: młodszy (utykański) i starszy. Bardziej tu pasuje ujednoznaczenie.

Katon

Katon Młodszy

Katon Starszy

z góry dzięki. pozdrowienia--Sobol 12:07, 15 mar 2006 (CET) dzięki, ja się takich rzeczy wolno uczę :)--Sobol 16:20, 15 mar 2006 (CET)

--Djmindcrasher 16:10, 15 mar 2006 (CET)djmindcrasher Hej, a gdzie mam wkleić e- mail ze zgodą autora na publikacją artykułu? na stronie dyskusji tegoż artykułu czy gdzieś indziej?

lumpenproletariatedytuj kod

Czy mógłbyś podać jakieś źródło definicji lumpenproletariat którą przedstawiłeś, pomijając już to że pojęcie lumpenproletariat nie jest tożsame czy własciwie tożsame z pojęciem podklasa. popszes 20:29, 16 mar 2006 (CET)

O slogany polityczne jest widzę komu zadabać. Ja o czym innym. Mam średnie pojęcie o socjologii ale

 1. Zdanie: Obecnie w socjologii pojęcie to jest właściwie tożsame z pojęciem podklasy nie może być prawdziwe. Myślę , ze łapiesz o co chodzi. To oznacza lumpenproletariat=podklasa.
 2. Zmartwiło mnie, że socjologowie używają pejoratywnego było nie było określenia na nazwanie biedy materialnej. Stąd moje pytanie. Nadal mi się to kłóci. No ale pojęcia zmieniają swoje znaczenie. Na pewno nie ma tam nieporozumienia ?popszes 21:09, 16 mar 2006 (CET)

Przepraszam za natręctwo ale ciągle mam wrażnie, że ta socjologiczna definicja to coś w rodzaju original research i że ja niestety przyczyniam się do jej powstawania, szczególnie po tym jak zmieniłeś po moich narzekaniach, że to nieładnie ze strony socjologów używać takiego pejoratywnego określenia dla nazywania bogu ducha winnych biedaków i napisałeś, że jest teraz zastępowane. Niestety nie dotarłem jeszcze do socjologicznego słownika, jak mi radziłeś (przy okazji, czy mógłbyś podać konkretne dobre wydawnictwo ?) ale natknąłem się na coś takiego [1]. Anna Pawełczyńska jest socjologiem, ma znaczenie że emerytowanym profesorem bo jak teraz się zmienia to ona na pewno powinna działać czynnie też w czasach, w których się jeszcze nie zmieniało. Ona w tym wywiadze podaje definicję lumpenproletariatu i wynika z tego, że rozumie ją bardzo klasycznie. Sprowadzenie tego do bezrobotnych (jak teraz widzę jest w artykule) byłoby zbytnim uproszczeniem. Może chodzi Ci nie o pojęcie socjologiczne ale o, chyba zdarzający się, kolokwializm. W mowie potocznej rzeczywiście można spotkać się z takim uproszczeniem. popszes 02:07, 19 mar 2006 (CET)

Miałbym nieśmiałą prośbę o przypomnienie sobie dyskusji, bo mam wrażenie zapomniałeś o co chodzi. Wtrętu o profesorach w ogóle nie rozumiem. Czuję, że chcesz mnie zbyć. Jest to łatwe. Wystarczy, że usuniesz tę socjologiczną część hasła, aż do czasu gdy znajdziesz lepszą definicję. To jednak namiastka encyklopedii i taka powinna być droga, a nie swoista dezynwoltura wyrażająca się postawie coś nie tak ale na razie może być. Przy okazji. Mam nadzieję, że nie odsyłasz mnie do słownika, w którym są definicje wymagające znalezienia gdzie indziej lepszych. popszes 02:50, 19 mar 2006 (CET)

Mam prośbę. Wróćmy do początku. I bez uprzedzeń bo widzę jakieś dziwne wtręty. To o profesorach odkrywcach to o wkładaniu w usta czegoś ni stąd ni z owąd. Z podesłanych mi linków jednoznacznie wynika, tak jak i z mojego podesłanego Tobie, że nie ma żadnej odmiennej socjologicznej definicji lumpenproletariaru. We wszystkich trzech przypadkach, zobacz jeszcze PWN, podawana jest klasyczna definicja. Próbujesz tej definicji przeciwstawić jakąś odmienną socjologiczną. Ale z tego wszystkiego wynika, że jej po prostu nie ma bo jest tożsama z klasyczną. Dlatego wyrzućmy te wtręty o socjologii i przeobrażeniach pojęcia lumpenproletariat. popszes 03:17, 19 mar 2006 (CET)

a tak poza fenicją... nie wnikam w twoje sympatie polityczne, ale czy nie wydaje ci się że źle by było dla wikipedii jeśliby obok hasła Kaczyzm (i wiele innych antyprawicowych) nie było Lumpenliberalizm? Sobol

Mijamy się trochę pisząc jednocześnie. Idź spać. popszes 03:20, 19 mar 2006 (CET)

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Fenicjaedytuj kod

Hej! teraz ten artykuł wygląda duzo lepiej. Mam nadzieje że wejdziesz i zagłosujesz.--Sobol 08:41, 17 mar 2006 (CET)

Obrazkizacjaedytuj kod

Ja z kwestią mechaniczną - możesz przywrócić obrazkizację na odpowiednią tabelkę i wpisać mnie i Novą jako WM? Panther 10:19, 17 mar 2006 (CET)

Czerwone cegłyedytuj kod

Zmieniłeś punktację w czerwonych cegłach i nic nie powiedziałeś! A ja podliczam wg punktacji ustalonej przeze mnie. IMO - nowa jest trochę bez sensu, bo w tym przypadku trzeba podwyższyć również punktację bonusową. Do ilu, na litość boską? 200-400? Nie, JA wcale nie chcę zmiany punktacji. Panther 11:45, 17 mar 2006 (CET)

Nie gniewaj się. A swoje uwagi napisałam na dyskusji WikiFaktorii. Panther 13:42, 17 mar 2006 (CET)

kastaedytuj kod

OK, Ja jak widze cos ze sciaga.pl to usuwam automatem. Pozdr. MatthiasGor 18:46, 17 mar 2006 (CET)

dMedytuj kod

Się wklei ;) Pozdrawiam serdecznie i dzięki za pamięć Z serdecznym żołniersko-lotniczym pozdrowieniem Joy dyskusja

Stanisław Kostka Potockiedytuj kod

Przeszkadza Ci liczba kategorii związanych z postacią S.K. Potockiego? ;-) Zasłużył sobie na to. Co do jego pozycji jako architekta. Uwzględniają go podręczniki historii architektury. Amatorem był ze względu na brak formalnego wykształcenia i na to, że architektura nie była jego zawodem, nie musiał z niej żyć, a nie ze względu na poziom prac. Jego nazwisko związane jest z ważnymi dziełami w historii polskiej architektury i miał on duże znaczenie dla ugruntowania się klasycyzmu w Polsce. W tamtym okresie zresztą nie było wymogu formalnego wykształcenia dla uprawiania działalności architektonicznej. Władysław Łoś

Historycy mówią o znanych z imienia i nazwiska architektach już w starożytnym Egipcie. Sam termin oznaczający głównego budowniczego jest grecki, występuje u Witruwiusza, a w znaczeniu projektanta, nie zajmującego się bezpośredni budową, zaczął być używany, o ile pamiętam, w średniowieczu. Władysław Łoś 10:19, 20 mar 2006 (CET)

Logaedytuj kod

Nie dałem rady... tylko dwa razy w ogóle zajrzałem przez jakiś kwadrans do kompa ostatnimi dniami. Weekend mi się kompletnie zbelarutenizował. Ale pamiętam. Wulfstan 10:17, 20 mar 2006 (CET)

Przepraszamedytuj kod

Jeśli nazwałem kogoś kretynem to bardzo przepraszam, ale wiem, że nie nazwałem ale jeśli to zrobiłem to bardzo przepraszam. Ale bardzo nie lubuję neologizmów zwłaszcza amerykańskich powinno się używać polskich zwrotów chodźmy ta miejska legenda, którą można nazwać zwykłą plotką. Wszak "Polacy nie gęsi i swój język mają" dbajmy o niego.

P.S Nigdy nie chciałem łamać Wikietykiety ale jeśli to zrobiłem to bardzo przepraszam.--Paweł K 16:15, 20 mar 2006 (CET)

Usuwanie wypowiedzi z dyskusjiedytuj kod

W dyskusji o A. Pawełczyńskiej (na SDU) usunąłeś trzy wypowiedzi z dyskusji. Tak się chyba nie robi, więc zakładam, że to efekt nieuwagi. Teraz to, co ja pisałem dalej, nie ma teraz nawiązania. Więc albo usuń do końca, albo przywróć tamte, co? Reptar 10:34, 21 mar 2006 (CET)

Dzięki. Mogłem to zrobić sam, ale zawsze jest ta odrobina wątpliwości, czy naprawdę o to chodziło  ;-) Reptar 10:40, 21 mar 2006 (CET)

kategoria:podróżeedytuj kod

Według mnie "podróże" to pojęcie nadrzędne: "turystyka" to podróżowanie dla przyjemności, mamy jednak też podróże "badawcze" (naukowe), "biznesowe" i co tam jeszcze. Więc jeśli Ci ta kategoria akurat przeszkadza, zamiast ją przestawiać, po prostu usuń.
Co do linii lotniczych: jeśli w artykule jest informacja choćby o sposobie zamawiania biletów, może to zainteresować podróżników. Ponieważ obiekt może należeć do różnych kategorii, znalazł się i tutaj.
Dlaczego tak pusto w tej kategorii? Bo nikt nic od założenia kategorii nie dopisał. Widać każde drzewo w lesie ma stać oddzielnie.
Pozdrowienia Makawity 11:04, 21 mar 2006 (CET)

Przegląd zagadnień związanych z administracją publicznąedytuj kod

No cóż, wycinanie przychodzi dużo łatwiej niż dopisywanie. "Administracja publiczna" (o ile wiem) nie ma stałego opiekuna, ja też się na to nie piszę. Ale problem polega na tym, że to co jest w "przeglądzie..." jest przypisane do grup najróżniejszych, i tu jest jedyne miejsce gdzie można zobaczyć wszystko (co udało mi się wyszukać). Dlatego proszę na stronie o nieingerencję w jej treść. Lista "zagadnień" to także tematy do opracowania (wykaz powiatów i gmin pozwala śledzić zmiany).
To dla krótkiego wyjaśnienia. Proponuję taki sposób postępowania: jeśli masz chęć i zapał aby całość uporządkować - proszę bardzo, ja sobie chętnie ten temat odpuszczę. Jeśli nie, przywróć porzednią wersję. To nie jest strona do medalu, tylko dla całościowego ogarnięcia sprawy. I nie alfabetycznie, jak wmedycynie, tylko zagadnieniami. Po uporządkowaniu zagadnień faktycznie będzie można przerobić. Pozdrowienia Makawity 11:54, 21 mar 2006 (CET)

Prośbaedytuj kod

Przepraszam, ze znów Ci marudzę ale wykorzystuję zauważoną cierpliwość. Zerknij proszę do mojej i Dyskusja Wikipedysty:Roo72 dyskusji dotyczącej wycięcia przez niego próby skrótowego wyjaśnienia pojęcia lumpenelity bo kompletnie nie mogę zrozumieć jego rozumowania. Może mi pomożesz. Co mu przeszkadza to zdanie. Żadnych merytorycznych zastrzeżenień nie ma. popszes 12:13, 21 mar 2006 (CET)

Tabelaedytuj kod

Jeziora_Afryki - tak mniej wiecej ma być? Panther 12:14, 21 mar 2006 (CET)

wysłałem kadora90(małpa)interia.pl --Sobol 13:13, 21 mar 2006 (CET)

Pisałam, że będę robiła chaotycznie na początku...;-) Panther 08:07, 22 mar 2006 (CET)

Dwa pytaniaedytuj kod

Cześć, mam dwa pytania:

 1. Czy jest jakiś sposób na podpisywanie sie pl:Nickiem na innej (angielskiej) Wikipedii?
 2. Jak to jest z prawami autorskimi w takim przypadku: czy mogę zamieścić zdjęcie (własnego autorstwa) widokówki z 1943 roku (wydanej w Hiszpanii - może to ma jakieś znaczenie)?

Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Pan Camel 22:20, 21 mar 2006 (CET)

tabliceedytuj kod

świetny pomysł. gdybym miał jeszcze drugą dobę tobym przerobił wszystkie listy na tablice. na razie moge wstawić tylko szablon wedycji, hehe. ale jak znajdę chwilę czasu to się dołączę. wydaje mi się, że nasza deklaracja moze ostudzi zapały kasowaczy. pozdrawiam --slawojar 小山 23:14, 21 mar 2006 (CET)

A propos modelowych tablic,edytuj kod

właśnie znalazłem Stopnie wojskowe w Polskiej Marynarce Wojennej - i chyba zgłoszę do "medalu" :) - choćby jako przykład i inspirację.

Pozdrawiam. :) aegis maelstrom δ 02:21, 22 mar 2006 (CET)

Portal:Portaleedytuj kod

Stworzyłem Portal Portali, bo brakowało czegoś takiego. Bezpośrednim wzorem był fr:Portail:Accueil, chociaż nieco go uprościłem. Wielka Brama, jak widzę, przezentuje drzewo kategorii. Myślę, że WP:PP będzie dobrym uzupełnieniem ;)

Pozdrawiam, Michał¿? 15:40 (EET) 22 III 2006

Zmieniłem ikonki w portalu, powiedz, czy teraz jest ok. Michał¿? 22:53 (EET) 22 III 2006

listyedytuj kod

masz czas cos w tym temacie zrobic? New European  !? 18:13, 22 mar 2006 (CET)


sama integracja listy z tablicą (największe wyspy świata) to rzecz czysto techniczna.. rzecz w tym, że nie sposób zintegrować ze sobą wzajemnie sprzecznych danych, a prawie każde źródło podaje co innego i nie mam żadnych podstaw aby kwestionować merytoryczną zawartość listy:) wymyśliłem tabelę z z kilkoma kolumnami, w każdej z nich dane wg. innego źródła, ale i tak trzeba by posortować względem którejś kolumny ergo wyróżnić ją. beznadziejna sprawa. Vindur 14:28, 23 mar 2006 (CET) no zgoda, od największej do najmniejszej, ale różnice między wielkościami powierzchni wysp podawanych przez różne źródła powszechnie uchodzące za wiarygodne (Encarta, Britannica) zmieniają ich kolejność już w pierwszej 20-ce :) oczywiście można posłużyć się anglojęzyczną wersją wikipedii i na żywca skopiować wszystkie dane, tyle że już sama wikipedia jest niekonsekwentna w taki sposób, że inna liczba widnieje w tabeli a inna w artykule o danej wyspie, jednym słowem jest 'bajzel' :] Vindur 16:27, 23 mar 2006 (CET)

Śląska wikiedytuj kod

Witaj, postawiłem takie coś na swoim serwerze... I nie wiem co dalej ;) Adam Dziura 19:37, 23 mar 2006 (CET)

Powitanieedytuj kod

Na wstępie bardzo dziękuję za powitanie i za pomocne uwagi. Odnośnie edycji koszęcińskiej stronki to przymierzam się, ale nie wiem jescze w jakim stopniu uda mi się ją rozbudować. Skłoniła mnie do tego min stronka Boronowa - przeglądając ją, trudno oprzeć się uczuciu zazdrości;-) Zacząłem zbierać materiały historyczne o Koszęcinie, z których chcę korzystać. Zamierzam także porozmawiać o tym z J.Myrcikiem, który prawdopodobnie posiada sporo materiałów i zdjęć archiwalnych w wersji elektronicznej.

Przy okazji chciałbym zareklamować ciekawą inicjatywę http://slaskiegazety.strzebin.net/ Kajkosz 21:07, 23 mar 2006 (CET)

Z tą zazdrością to oczywiście było pół żartem pół serio. Niemniej stronka Boronowa wygląda imponująco a koszęcińska jest praktycznie w zalążku i warto nad nią popracować. Kajkosz 13.39 24 mar 2006 (CET)

Koszęcinedytuj kod

Historia Boronowa też jest niezła - nawet nie zdawałem sobie sprawy;-) Bardzo ciekawe pomysły odn. wizualizacji zamku i parku. Myślę, że uda mi się zdobyć te materiały u M. Mazura - dyr. Centrum Edukacyjnego na zamku. Sprawa nadleśnistwa też jest ciekawa ale w pierwszym rzędzie popracuję nad Koszęcinem. Z pewnością pomoc znajdę u p. Tyrola - leśnika i radnego - wiem, że jest bardzo otwarty na wszelkie pozytywne inicjatywy. Kajkosz 15:02 24 mar 2006 (CET)

Jeziora Ameryki Południowejedytuj kod

Nie rozumiem tego całego pośpiechu - odbija się to tylko na jakości strony (poprawiłem wpadki przy Tititaca i pare innych drobiazgów). Uważam, że pośpiech może tylko zaszkodzić stronom. Jeśli tak bardzo nie chcesz, aby czyjaś praca poszła na marne wyniku wywalenia tych stron na SdU, to prosta rada - skopiuj ich zawrtość do swojego brudnopisu. Będą one mogły tam sobie poczekać (w razie ich sksowania na SdU) aż bedziesz miał czas na porządne opracowanie tych stron, a wtedy bez problemów utworzysz je na nowo. Aotearoa 07:52, 25 mar 2006 (CET)

Pisownia na Śląskiej Wikipediiedytuj kod

Wiesz, cały czas chodzi mi po głowie ta śląska wiki. Przeglądałem sobie dyskusje na meta:Requests, np. o bawarskiej wiki i w ten sposób poznałem nowe spojrzenia i poglądy na temat zakładania wikipedii o podobnych problemach jak śląska. BTW: wczoraj zostało założonych 14 nowych Wikipedii w tym tak egzotyczne jak Niemiecki Pensylwański :) Bardzo często takie Wikipedie widziane są w trochę innym świetle niż te z top 50, np. ta wiki pomoże w przetrwaniu mowy bliskiej wymarciu itp. Ale teraz jak patrzę na Śląską Wiki to zaczynam obawiać się, że ona nie pomoże przetrwać mowie śląskiej w jej oryginalnej postaci ale tylko wypromuje b. świeżo skodyfikowany "język ogólnośląski", co na pewno ucieszy pewnych ekstremistów ale szczerze wątpię że wszystkich Ślązaków. Dlaczego musi tak być? Najprawdopodobniej nie będę w stanie zjawić się na tym spotkaniu kodyfikacyjnym: za duża fatyga a i tak nic nowego bym nie wniósł, zresztą swój pogląd przedstawiałem już tu nie raz, tyle że nikt nie chciał za bardzo ze mną rozmawiać poza Lucpolem ;) Mimo to proszę Cię: spróbuj poruszyć tak forsowane przeze mnie z uporem maniaka argumenty, żeby pokazać Śląsk w jego pełnej krasie, tj. bez sztucznie narzuconego pisanego języka ogólnośląskiego, którym władać będzie chciała pewnie tylko garstka zapaleńców. Możliwe, że wielu świetnie władającym swoją lokalną odmianą śląskiego - może nawet zwycięzców jakichś konkursów gawędziarskich itd. wyda się im ten "wytwór" zbyt udziwniony i odstraszy ich od wsparcia tej wiki. Ja to już odczuwam: czytając dotychczas stworzone hasła widzę mniej więcej jak zapowiada się ta wiki, teraz gdybym miał kiedyś na głos przeczytać dziadkowi definicję Cieszyna napisaną wten sposób to by mi chyba serce pękło: jestem w stu procentach pewien, że dziadek nigdy w taki sposób nie opisał by najmilsze nam miasto. Ja bym na prawdę chciał prawić jak starzik a nie godać jak opa czy co gorsza godać jak se obmyślili nikierzi z tam hań Katowic czy kajś. Dlatego moja propozycja jest następująca: po pierwsze to czy to jest język czy dialekt języka polskiego należy bezszprzecznie zostawić w kwestii osobistych uczuć czytelnika, niech hasła bezposrednio dot. Śląska Cieszyńskiego pisane są po cieszyńsku, Śląska Opolskiego po opolsku, a np. Pszczyny w odmianie pszczyńskiej, a dać o tym znać szablonem tak jak Ci pokazywałem na alemańskiej wiki. Ten b. świeżo skodyfikowany alfabet i pisownię ogólnośląskiego opisałbym jako jedną z możliwych dróg zapisywania gwary śląskiej ale nie forsował jej siłowo na Śląskiej Wikipedii i na pewno nie narzucał jej wszystkim Wikipedystom - IMO to byłoby przegięcie świętej zasady Wiki, tj. neutralności. Choć śmiało można by napisać kilka artykułów dot. całego Śląska w tym skodyfikowanym ogólnośląskim. Popatrz np. na kornijską wiki - na pierwszej stronie są cztery przywitania :) Na alemańskiej niektóre arty napisane są po alzacku, niektóre po szwajcarsku itd. - nikogo to tam widocznie nie boli. To by było na tyle, jak mnie znowu coś natchnie to się podzielę ;) Pozdrawióm, D_T_G 17:58, 25 mar 2006 (CET)

Przypatrz się tym 14 nowym Wikipediom założonym wczoraj, wśród nich jest dolnosaksońska w odmianie holenderskiej a przecież jest już wikipedia w niby-ogólno-dolnosaksońska - czy domyślasz się dlaczego? ;P Takie odgórne (:P) narzucanie schematów pisania może się odbić czkawką, a Cieszyniocy jacy są tacy są, na prawdę ciężko jest mówić o jakiejkolwiek sympatii do Prajsoków ;) Czy Ty w ogóle rozumiesz o co mi chodzi? D_T_G 20:25, 25 mar 2006 (CET)

Mje siy zdo D T G, co Wooma idzie yno uo szyrzyniy staryh, nacyjoonalizmusowyh tajloongoow!

Prawicie, irze mouciy staraniy uo goornouszloonzkou Mouwa.

A co do terouzka rzes'ciy zrobjyli, coby joom uhowac'? Skodyfikowac'? Przeca cieszyn'ski Ji zorcie, je ku tymu nojblirzy!

A kej siy nojduy taky ze hyntkoom we tym Ludzie kaj indzi, kjere kcoom sie tym zajoon'c', to Wy kcecie to Jym zaszperowac'?

Niydoczekaniy!

"... a Cieszyniocy jacy są tacy są, na prawdę ciężko jest mówić o jakiejkolwiek sympatii do Prajsoków ..." - a cymu to mo surzyc'? Soomes'ciy - iber Alles?

Cyjyma interesooma i TU kcejciy grac', coby Szloonzoukoow dzielic'?

Niy styknie Woom jurz tego "dobrego", co uostauo ze douwnyh lout?

Spoomna Woom suowa, na muster kjeryh Goornouszloonzouki soom howane:

"Powinno się być dobrym - jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeżeli jest głodny."

Hocia te suowa soom suowooma polskigo pisorza, to we coukos'ci pokazujoom jak Szloonzek i Szloonzouki poduarzoom do Istnyh.

Ze tego, co TU godouciy zdo Mi siy, co je to przed Wous coukym cudze?

Niy poradzicie sie stowac' Hlebym?

Wikipedysta: Jaborygyn 29 mar 2006 (CET)

A czemu tylko dwa? To nie widzisz miejsca na wszystkie możliwe odmiany śląskiego? Trochę teraz posiedziałem na als:wiki i znalazłem artykuły w takich odmianach dialektu/języka alemańskiego: Weschtallgairisch, Schwyzerdytsch, Liechtenschtänisch, Vorarlbärgisch, Markgräflerisch (Hochrhy), Vorarlbärgisch, Schwäbisch, Bärndütsch, Montforter Düütsch, reszta tu - tu zachodzi zasadniczo zasada, że każdy artykuł jest opisany w takiej odmianie alemańskiego regionu, którego bezpośrednio dotyczy, ich denke das ist virklich alles klar und sicher ;) A inne artykuły dotyczące rzeczy już spoza zasięgu dialektu alemańskiego pisane są _najczęściej_ już po "alemańsku" lub "Weschtallgairisch": np. als:Bayern, als:Antoni Grabowski... Bardzo prawdopodobne będzie, że na podobnej zasadzie będzie działać bawarska wiki, "dialekt bawarski" rozciąga się na znaczną część Bawarii w Niemczech, prawie całej Austrii i Północnego Tyrolu, przy czym ta mowa nazywana jest "bawarską" tylko w Bawarii, w Austrii by już jej nikt tak nie nazwał... D_T_G 09:57, 27 mar 2006 (CEST)

Krakowscy wikipedyściedytuj kod

1. Gdzie jest atlas wikipedystów (szukam wikipedystów z Krakowa i nie wiem, któzy to?)

2. Czy macie jakieś ustalone spotkania w Krakowie?

--MichalZim 18:27, 25 mar 2006 (CET)

P.S. Piszę bardzo krótko i bez serdeczności, bo psuje mi się wzrok - monitor w domu mam jakoś dziwnie ustawiony - i staram się siedzieć przy kompie najkrócej jak się da.

Wikipedia:Atlas historycznyedytuj kod

Przenieść do głównej przestrzeni nazw. Zastanawiam się tylko nad nazwą . Topory 13:24, 26 mar 2006 (CEST)

Pytanieedytuj kod

Witaj! Chciałbym na koszęcińskiej stronie umieścić ramkę podobną do tej, która jest obecnie z danymi o Koszęcinie z tą różnicą, że zawierałaby odległości do różnych miejsc w okolicy. Nie mam pojęcia jak to się robi i nigdzie nie potrafię znaleźć info na ten temat. Na zlot Wikimedian niestety nie będę mógł jechać;-( Kajkosz 19:02, 27 mar 2006 (CEST)

Alarmedytuj kod

Ktos dał nicka Laska144!!!! Sprawdź i zablokuj!!!!!!!! Lodzermensch!!! Odpowiedz P.S. Ta Laskę144

WINEedytuj kod

Dlatego przedsięwzięcia zespołowe - jakim jest wikipedia - mają przewagę nad indywidualnymi. Julo 18:02, 29 mar 2006 (CEST)

Tablice biologiczneedytuj kod

Cześć, tablice biologiczne zamiast list to dobry pomysł, zapodam temat na portalu wśród biologów, coś wypracujemy. Możesz podać mi linka do jakiejś wzorcowej tablicy (najlepiej takiej o możliwie zbliżonej tematyce)? Co do kategorii, to może zostaw ją w tych przeglądowych listach, łatwiej będzie je znaleźć do przerobienia na tablice (są jeszcze np. listy: lista gatunków roślin objętych ścisłą ochroną, Lista gatunków zwierząt objętych ścisłą ochroną w Polsce) no i może założyć dział biologia na Tablice i listy przeglądowe ?. Natomiast nie ma sensu dodawać jej w artykułach opisujących rodzaje lub rodziny (gdzie też pojawiają się listy gatunków), bo to są dane systematyczne, nie przeglądowe i nie podają informacji w kontekście np. kraju czy koloru kwiatów, czy innym, a przynajmniej nie temu celowi służą. Pozdrawiam --Nova 18:35, 29 mar 2006 (CEST)

W związku z tym, że temat spotkał się z zainteresowaniem pozwoliłam sobie założyć sekcję biologiczną w Wikipedia:WikiProjekt przenoszenia list do tablic i utworzyć podstronę Wikipedia:WikiProjekt przenoszenia list do tablic/ptaki Polski gdzie przeniosłam naszą dyskusję na ten temat. Mam nadzieję, że temat ruszy ;) Pozdrawiam --Nova 23:45, 30 mar 2006 (CEST)

Problem z zalogowaniem sięedytuj kod

Witam! Mam poważne problemy z zalogowaniem się. Ciągle wyskakuje komunikat, że mam wyłączone cookies. To już zdarzało się wcześniej. A ciasteczka mam włączonę. Zapewniam, że są włączone!!! Sprawdzałem na innych stronach takich jak www.pajacyk.pl i działały.

Mój nick po zalogowaniu to Starscream

Proszę o pomoc 81.190.3.168 21:16, 29 mar 2006 (CEST)

Czekając na odpowedz bede odswieżał te strone

81.190.3.168 21:38, 29 mar 2006 (CEST)

disambigedytuj kod

Done :) 3 godej 00:44, 30 mar 2006 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Przykuta/archiwum6" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy