Dyskusja wikipedysty:Rembecki/archiwum2009


Dyskusja wikipedysty:Rembecki/archiwum2009 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Rembecki Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wikipediiedytuj kod

Wstawianie podpisu

Jeszcze jedna ważna sprawa. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – można w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

Jeżeli masz z czymś jakieś problemy lub pytania, napisz o tym na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowy wątek.

A poza tym śmiało edytuj strony!

Xett Dyskusja 20:37, 1 lip 2007 (CEST)

Spis treści

Sliudzianka itp.edytuj kod

Witaj. Z jakiego źródła wziąłeś transkrypcję "Sliudzianka" na język polski? Bo w googlu nie zwraca ona żadnego wyniku, googluje natomiast się wersja "Sludzianka". Czy przypadkiem ta wersja nie jest poprawna? Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź. --Xett Dyskusja 20:37, 1 lip 2007 (CEST)

Słuszna uwaga. Muszę się nauczyc korzystac z brudnopisu, żeby więcej nie robic takich beboli. Dzięki i proszę o dalsze uwagi. We wskazanej przez Ciebie najpowszechniejszej wersji transkrypcji ni podoba mi się brak "i", bo nazwa pochodzi od rosyjskiego sliuda - mika. Z drugiej strony jestem zwolennikiem kazualności pisowni i gdy ta najbardziej popularna nie różni się rażąco od przyjętych zasad gramatycznych to bym ją pozostawił.

W gruncie rzeczy nie ma problemu - po prostu kiedy poszukiwałem różnych wariantów w internecie popełniłem błąd i zamiast Sliudianka wpisywałem Sliudzianka, która w ogóle nie zwraca wyników. Natomiast dla wersji Sludzianka można zrobić przekierowanie, co niniejszym czynię. Jeszcze mała uwaga techniczna - kiedy chcesz odpowiedzieć czyjąś wiadomość, zrób to na jego dyskusji, gdyż wtedy masz pewność, że nie przeoczy twojej wiadomości. Pozdrawiam raz jeszcze --Xett Dyskusja 21:32, 1 lip 2007 (CEST)

Barun-Chandagaj i inneedytuj kod

Witaj. Proszę Cię o zastosowanie sie do zaleceń Wikipedii i
1.zastosowanie linkowania
2.Kategoryzowania
3.Postaraj sie napisać kilka zdań więcej na dany temat, bo jedno zdanie to nawet nie jest stub
Twoje hasła są potrzebne i wzbogacają wiedzę i zasoby Wikipedii. Warto więc zadbać o ich lepszą i bogatszą treść. Potrzebne informacje na temat tworzenia artykułów znajdziesz tu i tu Powodzenia. --Adamt rzeknij słowo 02:00, 2 lip 2007 (CEST)

Pozwoliłem sobie przejrzeć Twoje artykuły. Napisłeś w Tunkiński Park Narodowy że jest to jeden z największych parków Rosji. Problem w tym że trudno to zweryfikować. Jeżeli tak jest podaj źródło z skąd masz takie informacje, gdzie jest tak napisane. może jest błąd w nazwie lub trzeba podać transkrypcje oryginalnej nazwy. Aha no i podpisuj się pod odp :) Powodzenia. --Adamt rzeknij słowo 02:19, 2 lip 2007 (CEST) Łał Jesteś pewien tej liczby? Zamieniłem ją na km² i to by oznaczało że jest największy w Rosji Rosja ma 22 parki narodowe i ok. 80 rezerwatów Największy z nich rezerwat Kronocki na Kamczatce ma 9770 km2. Czy aby na pewno cała powierzchnia rejonu tunkińskiego jest parkiem czy tylko pewna jego część Na rosyjskiej wiki nie widzę tak astronomicznej liczby --Adamt rzeknij słowo 02:55, 2 lip 2007 (CEST) Przetłumaczyłem ros wiki i faktycznie tak tam podają

Konfederacja śląskaedytuj kod

Nie rozumiem aluzji do braku zainteresowania sprawami Śląska. Kanapowe ugrupowanie z nieznaną liczbą członków i bez jednego choćby znanego z nazwiska przedstawiciela kwalifikuje się do natychmiastowego usunięcia, niezależnie od nazwy. Picus viridis RSVP? 03:10, 5 lip 2007 (CEST)

Kamiana Mohyłaedytuj kod

 • Zajmuję się wszystkim po trochę, co dotyczy Ukrainy. Jeśli będzie coś jeszcze do zrobienia, daj znać. Do tematu Mohyły powrócę za jakiś czas, przy opisywaniu rezerwatów przyrody Ukrainy. Co do pisma protosumeryjskiego, to według mnie każdy widzi to, co chce zobaczyć. Według mnie jest to specyficzny kliważ. Aaa, z ciekawostek zerknij jeszcze na Piramidy w Bośni. Pozdrawiam, Birczanin 09:08, 5 lip 2007 (CEST).
 • Nie jestem specjalistą od genetyli, ale analiza bardzo ciekawa !!! Dziękuję i pozdrawiam, Birczanin 09:27, 5 lip 2007 (CEST)

Jeremiasz Apollon Hytzedytuj kod

Przyznaję się do błędu. Książkę oczywiście czytałem, 1. wydanie ;-). Odtwarzam. Picus viridis RSVP? 19:32, 3 sie 2007 (CEST)

Michel Bréaledytuj kod

Zapoznaj się proszę ze standardem tworzenia i formatowania haseł biograficznych - Pomoc:Tworzenie nowych haseł#Hasło w pigułce. roo72 Dyskusja 02:04, 5 sie 2007 (CEST)

Samuel von Brukenthaledytuj kod

Witaj. Przypominam, że hasła kategoryzujemy. Poza tym jeśli coś nie wyczerpuje tematu, to wstawiamy {{stub}}. --Hiuppo (zagadaj) 10:50, 14 sie 2007 (CEST)

Jeśli masz więcej to oczywiście że tak. W przypadku biografii polecam --Hiuppo (zagadaj) 11:05, 14 sie 2007 (CEST)

Târgu Jiuedytuj kod

Masz do mnie jakieś pretensje o nie wiadomo o co, a nawet nie wiesz co się dzieje, a sam art. miał błędne koordynaty. Poprawiłem i od razu punkt na mapie jest pokazywany poprawnie. Grafika mapy (jak i punkt) jest dostarczany do infoboksu automatycznie przez {{Mapa lokalizacyjna}}. Dla rumunii grafikę przygotował Wikipedysta:Hiuppo (patrz tutaj. Więc ja odpowiadam za pracę wskazanego bota, ale nie za te czyny mu/mi zarzucane. Pozdrawiam A_Bach - ΣΦ 15:33, 15 sie 2007 (CEST)

Czy wiesz, że ...edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 22:45, 8 wrz 2007 (CEST)

NPAedytuj kod

Proszę, zwracaj uwagę na prawa autorskie, gdyż narażasz w ten sposób siebie i Wikipedię na kłopoty prawne. Wikipedia nie może zawierać tekstów ze źródeł, których warunki użycia są sprzeczne z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. Dlatego Twój wkład został oznaczony jako podejrzany o naruszenie praw autorskich.

Jeżeli posiadasz prawa autorskie do tej treści lub posiadasz zgodę na publikację zgodną z naszą licencją, proszę, napisz o tym fakcie na stronie Wikipedia:Lista NPA. Aby tekst nie naruszał praw autorskich, należy wysłać do posiadacza tych praw prośbę o zezwolenie na wykorzystanie jego treści; możesz skorzystać z gotowych szablonów znajdujących się tutaj. Osoba, która posiada prawa autorskie i chce zezwolić na wykorzystanie treści, powinna zastosować procedurę opisaną tutaj. Jeśli nie chcesz pytać o zezwolenie na wykorzystanie treści, przeredaguj treść własnymi słowami. W przeciwnym razie administratorzy będą zmuszeni go usunąć. Dziękuję. Nie można przepisywać haseł z encyklopedii PWN, to pogwałcenie praw autorskich, o czym informuje powyższa ramka. Galileo01 Dyskusja 20:52, 24 wrz 2007 (CEST)

Cieszę się, że zrozumiałeś co mam na myśli :) Wbrew pozorom, te zasady nie do wszystkich docierają. Pozdrawiam, Galileo01 Dyskusja 22:00, 24 wrz 2007 (CEST)

Interwikiedytuj kod

Dodając interwiki nie zapominaj o angielskiej wikipedii(domyślam się że stamtąd je kopiujesz i wklejasz) Gabal 17:39, 25 wrz 2007 (CEST)

Boratedytuj kod

Proponuję dodać cudzysłów.Xx236 15:12, 7 lis 2007 (CET)

Słownik Królestwa Polskiegoedytuj kod

 • Witam ! Przepraszam, że nie odpisałem od razu, ale ostatnio jestem bardzo zajęty. Artykuł bardzo dobry, ale dla uproszczenia przed linkami do poszczególnych części Słownika dodałbym krótkie objasnienie, jak z niego korzystać. Pozdrawiam, Birczanin 14:12, 17 lis 2007 (CET)
  • Zerknij proszę tutaj. Pozdrawiam. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 22:39, 25 lis 2007 (CET)
   • Wygląda to trochę dziwnie i może wzbudzać kontrowersje, ale jak dla mnie OK. Użyteczność jest IMO ważniejsza tutaj niż względy estetyczne. Nie mam koncepcji jakby to mogło inaczej wyglądać. Pozdrawiam. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 15:26, 2 gru 2007 (CET)

Opis zmianedytuj kod

Opisuj proszę opis zmian bo teksty w rodzaju KgRp nie do wszystkich docierają. Mogłeś napisać "dodanie nowego linku zewnętrznego", osobom patrolującym ozy byłoby nieco łatwiej :) Kkaktus 14:02, 19 lis 2007 (CET)

testedytuj kod

WP:CWNJ - Wikipedia to nie linkownia, 1000 linków zewnętrznych w haśle nie może być umieszczone... Maikking dyskusja 14:35, 25 lis 2007 (CET)

Nie mam. NIE MOŻE w jednym haśle znajdować się 1000 linków zewnętrznych.Może warto pomyśleć np. nad stworzeniem strony, gdzie te wszystkie linki byłyby umieszczone na jakimś darmowym hoście np. ? Maikking dyskusja 14:46, 25 lis 2007 (CET)

Saxoedytuj kod

Witaj. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Bezprym&diff=9966008&oldid=9831995 Czemu zamieniłeś Annalistę na Grammaticusa? Blaise Niepascal (dyskusja) 00:13, 6 gru 2007 (CET)

Dyskusja:Wikiskryba:Rembeckiedytuj kod

Witam. Jakieś wiadomości zaplątały się na tej stronie, wklejam je tutaj. Beau (dyskusja) 19:23, 7 gru 2007 (CET)

1edytuj kod

Witam. Szalona robota. Nie wiem tylko, czy nie zapisywałbym np: "365: Miejscowość, Miejscowość, Miejscowość; 366: Miejscowość". I chyba nie robiłbym tego w formie wyliczanki, jak u samej góry, ale raczej w formie tekstu, jak w dalszym ciągu. Ale naprawdę niesamowite. Gratuluję. Wulfstan 18:17, 2 gru 2007 (CET)

Re: Tom II SgKPedytuj kod

Cześć, prawdę mówiąc zaskoczyłeś mnie tym pytaniem, nie czuję się na siłach, by to ocenić, bo za mało znam SgKP. Podziwiam tytaniczną robotę, ale na prawdę materia jest mi obca. Od strony technicznej wygląda ok, więc nie mam zastrzeżeń. Pzdr, Cancre 09:33, 3 gru 2007 (CET)

Zlot zimowyedytuj kod

 • Dzięki za zaproszenie, ale niestety przez cały przyszły tydzień będę ciężko pracował. Niecierpliwie oczekuję następnej okazji do spotkania. Pozdrawiam, Birczanin (dyskusja) 07:39, 9 gru 2007 (CET)

Powiat krasnowskiedytuj kod

Dzięki za powyższe hasło. W tekście haseł nie należy tworzyć linków do stron w innojęzycznych Wikipediach, tego typu linki można umieścić w sekcji "linki zewnętrzne", linki wewnętrzne powinny prowadzić jedynie do haseł w polskiej Wikipedii. roo72 Dyskusja 08:31, 27 gru 2007 (CET)

Brak informacji też jest informacją - o tym, że danego hasła nie ma. Informacja do innojęzycznej encyklopedii może zostać podana w linku zewnętrznym, a czerwony link u nas będzie wyraźnie wskazywał, że takie hasło trzeba jeszcze stworzyć. roo72 Dyskusja 08:46, 27 gru 2007 (CET)

Temperatura efektywnaedytuj kod

Nie jestem specjalistą w tych dziedzinach ale wydawało mi się, ze tak będzie lepiej. Ale po przestudiowaniu obu haseł zostawiłbym tak jak jest teraz. Gdybyś jednak mógł trochę bardziej rozwinąć swoje nowe hasło byłoby jeszcze lepiej. Pozdrawiam serdecznie Gbylski (dyskusja) 13:18, 7 sty 2008 (CET)

Reforma jędrzejowiczowskaedytuj kod

Poprawiłem redirect, teraz jest chyba OK :) . Co do gramatyki- całkowicie się z Tobą (j.w) zgadzam. Czabana obejrzę później ( bo trzeba trochę popatrzeć).

Serdecznie pozdrawiam. Szczęśliwego 2008.

Andros64 (dyskusja) 13:35, 7 sty 2008 (CET)

ad vocemedytuj kod

Jan III napisałby lakonicznie "szkoda czasu i atłasu" :))). Serdecznie pozdrawiam: Andros64 (dyskusja) 15:25, 7 sty 2008 (CET)

Kościół św. Jakuba w Sandomierzuedytuj kod

Moja oczywista pomyłka była tego powodem. Przepraszam, naprawiłem się już. Maikking dyskusja 21:46, 7 sty 2008 (CET)

Kategorie - wyjaśnienie zmian w brudnopisieedytuj kod

Hej, jak piszesz sobie w brudnopisie, to nie wstawiaj kategorii tak jak powinna być docelowo, czyli: [[Kategoria:XXX]], ale [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu "wisi" w poważnej kategorii wikipedii. Po przeklejaniu artykułu do docelowego miejsca, należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować. Pozdrawiam - Beax 13:52, 2 lut 2008 (CET)

Re:Zmiany nazw na preferowane przez władzeedytuj kod

Twoje pytania wskazują, że nie masz pojęcia co to jest neutrealny punkt widzenia obowiązujący na Wikipedii. Czyjeś "moralne prawo", "wywodzenie się z PRL", ocenianie urzędowych nazw względem tego na czyją część zostały nadane - nie mają na Wikipedii najmniejszego znaczenia. Nazwy współczesnych obiektów geograficznych należy stosować we współcześnie obowiązujących formach oryginalnych lub form spolszczonych. W przpadku nazw miast powszchną jest praktyką, że po zasadniczej zmianie urzędowej nazy oficjalnej również ulega zmianie nazwa stosowana w języku polskim. Dlatego dzisiaj obowiązującycmi nazwami jest m.in. Kaliningrad a nie Królewiec, Iwano-Frankowsk a nie Stanisławów, Uljanowsk a nie Symbirsk, Tallinn a nie Rewal, Stambuł, a nie Konstantynopol, Harare a nie Salisbury, Türkmenabat a nie Czardżou, Varanasi a nie Benares, Jayapura a nie Hollandia, Ułan Bator a nie Urga i tysiące innych. A co do Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to jej ustalenia dotyczą stosowania nazw w języku polskim, i są podobnymi zaleceniami co ustalenia Rady Języka Polskiego. Aotearoa dyskusja 07:38, 13 lut 2008 (CET)

Już była dyskusja z powodu bodajże Bombaju. Władze Litwy, przykładem, domagają się ot miejscowych Polaków mówienia (i pisania) nie na Litwie a w Litwie. Czy mają na to prawo? Z zasady popieram pozycję stosowania nazw polskich albo spolszczonych, chyba że ktoś chce Kaunasu zamiast Kowna? Mam na myśli nazewnictwo artykułów w Wiki, bo w tekście artykułu koniecznie mamy podać też nazwę rosyjską oficjalną, oraz poprzednią (Королевец) jak też niemiecką, litewską (jaćwińską, pruską etc).Bogomolov.PL (dyskusja) 09:30, 13 lut 2008 (CET) Miałem na myśli nazwę z 18 stulecia, kiedy wojska rosyjskie na krótki czas wcieliły Prusy wschodnie do Imperium. Do przemianowania w Kaliningrad jasne że był Кенигсберг'iem, ale jeszcze nie był częścią ZSRR/Rosji. Bogomolov.PL (dyskusja) 11:01, 13 lut 2008 (CET)

Jazedytuj kod

Samego bota niespecjalnie jest sens poprawiać, bo botów interwiki jest wiele i jak widać każdy kolejny robi te same interwiki. Trzeba się przekonać skąd one się biorą, bo jest to ewidentny błąd na innej wiki. Bot tylko kojarzy powiązania między stronami. jeśli gdzieśł jest błędny wpis to błąd jest powielany na skojarzonych stronach. Czasem jest to tak zasupłane, że bot rezygnuje z edycji nie mogąc jednoznacznie ocenić, który link jest poprawny. Spróbuję odnaleźć ten błąd i poprawić go. Dam znać czy mi się udało. masti <dyskusja> 19:42, 18 lut 2008 (CET)

 • wszędzie są złe, w bengalskiej począwszy. Tam wszystkie były złe. Zarz będzie porządek. Podejrzewam, ze ktoś źle zaczął kojarząc nazwę miasta z angielskim słowem en:Weir, a potem już poszło :( masti <dyskusja> 19:53, 18 lut 2008 (CET)
  • OK, zrobione we wszystkich. teraz już powinno być OK. masti <dyskusja> 20:01, 18 lut 2008 (CET)

encyklopedia Orgelbrandaedytuj kod

W Wikipedii staramy się raczej ograniczać, a nie mnożyć linki zewnętrzne. Link do Orgelbranda w łódzkiej bibliotece jest podany na końcu artykułu i nie przekracza - jak sądzę - zdolności intelektualnych żadnego z użytkowników naszej Wikipedii odszukanie odpowiedniego tomu przy pomocy tylko tego jednego linku. Poza tym dodane przez ciebie linki poszerzają tabelkę (za każdym linkiem pojawia się znaczek strzałki, co zaburza układ graficzny zwłaszcza dla użytkowników komputerów wyposażonych w monitory o niezbyt dużej rozdzielczości). Wycofuję zatem dodane przez Ciebie podlinkowania szczegółowe. Julo 17:28, 3 mar 2008 (CET)

 • Toś mnie zastrzelił... Jak "dzięki mnie" się dowiedziałeś? Julo 21:17, 3 mar 2008 (CET)

Księstwo Zatorskieedytuj kod

W sprawie szablonu - użytkownik Punis specjalizował się we wstawianiu szablonów dynastycznych (np. Juan Carlos jako obecny pretendent do tronu Królestwa Jerozolimskiego). Został zablokowany, działał potem z IP z krakowskiej Neostrady (83.29.*.*). Z tego też powodu wszelkie edycje w biogramach dynastów oraz w artykułach dotyczących jakichkolwiek bądź władztw terytorialnych dokonywane z tego zakresu były od razu cofane. Możesz oczywiście przywrócić szablon, ale z sensownymi danymi (język używany - śląski? raczej nie, może czeski; a urzędowy to raczej niemiecki bądź łacina). Przepraszam za późną odpowiedź, Twoja wiadomość musiała mi umknąć. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 22:15, 5 kwi 2008 (CEST)

Nowe Miasto (Obwód lwowski)edytuj kod

Standard nazewnictwa jest na pl.wiki podobny jak dla Polski, tak więc powinno być: Nowe Miasto (obwód lwowski). Pozdr. --Hiuppo (zagadaj) 23:07, 8 kwi 2008 (CEST)

Nie ma sprawy. Szkoda że nie wiadomo czy to wieś czy miasto - miejscowość to mało. Już nie mówiąc o nazwie ukraińskiej. --Hiuppo (zagadaj) 23:54, 8 kwi 2008 (CEST)
 • To wieś, dodałem odnośnik do Bazy danych samorządów Ukrainy. Bogomolov.PL (dyskusja) 08:29, 9 kwi 2008 (CEST)
  • Ok. Nie znam struktury administracyjnej Ukrainy, ale przypuszczam że może być poradziecka. Na Białorusi jest miasto, osiedle typu miejskiego i wieś (obwód, rejon, sielsowiet). Litwa jest dla mnie dziwna - wygląda że utrzymali tam coś jak miasteczko z czasów WKL, oprócz tego miasta i wsie (administracja państwowa ma niejasne nazewnictwo dla mnie). Ale wracając do tematu możesz do stubów o wsiach dorzucać Szablon:wieś zagranica infobox - z czasem daje się to ładnie rozbudować. Ja się staram na Białorusi wrzucać miejscowości ze współrzędnymi, ale nie zawsze wychodzi... --Hiuppo (zagadaj) 08:59, 9 kwi 2008 (CEST)
   • Na Ukraine zachowano radziecki system administracyjny, tyle że dolne szczeble są obecnie samorządem (system radziecki zakładał że rada wiejska też była organem władzy państwowej tyle że dolnym szczeblem). Obecny Google Earth posiada granice rejonowe oraz miast na szczeblu rejonowym, co ułatwia пошук poszczególnej wsi/osiedla typu miejskiego. Jak na razie uważam bazę danych Rady Najwyższej za najbardziej uniwersalne źródło informacji (i bardzo legalne). Na Litwie istotnie są miestelis (chyba tak?) ale dawne radzieckie rejony też się zachowały tyle że są drugim stopniem podziału. Bogomolov.PL (dyskusja) 10:44, 9 kwi 2008 (CEST)

Szablon:wieś zagranica infoboxedytuj kod

Obsługa jest prosta. Klikasz w powyższy link i wchodzisz do dyskusji szablonu. Tam masz opis i gotowy szablon do skopiowania i wklejenia do hasła. Wklejasz go przed treścią hasła i wypełniasz wg opisu w dyskusji szablonu. Dla Ukrainy jest symbol UKR. Zobacz wykorzystanie np. w haśle Holszany. --Hiuppo (zagadaj) 10:01, 9 kwi 2008 (CEST)

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiegoedytuj kod

Witam. Widzę, że na wielu stronach wstawiasz linki do SGKP a w innych pytanie o niego na stronach dyskusji. Może po prostu przedyskutuj temat przydatności tych linków w kawiarence i potem już po prostu od razu je wstawiaj (lub nie wstawiaj, zależnie od wyniku dyskusji). Pytanie się na wielu stronach od początku mija się z celem, gdyż przy różnych miejscowościach możesz otrzymać różne opinie.Bogitor (dyskusja) 12:18, 10 kwi 2008 (CEST)

 • Hehe. Coś w tym jest. Jak by co, to możesz na moje wsparcie liczyć, jako historyk doceniam znacznie SGKP, który znacząco uzupełnia i rozszerza informacje o historii poszczególnych miejscowości.Bogitor (dyskusja) 12:36, 10 kwi 2008 (CEST)
  • Żadnych konkretnych ustaleń ilościowych nie ma. Kiedyś przeszedłem sobie przez wszystkie miasta w Polsce przeglądają linki i było tam wszystko - fora dyskusyjne, strony dzielnic, szkół, klubów osiedlowych, "aktualności" o mieści sprzed kilku lat itd. Często sekcja linki była po prostu katalogiem o wszystkim co choćby w niewielkim stopniu jest związane z miastem. Kasowałem wtedy równo, starając się zostawić, poza stroną oficjalną, jedynie kilka stron faktycznie wartościowych - o historii, zabytkach czy portali z aktualnościami miejskimi. W praktyce ich liczba była duża. Dla małych miasteczek rzadko kiedy było to więcej niż 2-3 strony, dla dużych jednak zostawało nawet po kilkanaście. Bogitor (dyskusja) 12:46, 10 kwi 2008 (CEST)

Mołdawiaedytuj kod

Nie zapominaj proszę o kategoriach, bo piszesz dużą ilość niekategoryzowanych stubów :) Dziękuję, Cancre (dyskusja) 14:08, 10 kwi 2008 (CEST)

Stare Sioło (obwód lwowski)edytuj kod

Dałbyś jeszcze kategorię i jakąś nazwę ukraińską czy coś? ;) --Hiuppo (zagadaj) 15:14, 18 kwi 2008 (CEST)

Szablon dodany.Bogomolov.PL (dyskusja) 17:39, 18 kwi 2008 (CEST)

Uherceedytuj kod

 • Witaj ! Siadłem dziś nad armią Austro-Węgier, wiec na razie nie mam czasu na pomoc. Postaram się wieczorem czegoś poszukać. Na pewno istnieje kilkadziesiąt nazw geograficznych związanych z Uhercami. Są to albo osady utworzone przez Węgrów na Rusi Halickiej, albo powstałe wskutek osadzenia jeńców węgierskich, a ostatnie pochodzą z kolonizacji wołoskiej. Będę szukał, pozdrawiam, Birczanin (dyskusja) 13:11, 19 kwi 2008 (CEST)
 • Chociaż jednak ostatnie to chyba z jeńców Rakoczego w XVII wieku ? Birczanin (dyskusja) 13:12, 19 kwi 2008 (CEST)

Coghenedytuj kod

Witaj. Dopóki nie ma projektu ustawy w parlamencie, a wszystko ograniczyło się do jednej konferencji czy też newsa medialnego, to chyba trochę za wcześnie, by o tym pisać na poważnie. Pozdr. Elfhelm (dyskusja) 10:53, 20 kwi 2008 (CEST)

Pewnie z tego samego powodu, co o beznadziejnych piłkarzach polskiej ekstraklasy, koszmarnie rzępolących zespołach z dwoma płytami na krzyż czy niszowych naukowcach, których trzy pozycje samodzielne dotyczą historii koła gospodyń wiejskich w Małej Dużej. Chociaż akurat PvdC mógłby być ency za samo założenie GJ GOPR Elfhelm (dyskusja) 11:00, 20 kwi 2008 (CEST)

Słownik geogr KPedytuj kod

Zapytaj Mastiego - jego bot lubi takie prace interwencyjne. Ja niestety nie operuję botami. --Hiuppo (zagadaj) 17:00, 5 maj 2008 (CEST)

Słownik geograficzny Królestwa Polskiegoedytuj kod

chyba tak, ale muszę to obejrzeć, jak to zrobić dam znać jutro. masti <dyskusja> 20:43, 5 maj 2008 (CEST)

 • bot zapuszczony :) zobaczę czy zrobi to co myślę. Jeśli tak za 3-4 dni będzie OK. masti <dyskusja> 20:52, 5 maj 2008 (CEST) puszczony na wszystkich artykułach nie tylko linkujących do Słownik geograficzny Królestwa Polskiegomasti <dyskusja> 21:12, 5 maj 2008 (CEST) jeśli pierwszy bot zadziała prawidłowo, to puszczę na dodatkowe linki. Mam nadzieję, że dotrę na zlot :) masti <dyskusja> 22:07, 5 maj 2008 (CEST) po pierwszych edycjach wygląda, że jest OK :) masti <dyskusja> 22:58, 5 maj 2008 (CEST) przejście całej wiki zajmuje ze 4 dni :) masti <dyskusja> 23:02, 5 maj 2008 (CEST) a jak się troche ozdrowieje i pomyśli to szybciej :). zrobione. masti <dyskusja> 17:30, 8 maj 2008 (CEST) a ja swojego zaćmienia :) PS: zmieniałem tylko w głównej przestrzenia nazw. Widzę, że masz linki u siebie. Jeśli chcesz moge je też zmienić. masti <dyskusja> 23:40, 8 maj 2008 (CEST)

Witam. czy wiesz może co dokładnie oznaczają skróty w słowniku przy opisach miejscowości? np. 47 bud., 104 dm.. myślałem, ze bud. to budynki a dm to domy mieszkalne, ale zazwyczaj podaje się liczbę budynków, W TYM domów mieszkalnych, a tutaj się nie zgadza. czy podowane jest to osobno? mk - to mieszkańcy? np. takie coś - 77 osadPudelek (dyskusja) 10:34, 9 maj 2008 (CEST)

 • Cześć. Wstawiłem przyzwoity infobox, jednak teraz na środek wyskakuje indeks. Znasz kogoś kto zechciałby to poprawić (ja pewnie bym zapsuł, heh)? Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 13:09, 17 paź 2008 (CEST)
Niom teraś tio ślićniem, ślićniem :). Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 16:32, 17 paź 2008 (CEST) I tak też od dawna czynię, ostatnio np.: Nowy Dwór (bardzo też cię proszę, byś utrzymywał tę właśnie formę odniesienia do linku; kiedyś już to gdzieś sobie dyskutowaliśmy). Serd. pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 17:04, 17 paź 2008 (CEST)

Musiałedytuj kod

Anulowanie tej wersji spowodowało tylko usunięcie linka zewnętrznego prowadzącego do artykułu napisanego przez osobę, o której traktuje hasło, a nie dotyczącego np. biografii tej osoby. Pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 18:12, 13 maj 2008 (CEST)

Arboreedytuj kod

Witam, w tekście nt. cerkwi w Arbore dodałeś informację, że znajduje się tam nagrobek żony Luki Arbore, Polki. W sieci można znaleźć informacje o tym, że żona ta miała na imię Juliana, zaś Jurecki wspomina o tym, że znajduje się tam malowidło z żoną Luki w "stroju polskim". Znalazłeś może jakieś źródło/opracowanie identyfikujące ją jednoznacznie z Polską? Pozdrawiam, Grzegorz B. (dyskusja) 13:34, 17 cze 2008 (CEST)

Ten "strong polish influence" IMO odnosi się do gotyckiej kamieniarki, a nie do żony :) A francuski to barbarzyński, bo obcy (dla mnie) język... ;) Grzegorz B. (dyskusja) 13:47, 17 cze 2008 (CEST) Aj, widziałem "strong polish influence", a nie zauważyłem "his polish wife". Przepraszam :) Pozdrowienia, Grzegorz B. (dyskusja) 14:10, 17 cze 2008 (CEST)

Mereczowszczyznaedytuj kod

Jaką ortografię? Romuald Wróblewski (dyskusja) 14:57, 27 cze 2008 (CEST)

Usuwanieedytuj kod

Witam. Proszę, nie kasuj zawartości strony, którą chcesz usunąć, ponieważ hasło dalej pozostanie. Zamiast tego wstaw na początku szablon {{ek|powód usunięcia}}.Beau (dyskusja) 19:54, 30 cze 2008 (CEST)

Jeszcze jedno... Jeśli chcesz te spisy przenieść na inny projekt (np. wikiźródła), to robi się to inaczej niż metodą kopiuj-wklej. Beau (dyskusja) 19:56, 30 cze 2008 (CEST) Skontaktuj się z wikipedystką Niki K, ona zajmuje się wikiźrodłami i pomoże Ci zaimportować tam strony. Najlepiej zostaw jej wiadomość na stronie s:Dyskusja Wikiskryby:Niki K. pozdrawiam Beau (dyskusja) 20:02, 30 cze 2008 (CEST) Póki inne hasła linkują to najlepiej zostawiać właśnie przekierowania. pozdrawiam Beau (dyskusja) 20:32, 30 cze 2008 (CEST)

Gwoździec i inneedytuj kod

Nie pisz proszę w linkach zewn. "O Gwożdźcu w Słowniku...", ale "Gwoździec w Słowniku..." itd. Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 16:01, 10 lip 2008 (CEST)

szl.wikiedytuj kod

Witej! Widza, co dobře godoš pů ślůnsku. Zaprošomy skiž tygo do edytowańo ślůnskij Wikipedyje! Waša půmoc je nům bardzo potřebno! Z gůry dźynkuja, Timpul dyskusja 12:44, 22 lip 2008 (CEST)

Odp:Alegoria z Wenus i Kupidynemedytuj kod

Bo to jest właściwa postać wg źródeł (moja pomylka) sprawdź daty i lata żyjących postaci --Adamt rzeknij słowo 21:43, 4 sie 2008 (CEST)

Rooseveltowskie uzupełnienieedytuj kod

Może i bardziej po polsku brzmiałoby w odwrotnej kolejności - taka wersja figuruje jednak w polskim wydaniu książki Tindalla. Zmienianie kolejności tylko na podstawie naszych odczuć byłoby "twórczością własną". Jeśli znasz jakieś opracowanie naukowe, podającą wersję "uzupełnienie Rooseveltowskie" to dodaj przypis i śmiało przenoś. Maglocunus (dyskusja) 14:10, 5 sie 2008 (CEST)

Powiat bialskiedytuj kod

Dopisałeś kiedyś w ww. artykule (...)opisany w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego(...) Czy mógłbyś podać na której stronie tego słownika znajduje się opis powiatu? oktan (dyskusja) 18:04, 6 sie 2008 (CEST)

Dziękuję za udzielenie informacji oktan (dyskusja) 15:33, 7 sie 2008 (CEST)

Liwadiaedytuj kod

To pewne, że chodzi o Leona a nie Lwa? Bo w przewodniku pisało Lew. Oczywiście przewodnik, to nie Biblia, ale ... Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 21:49, 9 sie 2008 (CEST)

serdeczne dzięki za sprawdzenie i wyjaśnienie. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 13:42, 10 sie 2008 (CEST)

Abrahimowiczowieedytuj kod

W sumie każde hasło to wspólne dzieło. Tak przy okazji wstawiania linków wewn. widać ile jeszcze zostało do napisania - fajnie byłoby kiedyś znaleźć wszystkie nazwy geograficzne ze Słownika na polskiej Wikipedii. Pozdrawiam Maglocunus (dyskusja) 15:20, 14 sie 2008 (CEST)

1edytuj kod

DingirXul Dyskusja 23:36, 11 wrz 2008 (CEST)

karbonatytyedytuj kod

Cześć, no tak niestety ustalili. Klasyfikacja na podstawie składu mineralnego wygląda w ten sposób, że dadajemy przed nazwą skały przymiotniki (nazwy minerałów od najpospolitszego do najmniej aktywnego) np. śliwkowo-bananowy sernik. PZDR --Kosior (dyskusja) 23:17, 13 paź 2008 (CEST)

minerałyedytuj kod

Witaj, Jeśli chodzi o grupe minerałów skałotwórczych dzieli się je na główne, poboczne i akcesoryczne. Tak juz jest i nic nie poradze na to. Dla mnie jasno jest sprecyzowana różnica. Poboczne wystepują często, lecz w niewielkich ilościach. Są przeważnie rozpoznawalne dopiero pod mikroskopem. Przykładem jest hematyt, który czesto zabarwia co poniektóre skały na ciemno wiśniowo, pirokseny i amfibole na ciemno zielono i czarno. . Akcesoryczne wystepuja sporadycznie, pojedyńcze okazy, rzadkie, ale charakterystyczne, np. granaty lub turmaliny. PZDR --Kosior (dyskusja) 23:57, 16 paź 2008 (CEST)

Ja wiem czy opłaca się wrzucać. Wówczas należało by pozostałe dwie kategorie dodać. Wg mnie bardziej opłacało by się dorzucić odwołania do tych stron, ewentualnie wspomnieć jednym zdaniem o stosunkach ilościowych występowania poszczególnych składników i ich roli skałotwórczej. Jeśli masz ochotę to pozostawiam to zadanie tobie jako prekursorowi pomysłu :) PZDR --Kosior (dyskusja) 22:08, 17 paź 2008 (CEST)

Wandalizmedytuj kod

Nie ma sprawy, to byl ktos z proxy i nie tylko Tobie sie oberwalo ;) Herr Kriss 17:46, 17 paź 2008 (CEST)

Szechynieedytuj kod

Rembecki, nie kpij proszę :), tylko pomóż nam! Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 11:47, 24 paź 2008 (CEST)

Szotlandedytuj kod

"Szotland" jest do dosyć "współczesna" nazwa... W SgKP go nie znajdziesz... do 1952 roku ten obszar był osobną wsią o nazwie "Wielka Wieś" (patrz: historia Władysławowa)... siedziałem trochę w historii Władysławowa i nie pamiętam żeby pochodzenie nazwy "Szotland" było gdzieś dokładnie opisane... tak więc, usuwam link całkowicie bo akurat tego Szotlandu w SgKP po prostu nie ma... NowotnyPL (dyskusja) 11:57, 24 paź 2008 (CEST) Ja sam mieszkam właśnie w tym Szotlandzie i zapewniam, że teren obecnie nazywany Szotlandem był kiedyś wsią o nazwie "Wielka Wieś"... ;) skąd się wzięła nazwa - pojęcia nie mam... NowotnyPL (dyskusja) 12:08, 24 paź 2008 (CEST)

Re: Liwadia (Krym) (dysk. u Hiuppo)edytuj kod

Cześć. Myślę, że jeśli już, to tytuł: Wielki Pałac w Liwadii (choć ja osobiście optowałbym za: pałac Potockich w Liwadii). Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 12:44, 25 paź 2008 (CEST)

Jest ok jak widzę. Przepraszam, ale mam ostatnio sporo biegania i mało czasu na siedzenie. --Hiuppo (zagadaj) 14:00, 25 paź 2008 (CEST)

Interwikiedytuj kod

Po prostu interwików nie dodaje się do artykułów których nie ma w polskiej wikipedii,służą one jedynie pokazaniu odpowiedników istniejących haseł Lancelot (dyskusja) 18:46, 30 paź 2008 (CET)

 • Pomoc:Interwiki. zwróc uwagę na sformułowania pisane przez ciebie hasło oraz tekst wytłuszczonym drukiem Lancelot (dyskusja) 19:23, 30 paź 2008 (CET)

Wikipedia:Tworzenie linków na Wikipedii Patrz:Tego rodzaju linków należy unikać w tekstach artykułów, gdyż w momencie utworzenia odpowiedniego polskiego hasła będzie bardzo trudno odnaleźć i pozamieniać wszystkie linki odnoszące się do tego hasła w wersji anglojęzycznej. 19:35, 30 paź 2008 (CET)(oczywście analogicznie rosyjskojęzycznej) Wikipedia:Tworzenie linków na Wikipedii-stosuje się ją raczej na stonach dyskusji Lancelot (dyskusja) 19:39, 30 paź 2008 (CET) Raczej się tego nie przewiduje[1] dokładnych przyczyn nie znam (może tu chodzi o estetykę (np. co gdy takie samo hasło istnieje w 15 językach,ale nie w polskim?) lub wątpliwości co do skuteczności zachęcenia do tworzenia nowych haseł Lancelot (dyskusja) 19:57, 30 paź 2008 (CET)

Wikipedia:Weryfikowalnośćedytuj kod

Zapoznaj się z powyższą zasadą i odpowiednio uzupełnij hasło o brajujące informacje wraz z ich encyklopedycznymi i weryfikowalnymi źródłami. roo72 (dyskusja) 08:17, 31 paź 2008 (CET)

~Wikentij Chwojkaedytuj kod

Przepraszam, że odpowiadam z dużym opóźnieniem, ale ostatnio niewiele czasu mam na siedzenie na wikipedii... Jeśli chodzi o pisownię imienia i nazwiska Chwojki... Nie bardzo rozumiem Twoją uwagę o tym, że w XIX w. prawie zawsze tłumaczono imiona chrześcijańskie, wobec tego Vincenc w Cesarstwie rosyjskim został Wikentym. Jeśli robiono tak w XIX w., to jaki ma to związek z tym, co robimy dziś na wikipedii...? A jeśli chodzi o samego Chwojkę, to szczerze powiedziawszy moja wiedza na jego temat ogranicza się do informacji, zaczerpniętych z wikipedii właśnie a informacje, które dodałem do hasła pochodzą w ukraińskiej wikipedii. Bladego pojęcia nie mam kim był w rzeczywistości (w znaczeniu, czy był Czechem czy Ukraińcem, bo zdaje się to miałoby pomóc w ustaleniu właściwej pisownii jego nazwiska), co osiągnął i jak się zasłużył. Hasło przeniosłem pod pisownię "Wikendij Chwojka" wychodząc z założenia, że skoro to Ukrainiec, to należy jego nazwisko transkrybować z cyrylicy, zaś fakt jego pochodzenia wydał mi się drugorzędny. Myślę, że byłoby dobrze sprawdzić w jakimś polskojęzycznym opracowaniu historycznym, traktującym o kulturze zarubinieckiej lub trypolskiej, mielibyśmy jasność co do tego, jak jego nazwisko przyjęło się pisać w polskiej literaturze przedmiotu. Niestety nie dysponuję takimi materiałami wobec czego trudno mi będzie zweryfikować całą sprawę. Pozdrawiam, Qurqa (dyskusja) 11:53, 31 paź 2008 (CET)

Pivovariaedytuj kod

Encyclopaedia Polonica. Czyżby jakiś projekt alternatywny dla Wikipedii? Sam nie możesz sobie skopiować tego artykułu? Ja nie mam nic przeciwko temu. Kmiecik (dyskusja) 21:44, 4 lis 2008 (CET)

Powiat czerkaski, czerkaski, czerykowski, horodecki, humański... i wiele innych.edytuj kod

Mogę prosić o linkowania i wikizację? Zwiadowca21 19:29, 5 lis 2008 (CET)

Nie widzę sensu ich kasowania, należy je natomiast z pewnością dopracować. Ty je stworzyłeś, więc na Tobie spoczywa obowiązek ich doprowadzenia do przyzwoitego stanu. :) Zwiadowca21 20:06, 5 lis 2008 (CET)

Abra (łódź)edytuj kod

Najlepiej wysłać zdjęcie do Commons. Tu coś możesz o tym poczytać (to dotyczy przenoszenia z polskiej Wikipedii ale z angielskiej to prawie to samo). Jako licencji użyj po prostu (w przypadku en:Image:Abra_boats_2_.jpg) szablonu licencji: {{PD-user-en|Kjrajesh}}. Łukasz McKita dyskusja► 20:03, 12 lis 2008 (CET)

Ukraińska Powstańcza Armiaedytuj kod

Mam nadzieję, że nie sugerujesz mi jakiegoś osobistego sentymentu do UPA, a odnośnie zbrodni wojennych to nikt ich nie ukrywa - jest oddzielny rozdział Ukraińska Powstańcza Armia#Zbrodnie UPA popełnione w Polsce i niech czytelnik sam wyciągnie wnioski, czy można uznać tą organizację za zbrodniczą, czy też nie. Podawajmy udokumentowane fakty, a interpretację i emocje zostawmy czytelnikom. Jeśli ONZ uzna formację UPA za zbrodniczą to sam podam taką informację z odsyłaczami do źródeł, ale i tak będę przeciwny dodawaniu tego przymiotnika do hasła. Historia nieraz pokazała do czego są zdolni "dobrzy" żołnierze z "niezbrodniczych" armii i to w czasie misji pokojowych. Temat rzeka, a sprawę UPA możesz poddać pod głosowanie.

Pozdrawiam serdecznie Vikom (dyskusja) 21:18, 12 lis 2008 (CET)

August IIedytuj kod

w postaci niewielkiego zgromadzenia szlachty, stojącej po stronie Konfederatów Szwedzkich w otoczonym przez wojska szwedzkie obozie podwarszawskim, dokonała jego formalnego wyboru na króla polskiego. Nie wiem kto zrobił tę edycję, ale ewidentnie jest w tym zdaniu czegoś za dużo. Konfederaci byli warszawscy... Zobacz jak Kdebem swoim POV wyczyścił to hasło. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=August_II_Mocny&diff=5229253&oldid=5003072 pozdrawiam Mathiasrex (dyskusja) 10:57, 27 lis 2008 (CET)

Zamach w Bombajuedytuj kod

Masz może jakieś w miarę aktualne źródło informacji o tej tragedii, które pozwoliło by m.in. na ustalenie jakieś wiarygodnej liczby ofiar śmiertelnych i rannych? Pozdrawiam, Bacus15 14:02, 27 lis 2008 (CET)

Iwan Polianśkyjedytuj kod

Witaj ! To bardzo rozbudowany ród - kilkudziesięciu księży greckokatolickich i kilku biskupów. Znalazłem 3 Iwanów:

 • 1793-1854 - Felsztyn, Stary Sambor
 • 1863-1903 - Żółkiew, Jarosław, Boratyn
 • 1888-? - Tuligłowy, Smolnik, Wróblik Królewski, doradca w kurii AAŁ

Przy datach urodzenia i śmierci wpisałem parafie. Osobiście stawiam na tego trzeciego. Jeśli to ten, to daj znać, ja wrzucę informacje z Błażejowskiego, a ty uzupełnisz literaturą. Pozdrowienia, --Birczanin (dyskusja) 12:32, 1 gru 2008 (CET)

 • Hej ! Napisałem to, co znalazłem. Po uzupełnieniu zdejmij proszę mój szablon. Pozdrowienia, --Birczanin (dyskusja) 13:24, 1 gru 2008 (CET)

Reedytuj kod

Jesteś za szybki, właśnie to wstawiałem

Serdecznie pozdrawiam : Andros64 (dyskusja) 10:43, 2 gru 2008 (CET)

Re: Powiat o "dziwnej" nazwieedytuj kod

Niestety powisi sobie jeszcze dłuuuugo. Mam nadzieję, że w bakteriach podobny nie będzie tyle wisiał. Dawid (dyskusja) 19:31, 2 gru 2008 (CET)

Rusiniedytuj kod

 • Witaj ! Zrobiłem ujednoznacznienie tego słowa, i wyszło bardzo dużo znaczeń. Zerknij proszę, może zechcesz rozbudować któreś ze znaczeń do osobnego artykułu ? Ja zajmę się Rusinami za czasów Galicji i II Rzeczypospolitej. Pozdrawiam, --Birczanin (dyskusja) 14:07, 3 gru 2008 (CET)
 • Sprawa jest skomplikowana, i trudno mi dobrać odpowiednie słowa, dlatego może definicja jest niejasna. Będę chciał o tym napisać szerzej. Mowa tu o sytuacji, kiedy powstaje naród ukraiński. Początkowo za Ukraińców uważa się tylko część inteligencji, w tym tylko część księży i hierarchii greckokatolickiej. Później ilość Ukraińcow wzrasta, ale ciągle występuje duża grupa osób przeciwnych narodowości ukraińskiej. Działacze tego obozu też nie są monolitem, dzielą się na dwa zwalczające się stronnictwa - moskalofili (moskwofili) i starorusinów. Wieksza część ludności Galicji nie uczestniczy w tych sporach, i nadal uważa się za Rusinów. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku ich ilość zaczyna maleć, jednak zachowują wpływy jeszcze za czasów Ii Rzeczpospolitej. --Birczanin (dyskusja) 14:48, 3 gru 2008 (CET)
 • Z Rusinami w Galicji to było tak, że jak zaczynał identyfikować się z ruchem narodowym, to zostawał Ukraińcem, a jak nie, to dalej był Rusinem. Pozdrawiam, --Birczanin (dyskusja) 21:57, 5 gru 2008 (CET)
To nie takie proste, bo do opisanej przez Ciebie, dochodziły jeszcze inne możliwości: Ci którzy identyfikowali się z ruchem komunistycznym, zostawali Bolszewikami; Ci którzy nagle poczuli więź z "narocem niemieckim", zostawali Volksdeutchami; Ci nieliczni którzy chcieli być sobą, nim pozostawali. Pozdrawiam, Rembecki (dyskusja) 09:48, 6 gru 2008 (CET).

Jerzy Borejszaedytuj kod

Hej,

IP przeredagował w tym haśle sekcję "działalność" w stronę IMHO lekko POV. Poprawiłem tam formatowanie, linki i zmieniłem czas na przeszły - ale brakuje mi kompetencji aby to ZNPOVizować, dlatego nie zatwierdziłem swoich edycji jako sprawdzonych. Możesz rzucić okiem na to hasło? Polimerek (dyskusja) 13:46, 29 gru 2008 (CET)

Re: Jerzy Waldorffedytuj kod

A jaki jest jej cel? Nie napisał jej Waldorff, ani nie posłużyła za bibliografię. Jak jest artykuł o autorze tej książki, to można dopisać ją do jego dorobku piśmienniczego. LeinaD dyskusja 21:08, 4 sty 2009 (CET)

Julianna twerskaedytuj kod

Hej! Przetłumaczyłeś z angielskiego artkuł o Uliana of Tver. Nie rozumiem tylko dlaczego w polskiej wersji jej przydomek został napisany małą literą. Czy można to jakoś zmienić? --Swayze3 (dyskusja) 11:00, 27 sty 2009 (CET)

Wyczytałam to: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9187 Swayze3 (dyskusja) 00:04, 17 lut 2009 (CET)

Kołogriwedytuj kod

Na zasadzie WP:LZ i WP:CWNJ - nieoficjalna strona miejscowości, nieaktualizowana, sekcje historyczne marginalne i pozbawione źródeł, z niewielką galerią o nieznanych prawach autorskich do zdjęć. Ale nie mam zamiaru się upierać. Pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 11:25, 29 sty 2009 (CET)

literówki do poprawieniaedytuj kod

Trochę przesadziłeś - zob. Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Powiat mohylewski - szokujące niechlujstwo językowe. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 00:44, 23 lut 2009 (CET)

Kategoria:Słownik geograficzny Królestwa Polskiegoedytuj kod

Masur juhu? 06:45, 12 mar 2009 (CET)

Gotowe :-) Kategoria:Skarbnica Wikipedii/Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, ale potrzebny jest jeszcze bot. Pozdrawiam serdecznie, Rozek19 (odpowiedz) 19:54, 14 mar 2009 (CET) Stworzyłem prosty Szablon:SgKP np. {{SgKP|VI|615}} daje Rembecki/archiwum2009 w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VI: Malczyce – Netreba. Warszawa 1885. (nazwa hasła pobierana jest automatycznie z kodu MediaWiki). Możesz wykorzystywać w edytowanych hasłach. Pozdrawiam serdecznie, Rozek19 (odpowiedz) 17:44, 19 mar 2009 (CET)

G'ijduvon i inneedytuj kod

Wikipedia stosuje się do zaleceń KSNG nie dlatego, że jest to organ RP, tylko dlatego, że dostarcza ona spójny i rozbudowany system egzonimów w języku polskim, który w większości przypadków pozwala uniknąć dyskusji nad każdą nazwą geograficzną z osobna. Nie sądzę, żeby traktowano KSNG jak wyrocznię, zdarzają się przecież literówki w jej dokumentach i kontrowersyjne decyzje, ale chyba lepiej trzymać się jakiegoś ustalonego standardu, niż decydować o poszczególnych nazwach kierując się widzimisię wikipedystów. Tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy fakt bycia organem konkretnego państwa wpływa na zalecenia nazewnicze Komisji (np. w kwestii Kosowa) Wikipedia powinna w imię zasady NPOV wypracować własne reguły nazewnictwa (takie jest przynajmniej moje zdanie). Pozdrawiam --Filemon (dyskusja) 19:28, 4 maj 2009 (CEST)

Nazwy w językach używających od niedawna alfabetu łacińskiego faktycznie nie są jeszcze szczególnie rozpowszechnione, ale wydaje mi się, że to jednak nie jest jakiś specjalny problem, jeśli tylko istnieją odpowiednie przekierowania z dawnych pisowni / transkrypcji. Pozdrawiam --Filemon (dyskusja) 20:26, 4 maj 2009 (CEST)

Fornir i Okleina a także Fornirowanieedytuj kod

faktycznie jest problem w rozroznieniu forniru i okleiny, tymbardziej ze rozne slowniki(np. SJP)podaja ze fornir i okleina to jest to samo ale rowniez fornir to sa cienkie arkusze papieru przeznaczone na okleine-wiec mamy dwie rozne definicje dotyczące jednego słowa? jak dla mnie roznica miedzy fornirem a okleina tkwi w pelnionych funkcjach i wymiarach(fornir moze byc grubszy i spelniac rozne funkcje, rowniez moze byc uzyty na okleine, a jezeli z foniru uzyskujemy okleine to ta z kolei jest cienka i przewaznie sluzy tylko do fornirowania mebli), a co do interwiki takze fornirowanie nie ma swojego odnosnika do innych hasel obcojezycznych, wydaje mi sie ze np. w jezyku angielskim nie ma az takiego rozroznicowania jak w polskim, szczerze mowiac nie wiem co z tym fantem zrobic:) --Aniahsz (dyskusja) 14:25, 13 maj 2009 (CEST)

Śrubaedytuj kod

Grzebałem w interwiki bo coś mi się niesamowicie nie zgadzało.

Ale skoro jest tak jak mówisz ... to nie wiem. Bo strona ujednoznaczniająca nie może być podpięta do zwykłej strony na innej wiki (czasem boty kasują tego typu połączenie bo według nich nie jest to prawidłowe).

Pozostawiam to twojej rozwadze i uwadze. Mi tylko zależało na śrubie okrętowej i nie wczuwałem się głębiej w problem. PMG (dyskusja) 18:13, 13 maj 2009 (CEST)

Re;edytuj kod

Witam:

Co do Jacka Wilczura to zaznaczyłem sprawę w dyskusji [2] a tej sprawie podałem miarodajne źródło (Mazur, Skwara, Węgierski) i Węgierski.

Pomijając,że te notatki JW nic nie wnoszą do sprawy "Nachtigall", to jeszcze są dla wydarzeń przełomu czerwca i lipca 1941 po prostu niemiarodajne ( pomijając,że autor był wówczas nie więcej niż dwunastoletnim chłopcem) i zawierają błędy merytoryczne ( nawet jeśli chodzi o datę wejścia N do Lwowa a prof. Węgierski, który był świadkiem wydarzeń jako dojrzały człowiek jest tu jak najbardziej na miejscu.

Zresztą polecam "Kronikę 2350 dni wojny i okupacji Lwowa" - gdzie jest to wszytko zwięźle i chronologicznie ujęte.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za uwagi:

Andros64 (dyskusja) 20:38, 13 maj 2009 (CEST)

 • W pełni się zgadzam. Uzupełniając - z kolei za Włodzimierzem Bonusiakiem był jedynie przywołany cytat z wyroku Sądu Najwyższego NRD w sprawie Oberlandera z 1960 (bez podania tego faktu) - info zupełnie niewiarygodne i po prostu nieprawdziwe a sprawa wówczas (1960) po prostu polityczna.

Serdecznie pozdrawiam:

Andros64 (dyskusja) 22:10, 13 maj 2009 (CEST)

Pogrom lwowski (1918)edytuj kod

 • Uwagi o "barbarzyństwie", "bezczeszczeniu pamięci" i "niehonorowym sposobie obrony" uważam za wysoce niestosowne i nie na miejscu. Zapełnianie hasła encyklopedycznego masą szczegółów z pierwotnych źródeł jest za to bezmyślnym (mam nadzieję) partactwem. Jeśli uważasz punkt widzenia Mączyńskiego za wiarygodny to przedstaw go zwięźle zamiast wklejać długie listy futbolistów, milicjantów itp. --Arts (dyskusja) 16:18, 19 maj 2009 (CEST)
W skasowanym tekście były także odnośniki do żydowskiego "Lemberger Zeitung" i ukraińskiego Diła. Mączyński był dowódcą wojskowym tej dzielnicy odpowiedzialnym za utrzymanie tam porządku, tym samym był głównym adresatem oskarżenia o przyzwolenie na pogrom. Zamiast wylewać dziecko z kąpielą, trzeba raczej się starać o inne wiarygodne źródła, opisujące sprawę dokładniej. Np. Raport Morgenthaua z 1919 roku nie wspomina co prawda o liczbie podanej przez Komitet Żydowski Pomocy dla Ofiar, ale mówi o czterdziestu czterech osobach skazanych za udział w zamieszkach - coś co Mączyński pominął. Należało by to dodać, ale w tej chwili już nie ma do czego. Utrzymuję pogląd, że wymazywanki nie sprzyjają rzetelności naszej wspólnej pracy. Rembecki (dyskusja) 17:11, 19 maj 2009 (CEST).
 • Rzetelności naszej wspólnej pracy nie sprzyja przepisywanie/wklejanie do artykułu obszernych fragmentów Mączyńskiego (listy futbolistów i milicjantów itd.) Mączyński był bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń, był - jak piszesz - "głównym adresatem oskarżenia o przyzwolenie na pogrom" a książka jego jest oczywiście próbą oczyszczenia się od zarzutów - z definicji stronniczą. Można jego punkt widzenia streścić i zaprezentować, prezentując równocześnie inne wersje wydarzeń a te się gdzieś, jakoś w skasowanej wersji "zagubiły". Odnośniki, o których piszesz nie były ani z "Lemberger Zeitung" ani z ukraińskiego Diła tylko z Mączyńskiego. Tak się nie robi! --Arts (dyskusja) 18:51, 19 maj 2009 (CEST)
 • "Cytaty z Diła i "Lemberger Zeitung" były podane pośrednio - za Mączyńskim. Nie mam podstaw twierdzić, że są fałszywe." Czyżby? Dlaczego nie podaje wiadomości o opublikowanym w Dile 17 listopada sprostowaniu milicji żydowskiej? Fakt ten zaprzecza wersji Mączyńskiego i został przez niego pominięty. Mączyński broni własnej skóry i - jak widać - usiłuje nas wprowadzić w błąd żonglując "cytatami". Tak też się nie robi! Liczbę ofiar powtarza cały szereg współczesnych prac historycznych. Szereg z nich można sprawdzić w siostrzanym artykule na en.wiki. Jak widać nie są to jakieś kolejne wiedeńskie, paryskie, nowojorskie "źródła". --Arts (dyskusja) 13:55, 20 maj 2009 (CEST)
 • Pierwsze słyszę o "wersji Tenenbauma", w dodatku "współwinnego" pogromu (sic!). Większość cytowanych, zagranicznych historyków doskonale sobie radzi z językiem polskim i nie potrzebuje pośrednictwa i "rozpropagowywania". Najwyraźniej nie uznają relacji Mączyńskiego za wiarygodną. Wielu cytuje natomiast jak najbardziej polskojęzyczny raport polskiego MSZ (który nota bene ocenia liczbę ofiar śmiertelnych pogromu na "co najmniej 150"). Co o winie Mączyńskiego sądzili już współcześni, polscy oficerowie widać wyraźnie z rozkazu gen. Roji: „Nie wolno Panu wydawać komunikatów, żadnych pism, ni odezw do ludności." Ciekawe skąd taki drastyczny zakaz? Czyżby Roja bał się, że Mączyński znowu da żołnierzom pofiglować na Kleparowie? --Arts (dyskusja) 14:56, 20 maj 2009 (CEST)
 • Nie bardzo się zgadzam z opinią, że w artykule jest za mało źródeł pierwotnych. Zamiast hurtowego przenoszenia ich tutaj powinny być przedmioten badań naukowych, których z oczywistych przyczyn nie jesteśmy w stanie tu, w Wikipedii, prowadzić. Prace, obszernie cytowane w en.wiki to nie "źródła wtórne" tylko wyniki badań naukowych dotyczących tego tematu. Źródła pierwotne były już przedmiotem tych właśnie badań. Mamy tu wycinać wyniki prac kilku profesorów, kilku uniwersytetów bo nie zgadzają sie ze stronniczą relacją uczestnika prawdopodobnie (współ-?)odpowiedzialnego za pogrom!? Nota bene mam poważne obiekcje czy książkę Mączyńskiego (wydana dwa-trzy lata po wydarzeniach) można uznać za źródło pierwotne. --Arts (dyskusja) 16:10, 20 maj 2009 (CEST)

Dyskusja przeniesiona na strone Dyskusja:Pogrom lwowski (1918)--Arts (dyskusja) 18:35, 20 maj 2009 (CEST)

re: Interwiki śródtekstoweedytuj kod

Ot, takie drobne prace porządkowe. Nie twierdzę, że mają jakieś kluczowe znaczenie, ale lubię porządek. Linki do artykułów w innych językach powodują bałagan, bo niby dlaczego taki link ma np. prowadzić do hasła w języku rosyjskim, a nie francuskim? Jednego dnia artykuł we francuskiej Wikipedii może być gorszy, a następnego może już być odwrotnie. A co jeśli w dziesięciu różnych językach są równie wartościowe informacje? Mamy wkleić linki do wszystkich naraz? Stąd zasada, żeby umieszczać tylko linki wewnętrzne w treści artykułu. PG (atak osobisty) 20:13, 21 maj 2009 (CEST)

Kłym Sawuredytuj kod

 • Witam ! Na pewno nie był dowódcą północnej grupy marszowej OUN-B, dowodził nią Kłymyszyn. Był natomiast dowódcą grupa UPA-Piwnicz (Północ), i zostało to napisane również w ukraińskiej Wiki. Pozdrawiam, --Birczanin (dyskusja) 11:45, 26 lip 2009 (CEST)

Gubernia kurlandzkaedytuj kod

Witaj. Czy okręg dobelski i powiat mitawski to przypadkiem nie jedno o to samo? Sądzę, że powiat mitawski oficjalnie nazywał się właśnie powiatem dobelskim. I druga sprawa: piszesz o likwidacji guberni w wyniku ofensywy niemieckiej na Rosję. Jasne, ale czy jest jakaś oficjalna data zniesienia podziału państwa nadbałtyckich na gubernie? Pozdr. Warschauer (dyskusja) 18:52, 4 sie 2009 (CEST)

odpedytuj kod

nie marnuj mojego czasu łaskawie, revert nie tego dotyczył, a literówke mogłes poprawic bez problemow DingirXul Dyskusja 23:09, 24 sie 2009 (CEST)

Rzeź wołyńska -ad vocem, suplementedytuj kod

Witaj;

 • Dopiero na konferencji w Teheranie (przełom listopada/grudzień 1943) rozstrzygnięto,że wojska GB i USA będą lądować we Francji, a nie w Grecji i Jugosławii (FDR poparł JS przeciw W.S.Ch) , a Węgry i Rumunia będą musiały poddać się Sowietom a nie przyłączyć do koalicji antyhitlerowskiej. Dlatego na początku 1943 nie było oczywiste, czy tereny RP ( w tym Wołyń) będą okupowane przez Armię Czerwoną, czy też nie i jaki będzie tryb ustalania granic na obszarach mieszanych etniczne.

Powszechnym złudzeniem było rozstrzygnięcie poprzez konferencję pokojową na wzór konferencji paryskiej 1919.

Rozwinięcie Twojej refleksji.

( Każdy kij ma dwa końce, tylko proca ma trzy ;))

Andros64 (dyskusja) 21:34, 7 wrz 2009 (CEST)

Chersoń vs Chersonedytuj kod

Witam! dodales dzis skan slownika, gdzie nazwą miasta wyraznie jest ChersoN a nie Chersoń. Pisalem o tym w dyskusji tego artykułu - moze sie wypowiedsz ? --Bmalina (dyskusja) 23:34, 24 wrz 2009 (CEST)

Ad:Dyskusja wikipedysty:Skaleeedytuj kod

Ad:Dyskusja wikipedysty:Skalee

Wikipedia nie jest zbiorem linków i nie ma zastępować wyszukiwarek internetowych. Bardzo źle by się stało, gdyby Wikipedia stała się powierzchnią reklamową dla przeróżnych firm oraz instytucji. Tak właśnie interpretuję powody, dla których ustalono zasady umieszczania linków zewnętrznych.

Być może się mylę, ale w moim odczuciu link do jednostki OSP nie wnosi nic nowego do artykułu, podobnie jak nie wniosłyby linki do szkoły podstawowej, gimnazjum, przychodni, parafii czy zboru protestanckiego. Co innego, gdyby na stronach OSP były ciekawe informacje na temat samej miejscowości - wówczas umieszczenie linku do podstrony serwisu gromadzącej owe informacje byłoby pożądane.

Masz rację, artykuł na temat samej jednostki byłby znakomitym miejscem do umieszczenia takiego linku, ale tworzenie artykułu specjalnie z myślą o umieszczeniu tam linku to chyba przesada.

Pozdrawiam, Skalee. 02:29, 26 wrz 2009 (CEST)

Sorki za dłuższy brak odzewu. Rozumiem twoje obawy przed zniechęcaniem potencjalnych wikipedystów. IP-ek ten najprawdopodobniej kierował się dobrą wolą i chciał wzbogacić Wikipedię. Nie uważam jednak by dbałość o napływ nowych członków była dostatecznym powodem do zachowywania edycji obniżających jakość Wikipedii (czy ta edycja była takową to osobna sprawa, nie chcę dyskutować z oboma twymi argumentami jednocześnie). Twierdzę natomiast, że ci z początkujących wikipedystów, którzy zamierzają ograniczyć swój wkład edytorski do spontanicznych popraw i zapomnij, nie zniechęcą się, gdy ktoś anuluje ich edycję (nawet tego nie zauważą). Pozostali natomiast w większości nie oprą się pokusie sprawdzenia powodu anulowania edycji w historii. Tu właśnie powinien pojawić się precyzyjnie, jasno i zwięźle sformułowany powód zmiany, który najlepiej też wskaże IP-kowi w jaki sposób powinien edytować Wikipedię w przyszłości. Wracając zaś do sprawy zasadności linku do OSP - tu nie mam nic do dodania, swoje stanowisko przedstawiłem w poprzednim wpisie. Nie uważam, by ilość stron w internecie związanych z daną miejscowością miała wpływ na encyklopedyczność tych linków. Nie będę się jednak sprzeciwiał przywróceniu linka. Pozdrawiam, Skalee. 02:42, 2 paź 2009 (CEST) Sprawa faktycznie małej wagi, ale zawsze warto rozmawiać kiedy pojawiają się wątpliwości. Panuje pośród dyplomatów powiedzenie: Kiedy ludzie z sobą rozmawiają, to przynajmniej do siebie nie strzelają. Dzięki za czujność. Pozdrawiam, Skalee. 19:03, 2 paź 2009 (CEST)

Czetwertynówkaedytuj kod

link za pomocą [3] - przypisy [4] zawsze otwieram w nowym oknie i kopiuję pozdrowienia Stefs (dyskusja) 12:02, 28 wrz 2009 (CEST)

 • Ale to nie jest żaden cytat, żeby cytować stronę, tylko zwykły link zewnętrzny. Do SgKP jest szablon, ale się nie sprawdza w sytuacji, kiedy w tytule hasła jest dookreślenie w nawiasie. Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 14:13, 2 paź 2009 (CEST)
 • Szablon SgKP sprawdza się, krótko mówiąc, tylko w tych przypadkach kiedy współczesna pisownia nazwy hasła jest identyczna z użytą w SgKP a w nazwie hasła Wiki nie ma dookreślenia w nawiasie. Kiedy, pewnego pięknego dnia, "Biblioteka Cyfrowa Interdyscyplinarnego Centrum.... Uniwersytetu Warszawskiego" przestanie działać, to wszystkie te linki "chórem" stracą aktualność. Mam nadzieję, że taką katastrofę będzie można naprawić botem, tak jak to już raz na moją prośbę zrobił Masti. Podawanie osobnych dat dostępu tutaj rzeczywiście nie ma sensu. Pozdrawiam Rembecki (dyskusja) 16:29, 2 paź 2009 (CEST).
Przepraszam Rozka 19 za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o szablonie. Od początku była w nim opcja nazwy linku zewn. innego niż nazwa hasła. Wystarczy dodać jeszcze jeden "|". Rembecki (dyskusja) 19:34, 19 paź 2009 (CEST)
  • "Zrób Pan, żeby było dobrze" :) Pozdrawiam Stefs (dyskusja) 16:38, 2 paź 2009 (CEST)

Łubnieedytuj kod

tak poprawiłem :) pozdrowienia Stefs (dyskusja) 17:07, 2 paź 2009 (CEST)

Lubań (Białoruś)edytuj kod

Rembecki, a może ty wiesz czy to jest ten Lubań czy ta Lubań? No bo mamy Synagoga w Lubani i bitwa pod Lubaniem... Wstyd :(. Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 18:46, 2 paź 2009 (CEST)

Rembecki, jesteś Wielki! Dziękuję :). Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 19:37, 2 paź 2009 (CEST) Ja u kol. Stefsa poczyniłem drobne (na razie) uwagi na temat nazw miejscowości na Kresach, zechciej proszę przeczytać. Pozdr. Romuald Wróblewski (dyskusja) 19:49, 2 paź 2009 (CEST)

Witam. Skąd wziąłeś przymiotnik Litewski w nazwie Lubania na Białorusi? Pozdr. Warschauer (dyskusja) 23:12, 2 paź 2009 (CEST)

 • Mam tu wątpliwości. Myślałem, że nazwa się co prawda nie googluje, ale ma jakieś uzasadnienie merytoryczne. Brześć, Mińsk i Wysokie były Litewskie, bo przez wieki należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego, podobnie jak Lubań, ale jak rozumiem, nazwę tę nadałeś A.D. 2009 Ty, by odróżnić Lubań białoruski od śląskiego? Trochę to problematyczne.

PS. Dziekuję za artykuł o synagodze, w wolnej chwili go uzupełnię i rozbududuję. Pozdr. serdcznie, Warschauer (dyskusja) 23:37, 3 paź 2009 (CEST)

Andrzej Waligórskiedytuj kod

Już wyjaśniam. Ta kategoria ma rzeczywiście dość niefortunną nazwę (powinno być: członkowie i działacze SD), niemniej w jej – szerokich – ramach Waligórski się mieści. Pozdr. Warschauer (dyskusja) 23:37, 3 paź 2009 (CEST)

Szeklerzyedytuj kod

Co zatem proponujesz? Przenieść do Seklerzy i zmienić pisownię? PWN podaje hasło Seklerzy, choć są w nim wymienione obie formy. Mix321 (dyskusja) 19:38, 13 paź 2009 (CEST)

Trzeba tylko usunąć przekierowanie Seklerzy (ale to już wykracza poza moje kompetencje) i przenieść do niego obecny artykuł. Mix321 (dyskusja) 21:01, 13 paź 2009 (CEST) Jestem za, pamiętam, że jak edytowałem artykuł to moje zdziwienie wywołał tytuł Szeklerzy zamiast znanego mi Seklerzy, ale nie czułem się kompetentny do zmian. Wydaje mi się, że wykazaliście wystarczające dowody do zmian. Szeklerzy powinni zostać jako przekierowanie do Seklerzy. - RKlisowski(Odpisz) 15:02, 14 paź 2009 (CEST) Dzięki, biorę się do dzieła. Rembecki (dyskusja) 15:08, 14 paź 2009 (CEST).

Seklerzyedytuj kod

Witaj. Przepraszam, odrobinkę zamieszałem :), ale od razu się poprawiłem. Proszę na przyszłość o wykonywanie takich operacji w jednej edycji, gdyż dla patrolujących OZ usuwanie redirectów jest całkiem jednoznaczne. Serdecznie pozdrawiam. Stefaniak ---> śmiało pytaj 17:58, 14 paź 2009 (CEST)

zrobione, skontroluj proszę rezultat. Pozdrawiam. Stefaniak ---> śmiało pytaj 18:05, 14 paź 2009 (CEST) Dzięki serdeczne, o to chodziło. 18:10, 14 paź 2009 (CEST).

Powiatyedytuj kod

Pousuwałem większość tych interwików, bo hasła nie były adekwatne - na pl były o powiatach II RP (no, może za wyjątkiem tylko linków do SGKP), a na be-x-old - o powiatach WKL. Uważam, że tych spraw nie powinno się mieszać; powinny być osobne hasła. Inna była przynależność wojewódzka tych powiatów, inna powierzchnia itd. Będzie też łatwiej jeśli chodzi o szablony, kategoryzację. Bocianski (dyskusja) 20:29, 14 paź 2009 (CEST)

Wacław Niewiarowskiedytuj kod

Witaj. Pod Nowogródkiem to Stefanów czy raczej Stefanowo? Pozdr. Warschauer (dyskusja) 18:51, 15 paź 2009 (CEST)

 • Na szczęście sam opisywany jeszcze żyje i może podać to dokładniej...' (?). Chodzi o powiat nowogródzki. Choć to pewnie niewiele ułatwia. Pozdr. Warschauer (dyskusja) 22:13, 15 paź 2009 (CEST)

Republika Kołkowskaedytuj kod

 • Witam ! Być może jeszcze coś dodam, ale będą to raczej informacje techniczne o oddziałach UPA, czy funkcjonowaniu "republiki". Pozdrawiam, --Birczanin (dyskusja) 13:36, 18 paź 2009 (CEST)

Wikipedysta:Rembecki/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 20:04, 19 paź 2009 (CEST)

Szablon:SgKPedytuj kod

Nie chcę Ci się wcinać w ten szablon, ale może wywal z niego te długie pauzy, bo użycie ich w tym zastosowaniu raczej razi. Zamiast nich lepsze będą półpauzy ("–") albo inne znaki (przecinek, dwukropek?). Pozdrawiam Julo 20:28, 20 paź 2009 (CEST)

Postaram się zadziałać do soboty :-) I przepraszam, że nie mogłem od razu :-( Pozdrawiam serdecznie, Rozek19 (odpowiedz) 23:24, 20 paź 2009 (CEST) A może być [5] Gwoli ścisłości, nie roszczę sobie praw do szablonu cc-by-sa ;-) Pozdrawiam serdecznie, Rozek19 (odpowiedz) 19:34, 21 paź 2009 (CEST)

Re: Województwo bracławskieedytuj kod

To usunęłam tę część "Sejmik generalny dla województwa odbywał się w mieście ?", bo jak nie wiadomo na razie gdzie to nie ma potrzeby pisać ze znakiem zapytania. Pozdrawiam Ala z talk 08:56, 22 paź 2009 (CEST)

uk:Шаблон:SgKPedytuj kod

hmm, czemu nie, zaraz wystapię o flagę na uk.wiki. Bo tam jeszcze nie mam :) masti <dyskusja> 23:11, 22 paź 2009 (CEST)

 • myślę, że tak. W międzyczasie dostałem nawet globalną :) masti <dyskusja> 17:59, 6 lis 2009 (CET)
 • zrobione. Log dostępny tu Wikipedysta:MastiBot/uksgkp/log. Trzeba będzie przejrzeć wyniki bo wywołania pierwotne były trochę pomieszane więc zdarzają się odwołania w szablonie typu: {{SgKP|Narowla - Słownik geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich}} albo jeszcze bardziej pokopane. ale tomy i numery są OK. masti <dyskusja> 22:01, 12 lis 2009 (CET)

Powiatyedytuj kod

Z jednej strony tak, racja. Ale z drugiej, to do powiatów II RP najczęściej odnoszą się polskie hasła - mamy całkiem dobrze opracowany podział administracyjny z tamtych lat - jest mnóstwo haseł o gminach, miejscowościach. A haseł o powiatach I RP i zaborów najczęściej nie ma. Ponadto, nie zawsze robi się takie przeniesienia, stąd mamy hasło Warszawa, a nie Warszawa (stolica). Nie wiem, co z tym fantem zrobić. Bocianski (dyskusja) 20:34, 23 paź 2009 (CEST)

Chyba jednak przeceniasz prawie wszystkich Polaków. Zdaje się, że znajomość bukw zamiera. Jeśli coś tam rozumiesz po białorusku, to zapraszam do częstszego edytowania na be-x-old. Możesz przecież wstawiać kategorie, obrazki, linki do commons, poprawiać linki. Pomoc się przyda. Mówię, nie mam pojęcia jak to załatwić docelowo z tymi artykułami. Patrząc z punktu widzenia zapobiegania konfliktom interwiki, linki interwiki trzeba podawać tylko wtedy, gdy hasła są znaczeniowo adekwatne. A ostatnia zauważona tendencja na be-x-old jest taka, żeby o jednostkach w różnych okresach robić osobne hasła. Generalnie pośród rosyjskich haseł można już znaleźć hasła o jednostkach z okresu zaboru, z litewskich i białoruskich - z WKL, a Polacy dużo piszą o II RP i każdy coś wnosi. A po tym wszyscy od siebie spisują. Ja to tak widzę. Bocianski (dyskusja) 21:16, 23 paź 2009 (CEST)

Powiaty guberni grodzieńskiejedytuj kod

Powód jest banalny. Z powodów technicznych nie jestem w stanie tego zapisać cyrylicą, więc skopiowałem z katalogu Bibolioteki UW, licząc, że ktoś może poprawi:). Pozdr. Warschauer (dyskusja) 00:43, 25 paź 2009 (CEST)

Podkamienieedytuj kod

Podkamień (Ukraina) już się robi. Linkujące do Podkamień mają też być w to samo miejsce? masti <dyskusja> 19:14, 25 paź 2009 (CET)

Gmina Rożyszczeedytuj kod

Proszę, spis. Pozdrawiam. Qqerim (dyskusja) 22:53, 28 paź 2009 (CET)

Odp:Szablon:SgKPedytuj kod

Odp:Szablon:SgKP

Hmm, nie wiem, czy taki mechanizm jest możliwy do zrealizowania. Możliwe, że ktoś takiemu zadaniu podała, kwestia popytania operatorów botów. Yarl 17:58, 29 paź 2009 (CET)

Może Dodek albo Beau? Yarl 18:36, 29 paź 2009 (CET) Hej, obecnie jestem zajęty, wrzuć informację na stronę Wikipedia:Zadania dla botów, jak się nikt nie podejmie, to przypomnij mi się za jakiś czas. Beau (dyskusja) 20:37, 29 paź 2009 (CET)

botedytuj kod

obawiam się, że musisz znaleźć kogoś innego - mam teraz wikiwakacje wymuszone uczelnią. pozdrawiam, Dodek D 19:46, 29 paź 2009 (CET)

Odp.: Kołdunyedytuj kod

Z wyjaśnień w dyskusjach litewskiej wiki wynika, że oni przez koldūnai rozumieją to samo, co przez pielmieni, czyli też pierogi z farszem nieowocowym, są to niejako różne nazwy tego samego dania. Artykuł w klasycznej białoruskiej jest straszny, to jakiś esej raczej, do napisania od nowa. Z normatywnej faktycznie wynika, że to lokalna odmiana pierogów. Ale z doświadczenia wiem, że litewskie (białoruskich nie znam) kołduny to troszkę inna potrwa niż polskie pierogi. Są mniejsze, ciasto ma inny smak, robi się je z dodatkiem drożdży (to cecha wyjątkowa), farsz jest mięsny. Pierogi oraz wareńki robi się zaś z różnym nadzieniem, także owocowym. Wolałbym zachować na razie osobne artykuły o tych daniach. Interwiki na razie nie ruszam, bo wszędzie jest podobny problem z tymi daniami (p. 3 ostatnie edycje w Koldūnai). Bocianski (dyskusja) 20:41, 29 paź 2009 (CET)

Alfred Bielewiczedytuj kod

Zerknąłbyś gdzie leżą te Strapieliszki? Adnotacja o ZSRR jest pewnie nieprawdziwa, ale chcę mieć pewność. Pozdr. Warschauer (dyskusja) 23:10, 2 lis 2009 (CET)

 • Dziękuję. Swoją drogą ciekawe, czy tym którzy urodzili się w Białymstoku w 1940 też pisali to ZSRR;). Pozdr. Warschauer (dyskusja) 23:49, 2 lis 2009 (CET)

MOedytuj kod

"z administratorami grzecznie, jak z milicją w PRL" - mógłbyś to sprecyzować? Picus viridis Odpowiedz zoilowi 20:11, 3 lis 2009 (CET)

 • E, akurat co do zwracania się nie "per Pan" to pretensje ma chyba tylko pewien Wikipedysta starszy ode mnie ze 2 razy, zresztą wykładowca uniwersytecki ;-) Picus viridis Odpowiedz zoilowi 20:52, 3 lis 2009 (CET)

uk:Кресова книга справедливихedytuj kod

переклав.

зауваження врахував.

odp: Niedźwiadka Wielka i inneedytuj kod

Witaj, wojował o linki do tej strony nie będę, choć uważam je za zbędne. Zawierają zwykle po 3-4 zdjęcia słabej jakości, więc nie wiem, w jaki sposób rozszerzają i uzupełniają informacje merytoryczne zawarte w artykule. Najwidoczniej mamy zupełnie odmienne zdanie na temat funkcji linków zewnętrznych w artykułach, przynajmniej tak wnioskuję po zapoznaniu się z tą stroną. Jako że nie zajmowałem się nigdy artykułami dotyczącymi miejscowości z tego rejonu, więc nie będę narzucał swojego zdania. Pozdrawiam Bukaj Dyskusja 23:42, 6 lis 2009 (CET)

re: Pióromontedytuj kod

Pióromont jest po drugiej stronie Wilejki, tzn. za Wilejką, kiedy patrzymy z Góry Zamkowej na Antokol. Później poszukam jakiegoś planu Wilna w necie i dam ci link. Pozdr. :) Romuald Wróblewski (dyskusja) 00:16, 7 lis 2009 (CET)

uk:Стовпецьedytuj kod

може краще створите польськомовну сторінку про село і додасте туди свою вистраждану книгу. і про інші населені пункти так само. займаєтеся дурницями.

Dawne gminyedytuj kod

Dzięki, ale podziękowania też do Qqerim'a :). Pozdrawiam Poznaniak odpowiedz 17:27, 7 lis 2009 (CET)

Chodaczkówedytuj kod

Witaj, oto strony z Siekierki (możesz przybliżyć), niestety autorzy nie precyzują o jaki pododdział Galizien chodzi. Zapytaj kolegi Ukraińca, który się tak bardzo oburzył na szarganie pamięci bohaterskiej Galizien czy nie wierzy też w ich udział w mordach w Hucie Pieniackiej, Palikrowach i Podkamieniu. Pisze o tym Motyka w Ukraińskiej partyzantce. Pułki policyjne wydzielone z tworzonej dywizji składały się ochotników do Galizien, miały ten sam skład i podlegały temu samemu głównemu dowódcy.--Paweł5586 (dyskusja) 00:25, 11 lis 2009 (CET)

Obawiam się że nawet gdy znają prawdę to w nią nie uwierzą. Dla nich to co piszą polscy historycy jest traktowane jak sowieccy, czyli jak nieprawdę. Wystarczy, że jakiś pronacjonalistyczny historyk napisze, że samoobrona w Hucie Pieniackiej napadała na sąsiednie wsie ukraińskie (co jest śmieszne wobec dysproporcji sił) to oni się już tego trzymają jak wyroczni. Gdy pojawi się jakiś fakt zbrodni to szukają gdzie tylko mogą jakiegoś usprawiedliwienia bądź dowodu, że to nieprawda. To stracone pokolenie. Prawdy nie można uzgadniać, tylko trzeba ją wprost pisać. Może kolejne gdy poczyta o prawdziwych wyczynach "bohaterów" zdobędzie się na jakaś refleksję. W każdym razie szanuje Twój sposób pracy i cieszę się że edytujesz. Tak trzymaj. Może udowodnisz, że Twój sposób na prawdę jest właściwszy a ja się mylę, czego sobie bym życzył.--Paweł5586 (dyskusja) 11:26, 11 lis 2009 (CET)

Jeszcze jedna uwaga, Motyka non stop w Ukraińskiej partyzantce nazywa 4 pułk żołnierzami a nie policjantami. To o czymś świadczy.--Paweł5586 (dyskusja) 22:15, 11 lis 2009 (CET)

Znaleziony przeze mnie fragment z Motyki o pierwszych żołnierzach z SS-Galizien z 4 pułku, zabitych w Hucie P. chyba zamyka kwestię. W tym samym tekście jest wzmianka że planowano utworzyć korpus a nie dywizję to by tłumaczyło czemu pułków jest więcej. Tak więc jasno widać że pułki były częścią Galizien wydzieloną na określony czas do służby policyjnej.

Poza tym czemu numerację zaczęto od numeru 4? Gdyby to były odrębne jednostki numeracja pułków szła by o numeru 1.--Paweł5586 (dyskusja) 16:25, 14 lis 2009 (CET)

Zbrodnia w Wojtkowejedytuj kod

 • Witam. Więcej dat na razie nie będzie. Kojarzę nazwisko jednej osoby zamordowanej na posterunku - adwokata Ilnickiego z Birczy, oraz datę zamordowania przez milicjantów z tego posterunku kilku osób w Leszczawie Górnej. No i nazwisko jednego ze sprawców, podane w literaturze. Niestety fakty te są rozrzucone w kilku wspomnieniach opublikowanych w języku ukraińskim, a nie mam teraz czasu na większe poszukiwania. Pewnie przy okazji dopiszę. Z podanej książki więcej na temat zbrodni nie da się wycisnąć, jest więcej o ataku na posterunek dwa lata później i dużo o wysiedleniach z okolicy, ale ten temat właśnie opracowuję. Pozdrawiam, --Birczanin (dyskusja) 10:52, 14 lis 2009 (CET)
 • Te relacje były opublikowane w Polsce, i mam je gdzieś na półkach. Niestety w związku z tym nie mogę ich wrzucić w całości do internetu. Jak doprecyzuję tematy związane z Pogórzem Przemyskim, dojdę do takich szczegółów. Teraz co zacznę o czymś pisać, okazuje się, że nie ma opracowanego dużo ważniejszego tematu. Wszystko powoli ... --Birczanin (dyskusja) 11:11, 14 lis 2009 (CET)

Słownik geograficzny Królestwa Polskiegoedytuj kod

Cześć. Może od razu budować go na Wikiźródłach? Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 18:37, 22 lis 2009 (CET)

re: rehabilitacjaedytuj kod

Mowisz o mojej zmianie sprzed trzech i pol roku, nie? :-) gdzie zrobilam rewert czegosc, co pewnie wtedy wydawalo mi sie wandalizmem. ziel & 12:09, 2 gru 2009 (CET)

Łukasz Czumaedytuj kod

Cześć! Link. Ale technicznego gniota oznaczyłeś. Wiktoryn <odpowiedź> 08:08, 15 gru 2009 (CET)

Bibliografiaedytuj kod

Witam. Dlaczego w tej edycji dodałeś SgKP do Bibliografii? JDavid dyskusja 01:06, 16 gru 2009 (CET)

Żyrowiceedytuj kod

Witam. Nie ma sprawy. Aż się zdziwiłem, że jeszcze nie było (tj. Wołpy). Swoją drogą warto opisać sam klasztor w Żyrowicach. Pozdr. Warschauer (dyskusja) 23:56, 22 gru 2009 (CET)

Heraś Sokołenkoedytuj kod

Моє вітання! Прошу виправити наявні помилки. Красно дякую! Bulka UA

ad celibatedytuj kod

Witaj! Próbuje przeredagować niektóre artykuły ze starszymi tekstami. Natrafiłem na bardzo ciekawy tekst umieszczony przez ciebie o wprowadzeniu celibatu w Polsce. (Dawno, dawno temu, Wersja z 12:58, 1 lis 2007). Wydaje mi się, że w kategorii wprowadzenie celibatu w Polsce umieszczenie tak obszernych cytatów nie bardzo pasuje: może warto by ograniczyć się do faktów znaczących, zamiast rozwijać ciekawostki z niemoralnego życia częsci duchowieństwa? Do obiektywności tego tekstu można mieć zarzuty. Oczywiście, mona yawsye napisać: Ptaśnik. Historyk w końcu! ale...czy obiektywny? Ptaśnik pisał przed wojną. Jaka była jego baza źródłowa? Na czym sie opierał? nie nam go sądzić. Ale ...cytowana Historia Wieków Średnich jest wydana w 1959 roku. Nie spodziewałbym się w niej obiektywnych tekstów o duchowieństwie polskim. Wszak to środek walki z Kościołem przed 1000 chrztu Polski... Pozdrawiam i poddaję przeredagowanie artykułu pod zastanowienie. Sam zresztą też chętnie się tym zajmę.--Pnarkiew (dyskusja) 14:37, 30 gru 2009 (CET)

Dosiego Rokuedytuj kod

Witaj;

Niechaj Szef na wysokościach prowadzi Cię po Twych drogach lepiej i pewniej niż GPS. Wszystkiego dobrego.

Andros64 (dyskusja) 19:43, 31 gru 2009 (CET)

Herbowiecka Ikona Matki Bożejedytuj kod

Oczywiście masz rację. Niedokładnie przeczytałem rosyjskie i angielskie źródła. Szczęśliwego Nowego Roku! Andrzej Matras (dyskusja) 21:40, 31 gru 2009 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Rembecki/archiwum2009" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy