Dyskusja wikipedysty:RoodyAlien


Dyskusja wikipedysty:RoodyAlien w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Zuchna?edytuj kod

Nie ma wyrazu "zuchna": https://sjp.pwn.pl/szukaj/zuchna.html

Jest wyraz "zuchenka": https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zuch-i-zuchenka;3347.html

Nie wprowadzaj, proszę, takich edycji.

83.24.48.139 (dyskusja) 02:27, 29 paź 2020 (CET)

Nie użyłem tego wyrazu ("zuchna"). Ująłem go w cudzysłów. Jeżeli napiszę, że nie ma wyrazu "zuchozuchozuchna", to nie będzie znaczyć, że taki wyraz istnieje (bo go niby użyłem). Jeżeli napiszę, że nie ma wyrazu "jiodasmndioawezsw", to nie będzie znaczyć, że taki wyraz istnieje (bo go niby użyłem). Powtarzam - w SJP nie ma wyrazu "zuchna". A SJP jest (IMHO) najbardziej normatywnym źródłem, jeżeli chodzi o istnienie wyrazów. Mam też wątpliwości, czy rzeczona "zuchenka" jest zdrobnieniem od nieistniejącego "zuchna" (trudno tworzyć zdrobnienie od wyrazu, który nie istnieje). "Szynka" (wędlina) nie jest zdrobnieniem od "szyny", mimo że tak wygląda. Również pozdrawiam 83.24.48.139 (dyskusja) 22:04, 29 paź 2020 (CET)

(Marek Mietelski) nazwę sekcji dodał RoodyAlien (dyskusja) 08:26, 30 paź 2020 (CET)edytuj kod

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam - Kamil Teremeski (dyskusja) 08:22, 30 paź 2020 (CET)

CzyWieszedytuj kod

Witaj, odpowiedziałem na Twój komentarz do artykułu Swing state. Jeśli nie masz innych zastrzeżeń, proszę wpisz się na listę osób które sprawdziły artykuł. Qba0202 (dyskusja) 20:39, 31 paź 2020 (CET)

Ad:Wikipedia:Wsparcie/Zadaniaedytuj kod

Ad:Wikipedia:Wsparcie/Zadania

Nie trzeba włączać samemu, jest włączone automatycznie, nawet dla IP :). Pozdrawiam! Nadzik (dyskusja) 15:11, 12 lis 2020 (CET)

Ad:Osiem gwiazdekedytuj kod

Dziękuje za informację, wiem że to uzasadnienie dziwnie wygląda, ale myślałem że wyświetli się to trochę inaczej. Pozdrawiam Jamnik z Tarnowa Napisz coś 08:56, 26 lis 2020 (CET)

Czywieszedytuj kod

Widzę, że przypadły Ci do gustu moje latynoamerykańskie hasła. Dzięki za sprawdzenie. Pozdrowienia, Bacus15 • dyskusja 13:42, 1 gru 2020 (CET)

Re: Dowód z racji dostatecznejedytuj kod

Dziękuję i pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 20:00, 1 gru 2020 (CET)

Odp: Wikipedia bez barieredytuj kod

Cześć! Dziękuję za udział w akcji! Opisy są bardzo dobre, nie jestem tylko pewna jak to jest z tym fonetycznym zapisem nazw anglojęzycznych - dopytam specjalistę, który sam korzysta z czytnika mowy i dam Ci znać :) Pozdrawiam serdecznie, Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 10:41, 4 gru 2020 (CET)

Podziękowanie - Wikipedia bez barier!edytuj kod

Gwiazda dostępnościowa za uczynienie Wikipedii bardziej przyjaznej dla osób z niepełnosprawnościami wzroku przez udział w akcji Wikipedia bez barier.

Drogi Tomku,

dziękuję Ci za Twój wkład w ulepszanie Wikipedii i uczynienie jej bardziej dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami wzroku przez dodawanie opisów alternatywnych w ramach akcji Wikipedia bez barier!

W ramach podziękowania przyznaję Ci tę gwiazdę dostępnościową. Możesz umieścić ją na swojej stronie użytkownika jako pamiątkę udziału w akcji.

Pozdrawiam serdecznie, Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 19:43, 21 gru 2020 (CET)

Tylko strzelajedytuj kod

Proponuję przed zatwierdzeniem zmian zapoznać się z poprawną formą. Tym razem podam rybkę na talerzu: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/bluetooth-rough;7783.html

Cytat: W związku z tym słowniki zalecają zapis nazwiska Smith w formie Smisie (czasem też Smicie)--79.186.171.137 (dyskusja) 15:20, 2 sty 2021 (CET)

Błąd. Decyduje ostatnia litera: Druh - Druhu, Młot - Młocie. 31.60.15.6 (dyskusja) 20:13, 2 sty 2021 (CET)

Czy zacytowane zdanie jest dla kolegi za trudne? Może pod drugim linkiem jest bardziej zrozumiale:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Braque-z-Brakiem;18186.html

Już poprawiłem obie strony, przejrzyj jest SMICIE. --31.60.15.235 (dyskusja) 09:07, 3 sty 2021 (CET)

nuty tego kompozytoraedytuj kod

Dzięki za te linki, komuś mogą się zawsze przydać. W najbliższych dniach wstawię jeszcze kilku brakujących kompozytorów niemieckich (jak zawsze będzie rozrzut od renesansu do współczesności). Ale najpierw muszę kolejne hasło Pytka ogarnąć, bo ubył kolejny ważny biogram z przestrzeni głównej. Hoa binh (dyskusja) 10:12, 4 sty 2021 (CET)

  • No cóż, nie ma chyba innego wyjścia, niż przeglądanie po prostu listy haseł. Ja już kilka dla siebie znalazłem i zrobiłem, kolejne w toku. Miło by było, gdybyś się włączył, chociaż jedno hasło mniej to duży sukces :) Hoa binh (dyskusja) 11:06, 4 sty 2021 (CET)
    • Na początku przejrzałem od A do Z, ale zawsze się coś przeoczy przy takiej liczbie (np. tego Reinckena przeoczyłem, ale mam go już na widelcu - choć teraz już łatwiej, bo sporo linków już się zaniebieściło). Teraz sobie zerkam losowo, gdy mam chwilę. Hoa binh (dyskusja) 11:09, 4 sty 2021 (CET)
      • Muzyków możesz znaleźć jakichś polskich na pewno, polskich biogramów nie ruszałem póki co wcale (Norblin na pewno jest do zrobienia), bo jak widać tych zagranicznych bardzo ważnych było dość. Hoa binh (dyskusja) 11:23, 4 sty 2021 (CET)

Kategorieedytuj kod

Bot dodał w Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Pytka125/statystyka tabelkę z kategoriami, można więc już bez przeszkód wyszukiwać tematami. Jak widać, jest trochę polskich muzyków (kompozytorzy, pianiści, skrzypkowie). Więc jeśli byłbyś chętny do włączenia się, to masz co robić :) Zagranicznych biorę na siebie, dzisiaj dokonałem znaczącej rozbudowy hasła o Danielu-Lesurze. Hoa binh (dyskusja) 13:35, 5 sty 2021 (CET)

Artykuł o polskim muzykuedytuj kod

Cześć! Przeniosłem właśnie do przestrzeni głównej hasło o Józefie Turczyńskim. Informuję cię o tym dlatego, że od Hoa binha dowiedziałem się, że deklarowałeś się z pomocą poprawy biogramów muzyków.

  • Hej, zostało po Pytku takie coś, zerknij jeśli możesz, co z tym można ew. zrobić. W Encyklopedii Muzycznej PWM nie ma jego biogramu. Hoa binh (dyskusja) 11:28, 12 sty 2021 (CET)

Biogramy muzyczneedytuj kod

Zerknij, chyba tyle zostało, jeśli o chodzi o muzyczne biogramy Pytka. Kilka polskich nazwisk, zagranica cała ogarnięta. Jeśli możesz przejrzeć i ew. doprowadzić do stanu używalności coś z tego, byłoby super.

Ja w tej chwili opracowuję kolejnych kompozytorów włoskich, głównie renesans i barok. Hoa binh (dyskusja) 11:02, 14 sty 2021 (CET)

  • Dzięki! Ja się dzisiaj rozpędziłem i zrobiłem 8 Włochów (+3 wczoraj). Został mi jeszcze jeden bardzo ważny niemiecki dyrygent, ale to już jutro. Hoa binh (dyskusja) 15:10, 14 sty 2021 (CET)

Hej, znalazłem jeszcze Wikipedysta:Pytek125/brudnopis/Maria Mokrzycka. Zerknij proszę - nie mam pojęcia, co z tym zrobić. Treść jest ok. Tylko skąd pochodzi? Na pewno tak obszerny biogram nie został napisany na podstawie Encyklopedii PWN, jak twierdził autor. Hoa binh (dyskusja) 12:40, 15 sty 2021 (CET)

Ignacy Platon Kozłowskiedytuj kod

Dziękuję ci. Ja przygotowuję sobie do uzupełnienia dwóch wybitnych wiolonczelistów, w przyszłym tygodniu opiszę też włoskiego kompozytora działającego w XVII-wiecznej Polsce (czekam na skan biogramu z PSB od Litwina). Hoa binh (dyskusja) 12:00, 17 sty 2021 (CET)

  • Dorzuciłem kilka informacji do Orłowskiego. Czuwaj! Hoa binh (dyskusja) 10:47, 18 sty 2021 (CET)

biogramedytuj kod

Sławek Borewicz, zgłaszam się. Chyba byłbyś w stanie pomóc: Wikipedysta:-o-a-i-p/Dagny Baczyńska-Kissas. Administratorzy na razie koncentrują się na odpowiadaniu "nie nadaje się", a autorka hasła chyba tych poprawek nie udźwignie. Jak mnie zrozumiałeś? → Odbiór 20:19, 19 sty 2021 (CET)

Ad: Zamach na Pawła Adamowiczaedytuj kod

Pretensje kierujesz w złym kierunku.

Nie jestem pierwotnym autorem stosunkowo długiego podrozdziału (zajmujacego ok. 1/4 całości artykułu), w którym dotychczas nie przytoczono nawet stanowiska Służby Więziennej (co w mojej ocenie nie było zgodne z zasadą NPV).

Jeżeli uważasz, że bez znaczenia jest ustalenie czy Stefan W. dokanał morderstwa na Pawle Adamowiczu pod wpływem oglądania TVP w więzieniu czy nie, a jednocześnie uważasz za uzasadnione trzymanie całego tego podrozdziału w artykule o zamachu na P.A. (w którym przytacza się wiele opinii traktujących jako pewnik wpływ TVP na zachowanie Stefana W.) to już doprawdy nie wiem o jakich standardach encyklopedyczności mówimy.

Edycji dokonałem aby dochować należytego obiektywizmu wobec ewentualnej odpowiedzialności TVP za zainspirowanie tej zbrodni.

Pozdrawiam

Prośbaedytuj kod

W związku z brakiem odzewu ze strony Tokyotown8, proszę o skontaktowanie się z nim, tudzież zgodnie z ustaleniami zdjęcie mojej blokady na czas wstawienia artykułu.

Link do artykułu w brudnopisie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mr._Halulu1337/brudnopis#United_States_Forces_Korea

Pozdrawiam,--Mr. Halulu1337 (dyskusja) 09:49, 10 lut 2021 (CET)

Gwiazdka za udział w 1lib1ref 2021edytuj kod

Bardzo mi miło w imieniu koordynatorów tegorocznej akcji #1lib1ref 2021 wręczyć Ci wirtualnie Specjalną Gwiazdkę, przyznawaną za uźródłowienie przynajmniej 3. haseł w czasie trwania kampanii. Niech źródła zawsze będą wiarygodne, a edytowanie przyjemne!

Barnstar 1lib1ref library

Klara Sielicka-Baryłka (WMPL) (dyskusja) 13:44, 15 lut 2021 (CET)

Szewcyedytuj kod

Dzień dobry. Chciałem zapytać o tę twoją edycję. Jesteś pewien, że Spółdzielnia Pracy i Użytkowników „Czytelnik” w Krakowie to to samo wydawnictwo, co Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” w Warszawie? Daj znać. Pozdrawiam. Romuald Wróblewski (dyskusja) 03:19, 10 mar 2021 (CET)

STRUSOWIE HERBU JASTRZĘBIECedytuj kod

Urodzonystrus: w realu Bogdan Strus syn Franciszka, wnuk Stanisława, prawnuk Franciszka (Struss), praprawnuk Antoniego (Struss), Feliksa (Struss - przodek w 5 pokoleniu), Franciszka (Struss - przodek w 6 pokoleniu), Baltazara ożenionego w Osinach Dolnych z Elzbietą Ryttel i tam zamieszkałego po ślubie, ale urodzonego ok.1730 r. w Strusach (przodek w 7 pokoleniu).

Na wstępie zaznaczam, że swoje stwierdzenia opieram na opowieściach zasłyszanych od członków najbliższej rodziny, jak też po części na opracowaniach PP. Wiraszki, Jaszczołta, Kosieradzkiego, dostępnych odnośnie rodu Strusów, tudzież własnych badaniach dokumentów parafialnych, które są bogatym źródłem różnych informacji poza formalnymi aktami.

ad 1. bezsprzecznie ród Strusów (Strussów) z gniazda Strussy w ziemi drohickiej pieczętował się herbem "podkowa y krzyż", co potwierdza dokument "deductio nobilitatis" z 1613 roku, w którym - co ciekawe - nazwisko Struss zapisane jest niemiecką literą "Eszett" na końcu. Rzeczywiście dyskusyjne wydaje się być przypisanie na tej podstawie Jastrzębca, niemniej wg opracowań heraldycznych pierwotnym herbem o tej nazwie był prosty wizerunek podkowy i krzyża. Poza tym Projekt Genealogia-Podlasie przyznaje Strusom Jastrzebca zapewne nie na podstawie wróżenia z fusów. Bazowanie na carskiej Heroldii, która przypisywała wielu rodzinom herby ad hoc jest mało wiarygodne. Korczakiem wedle wszelakich herbarzy pieczętowała się rodzina Strusiów (w oryginale Strusiw) z ruskiego etnicznie Podola, czasem pisana jako Strus, ale w cyrylicy zawsze ze znakiem miękkim na końcu. Zapewne dlatego nierzetelni urzędnicy przypisali Korczaka również części Strusów w Guberni Lubelskiej (w powiecie łukowskim), ale nie dotyczyło to Strusów drohickich wywodzących się z historycznego gniazda Strussy. Poza tym: cóż znaczy orzeczenie nie zawsze przyjaźnie nastawionej do Polaków Heroldii dotyczące cząstki pewnych Strusów, jeśli 250 lat wcześniej Strusowie wywodzący się z gniazda Strussy pieczętowali się "podkową i krzyżem", żeby nie powiedzieć Jastrzębcem. I na koniec informacja rodzinna: mój stryjeczny dziadek Emilian nosił złoty sygnet z uproszczonym herbem właśnie Jastrzębca. Niestety pierścień przepadł po aresztowaniu Emiliana przez UB za współpracę z WiN-em.

ad 2. "jak można zweryfikować legendę ?" - nie można, tylko po co ją weryfikować, skoro jest zaznaczone, że to jedynie legenda, a nie oparta na źródłach historycznych informacja. Notka wyraźnie mówi wyłącznie to, że w rodzinie taka legenda krąży...i tyle. A to jest akurat fakt, bo zasłyszany przeze mnie od ojca i dziadka.

ad 3. w kwestii Strusów niemieckich nie opierałem się na jakimś przytoczonym serwisie, przestudiowałem również genealogię linii niemieckiej i jej ekspansję. Tak, w Prusach krzyżackich żyły rycerskie rodziny Strusów, Strussów i Straussów z tego samego pnia, które przywędrowały tam z Marchii Wschodniej, gdzie się przemieściły z Marchii Brandenburskiej we wczesnym średniowieczu. Ich herbami były różne formy ze strusiem (z mieczami lub bez). Nic mi nie wiadomo o jakichś liściach na białym pasie. I jeśli wierzyć tradycji rodzinnej o niemieckim pochodzeniu, to pierwszy Strus do ziemi drohickiej musiał przywędrować najpewniej stamtąd (ziemia drohicka swego czasu graniczyła wąskim przesmykiem z Prusami). Jeśli nie zachowały się dokumenty historyczne, dzieje można budować na tradycji ustnej jak to się mówi "z pierwszej ręki", choć rzeczywiście trudno tę formę nazwać stricte historyczną. A ja jestem tutaj "pierwszą ręką" bo jestem w prostej linii potomkiem pierwszego Strussa w ziemi drohickiej, a nie jakimś obcym "badaczem" czyichś dziejów. Toteż w notce w wikipedii zaznaczyłem, że pewne sformułowania oparte są na tradycji, do której zalicza się również rodzinna przypowieść, nazwijmy ją legendą.

ad 4. na ten temat piszę w pkt. 1.


ad 5. w tym wypadku rzeczywiście nie wyraziłem się szczegółowo, raczej z racji formy notki w zamierzonym skrócie. Te występujące w notce "około 400 osób o nazwisku Strus" przypisuję konkretnie potomkom właściwych Strusów od Wita ze Strussów, żyjących obecnie na terenie dawnych okolic szlacheckich w powiatach obejmujących historyczną ziemię drohicką, wedle danych statystycznych odnosząc się do rzeczonych powiatów plus 3 powiatów w ziemi łukowskiej, gdzie żyją potomkowie Feliksa Strussa de Popławy wywodzącego się jakby nie było z gniazda Strussy. W innych regionach Polski mieszkają pojedyncze rodziny zapewne nie mające związku z Podlasiem, natomiast na południu lubelszczyzny i podkarpaciu żyją ludzie o zbieżnym nazwisku (w rzeszowskim np. prawosławni potomkowie Łemków czy innych Rusów). I oni są tą resztą Strusów w statystkach.

RÓD STRUSÓW - UZUPEŁNIENIEedytuj kod

Jeszcze dwie kwestie, które mi umknęły:

ad 4. nie twierdzę, że herb Korczak jest "błędnie przypisywany" wszystkim Strusom, w tym wypadku mam na myśli Strusów stricte drohickich, bo o nich mowa w notce wikipedii. Zapewne inni Strusowie, jak np. ci z Guberni Lubelskiej (m.in. powiaty krasnostawski, zamojski) z dużym prawdopodobieństwem nie mający żadnych związków ze Strusami drohickimi, mogli legitymować się Korczakiem. Ci z zamojszczyzny związani są raczej z rodem Komorowskich z Komorowa, od których wywodzili się Strusiowie czy Strusowie z Podola.

 Czytając fragment "poprawek", którego teraz nie mogę znaleźć, nie kryłem zdziwienia z tezy, że wraz z Witem - protoplastą rodu w linii męskiej - jest też m.in. Mikołaj z Ostrowca. Otóż ów Mikołaj (z Ostrowca) Ostrowski herbu Ślepowron, czy wymieniony obok Kożuchowski z Kożuchówka herbu rzeczywistego Pierzchała byli mężami Strusówien, zatem nie mogą być przodkami Strusów w prostej linii (po mieczu), to chyba jasne. 

I na koniec coś osobistego odnośnie niemieckiego pochodzenia Strusów drohickich. Moja babka Jadwiga Kosieradzka w chwilach rodzinnych pyskówek często "wyzywała" dziadka Stanisława Strusa od Szkopów. Widno jeszcze w XX wieku świadomość, czy raczej przeświadczenie o niemieckich korzeniach było ciągle żywe.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:RoodyAlien" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy