Dyskusja wikipedysty:Tekstownik


Dyskusja wikipedysty:Tekstownik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Spis treści

Adrian hrabia Markiewiczedytuj kod

Elfhelm (dyskusja) 20:09, 13 wrz 2013 (CEST)

Powitanieedytuj kod

Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Drzewianin (dyskusja) 21:34, 13 wrz 2013 (CEST).

H.r.a.b.i.a.edytuj kod

Ciacho5 (dyskusja) 21:39, 13 wrz 2013 (CEST)

  • Moja opinia nie ma nic do rzeczy, bo jestem bardzo laikowaty w tych sprawach. Podaj (ze źródłami), na jakich listach przebojów (ogólnopolskich) piosnka była i załatwione. Natomiast sława w jednym z dziesiątków pokazów Mama Talenta to rzecz bardzo ulotna. Ludzie dziś pamiętają, jutro nie. Ciacho5 (dyskusja) 23:12, 13 wrz 2013 (CEST)
  • Mówiąc ogólnie nie każdy artykuł może zaistnieć w Wikipedii, należy wykazać, że jest encyklopedyczny. Przy pierwszym czytaniu miałem wątpliwości i o tym napisałem, choć możliwe, że jednak jest ency, ale jak już pisałem - artykuł musi się sam obronić. Najlepiej odpowiadać w tych zgłoszeniach, odpisujesz wtedy wszytkim zainteresowanym, a być może pojawi się ktoś jeszcze z innymi argumentami lub i poprawkami w samych hasłach. Stanko (dyskusja) 14:21, 14 wrz 2013 (CEST)
  • Daruj sobie osobiste wycieczki, a dyskusję na temat odpowiedniego hasła, prowadzimy na stronie Poczekalni. Raczej to Ty nie rozumiesz czym jest i czy nie jest Wikipedia. Proszę poczytaj sobie Pomoc:Zasady w pigułce. --Pablo000 (dyskusja) 07:04, 20 wrz 2013 (CEST)
  • Dziękuję za pomoc. Teraz już wiem jak to działa. Nie chodziło o osobiste wycieczki tylko z brak wystarczającej wiedzy. Nie zamierzam nic kopiować i wklejać. Jeśli ktoś pragnie poznać moje odpowiedzi na zarzuty 'nieency' to są w dyskusji na osobistych profilach komentujących użytkowników. Czy nie rozumie, czy rozumie tego już Pablo nie sprawdzisz :) Tekstownik (dyskusja) 12:17, 23 wrz 2013 (CEST)

Blokadaedytuj kod

Za to 3 dni blokady na dokładną lekturę wikietykiety. Rozumiem rozgoryczenie związane z usunięciem w wyniku dyskusji hasła, ale na Wikipedii nie ma miejsca na tak wulgarne i niekulturalne wpisy. Elfhelm (dyskusja) 17:29, 29 wrz 2013 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Tekstownik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy