Dyskusja wikipedysty:TraktorzystazUrsusa


Dyskusja wikipedysty:TraktorzystazUrsusa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipediiedytuj kod

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami: Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności). Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie. Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu. Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:48, 6 kwi 2020 (CEST)

Linki wewnętrzneedytuj kod

Cześć. W hasłach nie należy linkować do stron ujednoznaczniających. Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 02:08, 6 cze 2020 (CEST)

Przemysław Czarnekedytuj kod

Dzień dobry. Ze źródeł dotyczących pomnika wynika, że rola opisywanej osoby sprowadzała się do wykonywania funkcji wojewody i podjęcia decyzji, która później podlegała kontroli instancyjnej. Nie jest to informacja encyklopedyczna dla hasła o osobie wojewody, może być ujęta w haśle o pomniku (jeśli takie jest) lub haśle o osobie, której poświęcono pomnik. Informacje te też usuwano już z hasła wcześniej (co wynika z historii edycji) i nikt do tej pory nie uznał ich za warte przywrócenia (co wynika z dyskusji hasła). Nasuwa się więc wniosek, że są po prostu dla biogramu ówczesnego wojewody nieistotne. Hasło nie jest też na tyle rozwlekłe, by wyodrębniać sekcję o kontrowersjach (co samo z siebie jest kontrowersyjne). Pozdrawiam. KristoffZZ (dyskusja) 12:29, 14 sie 2020 (CEST)

Co do kwestii pomnika, przyjmuję takie wytłumaczenie. Natomiast sekcja kontrowersje jest niezbędna, bo opisane działanie nie jest działaniem politycznym sensu stricto (nie jest to projekt żadnej ustawy, informacja o udziale w wyborach itp.). Nie ma znaczenia długość artykułu. Pozdrawiam, TraktorzystazUrsusa (dyskusja) 13:37, 14 sie 2020 (CEST)

Ad:Przywódcy Białorusiedytuj kod

Ad:Przywódcy Białorusi

Powstrzymaj się proszę od takich edycji. Rozumiem emocje, ale tu tworzymy encyklopedię. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 08:43, 17 sie 2020 (CEST)

Na angielskiej wiki taka informacja jest odnotowana. To nie emocje, tylko efekt kryzysu prezydenckiego, w którym dwie osoby roszczą sobie prawa do sprawowania urzędu i nie da się zweryfikować, która ma rację. Pozdrawiam TraktorzystazUrsusa (dyskusja) godzina 19:27, 17 sie 2020 (CEST)
  • Nakładam jednodniową blokadę. Nie możesz edytować przestrzeni głównej. A prezydentem kraju zostaje się na drodze oficjalnej. Jakieś komisje muszą przyklepać, sądy stwierdzić ważność itd. Nie kompromituj Wikipedii. Ciacho5 (dyskusja) 19:52, 17 sie 2020 (CEST)
"Jakieś komisje" to nie jest poważna odpowiedź, a blokada nie jest adekwatnym rozwiązaniem. Dlaczego na angielskiej Wikipedii informacja może być podana, a na polskiej jest to "kompromitacja"? Żałosne, żeby po dwóch zmianach i bez rzetelnej dyskusji blokować użytkownika. Wikipedia to wspólne dobro, a nie folwark administratorów. Po zapoznaniu się z procedurami, rozumiem zastrzeżenia w kwestii merytorycznej, ale reakcję uważam za skandalicznie radykalną i irracjonalną. TraktorzystazUrsusa (dyskusja) godzina 20:03, 17 sie 2020 (CEST)
  • Cóż, w znacznej części en-Wiki to śmietnik, a Białoruś jest dla nich (Amerykanów) mocno egzotyczna. Wielokrotnie było mówione, że nie wszystko, co tam jest, powinniśmy naśladować. Prezydentem nie zostaje się przez deklarację w dniu wyborów, a wszelkie inne formy mogą być ewentualnie opisane w sekcji odpowiedniej, z wyraźnym zaznaczeniem statusu (X twierdzi, że wygrał wybory, ale oficjalnie podano fałszywe dane albo co innego). A nie w infoboksie czy na początku artu.

Reakcja była racjonalna. Nie mam zamiaru pilnować dzień i noc, czy ktoś znów doda głupoty do artykułu. Dodatkowo, blokada dotyczyła tylko przestrzeni głównej, mogłeś się wypowiadać w dyskusjach, kawiarenkach, mogłeś zgłosić prośbę o odblokowanie.

A dlaczego odpowiadam dzisiaj? Bo zlekceważyłeś zwyczaj pisania w dyskusji osoby, do której masz sprawę, nie wstawiłeś "pingu", więc nie wiedziałem o Twoich żalach. Ciacho5 (dyskusja) 20:43, 23 sty 2021 (CET)

Trumpedytuj kod

Nie ma najmniejszego powodu aby wycofywać rozbudowę nagłówka stanowiącego streszczenie opisu prezydentury, przy jego wcześniejszym zupełnym braku. Temu własnie celowi służy nagłówek. --Matrek (dyskusja) 20:21, 23 sty 2021 (CET)

Wstęp powinien stanowić przybliżenie postaci (jej dokonań, z czego jest znana, jakie były jej przełomowe momenty, jakie otrzymała nagrody, jakie sprawowała funkcje). Na streszczenie opisu prezydentury proponuję podsekcję o prezydenturze lub zupełnie osobny artykuł (i tam takie informacje będą jak najbardziej uzasadnione) TraktorzystazUrsusa (dyskusja) godzina 20:33, 23 sty 2021 (CEST) Po pierwsze, na wiadomości odpowiadamy na stronie Dyskusji osoby do której kierujemy wiadomości, nie zaś w swojej własnej. To jedna z zasad Wikipedii. Drugimi - znacznie wazniejszymi - zasadami Wikipedii, sa zasady edycyjne. Zgodnie z nimi, nagłowek kazdego artykułu stanowi streszczenie najwaznieszych faktów przedmiotu lub podmiotu artykułu. Jako że prezydentura państwa jest jest najwazniejszym faktem z życia każdego prezydenta, jej streszczenie w nagłówku jest z punktu widzenia zasad edycyjnych Wikipedii obowiązkowe. Nie ma tu dowolności, co gdzie kto chce aby było bądź nie było umieszczone. --Matrek (dyskusja) 20:43, 23 sty 2021 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:TraktorzystazUrsusa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy