Dyskusja wikipedysty:Urszuleta


Dyskusja wikipedysty:Urszuleta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipediiedytuj kod

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami: Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności). Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie. Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu. Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Viatoro (dyskusja) 13:09, 19 kwi 2020 (CEST)

Odpowiedź ze zgłoszenia na WP:PdAedytuj kod

Cześć. W odpowiedzi na Twoje zgłoszenie, opcje akceptowania (oznaczenia edycji jako przejrzaną) i odrzucenia (wycofania edycji) dostępne są dla użytkowników posiadających uprawnienia redaktora oraz administratora. W pierwszym przypadku musisz posiadać co najmniej 150 nieusuniętych edycji, konto co najmniej 30 dni i brak wandalizmów i poważnych uwag na Twojej stronie dyskusji. Obecnie dokonane przez Ciebie edycje oczekują na przejrzenie przez jednego z redaktorów bądź administratorów. Twoja edycja zostanie zaakceptowana, jeśli nie będzie w niej żadnych wandalizmów oraz jeśli będzie spełniać podstawowe zasady (wspomniane w wiadomości powitalnej). Pozdrawiam. Pachidensha (dyskusja) 13:29, 22 kwi 2020 (CEST)

  • PS. Aha, bym zapomniał: Prośby o przejrzenie następnym razem kieruj się na tę stronę, ponieważ oznaczenie edycji nie wymaga akcji administratorskich. Pachidensha (dyskusja) 13:31, 22 kwi 2020 (CEST)

Katarzyna I i Piotr IIedytuj kod

To wartościowo i ładnie, ale proszę zadbać o pełny opis bibliograficzny cytowanej publikacji Andrusiewicza ( z podaniem konkretnych stron), jakiego wymagamy w polskiej Wikipedii i w stosowanym tu formacie (podobnie niedbała "wrzutka" nie załatwia sprawy). Dziękuję. 78.10.219.243 (dyskusja) 15:57, 23 kwi 2020 (CEST)

Edycje w artykułach o Andegawenachedytuj kod

Przeczytaj proszę Pomoc:Przypisy. Wymagane są odwołania do konkretnych stron w publikacji, w tym momencie dodajesz przypisy do całej książki, są one wobec tego bezużyteczne. Przypis musi być weryfikowalny. Zachęcam również do rozszerzenia kwerendy, publikacja Janickiego jest pracą popularyzatorską, warto sięgnąć po publikacje naukowe, dotyczące bezpośrednio opisywanych osób. Marcelus (dyskusja) 14:34, 2 maj 2020 (CEST)

Katarzyna Iedytuj kod

W tm artykule ponownie - złe przypisy. Książka na która się powołujesz nie istnieje, pewnie chodziło ci o Andrusiewicza, a nie o Andruszkiewicza, mimo to jest to błąd. Przeniosłem artykuł po twoich zmianach to twojego brudnopisu. Tam nad nim popracuj, konieczne są odwołania do konkretnych stron Marcelus (dyskusja) 15:05, 2 maj 2020 (CEST)

Podawanie źrodełedytuj kod

Chciałbym prosić o podawanie źródeł w najlepszy sposób, czyli za pomocą przypisów. Na przykład w Małgorzata Luksemburska (1313–1341) wstawiłaś pozycję do bibliografii, ale konia zrzędę temu, kto zgadnie (bez wnikania w historię edycji), co potwierdza ta strona z książki. Wstawianie przypisów jest całkiem łatwe, Pomoc:Przypisy powie Ci jak to robić, a w razie problemów pytaj na pytaniach nowicjuszy.

Jeszcze z innej beczki: Sądząc z nicka, jesteś kobietą/dziewczyną. Możesz (nie ma obowiązku) zaznaczyć to w swoich preferencjach (link u góry strony). Wtedy będziesz wyświetlać się jako Wikipedystka. Mała rzecz, a cieszy (niektórych). Co więcej, jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, zalecam przyjrzenie się, co oferują preferencje. Część z tych opcji jest całkiem przydatna. Przydatność części z nich można ocenić dopiero po zdobyciu pewnego doświadczenia, więc zajrzyj tam ponownie za kilkaset edycji. Powodzenia. Ciacho5 (dyskusja) 11:40, 6 maj 2020 (CEST)

Ok, będę dokładniej opisywać. Mam wolny czas i pasję historyczna oraz książki, także mogę od czasu do czasu uzupełniać,bo widzę czasami nieco nieprawidłowości. Mam też inne edycje jeszcze niezaakceptowane - mogłabyś spojrzeć? Dziękuję i pozdrawiam Urszuleta (dyskusja) 12:23, 6 maj 2020 (CEST)

Kropki i przypisyedytuj kod

Kłaniam się! Jedna rada: na końcu zdania stawiaj kropkę po przypisie, a nie przed nim. Pozdrawiam, Frangern (dyskusja) 17:56, 6 maj 2020 (CEST)

Numery stronedytuj kod

Dobrze, że umieszczasz przypis, gdy dodajesz jakąś informację do artykułu (np. Maria Burgundzka), ale nie zapominaj o podaniu numeru strony. Pozdrawiam, Frangern (dyskusja) 21:46, 15 maj 2020 (CEST)

Czy możesz w haśle o Marii dodaj numer odpowiedniej strony? Jeszcze jedna rada: umieszczając przypisy, dodawaj jeszcze sekcję dla nich, tak by nie wyświetlały się u samego dołu artykuły, https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Ma%C5%82gorzata_Andegawe%C5%84ska_(kr%C3%B3lowa_Anglii)&diff=59801910&oldid=59801212 przykład}. Pozdrawiam, Frangern (dyskusja) 13:41, 16 maj 2020 (CEST) Porada dotycząca przypisów: nie umieszczać odnośnika references pod kategoriami, lecz bezpośrednio poniżej sekcji Przypisy, która powinna być zawsze powyżej szablonów z tabelami władców, władczyń etc. Frangern (dyskusja) 16:20, 17 maj 2020 (CEST)

Adelajda Heskaedytuj kod

Czy możesz uzupełnić dodane przez siebie akapity o przypisy? Pozdrawiam, Frangern (dyskusja) 21:46, 27 maj 2020 (CEST)

Katarzyna Woodvilleedytuj kod

Hej! Super, że dodajesz brakujące artykuły związane z brytyjską arystokracją! Zadbaj tylko proszę o to, że nie tłumaczyć imion (jeśli takowego tłumaczenia nie ma gdzieś w źródłach, tak jak w tym przypadku, musi to pozostać jako Catherine - a nie Katarzyna) oraz o to, żeby każdy fakt potwierdzić źródłem (jeśli jest to tłumaczenie, a brakuje przy nim przypisu, to albo je pomiń, albo poszukaj w internecie:) No i, jeśli jest to tłumaczenie, pamiętaj, żeby w dyskusji dodać szablon przetłumaczono). Powodzenia, w razie co śmiało pytaj! :D Mateusz Gieryga (dyskusja) 16:15, 19 cze 2020 (CEST)

Brudnopisedytuj kod

Witaj. Ogólny brudnopis, gdzie właśnie wstawiłaś biogram Margaret Pole, jest kasowany automatycznie co parę godzina, a bywa i częściej. Radzę pisać w swoim brudnopisie (link u góry strony). Możesz tworzyć sobie dowolną liczbę brudnopisów, np. Wikipedysta:Urszuleta/Brudnopis 2 i tak dalej. Ciacho5 (dyskusja) 13:31, 28 gru 2020 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Urszuleta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy