Dyskusja wikipedysty:ZakSpeed


Dyskusja wikipedysty:ZakSpeed w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Ilustracjeedytuj kod

Ilustracje do artykułów muszą być najpierw załadowane do repozytorium multimediów Wikipedii czyli Wikimedia Commons. Muszą one być oczywiście na wolnej licencji. A więc najlepiej wykonane przez Ciebie osobiście lub musisz być pewien, że zdjęcie jest uwolnione. Nie wolno wstawiać zdjęć znalezionych w internecie. Aby załadować zdjęcie do Commons wejdź na stronę Kreatora masti <dyskusja> 22:08, 21 kwi 2020 (CEST)

"Jestem autorem ponad tysiąca haseł do kilku encyklopedii"edytuj kod

Jest jednak pewna różnica. W większości encyklopedii nie można wejść z ulicy, bez przedstawienia się zostawić na biurku kilku kartek i powiedzieć macie tu hasła, opublikujcie. Tylko Wikipedia i podobne tak działają. W większości encyklopedii do pisania haseł zatrudnia się fachowców, co najmniej dobrej klasy, którzy osobiście odpowiadają swoim dobrym imieniem za poprawność, a hasła są (powinny być) sprawdzane przez nie gorszych fachowców lub chociaż "researcherów" (o ile dobrze pamiętam). Zakłada się, że zatrudnieni fachowcy są solidnymi ludźmi i w dodatku umieją prowadzić badania w swej dziedzinie lub bardzo dobrze ją znają.

W Wikipedii nie ma z tego NIC. Działamy tu anonimowo (i nie ma możliwości przesłania dokumentów, że jest się tą właśnie osobą i specjalistą), nikt nie bada/weryfikuje fachowości ani dobrej woli czy solidności. Dlatego podwaliną wiarygodności (dyskusyjnej, ale staramy się) jest zasada weryfikowalności, mająca umożliwić każdemu sprawdzenie, czy informacje są zgodne z prawdą (albo ze źródłem, które akurat prawdziwe być nie musi, z różnych względów). Nie wolno nam zamieścić wyników własnych badań, czyli np. obejrzeć skanów czy oryginałów dokumentów i na tej podstawie informować. A przecież w papierowych encyklopediach to podstawa chyba.

My po prostu piszemy to, co podają źródła. W ten sposób możemy pisać o rzeczach nam prawie obcych (co często prowadzi do kuriozów, bo osoby nieznające się na temacie, mając pisać "swoimi słowami" przekręcają sformułowania, pomijają najważniejsze kwestie, wpisują nieistotne).

Ale tak a własnie Wikipedia zdobyła swoje miejsce w internecie i rzeczywistości. I takich zasad musimy przestrzegać. Zgadzam się, że dla człowieka z Pańskim doświadczeniem to bardzo dziwne, ale .... tak jest i tak prawdopodobnie będzie.

Dlatego zapraszam do dodawania przypisów, prowadzących do książek, pism lub poważnych stron w necie. W razie potrzeby można pytać na pytaniach nowicjuszy.

Natomiast sprawa zdjęć z netu to niezależna od nas sprawa prawna, do której musimy się dostosować. Pozdrawiam. Ciacho5 (dyskusja) 18:27, 28 kwi 2020 (CEST)

E-mailedytuj kod

Witaj. Zmiany adresu e-mail możesz dokonać w Preferencjach w zakładce "E-mail" - wystarczy kliknąć przycisk "Zmień lub usuń adres e-mail", jeszcze raz zalogować się w celu potwierdzenie tożsamości oraz wpisać nowy e-mail i kliknąć "Zmień e-mail". Pozdr. XaxeLoled AmA 19:13, 28 kwi 2020 (CEST)

Marek Mietelskiedytuj kod

Witaj Informacje daje się wraz ze źródłem. W przeciwnym razie mogą zostać usunięte jako niezweryfikowane. Istnieje coś takiego jak WP:Weryfikowalność warto to znać to się unika niepotrzebnych nieporozumień. Lukasz2 (dyskusja) 22:19, 28 kwi 2020 (CEST)

Zegar słoneczny w Zakliczynieedytuj kod

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

W razie czego, też służę pomocą.

Pozdrawiam, Rw23 (dyskusja) 22:14, 30 kwi 2020 (CEST)

Już wyjaśniam.
  1. Na samym początku artykułu powinien być krótki wstęp. Popatrz na pierwszy lepszy artykuł - każdy takie jednozdaniowe "intro" posiada.
  2. Jeśli chodzi o przypisy - wykorzystaj źródła, które wstawiłeś (te linki) i umieść je na końcu danych akapitów, do których treść się odnosi. W zależności, czy korzystasz z edytora wizualnego czy kodu źródłowego:
  • edytor wizualny - na pasku masz opcję przypis, umieszczasz tam link, do którego się odwołujesz i generujesz
  • edytor kodu - na pasku jest opcja "cytuj", wypełniasz go na tyle, na ile można (jeśli go nie masz, to trzeba włączyć w preferencjach)
  1. Widzę, że w tym artykule odwołujesz się też do Biblii - zamiast pisać w nawiasie sigla, to użyj szablonu - tego albo tego
  2. Przy nazwiskach nie musisz podawać dat, kiedy oni żyli. Po to linkujemy do innych artykułów Wikipedii, żeby ktoś tam przeszedł i zobaczył. Nawet jeżeli o kimś nie ma artykułu, nie podawaj tych dat.
  3. Staraj się unikać pisania CAPS LOCKIEM, lepiej użyć kursywy lub cudzysłów
  4. zamiast sekcji źródła stwórz sekcję przypisy, koniecznie z szablonem {przypisy} (użyj podwójnych nawiasów)
  5. kiedy opublikujesz artykuł, dodaj go do odpowiednich kategorii (np. zegary słoneczne, Zakliczyn - użyj tego narzędzia, które jest na dole artykułu i znajdź istniejące kategorie)

Myślę, że to tyle. Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości, pisz śmiało :) Rw23 (dyskusja) 23:01, 30 kwi 2020 (CEST)

Witaj, poprawiłem Ci przypisy wg szablonu {cytuj}, żeby wyglądały schludniej. Śmiało, możesz publikować. Pamiętaj tylko o kategoriach po opublikowaniu :) Pozdrawiam, Rw23 (dyskusja) 11:02, 1 maj 2020 (CEST) Nie ma sprawy. Przypisy są dosyć problematyczne. Z jakiego edytora korzystasz - wizualnego czy kodu źródłowego? Rw23 (dyskusja) 11:33, 1 maj 2020 (CEST)

Główny tekst robiłem w źródłowym, ale w nim nie potrafię dodać przypisów - wychodził potworny bałagan. Dlatego same przypisy dodałem później tekstowym. A co w nich jest "nie tak"? Może lepiej zostawić 2-3 "nieproblematyczne", a resztę usunąć? Ale tu już "bądź wola Twoja" :) Serdeczności ZakSpeed (dyskusja) 11:40, 1 maj 2020 (CEST)

W źródłowym masz szablon {cytuj}. Wybierasz, co cytujesz (strona www, książka, pismo) i uzupełniasz poszczególne rubryki, na tyle na ile można je uzupełnić. Po uzupełnieniu wstawiasz, umieszczając kursor tam gdzie ma być przypis. I gotowe. Warto też uzupełnić rubrykę nazwa przypisu - wtedy będzie on dostępny później, więc gdybyś chciał w jakimś innym miejscu dodać ten sam przypis, to wybierasz go z listy istniejących (szablon {cytuj} - istniejące przypisy). Jeśli nie masz tego szablonu w pasku edycji, włącz go w preferencjach konta. Pozdrawiam (i polecam odpisywać, tak jak poprzednio, na mojej stronie dyskusji, bo tu zajrzałem przez przypadek :) Rw23 (dyskusja) 14:19, 1 maj 2020 (CEST)

Związani z...edytuj kod

Jest to jeszcze jedna z kategorii nieostrych, które powinny być stosowane ostrożnie. Zasadniczo wpisuje się ludzi, którzy mieli jakiś wpływ na miejscowość lub jej ludność (nauczyciel, który parę lat przepracował w małomiasteczkowej szkole jest wspominany w miasteczku, robotnik, który przepracował 30 lat w miejscowej fabryczce raczej nie). Podkategorią Związani z jest kategoria Urodzeni w..., więc nie trzeba mieć wpływu, aby być związanym.... Oczywistym jest dodanie lokalnych działaczy, włodarzy lub osób, które może nie miały wpływu na miejscowość, lecz miejscowość na nich (jakiś pisarz, wysłany jako dziecko z Warszawy do Bukowiny Tatrzańskiej, po spędzeniu tam kilku lat, został później "góralskim etnografem" i nawet po latach miał lokalny akcent).

Z tym, że poziom wymagań rośnie wraz z wielkością miejscowości. Jasne, że nie wpiszemy do kategorii Związani z Warszawą wszystkich, którzy tam mieszkali, studiowali lub uczyli się albo pracowali. natomiast Zakliczyn, jako znacznie mniejszy, może "przygarnąć" i osoby "mniej związane" niż naprawdę znaczące (jeżeli jest tam setka zabytków, współwłasność jednego nie czyni ważnym obywatelem, ale współwłasność sławnego w miejscowości "pałacu" już tak). Proszę to rozważyć i wstawić według uznania. Ciacho5 (dyskusja) 13:43, 7 maj 2020 (CEST)

Stefan Kaufmanedytuj kod

Witam i dziękuję za wkład do ciekawych informacji tego artykułu, jakim jest np. informacja o bracie zamordowanym w Bykowni czy też metryka, za którą poprawiono zajęcie zgodnie ze stanem rzeczywistym. Pisząc, a właściwie uzupełniając ten artykuł posłużyłem się dostępnymi źródłami, co jak widać nie do końca jest właściwe. No ale cóż. Gdyby były jakieś możliwości uźródłowienia - czy np. miał inne rodzeństwo? - to można by to uwzględnić. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. RadLes (dyskusja) 19:57, 1 cze 2020 (CEST)

  • Witam. Dopowiem, że inspiracją do rozbudowania artykułu były też i moje spotkania z profesorem, choć z racji dystansu pokoleniowego nie znałem go osobiście, ale spotykałem często na wydziałowych korytarzach, kiedy często przyjeżdżał na gliwicki wydział budownictwa do katedry budownictwa betonowego. Bardziej znałem jego wychowanków, np. nieżyjącego już doc Wojciecha Sitkę u którego miałem wykłady z wytrzymałości materiałów. No to takie trochę historyczne wspomnienia. Pozdrawiam. RadLes (dyskusja) 12:02, 2 cze 2020 (CEST)

Źródłoedytuj kod

Witaj, świetne robota z tym źródłem. Każda nowa informacja jaka trafia do hasła w przestrzeni głównej, bezwzględnie musi posiadać źródło w treści. Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 22:26, 4 cze 2020 (CEST)

Źródłaedytuj kod

Źródła trzeba wskazać konkretnie. Najlepiej za pomocą przypisów, zobacz jak je wstawiać. Niedopuszczalne jest tak ogólne podawanie w opisie edycji. Konkretna strona internetowa (nie strona główna), a w przypadku książki/pisma, pełne dane (autor, tytuł, wydanie, ISBN, strona).

Ponadto, Wikipedia ani inne serwisy, gdzie każdy może wpisać co zechce (fora, blogi, wiki rozmaite oraz strony prywatne) nie mogą być źródłami (z nielicznymi wyjątkami). Ciacho5 (dyskusja) 20:02, 22 cze 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:ZakSpeed" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy