Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-11-22


Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-11-22 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

1edytuj kod

…że pierwsza metresa króla Ludwika XV była plebejskiego pochodzenia?

kto był inicjatorem budowy słynnej fabryki porcelany w Sèvres pod Paryżem?

Artykuł dość stary, ale właśnie uzupełniony i uźródłowiony. Belissarius (dyskusja) 05:32, 12 lis 2012 (CET)

Pierwsze pytanie bardziej mi się podoba Tremendo (dyskusja) 10:14, 15 lis 2012 (CET)

2edytuj kod

kto jako pierwszy opisał wyrostek robaczkowy, a kto jako pierwszy z sukcesem przeprowadził operację jego wycięcia?

kto jako pierwszy opisał wyrostek robaczkowy, a kto z powodzeniem przeprowadził pierszą operację jego wycięcia?

W pytaniu proponuję "z powodzeniem" zamiast "z sukcesem", to chyba kalka językowa. Przy okazji, bardzo czywieszowy zestaw artykułów :)Tremendo (dyskusja) 14:38, 16 lis 2012 (CET)

3edytuj kod

…na terenie jakiego obiektu sportowego były rozgrywane 7. i 13. mistrzostwa świata w pływaniu?

4edytuj kod

…że kilka gatunków kompleksu Daphnia longispina okazało się różnymi formami jednego?

Trochę rozbudowałem, więc nie wpisuję się do sprawdzaczy. Panek (dyskusja) 09:40, 19 lis 2012 (CET)

 • Czy mówi się w środowisku, że np. „Daphnia longispina nadała również nazwę...”? Czy to jest encyklopedyczny zwrot, a nie fachowy żargon? Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 09:50, 21 lis 2012 (CET)

5edytuj kod

…jak przebiegały uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II?

 • W tekście brakuj źródeł pewnych informacji. BeŻetdyskusja 15:30, 1 lis 2012 (CET)
 • Bardzo ciekawy i bardzo potrzebny artykuł. Potrzeba jednak popracować nad źródłami (brakuje źródeł do wielu informacji!). Postaram się pomóc, ale dziś mam problemy z czasem... Zielonooki (dyskusja) 21:19, 12 lis 2012 (CET)
 • Poszukam i uzupełnię źródła do tego artykułu. Potrzebne mi są na to około 1-3 dni. Proszę (do tego czasu) o nieusuwanie artykułu z Wikipropozycji. Zielonooki (dyskusja) 01:00, 16 lis 2012 (CET)
  • Dodałem wiele brakujących przypisów i znacznie rozbudowałem artykuł. Zdaję sobie jednak sprawę, że mógłby on wyglądać jeszcze lepiej; tym niemniej myślę, że w obecnym stanie nadaje się już do zamieszczenie w "Czy wieszu". Zielonooki (dyskusja) 00:14, 18 lis 2012 (CET)

6edytuj kod

…dlaczego Janina Szczerska, niemal przez całe swoje powojenne życie związana ze Szczecinem, w latach 1951–1959 pracowała na Śląsku?

…dlaczego Janina Szczerska, niemal przez całe swoje powojenne życie związana ze Szczecinem, w latach 1953–1959 pracowała w Bielsku-Białej?

 • nie wiedziałem, że tacy ciekawi ludzie się w moich okolicach przewijali :) Nie wiem tylko czy bielszczanie będą chcieli się podpisać pod wspólnym określeniem "Śląsk" (może w zajawce napisać po prostu "pracowała w południowej Polsce")? --Mariusz.stepien (dyskusja) 22:01, 19 lis 2012 (CET)
  • Nie wiem dlaczego bielszczanie mieliby negować swoją „śląskość”? Śląsk to kraina historyczna, którą tradycyjnie dzielimy na Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Z kolei Śląsk Cieszyński, gdzie położona jest Bielsko-Biała jest krainą historyczną obejmującą południowo-wschodnią część Śląska. Pragnę zauważyć, że miasto Bielsko-Biała formalnie powstało 1 stycznia 1951 r. (w roku kiedy Janina Szczerska „emigrowała” ze Szczecina) z połączenia położonego na Śląsku Cieszyńskim Bielska i małopolskiej Białej. Według wielu źródeł Śląsk Cieszyński znajduje się w historycznych i geograficznych granicach Górnego Śląska, a według innych Śląsk Cieszyński i Górny Śląsk są odrębnymi regionami, ale oba położone są na Śląsku. Na koniec przytoczę cytat z artykułu o Śląsku, gdzie możemy przeczytać: Współcześnie w znaczeniu potocznym nazwy Śląsk błędnie używa się bardzo często w odniesieniu tylko do samego Górnego Śląska, województwa śląskiego lub aglomeracji katowickiej. Może podobnie myślą bielszczanie? Nie chcąc dalej wgłębiać się w te i tak przydługie wywody (choć nadal uważam, że urokliwe Bielsko-Biała położone jest na Śląsku) proponuję „salomonowe” wyjście w postaci zajawki nr 2. Romi (dyskusja) 23:19, 19 lis 2012 (CET)
   • Gratuluję wspaniałej znajomości geografii i historii Śląska. Ja nie jestem w tym tak biegły :) Wycofuję więc swoją uwagę i proponuję zostawić zajawkę pierwszą. Wydawało mi się, że niektórzy mogą to źle odebrać, ale przecież i tak nie da się dogodzić wszystkim! Pozdrawiam. --Mariusz.stepien (dyskusja) 00:38, 20 lis 2012 (CET)
    • Bardzo dziękuję za pomoc w staraniach o zachowanie pamięci o Pani Dyrektor! W sprawie pytań – oba mają różne zalety: pierwsze może kogoś skłonić do pogłębienia wiedzy o historii Śląska (wielu z nas nie zna jej tak, jak Romi), a wersja „salomonowa” nie wywoła niczyjego zdziwienia. Wybierz sam – Salomonie :) Pozdrawiam --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:52, 20 lis 2012 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2012-11-22" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy