Dyskusja wikiprojektu:Ilustrowanie


Dyskusja wikiprojektu:Ilustrowanie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Medalowe i dobre artykułyedytuj kod

Hej. Proponuję taką inicjatywę - by przejrzeć nasze medalowe artykuły i sprawdzić na jakim poziomie są zilustrowane, a następnie zerknąć na Commonsy i pozamieniać grafiki na takie, które miałyby lepsze walory jako ilustracje. No i oczywiście w części przypadków lepiej "poukładać" grafiki na stronie w stosunku do treści, ciekawiej je tez opisać. Przykuta (dyskusja) 12:52, 18 kwi 2008 (CEST)

Przydałaby się tabela z listą medalowych i pole do wpisywania uwag no i można zaczynać. Yarl read.me 16:21, 18 kwi 2008 (CEST) tylko, że niektóre artykuły są na tyle "tematyczne", że lepiej żeby nie-eksperci nie podmieniali map, wykresów, schematów ... bo mogą popsuć. Dla laika grafiki mogą wyglądać podobnie, a fachowiec wie na czym polega różnica i na ile jest istotna. No chyba, że te medalowe to arty w stylu obrus czy skarpetki :-)) Tak czy siak, lista o której mówi Yarl się przyda, bo łatwiej będzie dzięki niej zachęcić kogoś np. z wikiprojektu tematycznego do przejrzenia. - Beax 16:35, 18 kwi 2008 (CEST) Medalowe są wsie, miasta i biografie + można puścić info do tematycznych wikiprojektów, że jest akcja. Ze zwierzętami czy roślinami może być trudniej (jeśli chodzi o zamianę - nie dodawanie brakujących). Niekoniecznie musimy to robić sami :) Przykuta (dyskusja) 16:53, 18 kwi 2008 (CEST) medale gotowe. ABX - (O mnie dyskutuj) 18:51, 18 kwi 2008 (CEST) Wikiprojekt:Ilustrowanie/DA też. ABX - (O mnie dyskutuj) 19:06, 18 kwi 2008 (CEST)

Lol :) ubiegłeś mnie w napisaniu tego bo dopiero co po tej przygodzie z tym obrazkiem zastanowiło mnie jak to się stało że dostał się DA do artykułu z takim napisem na obrazku ;-) Póki co jestem w trakcie przeglądania zapisków Nutajki z WP:KaPW i szukania co gdzie zamówić do doilustrowania. Potem faktycznie pora na medalówki i DA jeśli ktoś wcześniej nie zacznie. ABX - (O mnie dyskutuj) 16:33, 18 kwi 2008 (CEST)

Ja mogę już niedługo zacząć, bo z Commonsowych medali został mi tylko jeden miesiąc - ale jeszcze rzucę do niewykorzystanych zdjęć co nieco i się podzieli na tematy, aby podrzucać do wikiprojektów tematycznych. Przykuta (dyskusja) 16:53, 18 kwi 2008 (CEST)

Służę pomocą jeśli będą problemy z tłumaczeniem podpisów czy grafik z angielskiego. Poza tym, jeśli ktoś artykuł już poprawi, powinno to być zaznaczone w tabeli.--Adi4000 (dyskusja) 20:44, 18 kwi 2008 (CEST)

Medalowe grafikiedytuj kod

Na stronie Wikiprojekt:Ilustrowanie/Odkrycia dodałem parę grafik z Commons, na które nie miałem pomysłów - gdzie ich użyć. Zerknijcie, może coś przyjdzie wam do głowy. Warto by je posortować i zgłosić w paczkach do konkretnych wikiprojektów :) Przykuta (dyskusja) 01:13, 19 kwi 2008 (CEST)

Tak z pobieżnego szukania wynoszę, że część z nich istnieje jednak w polskich artykułach.--Adi4000 (dyskusja) 03:46, 19 kwi 2008 (CEST) Te, z wcześniejszych miesięcy - bardzo możliwe - jednak sporo czasu mi zajęło przeglądanie list medalowych :) Najlepiej po prostu usuwać te, które już ostały wykorzystane. Przykuta (dyskusja) 07:48, 19 kwi 2008 (CEST)

Projekt nieaktywnyedytuj kod

Wnoszę o deaktywację tego projektu, ponieważ, jak widzę, nie daje on sobie rady z wyznaczonymi zadaniami. Grafiki medalowe i DA - zero reakcji na wprowadzone tabele. Proste i łatwe w użyciu narzędzie Emijrpa - zupełny brak reakcji.--Adi (discuss) 22:25, 15 gru 2008 (CET)

A co by to miało dać? -- Bulwersator (dyskusja) 18:34, 13 cze 2011 (CEST) Projekty zazwyczaj sa nieaktywne, jeśli nie zaprasza się do nich użytkowników. Nie do końca jest nieaktywny. Ja ostatnio robiłem przygotowania do zamieszczania medalowych grafik z Commons. Przykuta (dyskusja) 22:33, 15 gru 2008 (CET) Przepraszam, nie chciałem powiedzieć, że nikt nic nie robi. Wydaje mi się tylko, że każdy, jeśli już ilustruje, robi to indywidualnie, a projekt nie realizuje rozwiązań, które ktoś proponuje (włącznie z tworzonym Ciebie zbiorem medalowym grafik). Czy nie lepiej byłoby po prostu przenieść "Medalowe zasoby Commons" do jakiejś lepiej oglądanej przestrzeni, gdzie jest szansa, że ktoś je wykorzysta?--Adi (discuss) 23:01, 15 gru 2008 (CET) Nie wiem, jak inni, ale ja staram się realizować zadania, czy to wykorzystując zebrane tu zasoby, czy to przeszukując Commons. Robię to z różną intensywnością, bo różnie bywa z czasem, ale rezygnować na pewno nie zamierzam. Pewnie mogłabym robić to samo bez projektu, ale lepiej jak jest takie miejsce, gdzie wszystko można znaleźć pod ręką, a zainteresowani nowi userzy wiedzą, do kogo uderzyć z pytaniami. To, że nie wszystkie inicjatywy są natychmiast podchwytywane to raczej wynika z małej liczby aktywnych członków, a nie z martwości projektu. Po prostu są okresy lepsze i gorsze. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 23:36, 15 gru 2008 (CET) właśnie, a o aktywności projektu nie świadczą codzienne wpisy na jego stronie dyskusji, tylko często żmudna i cicha praca. - Beax 10:06, 16 gru 2008 (CET)

Wikipedia:Sfotografuj swoją okolicęedytuj kod

Hej. Zaczęła się wiosna. Po wymianie kilku maili oraz paru zdań na wiki, user:Yusek utworzył powyższą stronę. Zerknijcie na nią - może coś dodać/poprawić? Mi się pomysł od razu spodobał :) Przykuta (dyskusja) 21:40, 6 kwi 2009 (CEST)

 • Z mojego doświadczenia wynika, że wikipedyści, którzy chcieli sfotografować swoją okolicę już to zrobili, albo zrobią nie zaglądając do wikiprojektów. Nie liczyłabym na tłumy, bo ludzie nie będą robili to na co nie mają ochoty, nawet jeśli im się pokaże palcem patrz: zamówienia na obrazki lub bieżące, gdzie odzew jest tylko w Warszawie - nie zauważyłam dodanej fotki z Krakowa czy z całego Śląska (Górnego, Dolnego i Środkowego). Jeśli ktoś robi fotki to i tak je będzie robił - i się nimi dzielił. Dlatego wybaczcie cynizm - żeby akcja miała jakiekolwiek szanse powodzenia muszą być nagrody. I rozpropagowałabym to w szkołach. Może nawet napisać do kuratoriów oświaty 16 województw (ale obawiam się, że wtedy akcja mogłaby się rozpocząć dopiero na jesieni). Tyle ode mnie i powodzenia ! - Beax 22:15, 6 kwi 2009 (CEST) P.S. Ja raczej nie pomogę, bo ostatnio kiepsko z czasem stoję, a fotografuję okolicę bliższą i dalszą niezależnie od zaleceń odgórnych.
  • Dzięki za życzenia. 2 lata temu ludzie chcieli zamówienia kasować... jeżeli z tej akcji będzie choć kilkadziesiąt grafik, zawsze to będzie coś. Zakładam, że tym razem wygra województwo śląskie :p Przykuta (dyskusja) 22:32, 6 kwi 2009 (CEST)
   • Na dobry początek dodałem zdjęcie dworca autobusowego w Kościerzynie a co do nagród (trudno by to zrobić tym bardziej, że punktują gminy a nie ludzie). Ogólnie jeśli się uda pogadać z tymi co mają klucze do pierwszej strony by umieścili zwycięskie gminy na czołówce.A co do nagród to ja się obawiam, że jakby były to by mnie ludzie zawalili, masówką bardzo kiepskiej roboty np. 20 zdjęć szkoły bo ktoś obok szkoły mieszka i akurat mu się tak cykneło a niewpadł na by przejść się do kościoła lub na stacje kolejową. Yusek (dyskusja) 01:18, 7 kwi 2009 (CEST)
    • A wiec dobra jak narazie mamy 13 zdjęć i jeden wykres (akcja wystartowała wczoraj) narazie prowadzi pomorskie tuż za nim śląskie a na trzeciej pozycji małopolskie.Yusek (dyskusja) 22:57, 8 kwi 2009 (CEST)
     • Mamy już ponad 50 miast i gminYusek (dyskusja) 13:11, 15 kwi 2009 (CEST)

Narzędzie do wyszukiwania artykułów bez grafik (?)edytuj kod

Zna ktoś jakieś narzędzie do wyszukiwania w obrębie zadanej kategorii artykułów które nie mają grafiki? CatScanem się tego chyba nie da zrobić(?) Paberu (dyskusja) 10:08, 1 maj 2009 (CEST)

Chyba się nie da. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 09:53, 2 maj 2009 (CEST) Gdyby komuś nadal zależało to wystarczy wybocić odpowiednik en:Category:Articles needing images -- Bulwersator (dyskusja) 18:21, 13 cze 2011 (CEST)

Deutsches Bundesarchivedytuj kod

commons:Category:Images from the German Federal Archive - w ramach kampanii wrześniowej, Polskiej Złotej Jesieni czy czegokolwiek - mamy tysiące zdjęć do użycia, tysiące dotyczą haseł, które już mamy napisane. Przykuta (dyskusja) 21:01, 22 wrz 2009 (CEST)

Obrazy na stronach aukcyjnychedytuj kod

Zobaczcie tutaj: Dyskusja:Władysław Ostrowski (malarz). Problem będzie, gdy internetowe źródła w końcu znikną. Przy drugim obrazie jest 1932, więc dałoby się... Do rozważenia. Przykuta (dyskusja) 22:19, 23 lis 2009 (CET)

Dyskusja:Jerzy Leporowskiedytuj kod

I kolejne zgłoszenie. Może jest na Commons. Jeśli nie - to do zamówień... Przykuta (dyskusja) 22:56, 23 lis 2009 (CET)

Kolejne zadanie...edytuj kod

Tylko nie hurtowo proszę :) na PInM brakuje już powoli kandydatów do grafik medalowych. Ze względu na dość ostry ton wypowiedzi, niektórzy wikipedyści nie chcą za bardzo poddawać swych prac do oceny 9szczególnie, że oceniają je osoby, które bywają "teoretykami fotografii"). Mniejsza o to. trzeba przejrzeć regulamin i poszukać fajnych fotek na Commons, które nadałyby się na medalowe. Pierwszy punkt regulaminu głosi: "Źródło: Pod uwagę brane będą jedynie prace stworzone przez Wikipedystów aktywnych na polskiej Wikipedii. Nie zgłaszamy zdjęć znalezionych w Internecie, innych Wikipediach, starych książkach itd." Chodzi o to, by wyróżniać grafiki wolontariuszy, a nie np. z NASA, czy innych instytucji. Drugi punkt mówi, ze mają być to fotki na Commons, więc można ich poszukać tutaj commons:Category:User pl-N. ja przejrzałem gdzieś do M. Można zacząć od Mboro tu. Powodzenia. Wybierajcie naprawdę najlepsze :) Warto najpierw przejrzeć głosowania archiwalne, aby się rozeznać. Przykuta (dyskusja) 12:54, 23 cze 2010 (CEST)

Pozycja fotografaedytuj kod

Gdzie na stronie [1] mam napisane współrzędne tak żeby je w tym File:Sciezka kapuscinskiego od Zwirki 001.JPG pliku umieścić? Marek M (dyskusja) 11:00, 9 sie 2010 (CEST)

skalaedytuj kod

Zdjęcia do encyklopedii powinny być dokumentacyjne. W związku z tym w kadrze powinien się znaleźć element pozwalający określić wymiary fotografowanego obiektu. W tej roli często występują monety (najlepiej euro) ale wydaje się że lepiej użyć miarki. W tym celu Masur stworzył coś takiego plik:Ruler_for_close_up_photos.pdf. Wystarczy zapisać i wydrukować bez skalowania. Marek M (dyskusja) 22:00, 13 wrz 2010 (CEST)

Panasiukedytuj kod

czy możecie się tym zająć? [2]. Działania Tego admina już spowodowały że duża częśc odznak pułkowych z kolekcji Panasiuka została skasowana. Teraz postawił sobie za cel skasowac pozostałe. Prosze spojrzec na daty. W owym czasie Panasiuk wyraził poprzez e mail do poznaniaka 35 zgode na publikowanie z jego witryny. Firma nigdy nie wycofała się z tego. Pracownicy obserwują nasze poczynania. z ich pomoca rozwijane były hasła. Sa dumni że dzieło sp. Panasiuka zyje w wikipedii. Z jakiś względów nie chcą wchodzić w zawiłosci Masurowych formalizmów mimo ze i ja dzwoniłem do nich, Lonio był u nich osobiście, a Krzysztof G 63 spacerująć po starym miescie pokazał im "regułki". Sądzę ze mozna znaleśc inne rozwiązanie niż męczenie ludzi zawiłosciami connons. Świadkowie oswiadczenia czy cos tam innego. Dokumentem oczywiscie ejst też e mail P panasuk w którym napieał: --keriM_44 (dyskusja) 23:07, 3 lis 2010 (CET)


 • Tak brzmiał pierwszy e mail do Panasiuka i odpowiedz. [potem były już sprawy techniczne - rozmowy z administratorem sieci

> "Pracownia grawerska Panasiuk" <apanasiuk@grawerapanasiuk.pl> > Temat: Re: Prosba. > Datum: Fri, 18 May 2007 11:14:31 +0200 > > Dzien dobry! > > Na panskiej stronie internetowej znajduje sie wiele odznak, m.in. 5 > Kresowej Dywizji Zmechanizowanej. > > W imieniu wielu osób chcia3bym prosia o zgode na wykorzystanie ich na > stronach internetowej encyklopedii Wikipedia. Oczywiscie przy ka?dym ze > zdjea umieszcze informacje, ze zdjecie pochodzi z panskiej pracowni.. Licze > na wspólprace, z góry dziekuje >

> Oczywiście zgadzam się. > PANASIUK

Taka zgoda jest bezużyteczna dla commons bo grafiki tam umieszczone muszą mieć zgodę również na komercyjne wykorzystanie. Bez formalności się nie obejdzie. Tu jest odpowiedni zdaje się formularz: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Szablon_zapytania_o_prawa_autorskie który autor musi wysłać do OTRS Marek M (dyskusja) 23:42, 3 lis 2010 (CET)

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:OTRS/pl, Wikipedia:OTRS Marek M (dyskusja) 01:13, 4 lis 2010 (CET) zajmiesz sie tym? ja nie potrafię--keriM_44 (dyskusja) 23:41, 7 lis 2010 (CET)

Narzędzie do przeszukiwaniach innych wiki i dodawania zdjęć na wersję PLedytuj kod

Witam, dzisiaj moj znajomy określił koncepcje wyszukiwania nowych zdjęć w hasłach które ich nie posiadają. Narzędzie by tak działało że jeśli hasło wersji PL nie ma ilustracji skrypt przeszukuje inne wersje językowe i jeśli natrafi na ilustracje w innej wiki mamy możliwość dodania zdjęcia do artykułu jak w narzędziu [3]. To oczywiście opis skrócony, bo bardziej rozbudowany będę dopiero opracowywał. I tutaj pytanie do was czy macie może jakąś koncepcje, lub propozycje działania. To pozwoli na pewno szybciej z ilustrować Polską Wikipedię. Jeśli macie jakieś uwagi piszcie:) Grager (dyskusja)

Skrypt musiałby uważać na grafiki w szablonach (stuby, szablony nawigacyjne, ikonki medali, szablonów ostrzegających i inne) - znaczy nie brać ich pod uwagę, ale te które byłyby w infoboksach, to jak najbardziej tak. Przykuta (dyskusja) 10:03, 17 sty 2011 (CET) Matma Rex zrobił! -- Bulwersator (dyskusja) 08:32, 22 cze 2011 (CEST)
 • koncepcja słuszna, ale ja już od dawna nie mam na to niestety czasu... - Beax 10:05, 17 sty 2011 (CET)
Fajnie by było gdyby narzędzie podsuwało polski opis z commons lub grupowało gdzieś na commons grafiki bez polskojęzycznego opisu ewentualne pozwalało podpisać jednocześnie i na commons i na pl wiki. Marek M (dyskusja) 12:50, 17 sty 2011 (CET)

Ilustrowanie francuskich wiosekedytuj kod

No, w końcu :) Matma Rex ma gotowego bota do działania Wikipedysta:Matma Rex/brudnopis. Potrzeba tylko tłumaczy... Przykuta (dyskusja) 01:09, 19 maj 2011 (CEST)

Kolejne idą na stronie: Wikipedysta:Matma Rex/francuskie wioski - grafiki. Przykuta (dyskusja) 00:01, 23 maj 2011 (CEST)

Matma rex - generowanie list z propozycjami zdjęćedytuj kod

Tego samego bota którego wykorzystano do wyprodukowania tych list wiosek można wykorzystać do wygenerowania list w innych kategoriach, chętni mogą zgłaszać się do Matma Rex -- Bulwersator (dyskusja) 08:32, 22 cze 2011 (CEST)

Pomoc:Ilustrowanieedytuj kod

Odnośnie ww. strony pomocy, czy nie wskazane by tu było przejście w zaleceniach do używania w opcji polskich nazw, albo conajmniej opisanie obu wariantów językowych pisowni (co mogłoby stanowić również ułatwienie dla użytkowników nie znających angielskiego), a wiec np.:

[[Plik:Kraków - Rynek 01.JPG|mały|lewo|Rynek w Krakowie]]

dodatkowo/zamiast dotychczasowej formy:

[[Plik:Kraków - Rynek 01.JPG|thumb|left|Rynek w Krakowie]]

Alan ffm (dyskusja) 15:31, 13 sie 2011 (CEST)

 • wiesz... jak się używa "thumb" i "left" to działa na wszystkich wiki. Dzięki czemu umiem od razu wstawić obrazek na hiszpańsko- czy fińskojęzyczną Wikipedię. A skróty "left" "center" czy "thumb" są powszechnie używane, więc nie wprowadzałabym dodatkowych oznaczeń, bo to tylko skomplikuje sprawę. - Beax 15:52, 13 sie 2011 (CEST)
W sumie kwestia gustu, ale IMO generalnie co do kwestii technicznych rozwój jest tu raczej w kierunku polonizacji niż zachowania nazewnictwa anglojęzycznego w celu zachowania technicznej kompatybilności z innymi edycjami językowymi. Także sądzę, że i tu wskazane byłoby w pomocy opisać oba warianty (jako równoważne), a co kto w praktyce preferuje, to już jego sprawa. -- Alan ffm (dyskusja) 18:27, 14 sie 2011 (CEST) Info można by podać, czemu nie. Kiedyś wydawało się, że redirecta nie da się zastąpić słowem "PATRZ", a w końcu jednak da się. Zastępujemy tez słowo Grafika/Image słowem Plik. Przykuta (dyskusja) 06:50, 15 sie 2011 (CEST) Wlasnie tego typu przypadki polonizacyjnej tendencji rozwojowej mialem tu na mysli. Sadze, ze rowniez w przypadku grafik/plikow pora na to, by polskojezyczny wariant zapisu parametrow traktowac tu jako rownowazny dla anglojezycznego. Na marginesie; czy ktos zna polskie odpowiedniki (lub link do nich?) dla wszelakich bardziej szczegolowych parametrow plikow, typu "upright", "center", "frame" itp., by to rowniez opisac w pomocy? -- Alan ffm (dyskusja) 12:57, 15 sie 2011 (CEST)

Na wniosek kolegi Przykuty przygotowalem (glownie na podstawie innych wersji jez. strony) propozycje uzupelnienia tresci strony Pomoc:Ilustrowanie o bardziej szczegolowe (brakujace obecnie) informacje na temat pozycjonowania, a szczegolnie (obecnie w PL-WP zupelnie nieudokumentowanego tematu) automatycznego skalowania grafik. Szczegolny propozycji umieszczam ponizej, prosze o ewentualne korekty lub/i rozszerzenie tresci, by nastepnie przeniesc calosc do ww. strony pomocy.

Nie jestem tu przede wszystkim pewien, jak to nazywac: obrazki, grafiki, ilustracje, czy tez pliki - bo temat dotyczy nie tylko ilustracji, ale rowniez np. video. -- Alan ffm (dyskusja) 14:28, 7 paź 2011 (CEST)

Ilustrując temat hasła możemy posłużyć się różnymi rodzajami mediów. W wyniku wcześniejszych ustaleń używamy określenia ilustracja do fotografii i grafik. Oczywiście plik video czy audio nie będzie opisany jako ilustracja, zaś enigmatyczny „plik” już nie jest używany (choć rozpoznawany przez kod). T. Wachowski dyskurs 06:55, 8 paź 2011 (CEST) Wracajac do tematu, mozna to w obecnej formie juz opublikowac, czy nalezaloby tu ewentualnie dac jeszcze gdzies informację, by skonsultowac to w szerszym kręgu? -- Alan ffm (dyskusja) 19:30, 4 lis 2011 (CET) Uwagi dotyczyły wprowadzonych później zmian redakcyjnych i były jak najbardziej „na temat” co pewnie uszło uwadze przedpiścy:) T. Wachowski dyskurs 16:30, 27 lut 2012 (CET) Nie, nie uszlo, dlatego tez wychodzilem tu z zalozenia, ze w wyniku ww. edycji dystkutowana powyzej kwestia zostala tu zalatwiona, czy tez czegos nie zrozumialem? -- Alan ffm (dyskusja) 17:05, 1 mar 2012 (CET) OK, jesli nie pojawia sie tu dalsze uwagi, to w najblizszy weekend przeniose ponizsza tresc do ww. strony pomocy. -- Alan ffm (dyskusja) 15:56, 27 lut 2012 (CET)

Pozycjonowanie ilustracjiedytuj kod

Wygląd stron internetowych, zależy przede wszystkim od wielkości i konfiguracji monitora, jak również od sposobu prezentacji treści przez poszczególne rodzaje i wersje przeglądarek. Użytkownicy mają również możliwość dostosowywania wyglądu do indywidualnych potrzeb poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarek. W związku z tym wygląd strony jest rzadko dokładnie taki sam, jak ten widoczny na ekranie autora.

Dobry układ graficzny strony charakteryzuje się tym, że dobrze wygląda na wielu różnych przeglądarkach.

Dlatego też z ww. powodów generalnie niezalecane jest podawanie jako parametrów sztywnych rozmiarów ilustracji w pikselach, a w miarę możliwości stosowanie tu wartości standardowej (domyślnie 180px), która stosowana jest automatycznie przy braku odmiennych parametrów rozmiaru. Standardowy rozmiar ilustracji każdy użytkownik może dostosować indywidualnie w preferencjach. Wymuszanie sztywnych rozmiarów, powoduje że ignorowane są przez to indywidualne preferencje użytkowników.

Położenie ilustracjiedytuj kod

Jak widać, standardowo ilustracja umieszczana jest w dość przypadkowym miejscu ekranu względem tekstu i trudno jest przewidzieć, jak będzie opływany przez tekst. Opływanie tekstu i jednocześnie umiejscowienie ilustracji kontroluje się przy pomocy opcji:

 • left (lewo) – ilustracja będzie się znajdowała z lewej strony ekranu i będzie opływany przez tekst z prawej;
 • right (prawo) – ilustracja będzie się znajdowała z prawej strony ekranu i będzie opływany przez tekst z lewej;
 • center (centruj) – ilustracja będzie wycentrowana i nie będzie opływana przez tekst.

Przykłady:

[[Plik:Felicidade A very happy boy.jpg|200px|left]] [[Plik:Felicidade A very happy boy.jpg|200px|right]] [[Plik:Felicidade A very happy boy.jpg|200px|center]]

I rezultat:

To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją left – czyli dosunięty do lewej strony i opływany z prawej. To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją left – czyli dosunięty do lewej strony i opływany z prawej. To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją left – czyli dosunięty do lewej strony i opływany z prawej.


To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją right – czyli dosunięty do prawej strony i opływany z lewej. To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją right – czyli dosunięty do prawej strony i opływany z lewej. To jest testowy tekst, który opływa ilustrację z opcją right – czyli dosunięty do prawej strony i opływany z lewej.


To jest testowy tekst, który nie opływa ilustracji z opcją center

lecz znajduje się pod nim lub nad nim.

Skalowanie ilustracjiedytuj kod

Skalowanie najlepiej robić z dodatkową opcją "thumb", która jest opisana poniżej.

Najprostszy sposób wstawienia ilustracji, np.:

[[Plik:HondiusPerspective.png]] 

nie daje zwykle zadowalających efektów, zwłaszcza gdy ilustracja jest duża:

Skalowanie sztywneedytuj kod

Aby zmniejszyć ilustrację, można użyć opcji skalowania, czyli podać jego rozmiar w pikselach. Liczba ta oznacza maksymalną szerokość ilustracji:

[[Plik:HondiusPerspective.png|50px]] [[Plik:HondiusPerspective.png|100px]] [[Plik:HondiusPerspective.png|150px]] 

Powyższy kod da następujący efekt:

Warto jednak zauważyć, że wraz ze zmniejszaniem ilustracji drobne jej szczegóły stopniowo zanikają.

Skalowanie automatyczneedytuj kod

Bez „px” – ale z parametrem „upright” Bez „px” – ale z parametrem „upright=0.5” Skalowanie powiększone do 180% standardowej szerokości

<-- korekta "left" --Obserwator PL (dyskusja) 00:17, 13 lis 2014 (CET) --> Jeśli ilustracje w formacie poziomym i pionowym umieszczone zostaną jedna pod drugą i w domyślnych wielkościach, to w formacie pionowym wyglądać będą na zbyt duże. Dla tego typu ilustracji w formacie pionowym wskazane jest stosowanie parametru upright.

Ilustracje z takim parametrem zmniejszane są o współczynnik 0,75 w stosunku do standardowych wielkości domyślnych, co prowadzi zazwyczaj do lepszego układu strony.

Kluczową zaletą automatycznego skalowania jest zachowywanie proporcji wielkości ilustracji, zarówno dla anonimowych użytkowników, jak i dla zarejestrowanych, którzy w preferencjach zdefiniowali odmienne indywidualne ustawienia wielkości grafik. Proporcje pozostają przy stosowaniu automatycznego skalowania zawsze utrzymane.

[[Plik:Amun.svg|thumb|upright|Bez „px” – ale z parametrem „upright”]] 

Przy parametrze upright podawane mogą być również odmienne współczynniki wielkości, jeśli jego wartość domyślna (0,75) nie byłaby w danym przypadku optymalną oczekiwaną wielkością.

[[Plik:Amun.svg|thumb|upright=0.5|Bez „px” – ale z parametrem „upright=0.5”]] 

Przy czym współczynnik "upright" o wartości < 1, powoduje pomniejszenie, a >1 powiększnie ilustracji w stosunku do wielkości domyślnej. Wzajemne proporcje pomiedzy wielkościami poszczególnych tak wyskalowanych ilustracji pozostają tu natomiast nadal zachowane. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że znakiem dziesiętnym jest tu kropka, a nie przecinek (np.: 1.8).

Moje listyedytuj kod

Wikipedysta:Bulwersator/Echo/Images - kilkaset ilustracji które można zaimportować z innych wikipedii (na podstawie infoboksów, interwiki i innych wiki więc trzeb zweryfikować czy ilustracja jest OK) -- Bulwersator (dyskusja) 20:05, 5 lut 2012 (CET)

Wikiprojekt:Filmy/Odznaczeniaedytuj kod

Witam, poszukuje osoby chętnej do pomocy z utworzeniem kilku odznaczeń, bardzo by to pomogło w rozwoju projektu filmy. Pozdrawiam i czekam na kontakt osób gotowych poświęcić na to trochę swojego czasu--Damian Sapis (dyskusja) 15:17, 21 lut 2012 (CET)

Kolorystyka układu okresowego i innych zestawień, map itp... w Wikipediiedytuj kod

Być może zainteresuje obserwatorów tego projektu wątek: Dyskusja:Układ_okresowy_pierwiastków#Kolorystyka. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:19, 8 lis 2014 (CET)

Przykład czytelności używanych grafiki w przypadku ekranów monochromatycznych ( papier elektroniczny ) Szablon Tablicy pierwiastków, konwersja na odcienie szarości.


Aby przełamać "utrwalona ale niedopracowaną rutynę", z przeniesienia: Nazwy kolorów w HTML Nazwy kolorów w HTML Specyfikacja języka HTML 4.01 > szesnaście nazwanych kolorów, zestawionych % grey ale w kolejności malejącej. Wartości % grey ( Greyscale ) są obliczane na stronie Color conversion (RGB / CMYK / HSV / YUV / ...) http://web.forret.com/tools/color.asp


Dla porównania to samo zestawienie ale po konwersji na geyscale.

Różnica w porównaniu z wyliczonymi odcieniami szarości ( na podstawie wzoru i strony, które zaleca Wikipedia: http://web.forret.com/tools/color.asp ) a po konwersji na greyscale w popularnym programie graficznym jest niewątpliwa i znacząca. Nie wiem jak zachowują się lub zachowywały poszczególne monitory monochromatyczne ( Prawdopodobnie przygotowane zestawienie dotyczy jedynie problemów z drukiem? Technologia software i hardware niewątpliwie ulega poprawie i modernizacji ), ale skoro w przypadku oka ludzkiego – typowe, normalne postrzeganie natężenia odcieni kolorów jest identyczne jak po konwersji na greyscale oprogramowaniem Adobe, więc w kolejnych edycjach tablic, zestawień, mapek itp... wystarczyłoby utrwalić potrzebę autokorekty z wykorzystaniem w ramach roboczego podglądu, szybkiej konwersji na geyscale w programie graficznym w celu poprawienia kontrastu w przygotowywanych zestawieniach - też w uwzględnieniem geyscale.
Reasumując: w naszej codziennej rzeczywistości, w dowolnych mediach kolor od lat jest wykorzystywany w celu zwrócenia uwagi odbiorcy ( np. w agresywnej reklamie - zobacz np. socjotechnika), więc byłoby wskazane aby w projekcie o przeznaczeniu edukacyjnym, dotychczasowa chaotyczna i swobodna manipulacja kolorem, została przyporządkowana przemyślanym-określonym regułom - łącznie z uwzględnieniem w edycji możliwości korzystania z ekranów monochromatycznych przez odbiorców ( w ramach zagwarantowanej swobody wyboru ). --Obserwator PL (dyskusja) 11:52, 16 lis 2014 (CET)

Zdjęcia Adama Walanusaedytuj kod

Polecam wszystkim do ładowania i ilustrowania artykułów zdjęcia Adama Walanusa pochodzące z jego strony (np.: http://www.adamwalanus.pl/persons.html ). Zdjęcia są na standardowej licencji cc-by-sa-4.0. Albertus teolog (dyskusja) 11:50, 5 sie 2017 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Ilustrowanie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy