Dyskusja wikiprojektu:Petanque


Dyskusja wikiprojektu:Petanque w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Kategoryzacjaedytuj kod

Mam wątpliwości czy obecny układ kategorii jest optymalny. Chodzi mi o doprecyzowanie co ma należeć do Kategoria:Bule. Czy Bowls tam powinien należeć aby na pewno? Marek M (dyskusja) 19:42, 12 sie 2011 (CEST)

*Na pewno to ja nic nie wiem. Kategoria Kategoria:Bule jest pojemna i według wielu przesłanek mogą do niej należeć bowls, bocce, boccia, volo, crossboccia, gra prowansalska, bule lyońskie, boule bretońskie i chyba dziesiątki niszowych sportów uprawianych na całym świecie (czasem tylko w jednym regionie albo wiosce) za pomocą kul, półkul, prawie-kul, grubych dysków, niskich walców i "bul" o kształtach, których nie potrafię opisać.

Cechy wspólne: 1. gra na równym terenie (choć są wyjątki, że założenia gra się na wklęsłym torze, sic! jest taka gra...lub terenie pagórkowatym bocca alla liberta); 2. granie bulami - czymś co się może toczyć i jest przynajmniej na tyle twarde by moc się odbić; 3. cel jest ruchomy, tzn. może się przesunąć w wyniku zagrywki (znów: przeważnie)

Petanque wchodzi w zakres tych cech, a że jest, najpopularniejszą, najszerzej rozpowszechnioną, najlepiej opisaną dyscypliną (regułą gry) w bule, to bywa nazywana - grą w bule (np. w Polsce, Niemczech, Szwecji) --Szwedkowski (dyskusja) 15:42, 13 sie 2011 (CEST)

 • Myślę, że podkategoria "Producenci bul i akcesoriów" (czyli jak dotąd Obut, MS Petanque, JB Petanque) powinna się znaleźć jako podkategoria w kategorii Petanque. Bo... wchodzę na petanque, a tam nie ma podkategorii o producentach.

Szwedkowski (dyskusja) 12:43, 15 sie 2011 (CEST)

Jeżeli ci producenci specjalizują się ściśle w petanque to przenieś. Generalne założenie jest takie że nie daje się kategorii nad i podrzędnej (czyli jednocześnie bule i petanque) bo w założeniu wszystko co jest w podrzędnej należy automatycznie do nadrzędnej. Marek M (dyskusja) 13:23, 15 sie 2011 (CEST) Nie umiem :/ --Szwedkowski (dyskusja) 14:52, 16 sie 2011 (CEST) Trzeba wyedytować Kategoria:Producenci bul i akcesoriów. Ok? Marek M (dyskusja) 15:33, 16 sie 2011 (CEST) Przyjrzałem się temu zimnym okiem i myślę, że "taki układ ma jakiś sens" - producenci nie musza, a może nawet nie powinni być na wierzchu. Tak myslę, a Wy co sądzicie? --Szwedkowski (dyskusja) 22:09, 16 sie 2011 (CEST) W tej chwili wiele artów jest i w kategorii bule i petanque co jest błędem. W kategorii petanque powinno się znaleźć tylko to co nie dotyczy innych sportów bulowych (np. gra prowansalska). Ci Producenci wydają mi się nadal bardzie pasować do kategorii bule. Marek M (dyskusja) 10:33, 18 sie 2011 (CEST) jest sobie taka kategoria Kategoria:Kluby sportowe według dyscypliny i jest tam na przykład kolarstwo... Jak tam umieścić Kategoria:Polskie kluby pétanque? Tzn. czy ktoś kto umie moż to zrobić? I opisać jak to zrobił... --Szwedkowski (dyskusja) 23:09, 10 wrz 2011 (CEST)

Nazewnictwoedytuj kod

I od razu druga sprawa. Jak w artykułach będących w zakresie projektu powinna być nazywana gra: Pétanque czy "gra w bule" czy "gra w boule" czy "gra w kule" czy "petanka"? Marek M (dyskusja) 19:42, 12 sie 2011 (CEST)

* pétanque, petanque, petanka - (odp.) po francusku, po francusku bez akcentu, po polsku. Moim zdaniem to jedyne poprawne formy występujące w oficjalnych nazwach np. Federacji czy rozdziałach kroniki sportu. Niestety pozostałe nazwy to w mowie potocznej często synonimy (tak jak gra w piłkę nożną, to gra w piłkę) nawet gro w kugle po śląsku. Choć o petanque/petance mało kto słyszał, a o grze bule prawie każdy. Nie trafiłem jeszcze na wiarygodne ujednoznacznienie. Ja osobiście używam słowa petanka, jak i większość moich znajomych ale duża część mówi z francuska - petanque --Szwedkowski (dyskusja) 15:20, 13 sie 2011 (CEST)


Zarzutyedytuj kod

 • Co zrobić, żeby artykuł o ATX nie brzmiał jak reklamowy? Nie przepadam za marką OBUT a OBUT ATX są pięć razy droższe od OBUT MATCH, a wątpię by były pięć razy lepsze ;) ale mimo wszystko są chyba najlepiej wykonanymi kulami dostępnymi na rynku i często najbardziej pożądanymi. Dlatego też wartymi opisania.--Szwedkowski (dyskusja) 12:44, 15 sie 2011 (CEST)--
Powołać się na inne źródła niż strona producenta. Są może jakieś w tej sprawie rankingi lub badania? Przy okazji unikać słowa "obecnie" (bo: Wikipedysta:Marek M/Ponadczasowość). Marek M (dyskusja) 13:29, 15 sie 2011 (CEST)
 • Witam, zawędrowałam jakiś już czas temu na strony Waszego ciekawego projektu, a dziś zobaczyłam artykuł ATX z szablonem, chciałam zaproponować treść (po lekturze stron pomocy o unikaniu reklam itp, które czytałam z związku z innymi artykułami):

"ATX – model bul do pétanque. Kule ATX odznaczają się właściwościami stali niklowo-chromowej, z której są wykonane. Są to kule "twarde", które przy twardości 130 kg / mm² zachowują się jak kule "miękkie". Zastosowanie specjalistycznej stali powoduje pożądane właściwości kul podczas gry: bardzo słabe odbijanie oraz wysoką odporność na uderzenia. Parametry bul ATX: (TUTAJ POTRZEBNY PRZYPIS)

 • waga – dokładność do 2 gramów masa kuli
 • wyważenie – dokładność =< 0,5% masy kuli
 • kulistość – dokładność do 2/10 milimetra średnicy
 • twardość – od 38 do 41 HRC

Bule te produkowane są przez firmę Obut i występują w niemal pełnej gamie rozmiarów: od 71 mm do 80 mm średnicy (oprócz 70,5 mm) i wag: od 650 gr do 800 gr, z postępem co 5 gramów. Oprócz kul gładkich ("łysych"), dostępne są cztery wzory nacięć.(TUTAJ POTRZEBNY PRZYPIS)

Ciekawostki:

 • Stal do produkcji bul ATX jest używana w przemyśle lotniczym i energetyce jądrowej.
 • Bule mogą na zamówienie zawierać wytłoczone personalia zawodnika – imię i nazwisko, inicjały, pseudonim lub inny zwrot. Wykonywane są także bule o nietypowych parametrach.(TUTAJ POTRZEBNY PRZYPIS)

Linki zewnętrzne

Pozdrawiam, JoRe (dyskusja) 14:22, 20 sie 2011 (CEST)

Myślę że praktyczniej będzie pracować nad artem edytując treść bezpośrednio. Tu pozwoliłem sobie zrobić skreślenia pod kontem reklamy. "Stal do produkcji bul ATX jest używana w przemyśle lotniczym i energetyce jądrowej." to pasuje do jakiegoś artu o stali raczej Marek M (dyskusja) 16:24, 20 sie 2011 (CEST)

Po co jest artykuł ATX (pétanque)? Czy opisujemy np. modele rowerów sportowych czy piłek do kosza? Artykuł został uratowany przed ek, moim zdaniem należało go usunąć, skoro Was nie interesuje (więc kogo?). Artykuł porzucony tzn. zero odwołań do niego. Nie ma takiego artykułu we francuskiej Wiki.Xx236 (dyskusja) 13:58, 25 sty 2012 (CET)

Ocena hasełedytuj kod

 • Jak to działa? Czy oceniamy hasła w dyskusji o każdym z nich? Czy może w tym pomóc wklejenie banneru informującego, ze hasło jest objęte Wikiprojektem? --Szwedkowski (dyskusja) 20:25, 17 sie 2011 (CEST)
  • Tak każde hasło oceniamy na jego stronie dyskusji wstawiając szablon: {{Wikiprojekt:Petanque/info|klasa=ocena jakości|znaczenie=ocena znaczenia}}. Co wpisać jako parametry "ocena jakości" i "ocena znaczenia" podane jest tutaj: Wikiprojekt:Petanque/Ocena haseł (kryteria żywcem z wiki projektu botanicznego). Można tam dopisać nasze przykłady. Marek M (dyskusja) 10:08, 18 sie 2011 (CEST)
   • Wpisałem przykłady na poparcie tego, jak zgodnie z moim wyczuciem, dane artykuły spełniają kryteria - czy dobrze, o to chodzi? Jak nie ma dyskusji, to rozumiem, że można tym artykułom nadać taką kategorię ( z uzasadnieniem). "Artykuł na medal", jest na razie, "bezprzykładowy" --178.183.168.26 (dyskusja) 15:51, 18 sie 2011 (CEST)
    • Jasne, możesz wstawiać ocenę jakości i ważności w dyskusjach artykułów. Pamiętaj o logowaniu się. Marek M (dyskusja) 05:22, 19 sie 2011 (CEST)


Problemedytuj kod

 • Mam problem. Bardzo chciałbym wspomóc artykuły związane z pétanque, jednakże zupełnie nie znam zasad i terminologii stosowanej w petanque :( Karol1111 (dyskusja) 18:06, 25 maj 2012 (CEST).

Zaproszenie do PopArtuedytuj kod

Prośba technicznaedytuj kod

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

 1. wybrana sekcja na stronie projektu
 2. nowa sekcja na stronie dyskusji
 3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
 4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:39, 20 lis 2012 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Petanque" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy