Dystrykt Asz-Szuf


Na mapach: 33°41′44″N 35°34′45″E/33,695547 35,579203

Kada Asz-Szuf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Dystrykt Asz-Szuf) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kada Asz-Szuf (Chouf lub Shouf; arab. جبل الشوف, Dżabal asz-Szuf) – dystrykt w Muhafazie Dżabal Lubnan, w środkowej części Libanu.

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Dystrykt Kada Asz-Szuf znajduje się na południowy wschód od Bejrutu, obejmując wąski pas wybrzeża w okolicach Damur oraz zachodnie stoki Dżabal Baruk, lokalnego masywu Gór Libanu. Największymi grupami religijnymi są druzowie, maronici i sunnici. Ponadto, istnieją skupiska ludności melchicko-katolickiej i szyickiej. W przeszłości Szuf stanowił centrum włości emirów z rodów Maan i Szihab. Z okresu panowania tych dynastii pochodzą liczne zabytki w Bajt ad-Din, Dajr al-Kamar i Baklin. W Al-Muchtarze natomiast znajduje się zabytkowa rezydencja przywódcy druzów, Walida Dżumblatta. W latach 1860 oraz 1983-1984 miały miejsce masakry miejscowej ludności chrześcijańskiej dokonywane przez zbrojne oddziały druzyjskie. Ze względu na wyludnienie wielu miejscowości, będące konsekwencją krwawych wydarzeń z okresu wojny domowej, Szuf jest częścią Libanu, która zachowała środowisko przyrodnicze, niezniszczone cywilizacją. Na jego obszarze znajduje się największy w Libanie rezerwat cedrów.

Wybory parlamentarne | edytuj kod

Na okręg wyborczy, obejmujący Szuf, przypada 8 miejsc w libańskim Zgromadzeniu Narodowym (3 maronitów, 2 sunnitów, 2 druzów i 1 grekokatolik).

Ważniejsze miejscowości | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dystrykt Asz-Szuf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy