Dystrykty w Indiach


Dystrykty w Indiach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dystrykty (ang. district, hindi ज़िला , trb. zila) – jednostki administracyjne II rzędu w Indiach. Obecnie w Indiach jest 626 dystryktów[1] - w poszczególnych stanach znajduje się ich od 2 (stan Goa) do 70 (stan Uttar Pradesh), a w terytoriach od jednego do 9.

Dystrykty dzielą się na jednostki administracyjne posiadające w poszczególnych stanach i terytoriach różne nazwy (np. tehsil, tahsil, tahasil, taluka, taluk, taluq, mandal). W 2001 roku w Indiach było 5564 tych jednostek administracyjnych III rzędu. W polskiej literaturze przedmiotu dla indyjskich jednostek administracyjnych III rzędu przyjęta została nazwa taluk[2].

Dystrykty w większości przypadków noszą nazwy takie same jak ich stolice, jednak 115 dystryktów ma nazwy różne od nazw ich stolic.

Spis treści

Wielkość dystryktów | edytuj kod

Dystrykty są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem powierzchni jaką zajmują, jak i pod względem zamieszkującej je ludności.

Liczba ludności | edytuj kod

Najludniejszym dystryktem jest Delhi zamieszkane przez ok. 14 mln osób. Równie ludne są dystrykty sąsiadujące z największymi miastami Indii jak 24 Parganas North (z Kolkatą czy Mumbai Suburban (z Mumbajem). Najmniej ludnym dystryktem jest natomiast Janam, w którym żyje niewiele ponad 30 000 osób.

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem liczby ludności

Powierzchnia | edytuj kod

Największymi powierzchniowo dystryktami są dystrykty obejmujące obszary górskie i pustynne, najmniejsze dystrykty obejmują z reguły tylko obszar jednego miasta lub jego części.

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem powierzchni

Gęstość zaludnienia | edytuj kod

Największa gęstość zaludnienia występuje w dystryktach stanowiących duże miasta, takie jak Mumbaj, Kolkata czy Ćennaj. Najmniejszą gęstość zaludnienia mają natomiast rozległe i słabo zaludnione dystrykty górskie stanów Dżammu i Kaszmir, Himachal Pradesh i Arunachal Pradesh.

5 największych i najmniejszych dystryktów pod względem gęstości zaludnienia

Podział stanów i terytoriów na dystrykty | edytuj kod

Podano angielskie nazwy dystryktów (stan na 2010 rok)

Alfabetyczny wykaz dystryktów w 2001 roku | edytuj kod

W tabeli przedstawiono szacunkowe dane liczby ludności na 2001 rok.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Districs of India. [dostęp 2010-02-20].
  2. Encyklopedia Geograficzna Świata, AZJA, Tom VI, Wyd. OPRES, Kraków, 2000, str. 296
Na podstawie artykułu: "Dystrykty w Indiach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy