Dziechcinka (potok)


Dziechcinka (potok) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziechcinkapotok, lewobrzeżny dopływ Wisły[2] o długości 5,32 km[3].

Potok płynie w Beskidzie Śląskim na terenie Wisły. Wypływa spod Małego Stożka i Cieślara. Płynie w kierunku północno-wschodnim i wpada do Wisły w Wiśle Dziechcince, na tzw. „Oazie”. Jego dolina oddziela masyw Skalnitego (na północy) od ramienia Kobylej (na południu).

Nazwa, która brzmiała dawniej Dziechcin, wywodzi się prawdopodobnie od wyrabianego tu dawniej dziegciu, gwarowo zwanego na Śląsku Cieszyńskim dziecheć.[potrzebny przypis]

Doliną Dziechcinki biegną znaki żółte szlaku turystycznego na Stożek. Nad doliną potoku Dziechcinka wznosi się wiadukt, zbudowany w 1932 r. na linii kolejowej UstrońGłębce. Budowała go firma Ksawerego Goryanowicza z funduszy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Autorami projektu byli St. Saski i T. Mejer, a budowę nadzorował inż. Stanisław Sawicki, Naczelnik Wydziału Budowy Kolei Ministerstwa Komunikacji w Warszawie. Wiadukt ten do dnia dzisiejszego zachowany jest w dobrym stanie i nadal służy podróżującym koleją do Wisły Głębców. W miejscu pamiątkowych tablic na wiadukcie, zniszczonych w 1945 r. przez niemieckiego okupanta, zostały w 1985 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wisły umieszczone ich repliki.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. Dziechcinka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-05-22].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 61. [dostęp 2017-05-22].
  3. Dziechcinka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-05-22].
Na podstawie artykułu: "Dziechcinka (potok)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy