Egzorcysta (serial animowany)


Egzorcysta (serial animowany) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Egzorcysta – polski komediowy serial animowany tworzony przez zespół Git Produkcja pod nazwą SPInka Film Studio dla Showmax. Spin-off Blok Ekipy[1]. Serial stanowi parodię filmów grozy jak i satyrę na polskie społeczeństwo.

Serial był udostępniany na platformie internetowej Showmax w latach 2017-2019, zanim usługa przestała być dostępna w Polsce. Od 28 lutego do 31 marca 2019 roku odcinki wypuszczane były na kanale SPInki w serwisie YouTube[2], jednak w wyniku wciąż obowiązującej umowy z Showmaxem zostały one skasowane za naruszenie praw autorskich[3].

Od grudnia 2019 serial w całości można oglądać na Netfliksie[4][5].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Serial opowiada o przygodach Bogdana Bonera, budowlańca świadczącego usługi remontowo-budowlane, który jednocześnie dorywczo rozprawia się z przeróżnymi bestiami, najczęściej piekielnymi demonami i zwalczaniem zjawisk paranormalnych. Nie działa on jednak w pojedynkę, ma on w swoim otoczeniu również młodocianego pomocnika Marcinka, żądnego zemsty na swych pobratymcach diabła Domino, ambitnego księdza Natana rywalizującego z nim na rynku egzorcystycznym, a także kościelnego zwierzchnika w osobie lokalnego arcybiskupa. Bohaterowie robią wszystko, aby przeciwdziałać pojawiającym się siłom nieczystym kierowanym przez samego Belzedupa.

Postacie | edytuj kod

Postacie pozytywne | edytuj kod

 • Bogdan Boner – główny bohater serialu. Swą walkę z siłami nieczystymi rozpoczął, gdy jego kochanka Irena zginęła podczas wypadku karetki w górach spowodowanego przez jednego z piekielnych demonów. Wtedy wstąpił również do wyższego seminarium duchownego, z którego jednak wyleciał po miesiącu. Resztę życia spędził na samokształceniu się w walce z demonami, również wtedy najprawdopodobniej zaczęło się jego zamiłowanie do alkoholu. Oprócz walki z potworami Bogdan prowadzi niezarejestrowaną działalność remontowo-budowlaną[6][7].
 • Marcin „Marcinek” Łopian – 18-letni pomocnik Bonera. Jest nieśmiałym i mało pewnym siebie chłopakiem pracującym na czarno w firmie Bonera. Często głównym obowiązkiem jest przynoszenie Bonerowi piwa lub wódki. Wielokrotnie wypomina Bonerowi, że zwleka z wypłatami i głośno się o nie dopomina (na co Boner stara się znajdować różne wymówki). Mimo wszystko jest lojalnym, sumiennym i oddanym pomocnikiem, gotowym do poświęceń. Czasami padał ofiarą sił nieczystych, m.in. zmieniając się w wilkołaka lub trafiając do piekła[6].
 • ksiądz Piotr Natan – diecezjalny egzorcysta. Jak przystało na księdza stroni od używek i przekleństw oraz zawsze spowiada się z grzechów. Ma inne metody walki z demonami niż Boner i w walce używa noży w kształcie krucyfiksów. Główny konkurent Bonera w zwalczaniu sił nieczystych. Mimo tego, że Boner nie lubi Natana, to ceni jego styl i czasami ze sobą współpracują[6]. Jego nazwisko nawiązuje do ks. Piotra Natanka.
 • Domino – demon-szabrownik, który za karę został dożywotnio nadwornym błaznem Belzedupa. Domino tam był zmuszony wkładać sobie w odbyt najróżniejsze rzeczy. Po spotkaniu duszy Marcinka, który pełnił funkcję nowego błazna, Domino zdecydował opuścić piekło, celowo dając się wyrzucić z niego przez Belzedupa. Na Ziemi Domino odnalazł powołanie jako nowy członek ekipy Bonera i Marcinka, gdzie głównie pilnuje dobytku przed intruzami. Początkowo Boner mu nie ufał, ale potem przekonał się do niego, szczególnie, że Domino w przeciwieństwie do Marcina nie upomina się o wypłatę.
 • Arcybiskup – lokalny ordynariusz diecezji, bezpośredni przełożony ks. Natana. Prawdopodobnie nie jest lubiany przez swoich podwładnych z kurii. Niechętnie toleruje działalność Bonera z powodu jego skuteczności. Wzorowany na Andrzeju Grabowskim.

Postacie negatywne | edytuj kod

 • Belzedup – główny antagonista serialu, absolutyczny władca piekła, którego poddani tytułują go "Wasza Łajdackość". Ogromnej postury otyły diabeł o baranich rogach. Ze środków publicznych prowadzi szemrane interesy, gwarantujące mu bogactwa i silną pozycję. Nie posiada on ubezpieczenia zdrowotnego. Jest despotycznym sadystą i ani trochę nie dba o swoich poddanych. Na co dzień władca piekła siedzi w swoim zamku i spędza czas na rozkazywaniu wszystkim wokół, ucztowaniu i piciu alkoholu na umór, głównie ze swoim kuzynem Grześkiem. Jego ulubioną rozrywką jest rozkazywanie swojemu błaznowi robienia sobie krzywdy poprzez wkładania różnych rzeczy w odbyt lub rozbijaniu sobie twarzy przy upadku. Nienawidzi z całego serca Bonera i wielokrotnie nasyła na niego swoich podwładnych.
 • Demony – najpospolitszy gatunek występujący w piekle. Demony są ogoniastymi humanoidami o czarnych ślepiach. Poruszają się na kopytach i mają szpony zamiast palców u rąk. Wyrastają im rogi z kości czołowej i podbródków. Niektóre z nich mają włosy na głowie. Ich skóra jest koloru czerwonego, jednak zdarzają się demony o innym kolorze skóry. W piekle mają te same zwyczaje co ludzie. Jedną z niewielu różnic jest to, że demony w przeciwieństwie do ludzi nie zawsze noszą ubrania. Demony mogą dowolnie podróżować między piekłem a Ziemią za pomocą wrót piekieł.
 • ojciec Ryzyk-Fizyk – duchowny diabeł w piekle. Najważniejszy partner biznesowy Belzedupa, który załatwia gigantyczne pieniądze ze Skarbu Państwa w zamian za podgrzewanie węglem wód geotermalnych. Za naśmiewanie się z niego jest dożywotnie wyrzucenie z piekła.
 • Kutasorożec / Bestia – piekielny demon. Jego cechą charakterystyczną są, że zamiast rogów ma dwa penisy, a w miejscu przyrodzenia pośladki. To on stał za wypadkiem w wyniku którego zginęła kochanka Bonera, a ten zajął walką z demonami. Chce obalić Belzedupa i przejąć władzę w piekle. W tym zajmuje kradzieżą pieniędzy, by przekupić piekielne siły zbrojne, by stanęły po jego stronie. W przeciwieństwie do innych demonów nie używa przekleństw i tego wymaga od swych podwładnych.
 • Pentakilo – morskoskóry demon-najemnik. Niehonorowy i nieuczciwy nawet jak na demona. Po wygraniu Gali MMA Piekło zostaje wzięty w służbę przez Belzedupa i nasłany na niego, by zabił Bonera. Podczas starcia z Bonerem, Marcinkiem, i księdzem Natankiem został pokonany z pomocą Domina. Pod koniec potyczki poprzez nagłe zamknięcie wrót piekieł stracił pośladki i ogon. W miejscu odcięcia przyszyto mu karabin maszynowy. Po ponownym przybyciu na Ziemię dopada Bogdana i Marcinka w zakładzie weterynaryjnym, jednak w ostatniej chwili Domino podaje mu narkozę, po czym pali go w piecu krematoryjnym.
 • Wampizd – staromodny wampir, któremu nie podoba się, że wampiry w XXI wieku przestały pić ludzką krew. Zabija każdego wampira hańbiącego według niego rasę i jako jeden z niewielu wciąż odżywia się ludzką krwią. Jego działania sprawiają, że stał się legendą wśród wampirów. Jako jedyny z nich potrafi zmieniać się nietoperza.
 • Dupcyfer – żółtoskóry demon będący fetyszystą analnym. Podstępnie zwabia swoje ofiary, by je gwałcić odzyskuje przytomność gwałci aż do śmierci.
 • Wróżka Zębuszka – mieszkający w Ząbkach mężczyzna w średnim wieku, który w wyniku klątwy zmienił się w zębową wróżkę i musi się odżywiać zębami mlecznymi. Nienawidzi swej funkcji i chodzi wiecznie głodny. Przed przemianą pracował jako szambiarz. Gościnnie wystąpiła w serii Vlog Spejsona.
 • Kosmiczne demony – kosmiczny odpowiednik demonów. Tak jak ziemskie demony występują w przestrzeni kosmicznej będącej częścią ichniejszego piekła. Demony te są zielonoskóre, mają twarz podobną do szaraków, zamiast kopyt dwa długie palce, ich ogony są krótsze i sterczące, a ich pośladki są wydatniejsze. Rogi im wyrastają jedynie z kości czołowej. Czasami mają zatarg z ziemskimi demonami, głównie na tle piłkarskim. Niektóre podgatunki mają zdolności hipnotyczne.

Lista odcinków | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Blok Ekipa przedstawia Egzorcystę. Obejrzyj nowy odcinek serialu (pol.). naEKRANIE.pl, 2017-10-31. [dostęp 2020-01-16].
 2. Mordeczki! (pol.). Facebook, 2019-02-28. [dostęp 2020-01-16].
 3. Henryk Tur: SPInka Film Studio – kanał twórców serialu Blok Ekipa zawieszony (pol.). PCWorld, 2019-03-24. [dostęp 2020-01-16].
 4. Joanna Tracewicz: Netflix przejął produkcje Showmaksa. Od dzisiaj w serwisie obejrzysz dwa polskie seriale: „Rojst” i „Egzorcysta” (pol.). Spidersweb, 2019-12-21. [dostęp 2020-01-16].
 5. Jacek Kowalski: Netflix przejął polskie produkcje serwisu Showmax. Można już oglądać seriale „Rojst” i „Egzorcysta” (pol.). Wirtualne Media, 2019-12-23. [dostęp 2020-01-16].
 6. a b c Co słychać u Egzorcysty? (pol.). naEKRANIE.pl. [dostęp 2020-01-16].
 7. Dariusz Filipek: Na szczęście Egzorcysta to nie Blok Ekipa – recenzja serialu Showmax – s01e01-03 (pol.). Popkulturysci.pl, 2017-11-02. [dostęp 2020-01-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Egzorcysta (serial animowany)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy