Electronic Frontier Foundation


Electronic Frontier Foundation w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Electronic Frontier Foundation – założona w lipcu 1990 roku w Stanach Zjednoczonych organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie (takie jak prawo do anonimowości, prywatności i wolności słowa) w elektronicznym świecie (prawa cyfrowe). Jej twórcami są Mitch Kapor, John Gilmore i John Perry Barlow.

Organizacja EFF patronuje między innymi systemowi Tor, programowi zapewniającemu anonimowość w sieci. Prowadzi bazę danych drukarek wykorzystujących steganografię drukarkową. Ważniejsze sprawy, w które fundacja się zaangażowała:

  • aresztowanie rosyjskiego programisty Dimitrija Skliarowa z powodu pozwu, jaki przeciwko niemu złożyło Adobe Systems (za złamanie zabezpieczeń elektronicznych książek),
  • egzekwowanie na szeroką skalę przez DVD Copyright Control Group zakazu rozpowszechniania nielicencjonowanych odtwarzaczy DVD (zob. Content Scramble System),
  • protest przeciwko projektowi ustawy SSSCA,
  • wniesienie pozwu przeciwko AT&T i Narodowej Agencji Bezpieczeństwa w związku z przechwytywaniem e-maili i podsłuchiwaniem rozmów abonentów bez nakazu sądu przez oskarżonych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Public 990 – Fiscal Year 2015 (ang.). Electronic Frontier Foundation. s. 1. [dostęp 2017-09-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja non-profit):
Na podstawie artykułu: "Electronic Frontier Foundation" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy