Else Berg


Else Berg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Autoportret

Else Berg (ur. 19 lutego 1877 w Raciborzu, zm. 19 listopada 1942 w Oświęcimiu) – malarka holenderska urodzona na Śląsku w rodzinie polsko-żydowskiej.

Była małżonką holenderskiego malarza Samuela Lesera „Mommie” Schwarza.

Urodziła się jako najmłodsze dziecko w rodzinie właściciela fabryki papierosów. Studiowała malarstwo w Paryżu u Henri Le Fauconniera, potem od 1900 w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych u Artura Kampfa. W Berlinie poznała malarza holenderskiego Mommie Schwarza. Wraz z nim wyjechała 1911 do Holandii, gdzie została członkinią Szkoły z Bergen. W roku 1920 poślubiła Mommie Schwarza i zamieszkała z nim w Amsterdamie. Wspólnie odbyli podróże artystyczne na Majorkę, do krajów dawnej Jugosławii, Turcji i Hiszpanii. Na początku hitlerowskiej okupacji Holandii oboje odmówili noszenia Gwiazdy Dawida.

Zostali uwięzieni w obozie Westerbork, skąd zostali wywiezieni do Oświęcimia i tam zamordowani 19 listopada 1942.

Twórczość Else Berg wykazuje wpływy kubizmu i luminizmu, a także szkoły z Bergen. Obejmuje malarstwo figuralne, krajobrazy, akty, portrety i martwe natury. Wiele jej dzieł zgromadzono w muzeum miejskim w Alkmaar.

Bibliografia | edytuj kod

  • Piet Spijk, De Bergense School en Piet Boendermaker. Kunstverzamelaar in Amsterdam en Bergen, Zwolle: Waanders 1997
  • LindaL. Horn LindaL., Else Berg en Mommie Schwarz – Kunstenaarspaar in Amsterdam 1910-1942, Wezep: Uitgeverij de Kunst, 2012, ISBN 978-94-91196-18-8, OCLC 782160240 .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Else Berg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy