Elua


Elua w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Trylogii Kusziel autorstwa Jacqueline Carey Elua jest najważniejszym bóstwem Terre d'Ange. Towarzysze Elui to siedem aniołów, które opuściły Boga Jedynego i udały się za Eluą.

Historia | edytuj kod

Elua narodził się z krwi Jeszui ben Jozefa, syna Boga Jedynego, kiedy połączyła się ona ze łzami Magdaleny. Przez Jeszuitów uważany był za heretyka, a przez mieszkańców Tyberium - za dziecko wroga. Wzgardzony nawet przez swojego dziadka, Boga Jedynego, Elua rozpoczął swoją wędrówkę po ziemi. Został aresztowany w Persji, ale jego opowieści z podróży zostały usłyszane nawet w niebie i ośmiu aniołów Boga: Aza, Anael, Kamael, Kasjel, Ejszet, Kusziel, Naama i Szamchazaj przybyło do niego. Naama zaoferowała swoje ciało królowi Persji w zamian za uwolnienie Elui.

Elua zawędrował do Bodistanu, a anioły podążały za nim. Mieszkańcy Bodistanu nie chcieli odwrócić się od swoich bogów, ale nie uczynili też krzywdy wędrowcom. Kiedy Elua był głodny, Naama kładła się z obcymi, by zarobić pieniądze. Podróżując przez Skaldię, Elua zaprzyjaźnił się z krukami i wilkami.

Kiedy Elua i jego Towarzysze przybyli do Terre d'Ange, wówczas bezimiennego państwa, gdyż podczas upadku Tyberium wycofała się stamtąd jego armia, ludzie ciepło przywitali Eluę. Poprzez związki między aniołami i ludźmi powstała rasa d'Angelinów wyróżniających się pięknem.

Kiedy Bóg Jedyny przestał lamentować po śmierci swego syna Jeszui, dostrzegł Eluę i jego Towarzyszy wędrujących po ziemi. Wysłał anioła, by przyprowadził ośmiu towarzyszących Elui aniołów, ale Elua zawiesił na jego szyi kwiaty i wypełnił jego kielich dobrym winem, więc zakłopotany anioł wrócił do Boga z niczym. Następnie Bóg jedyny wysłał swojego herolda, by powiedział, że jeśli Elua i jego Towarzysze zostaną na ziemi i będą wierni swojemu przykazaniu kochaj, jak wola twoja, ich potomkowie przepełnią ziemię - a tego Bóg Jedyny nie chciał. Herold zaoferował im wybaczenie, jeśli Elua i jego Towarzysze powrócą do Boga Jedynego. Ale Elua poprosił Kasjela o jego sztylet, którym się dźgnął w dłoń. Z jego krwi, która spadła na ziemię wyrósł anemon. Elua odpowiedział, że nie może iść do nieba Boga Jedynego, gdyż tam nie ma miejsca dla istot z krwi i kości takich jak on. Zapytał o lepsze miejsce, gdzie on i jego zwolennicy mogliby kochać, śpiewać i żyć tak jak im się podoba. Herold odpowiedział, że nie ma takiego miejsca.

Ale Matka Ziemia przemówiła do swojego byłego męża, Boga Jedynego, oferując stworzenie takiego miejsca razem. W ten sposób powstała prawdziwa Terre d'Ange, gdzie śmiertelni mogą dostać się jedynie po śmierci, ale gdzie Elua i jego Towarzysze mogli się natychmiast udać.

Kult | edytuj kod

Jedynym przykazaniem, jakie Elua pozostawił swoim zwolennikom jest kochaj, jak wola twoja. Mieszkańcy Terre d'Ange przyjęli to przykazanie jako swoją filozofię, akceptując wszystkie formy miłości. Z tego powodu są bardzo liberalną kulturą, jeśli chodzi o podejście do seksu. Kontakty homoseksualne jak i np. sadomasochizm są akceptowane. Natomiast gwałt, jako dokonywany wbrew woli drugiej osoby, jest nie tylko przestępstwem, ale najohydniejszą herezją.

Świątynie Elui nie mają dachów, tylko cztery filary w każdym rogu. W centrum świątyni nie ma też posadzki. Wszystko, od dębów po kwiaty i chwasty może tam swobodnie rosnąć. Zazwyczaj w świątyni znajduje się posąg Elui z rozpuszczonymi włosami i uśmiechem. Wyznawcy wchodzą do świątyni boso. Kapłani Elui noszą niebieskie szaty, nie mają jednak masek jak inni kapłani. Kwiatami składanymi w ofierze Elui są anemony.

Na podstawie artykułu: "Elua" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy