Elvana Gjata


Elvana Gjata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elvana Gjata (ur. 3 lutego 1987 w Tiranie) – albańska piosenkarka.

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Pochodzi z rodziny artystycznej. Ma starszą siostrę Migene, która również jest piosenkarką. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia w Akademii Sztuk w Tiranie.

Kariera muzyczna | edytuj kod

Zadebiutowała na scenie jako dziecko, śpiewając w stołecznym Pałacu Pionierów. W 2001 na Festiwalu Młodych Głosów zdobyła trzecią nagrodę za wykonanie utworu „Të këndojmë së bashku”. Kolejnym jej sukcesem był występ w programie telewizyjnym Kërkohet një yll, w którym doszła do finału, wykonując piosenkę z repertuaru Laury Pausini. Od tego momentu zaczęła regularnie pojawiać się w programach telewizji albańskiej.

W 2003 wzięła udział w najbardziej prestiżowym albańskim konkursie dla piosenkarzy, organizowanym pod patronatem Radia i Telewizji. Zaśpiewała utwór „Prane teje”, który znalazł się wśród kompozycji wyróżnionych na festiwalu. Kolejny sukces przyniosła piosenkarce współpraca z artystami z Kosowa (Flori Mumajesi i Andy DJ), która zaowocowała wspólnym utworem „Vetëm Zoti e di”. Piosenka stała się jednym z najlepiej sprzedawanych przebojów w Kosowie. Współpraca z producentem Mumajesim doprowadziła do wydania w 2007 debiutanckiego albumu studyjnego pt. Mamës, a także wideoklipu promującego płytę. Rok później wydała kolejny album pt. Vetës. Współpracuje z muzykiem Flori Mumajesi. W grudniu 2019 zajęła drugie miejsce z piosenką „Me tana” w finale 58. edycji Festivali i Këngës, poprzez który wyłaniany był reprezentant Albanii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Działalność pozamuzyczna | edytuj kod

Zwyciężyła w finale trzeciej edycji programu Dancing with the Stars (2012).

Dyskografia | edytuj kod

Albumy
  • Mamës (2007)
  • Vetës (2008)
  • Afër & Larg (2011)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Elvana Gjata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy