Emden


Na mapach: 53°22′N 7°12′E/53,366667 7,200000

Emden w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emden – miasto na prawach powiatu w północno-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, u ujścia rzeki Ems do Morza Północnego. Liczy około 50 tys. mieszkańców. Rodzinne miasto reżysera filmowego Wolfganga Petersena.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Emden w roku 1575

Miasto powstało najprawdopodobniej około 800 roku. Najstarszą wzmianką o jego znaczeniu jako siedziby handlu morskiego jest adnotacja z roku 1224 z Londynu o „statku handlowym z Emden”. Od 1464 było stolicą Hrabstwa Fryzji Wschodniej. Rewolucja znana dziś jako „Emder Revolution” z roku 1595 doprowadziła do wygnania hrabiego Wschodniej Fryzji z miasta. Wybrany w 1604 roku syndyk miasta Johannes Althusius poprowadził je ku bogactwu. W 1744 Wschodnią Fryzję wraz z miastem anektowało Królestwo Prus.

W roku 1751 powstała w tym mieście Królewsko-Pruska Azjatycka Kompania Handlowa do handlu z Indiami i Chinami, państwowe przedsiębiorstwo, założone przez Fryderyka Wielkiego. Istniała do roku 1765. Nigdy nie osiągnęła wielkości porównywalnej np. z holenderską Kompanią Zachodnioindyjską. W 1757 roku, podczas wojny siedmioletniej Emden zajęli Francuzi, co sparaliżowało działalność kompanii.

Po rewolucji francuskiej miasto należało najpierw do Holandii, a potem Napoleon I włączył je do Cesarstwa Francuskiego.

Gospodarka | edytuj kod

W Emden znajduje się zakład produkcyjny Volkswagena, w którym produkuje się VW Passata.

Związki z Polską | edytuj kod

W roku 1543 Jan Łaski otrzymał od regentki Fryzji wschodniej Anny oldenburskiej nominację na stanowisko efora wszystkich kościołów tego państwa i proboszcza parafii w Emden. Łaski stał się duchownym ewangelickim i pionierem Reformacji we Fryzji, umiejętnie prowadząc działalność misyjną między naciskami ze strony katolików i anabaptystów. Łaski napisał swój manifest teologiczny Epitome oraz opracował katechizm. Odniósł sukces, eliminując katolicyzm z terenu księstwa. Wyjechał w 1550 r. do Anglii.

Sport | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Daten und Fakten: Stadt Emden, emden.de [dostęp 2020-12-29]  (niem.).
Kontrola autorytatywna (miasto niezależne):
Na podstawie artykułu: "Emden" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy