Eparchia moskiewska obwodowa


Eparchia moskiewska obwodowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eparchia moskiewska obwodowa, ros. Московская епархия (областная) – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jej ordynariuszem jest metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz (Pojarkow), który rezyduje w Monasterze Nowodziewiczym w Moskwie. Funkcję katedry pełni cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Monasterze Nowodziewiczym w Moskwie.

Spis treści

Historia[1] | edytuj kod

Eparchia moskiewska obwodowa, znana również jako metropolia kruticka, jest kontynuatorką tradycji eparchii sarajskiej, a następnie sarskiej i podońskiej. Biskupi sarajscy rezydowali od 1261 w Saraju, sprawując opiekę duchową nad ruskimi jeńcami w niewoli tatarskiej oraz przybywającymi do Ordy. Biskupstwo odgrywało znaczącą rolę w kontaktach dyplomatycznych między Ordą a Księstwem Moskiewskim. Nazwę eparchii zmieniono oficjalnie na sarską i podońską między r. 1459 a 1461, jednak tytuł taki używany był przez biskupów sarajskich już w XIV w. Biskupi sarscy i podońscy byli od drugiej połowy XIV w. najbliższymi współpracownikami metropolity moskiewskiego. Po ustanowieniu w 1589 Patriarchatu Moskiewskiego biskupi sarscy i podońscy przybrali tytuł metropolitów krutickich; stara nazwa równolegle pozostawała w użyciu. Metropolita kruticki nadal był najbliższym współpracownikiem patriarchy. Metropolia została zlikwidowana w 1788. Restytuował ją w 1918 patriarcha moskiewski i całej Rusi Tichon. Od 1945 metropolita kruticki jest stałym członkiem Świętego Synodu. Jego zadaniem według statutu wewnętrznego Cerkwi jest wspieranie Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi w zarządzaniu eparchią moskiewską, podlegają mu struktury poza miastem Moskwa (w samym mieście działa eparchia moskiewska miejska).

Statystyki[1] | edytuj kod

Według danych z grudnia 2014 w eparchii funkcjonowało 1126 parafii w 48 dekanatach:

W wyżej wymienionych dekanatach oraz w 24 klasztorach służyło 1430 kapłanów i 110 diakonów. Kandydaci do służby w eparchii kształcą się w seminarium duchownym w Kołomnie.

Monastery[2] | edytuj kod

Męskie | edytuj kod

Żeńskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Московская епархия (областная)
  2. Монастыри
Na podstawie artykułu: "Eparchia moskiewska obwodowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy