Ernest Shonekan


Ernest Shonekan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernest Adegunle Oladeinde Shonekan (ur. 9 maja 1936 w Lagos) – nigeryjski polityk i prawnik, dziewiąty prezydent Nigerii.

Spis treści

Wczesne lata | edytuj kod

Shonekan urodził się i wychował w byłej stolicy Nigerii Lagos. Był jednym z sześciorga dzieci w rodzinie. Kształcił się w szkole gramatycznej. Otrzymał dyplom prawa na uniwersytecie w Londynie. Wkrótce dołączył UAC w 1964 r. i został wysłany na Harvard Business School gdzie odbywał szkolenia menedżerskie. Kilka lat po przystąpieniu do spółki, został awansowany na stanowisko asystenta radcy prawnego. Był zastępcą doradcy dwa lata później, a wkrótce dołączył do zarządu. W 1980 r. został przewodniczącym i dyrektorem naczelnym w UAC. Był dyrektorem naczelnym największej afrykańskiej spółki w Afryce Czarnej[1].

Szef Rady Przejściowej | edytuj kod

Shonekan był wytrawnym i sprawdzonym biznesmenem posiadającym szerokie kontakty w całej Nigerii. Jego sprawdzone umiejętności, rzetelność bez widocznej politycznej stronniczości, spowodowały, że stał się potencjalnym kandydatem na stanowisko cywilnego zarządcy znajdującego się w środku gospodarczego i politycznego kryzysu kraju. 2 stycznia 1993, Shonekan przystąpił do rady przejściowej. Jako szef rady, był narażony na ataki za stan finansów publicznych. W 1993 deficyt budżetowy wynosił 28 mld nairów. Rząd nie był w stanie spłacić zadłużenia i musiał prowadzić stałe rozmowy dotyczące ponownego planu spłaty zadłużenia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stronger Moves Towards Manufacturing”. Financial Times (London, England), 2 marca 1986

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ernest Shonekan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy