Ernst Niekisch


Ernst Niekisch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernst Niekisch (ur. 23 maja 1889, Trebnitz; zm. 27 maja 1967, Berlin Zachodni) – niemiecki polityk oraz polityczny pisarz i teoretyk. W 1917 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, w 1918 r. należał do kierownictwa Bawarskiej Republiki Rad, w 1919 r. wstąpił do lewicowo-socjalistycznej Niezależnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. W 1926 r. założył pismo „Widerstand”, w którym propagował ideologię narodowego bolszewizmu. W 1937 r. za opozycję wobec NSDAP został aresztowany i skazany na długoletnie więzienie za zdradę stanu. Po zakończeniu wojny wstąpił do komunistycznej Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec. Po rozruchach 17 czerwca 1953 r. w Niemieckiej Republice Demokratycznej wystąpił z SED i w 1963 r. przesiedlił się do Berlina Zachodniego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Wilhelm Raimund Beyer: Rückkehr unerwünscht. Joseph Drexels „Reise nach Mauthausen“ und der Widerstandskreis Ernst Niekisch. Deutscher Taschenbuch Verlag, München 1980.
  • Friedrich Kabermann: Widerstand und Entscheidung eines deutschen Revolutionärs - Leben und Denken von Ernst Niekisch. Göttingen 1973.
  • Sylvia Taschka: Das Rußlandbild von Ernst Niekisch. Palm & Enke, Erlanger Studien zur Geschichte, 1999.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ernst Niekisch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy