Eugeniusz Kozaczka


Eugeniusz Kozaczka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugeniusz Tadeusz Kozaczka (ur. 22 lipca 1942[1]) – polski profesor nauk technicznych, hydrolog. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu mechaniki płynów, hydroakustyki oraz mechatroniki[1][2]. Służył w stopniu komandora w Marynarce Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej[3].

Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk od 2016 roku[1]. Wykładowca na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte[1][2]. Uczył również na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy a także na Politechnice Koszalińskiej[2][3]. Były przewodniczący Polskiego Towarzystwa Akustycznego[2].

Tytuł magistra inżyniera z zakresu fizyki technicznej uzyskał w 1971 roku na Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie pisząc pracę zatytułowaną Badania cienkich warstw BiMn[3]. Doktoryzował się pięć lat później w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN na podstawie rozprawy Badania zaburzeń hydroakustycznych w ośrodkach ograniczonych[3]. Habilitację uzyskał w 1980 roku na Wydziale Mechanicznym WAT. Tematem pracy habilitacyjnej było Badanie podwodnych zaburzeń akustycznych wytwarzanych przez śrubę okrętową[3]. Tytuł profesora nadano mu w 1990 roku w AMW w Gdyni[3].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Uhonorowany m.in.[1][3]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Eugeniusz Kozaczka, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 2019-11-01] .
  2. a b c d Prof. dr hab. inż. c Eugeniusz Tadeusz Kozaczka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-11-01] .
  3. a b c d e f g Eugeniusz Kozaczka, Strona osobista [dostęp 2019-11-01] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Eugeniusz Kozaczka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy