Eurazja


Na mapach: 50°N 80°E/50,000000 80,000000

Eurazja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eurazja (nienormatywna forma: Euroazja[2][3]) – zbiorcze określenie na obszary Europy i Azji, obejmujące powierzchnię około 55 mln km²[4], zamieszkane przez 4,918 mld ludzi, co stanowi 70,65% ludności świata (z czego 60,25% zamieszkuje Azję). Kontynent eurazjatycki dzieli się umownie na Europę i Azję, określane tradycyjnie mianem kontynentów (Europa, tak samo jak Półwysep Indyjski, jest raczej subkontynentem Eurazji). Termin Eurazja wprowadzono w XIX wieku w celu podkreślenia ścisłego połączenia Azji z Europą.

Problem podziału na Europę i Azję nie jest łatwy, szczególnie tam, gdzie brakuje wyraźnych granic naturalnych. Współcześnie przyjmuje się najczęściej, że granica ta przebiega wzdłuż wschodnich podnóży gór Uralu, rzeki Emby, północnym wybrzeżem Morza Kaspijskiego, Obniżeniem Kumsko-Manyckim do ujścia Donu do Morza Azowskiego, dalej Cieśniną Kerczeńską, przez Morze Czarne, cieśninę Bosfor, Morze Marmara, cieśninę Dardanele, po wschodnie wybrzeże Morza Egejskiego. Różne źródła podają różny przebieg granicy, a jedynymi powszechnie przyjętymi jej elementami są góry Ural i cieśnina Bosfor.

Eurazja spośród wszystkich lądów Ziemi wyróżnia się dużymi kontrastami ukształtowania. To tu występują najwyższe łańcuchy górskie, wysokie i rozległe wyżyny, wielkie niziny i największe depresje. Również pod względem kulturowo-politycznych Eurazja jest niezwykle zróżnicowana. Leżą na niej najbogatsze (Szwajcaria) i najbiedniejsze (Jemen) państwa świata, najbardziej totalitarne dyktatury (Korea Północna) i gospodarcze potęgi (Niemcy, Japonia), najgęściej (Bangladesz) i najrzadziej (Mongolia) zaludnione państwa.

Najbardziej wysunięte punkty Eurazji | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Demographia World Urban Areas (May 2014) Demographia (ang.) [dostęp 2014-11-04]
  2. Magdalena Tytuła, Marta Łosiak: Polski bez błędów. Poradnik językowy dla każdego. za: Eurazja/ Euroazja. WIEM. [dostęp 2012-06-29].
  3. Mirosław Bańko: Eurazja. W: Poradnia językowa PWN [on-line]. sjp.pwn.pl, 2014-04-29. [dostęp 2019-03-04].
  4. www.worldatlas.com (2016) WorldAtlas (ang.) [dostęp 2016-03-10]
Kontrola autorytatywna (superkontynent):
Na podstawie artykułu: "Eurazja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy