EuroVelo


EuroVelo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EuroVeloeuropejska sieć szlaków rowerowych. Jest to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 70 tysięcy km.

Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie; budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych, regionalnych oraz krajowych ścieżek i tras rowerowych, łącząc je w jeden system.

EuroVelo jest współfinansowane przez Unię Europejską.

Spis treści

Szlaki EuroVelo w skrócie | edytuj kod

Schemat szlaków EuroVelo

Trasy Północ – Południe | edytuj kod

EV 1 – Szlak Wybrzeżem Atlantyku: Przylądek PółnocnySagres (8 186 km) EV 3 – Szlak Pielgrzymi: TrondheimSantiago de Compostela (5 122 km) EV 5 – Via Romea Francigena: LondynRzym i Brindisi (3,9 tys. km) EV 7 – Szlak Słońca: Przylądek PółnocnyMalta (7 409 km) EV 9 – Bałtyk – Adriatyk: GdańskPula (1 930 km) EV 11 – Szlak Europy Wschodniej: Przylądek PółnocnyAteny (5 984 km) EV 13 – Szlak Żelaznej Kurtyny: KirkenesRezowo (10 400 km) EV 15 – Szlak Renu: AndermattHoek van Holland (1320 km)

Trasy Zachód – Wschód | edytuj kod

EV 2 – Szlak Stolic: GalwayMoskwa (5,5 tys. km) EV 4 – Szlak Europy Centralnej: RoscoffKijów (4 tys. km) EV 6 – Atlantyk – Morze Czarne: NantesKonstanca (4 448 km) EV 8 – Szlak Śródziemnomorski: KadyksAteny (5 888 km)

Trasy Okrężne | edytuj kod

EV 10 – Szlak Wokół Bałtyku: (7980 km) EV 12 – Szlak Wokół Morza Północnego: (5932 km)

Cele i administracja EuroVelo | edytuj kod

Celem EuroVelo jest zachęcenie ludzi do częstszego podróżowania rowerem zamiast samochodem. Choć niektórzy będą mogli zaznać doświadczenia jazdy rowerem przez cały kontynent, większość podróży ścieżkami EuroVelo odbywać się będzie lokalnie – do szkoły, pracy, na zakupy czy dla relaksu. Jednak każda podróż takim szlakiem będzie nieco bardziej podniecająca, gdyż użytkownik będzie miał świadomość, że z danego miejsca może śmiało dojechać rowerem do Moskwy, Aten czy Santiago de Compostela.

Budowa ścieżek EuroVelo jest prowadzona przez państwowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz organizacje pozarządowe we wszystkich krajach Europy. Międzynarodowy status szlaków wybranych na fragment sieci EuroVelo pomaga w zdobyciu funduszy i poparcia politycznego dla budowy. Jedynie szlaki zaaprobowane przez koordynatora EuroVelo mają prawo do używania tejże nazwy; jest to ważny symbol jakości zarówno dla rowerzysty, jak i promotora szlaku.

Główne punkty szlaków EuroVelo | edytuj kod

Dodatkowe informacje o szlakach | edytuj kod

EuroVelo 1 | edytuj kod

EuroVelo 1 zwany jest jako Szlak Wybrzeżem Atlantyku.

EuroVelo 2 | edytuj kod

EuroVelo 2 zwany jest jako Szlak Stolic. Przebiega od Galway w Irlandii do Moskwy w Rosji. Przechodzi przez siedem państw: Irlandię, Anglię, Holandię, Niemcy, Polskę, Białoruś i Rosję. Jak potoczna nazwa wskazuje, trasa biegnie przez niektóre stolice państw wyżej wymienionych: Dublin, Londyn, Berlin, Warszawa, Mińsk i Moskwa.

EuroVelo 2 w Polsce | edytuj kod

EuroVelo 2 w Polsce oznaczony jest jako Szlak Rowerowy R-2.

EuroVelo 3 | edytuj kod

EuroVelo 3 zwany jest jako Szlak Pielgrzymów. Przebiega od Trondheim w Norwegii do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Biegnie wzdłuż starych dróg – tras pielgrzymek odbywanych w średniowieczu do miejsc kultu religijnego. Przechodzi przez siedem państw: Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Większość z tych krajów ma rozwiniętą sieć dróg rowerowych, używanych jako część EV3.

EuroVelo 4 | edytuj kod

EuroVelo 4 zwany jest jako Szlak Europy Centralnej.

EuroVelo 4 w Polsce | edytuj kod

EuroVelo 4 w Polsce oznaczony jest jako Szlak Rowerowy R-4. Przebiega przez tereny województw: śląskiego i małopolskiego. W przyszłości także podkarpackiego.

Trasę można obejrzeć na mapie tutaj [1] Trasa jest wyznakowana w terenie od granicy czesko-polskiej do Krakowa. Odcinek PszczynaKraków pokrywa się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.

1. Chałupki (CZ/PL) – Kraków | edytuj kod

Odcinek Chałupki (granica państwa) – Kraków ma 182 km długości.

ChałupkiZabełkówOlzaUchylskoGorzyczkiŁaziskaGodówGołkowiceJastrzębie-ZdrójGolasowiceZbytkówStrumieńStudzionkaWisła WielkaŁąkaPszczynaMiedźnaWolaHarmęże (most na Wiśle) – BrzezinkaOświęcimLasWygiełzówAlwerniaGrojecRudnolasy teńczyńskieBaczynMnikówCholerzynKryspinówKraków (Wawel)

EuroVelo 5 | edytuj kod

EuroVelo 5 zwany jest jako Via Romea Francigena.

EuroVelo 6 | edytuj kod

EuroVelo 6 zwany jest jako Atlantyk – Morze Czarne. Ciągnie się od Nantes nad Loarą, wzdłuż rzeki na wschód przez Francję. Następnie biegnie do Jeziora Bodeńskiego w Szwajcarii i w dół Dunaju przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię i Rumunię do ujścia Dunaju w Konstancy nad Morzem Czarnym. EV6 częściowo składa się z popularnej drogi rowerowej Donauradweg (Naddunajska Droga Rowerowa), która ciągnie się od Donaueschingen, Ulm i Pasawa w Niemczech przez Austrię do Wiednia; dalej biegnie do Bratysławy na Słowacji.

EuroVelo 7 | edytuj kod

EuroVelo 7 zwany jest jako Szlak Słońca.

EuroVelo 8 | edytuj kod

EuroVelo 8 zwany jest jako Szlak Śródziemnomorski.

EuroVelo 9 | edytuj kod

EuroVelo 9 zwany jest jako Bałtyk – Adriatyk lub Szlak Bursztynowy, biegnie na przestrzeni prawie 2000 km od Gdańska nad Bałtykiem w Polsce przez Czechy do Austrii, dalej do Słowenii i kończy się w Puli nad Adriatykiem w Chorwacji. Trasę poprowadzono w oparciu o jeden z najsłynniejszych szlaków europejskich, a mianowicie Szlak Bursztynowy.

EuroVelo 9 w Polsce | edytuj kod

EuroVelo 9 w Polsce oznaczony jest jako Szlak Rowerowy R-9. Trasę można obejrzeć na mapie tutaj [2] Trasa była w roku 2007 gotowa od Poznania do granicy z Czechami.

Na trasie znajdują się zabytki wpisane na listę Pomników historii lub Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

1. Poznań – Zaorle | edytuj kod

Odcinek w województwie Wielkopolskim koordynowany jest przez Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna”. Odcinek PoznańZaorle (na granicy woj. Wielkopolskiego i woj. Dolnośląskiego) ma długość 142 km.

Trasa (na terenie woj. wielkopolskiego): Poznań (Jezioro Maltańskie 0,0 km) – Luboń (6,0 km) – Puszczykowo (15,4 km) – Mosina (20,8 km) – Żabno (32,2 km) – Sulejewo (34,7 km) – Brodnica (36,8 km) – Przylepki (39,8 km) – Manieczki (43,8 km) – Krzyżanowo (46,6 km) – Błociszewo (48,2 km) – Rąbiń (53,2 km) – Łuszkowo (54,7 km) – Zbęchy (60,9 km) – Bieżyń (66,9 km) – Lubiń (70,9 km) – Żelazno (74,9 km) – Stankowo (78,2 km) – Stary Gostyń (82,0 km) – Gostyń (85,3 km) – Grabonóg (90,9 km) – Taniecznica (94,0 km) – Bodzewo (94,9 km) – Domachowo (99,0 km) – Sułkowice (102,4 km) – Gębice (109,2 km) – Krzyżanki (111,0 km) – Skoraszewice (112,8 km) – Kołaczkowice (115,8 km) – Dłoń (118,9 km) – Kołaczkowo (122,9 km) – Jutrosin (128,9 km) – Dubin (132,0 km) – Zaorle (141,9 km).

Wydawnictwa

Ziemiański Szlak Rowerowy. Atlas rowerowy (1:75.000), wyd. Cartomedia 2006. Przewodnik opisuje atrakcje i przebieg Ziemiańskigo Szlaku Rowerowego, którym została częściowo poprowadzona trasa EuroVelo 9.

2. Zaorle – Wrocław | edytuj kod

Odcinkiem w północnej części województwa Dolnośląskiego (od Jutrosina do granic Wrocławia) zajmuje się Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Odcinek Zaorle (na granicy woj. Wielkopolskiego i woj. Dolnośląskiego) – Wrocław ma długość 76 km.

ZaorleBaranowiceGrabówkaRuda SułowskaKoniowoDomanowiceBrzykówNowy DwórTrzebnicaGłuchów GórnySkarszynGodzieszowaSiedlecPasikurowiceRamiszówWrocław Wydawnictwa

Atlas rowerowy. Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy, wyd. Plan. Przewodnik opisuje szlaki rowerowe przebiegające przez tereny położone na północ od Wrocławia: Wzgórza Trzebnickie oraz Dolinę Baryczy.

3. Wrocław – Paczków | edytuj kod

Znak R9 przy południowo-zachodniej granicy Wrocławia, w pobliżu wrocławskiego lotniska

Odcinek od Wrocławia (łącznie z miastem) do Paczkowa jest koordynowany przez wrocławską Fundację Ekorozwoju.

Na odcinku WiryPieszyce wprowadzono dwa warianty przebiegu szlaku EuroVelo 9 - przez Świdnicę i Krzyżową (wariant dłuższy) lub przez gminę Dzierżoniów (wariant krótszy). Długość szlaku na odcinku WrocławPaczków:

Opis szlaku (wariant dłuższy)

WrocławKrzeptówKębłowiceMałkowiceSadowiceWszemiłowiceKąty WrocławskieNowa Wieś KąckaStróżaWawrzeńczyceMietkówManiówGarncarskoSobótka-GórkaSadyMysłakówWiryWirkiGogołówJagodnikŚwidnicaMakowiceKrzyżowaWieruszówLutomia DolnaStachowicePieszyceBielawaOstroszowiceGrodziszczeRudnicaJemnaBudzów-KoloniaBrzeźnicaPotworówPrzyłękSuszkaKamieniec ZąbkowickiŚremTopolaBłotnicaKozielnoPaczków

Na odcinku Wrocław – Paczków szlak biegnie w przeważającej większości drogami asfaltowymi o niewielkich nachyleniach i zazwyczaj małym natężeniu ruchu samochodowego. Wzdłuż całej trasy stoją tablice informacyjne oraz wiaty turystyczne.

Wydawnictwa

EuroVelo 9 Wrocław – Ołomuniec, cześć polska, wyd. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Wrocław 2006. Przewodnik po szlaku EuroVelo 9 w języku polskim i czeskim zawiera komplet map w skali 1:60.000 dla odcinka Wrocław – Ołomuniec, a także opis szlaku i informacje praktyczne.

4. Paczków – Głuchołazy | edytuj kod

Odcinek PaczkówGłuchołazy (granica państwa) ma ok. 65 km długości.

PaczkówUnikowiceUjeździecDziewiętliceTrzeboszowiceRatnowiceMesznoŚliwiceBroniszowiceKałkówBukówSiestrzechowiceBiała NyskaMorówIławaBiskupówWilamowice NyskieNowy ŚwiętówBodzanówGłuchołazy Wydawnictwa

Trasy rowerowe Ziemi Nyskiej, wyd. Plan. Polsko-czeski przewodnik zawiera mapę regionu w skali 1:40.000 oraz opisy szlaków obecnych na terenie pogranicza nysko-jesenickiego.

EuroVelo 9 w Czechach | edytuj kod

Trasę można obejrzeć na mapie tutaj [3]

Na trasie znajdują się zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

Opis szlaku

1. Mikulovice (CZ/PL) – Ołomuniec | edytuj kod

Trasa EuroVelo 9 na tym odcinku ma 148 km długości.

Szlak EuroVelo 9 w Czechach poprowadzony jest istniejącymi już trasami rowerowymi, tzw. cyklotrasami:

Trasy prowadzą zazwyczaj drogami o małym natężeniu ruchu samochodowego. W miastach zdarza się, iż jest prowadzony drogami dla rowerów, a także ulicami „pod prąd”, czyli tam gdzie auta mogą jechać w jednym, a rowery w obu kierunkach. W wielu miejscach znajdziemy miejsca postojowe, czy też tablice informacyjne – po czesku, angielsku i niemiecku.

2. Ołomuniec – Poštorná (CZ/AT) | edytuj kod

Trasa EuroVelo 9 na tym odcinku ma 210 km długości.

Szlak EuroVelo 9 w Czechach poprowadzony jest istniejącymi już trasami rowerowymi, tzw. cyklotrasami:

EuroVelo 9 w Austrii | edytuj kod

Trasę można obejrzeć na mapie tutaj [4]

EuroVelo 10 | edytuj kod

EuroVelo 10 zwany jest jako Szlak Wokół Bałtyku. Jest to szlak okrężny przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego i jednocześnie przez 7 państw: Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia.

EuroVelo 10 w Polsce | edytuj kod

EuroVelo 10 w Polsce oznaczony jest jako Szlak Rowerowy R-10. Przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Prowadzi głównie drogami leśnymi oraz mało uczęszczanymi asfaltowymi, ale zdarzają się też błotniste ścieżki (w Klukach), jak i drogi wojewódzkie (nr 11). Wbrew nazwie „Europejska nadmorska trasa rowerowa” bardzo często odchodzi od linii brzegowej na kilkanaście km (np. Wicko, Główczyce). Ponieważ za wyznaczanie tras, jak i ich znakowanie nie odpowiadała jedna organizacja[potrzebny przypis], w niektórych regionach jest opracowany lepiej (np. Rusinowo – Stilo) niż w innych (Darłowo, Kołobrzeg - Mielno).

ŚwinoujścieMiędzyzdrojeDziwnówRewalKołobrzegMielnoDarłowoJarosławiecUstkaŁebaWładysławowoPuckBłądzikowoRzucewoGdyniaSopotGdańskElblągFromborkBraniewoGronowo

W przebyciu trasy może pomóc przewodnik na odcinku Rusinowo-Stilo dostępny za darmo w internecie [5] (w formie drukowanej do kupienia w Informacji Turystycznej m.in. w Ustce).

Trasę można obejrzeć na mapie tutaj [6]

EuroVelo 11 | edytuj kod

EuroVelo 11 zwany jest jako Szlak Europy Wschodniej

EuroVelo 11 w Polsce | edytuj kod

EuroVelo 11 w Polsce oznaczony jest jako Szlak Rowerowy R-11.

EuroVelo 12 | edytuj kod

EuroVelo 12 zwany jest jako Szlak Wokół Morza Północnego. Jest to szlak okrężny przebiegający dookoła Morza Północnego. Mimo numeru 12, szlak ten został otwarty jako pierwszy – miało to miejsce w czerwcu 2001. Trasa długości niecałych 6000 km biegnie przez 6 państw: Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższa ciągła oznaczona ścieżka rowerowa.

EuroVelo 13 | edytuj kod

EuroVelo 13 zwany jest jako Szlak Żelaznej Kurtyny.

EuroVelo 15 | edytuj kod

EuroVelo 15 zwany jest jako Szlak Renu.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "EuroVelo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy