Euroband


Euroband w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Europasek

Euroband, europasek – stosowany na tablicach rejestracyjnych państw Unii Europejskiej niebieski pasek z flagą europejską i oznaczeniem państwa, znajdujący się po lewej stronie tablicy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wspólny format tablic dla państw UE został wprowadzony rozporządzeniem Rady (WE) nr 2411/98 z dnia 3 listopada 1998 i wszedł w życie 11 listopada 1998 roku[1]. Był on oparty na tablicach rejestracyjnych, które już wcześniej wprowadziły: Irlandia (1991)[2], Portugalia (1992) i Niemcy (1994)[3].

Stosują go państwa członkowskie Unii Europejskiej (nieobowiązkowy w Danii[4] i Finlandii).

Oznaczenia państw na europasku | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Zmodyfikowany (bez flagi europejskiej lub z własnymi symbolami) pasek stosują (przyjęły) też państwa i terytoria niebędące w Unii Europejskiej: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Iran, Izrael, Kirgistan, Kosowo, Liban, Macedonia Północna, Norwegia, Queensland, Serbia, Turcja, Ukraina, Wiktoria, Wyspy Owcze i inne.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2411/98 z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie uznawania w ruchu wewnątrzwspólnotowym znaków wyróżniających Państwo Członkowskie, w którym zarejestrowano pojazdy silnikowe i ich przyczepy.
  2. irishstatutebook.ie.
  3. worldlicenseplates.com.
  4. skat.dk.
Na podstawie artykułu: "Euroband" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy