Eutypa spinosa


Eutypa spinosa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eutypa spinosa (Pers.) Tul. & C. Tul. – gatunek grzybów z rodziny Diatrypaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Diatrypella, Diatrypaceae, Xylariales, Xylariomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1794 r. H.Ch. Persoon nadając mu nazwę Sphaeria spinosa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 1863 r. L.R. Tulasne i Ch. Tulasne[1].

Synonimy[2]:

  • Engizostoma spinosum (Pers.) Kuntze 1898
  • Sphaeria spinosa Pers. 1794
  • Valsa spinosa (Pers.) Nitschke 1867

Morfologia | edytuj kod

Zazwyczaj tworzy gęste skupiska podkładek, czasami pokrywające duże obszary podłoża. Są bardzo twarde i trudne do oddzielenia od podłoża, czarne o średnicy 2-4 mm, tworzące się ponad powierzchnią podłoża. Są mniej więcej kuliste, ze sterczącymi ujściami owocników przypominającymi kolce. Na szczycie wydłużonej szyjki owocników drobne otwory (ostiole)[3][4]. Pojedynczy owocnik typu perytecjum ma wraz z szyjką długość około 1,5 mm. W jego wnętrzu powstają 8-zarodnikowe worki. Askospory kiełbaskowate, wydłużone, o zaokrąglonych końcach. Są hialinowe, tzn. przezroczyste i bezbarwne, trudne do obserwacji pod mikroskopem (wymagają barwienia)[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Najwięcej stanowisk podano w Ameryce Północnej i Europie, poza tym gatunek notowany jest w Chinach, Filipinach, Republice Południowej Afryki i na Hawajach. W Europie szeroko rozprzestrzeniony; występuje od Hiszpanii po południowe rejony Półwyspu Skandynawskiego[5]. W Polsce występuje na całym obszarze, głównie w starych bukowych lasach[3].

Saprotrof, grzyb nadrzewny występujący na martwych lub obumierających pniach i gałęziach różnych gatunków drzew[4], w Polsce notowany głównie na bukach. Na zasiedlonych powierzchniach drzewa powoduje odpadanie perydermy i kory[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-12-15].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2017-11-28].
  3. a b Andrzej Chlebicki. Grzyby nadrzewne Gorców. Ochrona Beskidów Zachodnich 2: 9–19, 2008
  4. a b c Éutypa spinósa, trnasta krastovka. [dostęp 2015-12-15].
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2017-11-28].
  6. Wiesław Mulenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska: A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski. Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-75-4.
Na podstawie artykułu: "Eutypa spinosa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy