Familiada


Familiada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Familiada

Familiadapolski teleturniej prowadzony przez Karola Strasburgera i emitowany na antenie TVP2 od 17 września 1994, oparty na amerykańskim formacie Family Feud.

Początkowo prowadzącym miał być Paweł Wawrzecki, jednak reżyser Grzegorz Warchoł wybrał Karola Strasburgera[2].

Program nagrywany jest w studiu telewizyjnym w Warszawie przy ul. Inżynierskiej 4[3].

Od 2012 roku nowe odcinki programu nie pojawiają się w czasie wakacji.

Od września 2015 odcinki programu dostępne są w serwisie TVP VOD[4]. Z powodu ograniczeń licencyjnych po pewnym czasie są one wycofywane z platformy.

Telewizyjna Dwójka w lutym 2018 wprowadziła kolejną emisję powtórek teleturnieju. Miały się one ukazywać od poniedziałku do piątku o godzinie 14.00 (tak jak premiery), ale ostatecznie umieszczono je w popołudniowym paśmie o 16.00, później zaś (po zmianie godziny emisji „Koła Fortuny”) przesunięto je na 16.35[5]. Bywa, że te powtórkowe emisje trafiają do zestawienia dwudziestu najchętniej oglądanych programów tygodnia.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego stanu epidemii, a co za tym idzie braku możliwości nagrania kolejnych odcinków, od 12 kwietnia do 1 maja 2020 TVP2 pokazywała powtórki teleturnieju. Za zgodą licencjodawcy zaczęto nagrywać kolejne odcinki – premierowe wydania powróciły na okres od 2 maja do 7 czerwca 2020 oraz po przerwie wakacyjnej od 5 września 2020. Ponadto w związku z obowiązującymi przepisami sanitarnymi wprowadzono zmiany w studio i zasadach gry[6]:

 • liczbę zawodników w drużynie zmniejszono do trzech,
 • nagrania przeprowadzano bez publiczności,
 • prowadzący zachowywał większy dystans wobec uczestników,
 • na „beczce” zamontowano ściankę ze szkła akrylowego,
 • prowadzący czytał pytania nie z tabliczek, lecz z tabletu (od 24 maja).

Spis treści

Zasady programu | edytuj kod

W programie uczestniczą przedstawiciele dwóch drużyn, z których każda liczy 5 osób[b]. Zespoły stanowią członkowie rodziny, a od 2007 roku mogą to być również grupy znajomych lub osób o wspólnych zainteresowaniach. Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana – głowę drużyny (w przypadku rodzin – głowę rodziny). Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wcześniej ludzi. Teleturniej dzieli się na etap pierwszy (dzielący się na dowolną liczbę rund) i finał. Drużyna, która dostanie się do finału, bierze udział w następnym programie, przy czym może wystąpić w maksymalnie 3 kolejnych odcinkach. Każda drużyna ma swój kolor – niebieski bądź czerwony. Po czerwonej części studia staje drużyna, która w poprzednim odcinku weszła do finału. W przypadku, gdy zespół trzykrotnie uczestniczył w finale i tym samym stracił możliwość uczestniczenia w kolejnych odcinkach, o kolorze drużyny w kolejnym odcinku decyduje losowanie.

Pierwszy etap | edytuj kod

 • Zawodnicy (na początku głowy rodzin / drużyn) podchodzą do pulpitu, po czym prowadzący czyta pytanie. Gracze zgłaszają się do odpowiedzi poprzez wciśnięcie przycisku. Jako pierwszy odpowiada gracz, który zgłosił się wcześniej. Drużyna, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź (czyli taką, która padała częściej w ankietach), decyduje o wzięciu pytania dla siebie lub przekazaniu go drużynie przeciwnej[7][c]. Jeżeli żaden z zawodników nie odpowie poprawnie na zadane pytanie (tj. nie udzieli odpowiedzi albo poda niewystępującą na tablicy), to prowadzący pyta naprzemiennie uczestników drużyn. Jako pierwszą pyta drużynę, do której należy uczestnik, który zgłosił się pierwszy.
 • W przypadku, gdy pierwsze cztery odpowiedzi będą błędne, następuje zmiana pytania. Kilkakrotnie zdarzyło się, że ta sytuacja została wyemitowana w telewizji.[potrzebny przypis]
 • Prowadzący kolejno pyta członków rodziny lub drużyn, często także rozmawiając z nimi na temat ich życia zawodowego i osobistego. Za dobrą odpowiedź na pytanie otrzymują tyle punktów, ile osób ankietowanych odpowiedziało wcześniej na to pytanie w ten sam sposób. Członkowie rodziny lub drużyn odpowiadają indywidualnie i nie mogą sobie nawzajem podpowiadać. Każda drużyna posiada trzy szanse – rodzina lub drużyna ma prawo dwukrotnie podać złą (niepunktowaną) odpowiedź, a po trzeciej złej odpowiedzi pytanie przechodzi na drużynę przeciwną, według zasad podanych poniżej.
 • Jeśli rodzina lub drużyna wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całość punktów z tablicy wyników.
 • Gdy rodzina lub drużyna poda dwa razy złą odpowiedź, drużyna przeciwna ma prawo się wspólnie naradzić.
 • Jeśli rodzina lub drużyna po raz trzeci poda złą odpowiedź, do gry wchodzą przeciwnicy. Jeśli uda im się podać punktowaną odpowiedź (wybieraną przez głowę rodziny lub drużyny po naradzie), to wygrywają oni daną rundę, przejmując wszystkie punkty zdobyte w niej przez przeciwników oraz (od 1999) dostają punkty za swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest błędna, to rundę wygrywają ich przeciwnicy.
 • Po wygraniu rundy o kolejność w następnej starają się kolejni członkowie rodzin lub drużyn. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w czwartej liczbę punktów mnoży się przez 2, a od piątej mnoży się przez 3.
 • Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.
 • Liczba punktowanych odpowiedzi ukrytych na tablicy jest zmienna. Początkowo była nie selekcjonowana (np. pierwsze pytanie miało odpowiedzi 5, ale na przykład drugie pytanie już 3 odpowiedzi). Od 2007 roku przy pierwszych trzech pytaniach wynosi zawsze 6[d] (do 2007 roku było też 7 i 8), czwarte, gdzie punkty mnoży się przez dwa, zawiera 4 lub 5 odpowiedzi.[e][f], a piąte i każde kolejne 3 bądź dużo rzadziej 4 odpowiedzi.[g] Piąte i każde kolejne pytanie ma punkty mnożone przez trzy.
 • W pierwszych wydaniach „Familiady” już trzecie pytanie było mnożone przez 2, od 4. pytania – przez 3[8].
 • Kilkakrotnie się zdarzało, że suma punktów za jedno pytanie przekraczała liczbę 100.

Finał | edytuj kod

 • W finale uczestniczą 2 osoby z wygranej grupy, wyznaczone przez głowę rodziny lub drużyny.
 • Pierwsza osoba odpowiada na pytania podczas gdy druga słucha muzyki w tzw. „kąciku muzycznym”, aby nie słyszeć pytań ani odpowiedzi. Zawodnik ma 15 sekund, aby odpowiedzieć na 5 pytań, czytanych szybko przez prowadzącego. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy, jak i drugi finalista mówi „dalej”.
 • Po udzieleniu odpowiedzi, wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi. Drugi finalista, opuszczając „kącik muzyczny”, widzi tylko sumę punktów zdobytych przez pierwszego finalistę.
 • Następnie wchodzi do gry drugi finalista, który nie widzi odpowiedzi, podanych przez poprzednika. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. Zwiększona ilość czasu wynika z tego, że jeśli poda taką samą odpowiedź jak poprzednik, wtedy usłyszy dźwięk (buzer) i musi podać inną odpowiedź.
 • Jeśli rodzina lub drużyna łącznie zdobędzie przynajmniej 200 punktów, wygrywa finał.
 • Kilkakrotnie zdarzało się, że pierwszy uczestnik finału sam zdobył 200 punktów bądź więcej, wtedy drugi zawodnik nie musiał już odpowiadać na pytania. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w odcinku wyemitowanym 8 listopada 2015.
 • Obecnie odpowiedzi najwyżej punktowane mają zwykle od 30 do 39 punktów. Większe wartości zdarzają się bardzo rzadko. W przeszłości regularnie pojawiały się odpowiedzi warte ponad 50, 60, a czasami nawet 70 punktów[9].

Nagrody

 • Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów pomnożonej przez 3 (do końca 1998 roku mnożnikiem było 2,5), symboliczne nagrody od sponsora, np. kuferki ze słodyczami oraz zdjęcie pamiątkowe.
 • Nagroda za wygranie części pierwszej, gdy drużyna nie wygrywa finału to kwota pieniężna równa sumie punktów zdobytych w części pierwszej i w finale pomnożonej przez 3 (w sumie od 900 zł do 2394 zł).
 • Nagroda za wygranie finału wynosi 25 000 zł[10] (do początków 1995 roku główna nagroda wynosiła 100 milionów starych złotych, od 1995 do 27 grudnia 1998 roku – 10 000 zł, a od 1 stycznia 1999 do 21 września 2019 – 15 000 zł), oraz kwota równa liczbie punktów zdobytych w części pierwszej pomnożonej przez 3 (w sumie od 25 900 zł do 26 797 zł).

Oprawa teleturnieju | edytuj kod

Motyw teleturnieju | edytuj kod

Symbolem „Familiady” jest rzepka z wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule. Motyw wyciągania jej przez rodzinę został wykorzystany w rozpoczęciu do przedstawienia rywalizacji drużyn w turnieju – w przeciwieństwie do wiersza, w czołówce teleturnieju rzepę ciągną dwie rodziny, nie jedna. Ta, ponadto, nie zostaje wyciągnięta, a rozpruta, po czym wylatują z niej pieniądze. Przed rundami, liczba rzep na ekranie, symbolizuje czynnik, przez jaki jest mnożona suma punktów w każdej rundzie.

Scenografia | edytuj kod

Oprawa graficzna | edytuj kod

Aktualna czołówka programu jest emitowana od 17 marca 2012, dawniej była również emitowana w latach 1994–2007[i]. Wykonana została przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, techniką kreskówkową. Nawiązuje ona do wiersza autorstwa Juliana Tuwima pt. Rzepka. Do rzepki podbiega dziadek i próbuje ją wyciągnąć, a gdy nie daje rady, przybiega do niego babcia i po kolei 3 kolejne postaci. Następnie pokazana jest sama nać ciągnięta raz na prawo, raz na lewo, przez dwie rodziny. Kadr rozszerza się, ukazując na środku ekranu rzepkę, ciągniętą w przeciwne strony przez dwie rodziny. Rzepka przepoławia się i wylatują z niej pieniądze, a wraz z nimi złoty napis „Familiada”. Po rozerwaniu rzepki pojawia się studio. Muzyka zaczyna grać od nowa, na tablicy również pojawia się tytułowy napis. Zdarzają się wyjątki w odcinkach specjalnych (kiedyś - rzadko w odcinkach normalnych) wtedy muzyka w czołówce grana jest tylko raz, a zamiast grania jej od nowa najczęściej pojawia się występ artystyczny, czasami od razu wchodzi prowadzący. W odcinku specjalnym z 3 maja 2015 muzykę tytułową zagrała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Czołówka ta przechodziła lekki lifting graficzny trzykrotnie, w 2000, 2005 i 2012 roku, po przywróceniu jej do emisji.

W latach 2007–2012 emitowana była podobna czołówka, wykonana jednak w animacji komputerowej. Po niecałych 5 latach emisji została wycofana i powrócono do dawnej, kreskówkowej wersji.

4 października 2008 zmieniono rzepy skaczące na dole ekranu z animowanych na trójwymiarowe, odświeżono także zegar odliczający czas w finale (dodano lekki cień).

5 maja 2018 roku odświeżono zegar odliczający czas w finale oraz zmniejszono rzepki skaczące na dole ekranu.

Powitanie | edytuj kod

W każdym zwykłym odcinku (oraz w specjalnych w latach 1994–2000[potrzebny przypis], 24 września 2016 i od 11 listopada 2017) po rozerwaniu rzepy lektor wita telewidzów oraz przedstawia zawodników i prowadzącego. Jego kwestia zmieniała się kilkukrotnie, a w obecnej formule brzmi:

Witamy państwa w teleturnieju „Familiada”. Dziś spotkamy się z rodziną / drużyną pod nazwą [nazwisko/nazwa oraz imiona]. Ich przeciwnikami/przeciwnikiem będzie rodzina / drużyna pod nazwą [nazwisko/nazwa oraz imiona]. Gospodarzem programu jest Karol Strasburger.

Do 1998[potrzebny przypis] roku podczas powitania nie były podawane imiona zawodników, a jedynie nazwiska rodzin. W latach 1998-2003 rodziny wychodziły zza kulis.[potrzebny przypis]

Od 17 września 1994 do 6 sierpnia 1995 funkcję lektora pełnił Marek Gajewski, następnie od 12 sierpnia 1995 do 4 września 2005 – Piotr Olędzki, a od 10 września 2005 funkcję tę pełni Daniel Pachelski. W odcinkach z 27 i 28 lutego 2016 lektorem wyjątkowo była Anita Sajnóg.

Muzyka | edytuj kod

Motyw muzyczny programu od początku jego nadawania jest taki sam, został jednak nieznacznie odświeżony w październiku 2012. Utwór wykorzystany w czołówce oraz dżinglach podczas finału nosi nazwę „Main Street U.S.A.” i jest autorstwa Johna Hobbsa. Utwór z tyłówki pt. „Lordy, Lordy!” został skomponowany przez Ala Cappsa. Jego pełna wersja była wykorzystywana podczas napisów końcowych do 12 listopada 2017, obecnie w użyciu jest tylko końcowy fragment. Ponadto z tego utworu pochodzą też dżingle używane na początku i końcu każdej rundy oraz na rozpoczęcie finału. Oba utwory, zarówno z czołówki, jak i tyłówki, pochodzą z biblioteki muzycznej Killer Tracks.

Tablica | edytuj kod

Tablica

Bardzo charakterystycznym elementem programu jest (używana od samego początku emisji) tablica wyświetlająca odpowiedzi oraz punkty. Składa się z 10 500 drobnych kółek, które obracając się na kolorową stronę, tworzą litery i cyfry. Aby tablica poprawnie działała, napisano do niej specjalny program[12]. Dokładnie tego samego ekranu używano w latach 1991–1992 w szwedzkiej wersji „Family Feud”[13].

W odcinkach z 21, 27 i 28 października 2012 używano całkiem innej tablicy – działającej na zasadach ekranów LCD (imitowała ona wygląd standardowej tablicy), lecz po protestach widzów[potrzebny przypis] powrócono do starej tablicy.

Od 10 września 2016 roku[j] treści na tablicy pojawiają w inny sposób – wszystkie elementy jednocześnie od lewej strony, nie zaś linijka po linijce. Ponadto delikatnie zmodyfikowano litery „F” i „M” w napisie „FAMILIADA”.

22 września 2019 tablica przeszła drobne odświeżenie[11] – w pierwszym etapie nie ma kresek w miejscu liczby punktów, a w finale nie ma kresek „zasłaniających” odpowiedzi; zmodyfikowano też znaki graficzne, pod którymi ukryta jest punktacja za daną odpowiedź. Ponadto cyfrę „0” zwężono o szerokość równą szerokości jednego piksela, dzięki czemu można ją łatwiej odróżnić od litery „O” (kształty te były wcześniej identyczne).

Spis serii | edytuj kod

Na podstawie archiwalnych programów telewizyjnych ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach[14].

W latach 1994–1997 program był emitowany jedynie w weekendy. Wyjątek stanowi odcinek specjalny z 26 grudnia 1994 wyemitowany w świąteczny poniedziałek o 19.00. Od 1998 program emitowany jest również w Nowy Rok i Święto Niepodległości, od 1999 także w Boże Ciało i Wszystkich Świętych, a od 2000 już we wszystkie dni wolne od pracy.

Konkurs dla telewidzów | edytuj kod

W 2006 roku wprowadzony został w „Familiadzie” konkurs SMS-owy, którego zasady wiele razy były zmieniane. Na samym początku prowadzący podawał pytanie i 3 odpowiedzi (wszystkie były poprawne), a zadanie polegało na odgadnięciu, która odpowiedź jest najwyżej punktowana. Do wygrania było 5000 złotych.

W styczniu 2008 zasady zostały zmienione: na ekranie ukazywało się pytanie i odpowiedzi (tak jak w poprzedniej wersji), ale nie było odczytywane przez prowadzącego, ponieważ było to pytanie, które otrzymają finaliści. Po wysłaniu jednego SMS-a z odpowiedzią, telewidz dostawał drugie pytanie, a po nim trzecie (obydwa z finału). Osoba, która zdobyła największą liczbę punktów za wszystkie trzy pytania (podczas finału można było sprawdzić punkty), wygrywała nagrodę: 5000 zł. Osoba, która brała udział w konkursie we wszystkich odcinkach „Familiady” w miesiącu i zdobyła najwięcej punktów, wygrywała 10 000 zł.

Od października 2008 zmienione zostały tylko wysokości wygranych. W każdym odcinku można wygrać 3000 złotych (po 1000 zł za pytanie), natomiast nagroda miesiąca wynosi 6000 złotych. Informacja o wygranej dostarczana jest 15 minut po programie.

Od lipca 2009 zasady konkursu wróciły do tych z 2006 roku, z taką różnicą, że nagroda wynosiła 1000 zł. Od września 2012 zakończono konkursy SMS-owe. Obecnie widz może wygrać 1000 złotych, jednak musi wysłać SMS-a o treści A, B lub C. Wszystkie 3 odpowiedzi są poprawne na określone zadanie, należy wskazać najwyżej punktowaną odpowiedź.

Konkursy SMS-owe przywrócono w latach 2014–2016. Zasada była niezmienna, ale w sezonie 2014/15 można było wygrać tylko za jeden odcinek 1000 zł, a nagrodą główną było 10 000 zł. Zaś w sezonie 2015/16 można było wygrać 10 000 zł bądź też jedną ze 100 nagród rzeczowych.

Obecnie prowadzone są konkursy dla telewidzów poprzez serwis internetowy Facebook, w którym Internauci wysyłają dowcipy oraz pytania. Najciekawsze propozycje pojawiają się w programie.

Wydania specjalne | edytuj kod

Odcinki specjalne | edytuj kod

W ciągu roku z okazji różnych świąt (najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub Nowego Roku) pojawiają się wydania specjalne „Familiady”. Udział biorą specjalnie zaproszone przez organizatorów osoby, przede wszystkim są to znane osoby życia publicznego. Zmienione są wtedy zasady programu:

 • Wygrana drużyna honorowo zaprasza do finału osobę z drużyny przeciwnej (wtedy nie obowiązuje zasada eliminacji drużyny, która po pierwszym etapie zdobyła mniej punktów od zwycięskiej drużyny)[m].
 • Wygrana przekazywana jest na cel charytatywny, po zakończeniu finału prowadzący wręcza czek osobom zajmującym się działalnością charytatywną bądź społeczną którzy pojawiają się w studiu po zakończeniu rozgrywki, po wręczeniu czeku osoby zaproszone do studia wygłaszają krótkie oświadczenie na jaki cel zostaje przekazana ta wygrana
 • 13 kwietnia 2009 jedyny raz w historii programu zdarzyło się, że odcinek specjalny nie został wyemitowany w terminie. Był to Poniedziałek Wielkanocny, jednak z powodu żałoby narodowej emisję tego odcinka przesunięto na najbliższą niedzielę, czyli na 19 kwietnia.

Odcinki jubileuszowe | edytuj kod

 • 12 października 2003 wyemitowano 1000. odcinek Familiady. Był on jednocześnie finałem 4. Turnieju Mistrzów. Z okazji jubileuszu życzenia dla Karola Strasburgera i Familiady złożyli prowadzący zagraniczne edycje programów opartych na Family Feud, a także gospodarze niektórych programów nadawanych w Dwójce. Ponadto w studiu pojawiły się Agata Młynarska oraz Nina Terentiew – dyrektor TVP2, która wręczyła pamiątkowe rzepki gospodarzowi – Karolowi Strasburgerowi, producentowi Ryszardowi Krajewskiemu i reżyserowi Grzegorzowi Warchołowi. Gościem muzycznym odcinka był zespół Leszcze, a całość zwieńczył tort. Ciekawostką jest fakt, że odcinek ten był najdłuższym w historii, gdyż trwał 50 minut.
 • 27 września 2009 wyemitowano specjalny odcinek z okazji 15. urodzin teleturnieju. Wzięły w nim udział drugie pokolenia rodzin, które wystąpiły w tym teleturnieju jako pierwsze. Na początku programu pokazano krótki fragment 1. odcinka Familiady (z 17 września 1994), zawierający czołówkę i przedstawienie rodzin. W studio podczas przedstawiania rodzin obok 5 członków drugiego pokolenia stały jeszcze po dwie osoby z pierwszego pokolenia. Podczas gry tylko pierwsze pytanie było całkiem nowe. Kolejne pochodziły (wraz z tymi samymi odpowiedziami i liczbą punktów) z odcinków wyemitowanych w Boże Narodzenia 2002, 2007 i 2008. Do finału przeszli zawodnicy z obu drużyn, a uroczystość zakończył tort i odśpiewanie piosenki Sto lat. Z okazji jubileuszowego odcinka zmodyfikowano scenografię w studio: w centralnym punkcie pojawiła się podłoga diodowa, na której widniał napis „15-lecie Familiady” oraz wyświetlane były wizualizacje w barwach: białej, czerwonej i niebieskiej.
 • Kolejny odcinek jubileuszowy został wyemitowany 5 października 2014 z okazji 20-lecia programu. Był to jednocześnie Finał VII edycji Turnieju Mistrzów. Specjalnymi gośćmi tego odcinka były osoby znajdujące się na widowni, czyli 20-latkowie, którzy urodzili się we wrześniu 1994 roku, kiedy to Familiada zadebiutowała w Polsce. Wszystkie pytania w tym odcinku były związane z samą Familiadą lub z urodzinami. Z okazji jubileuszu programu życzenia prowadzącemu składali Tadeusz Sznuk – gospodarz teleturnieju Jeden z dziesięciu, Maciej Kurzajewski oraz Agata Młynarska prowadzący program Świat się kręci, a także Marta Kielczyk, Hanna Lis oraz Tomasz Wolny z Panoramy.

5 czerwca 1999 roku wyemitowano 500. odcinek, 27 października 2001 – 777., 12 października 2003 – 1000., 24 marca 2008 (poniedziałek Wielkanocny) – 1500., 23 grudnia 2012 – 2000., a 9 grudnia 2018 – 2500. odcinek.

Turnieje Mistrzów | edytuj kod

Co kilka lat w „Familiadzie” organizowany jest Turniej Mistrzów, w którym rywalizują rodziny i drużyny, którym udało się wygrać najwyższe sumy w latach poprzedzających dany Turniej Mistrzów. Do tej pory odbyło się 8 edycji konkursu, kolejno w latach: 1996, 2000, 2001[n], 2003, 2005, 2009, 2014, 2016. Każda edycja odbywa się metodą pucharową, czyli drużyna, która wejdzie do finału nadal gra w turnieju, nawet jeśli w finale nie wygra głównej nagrody.

Turniej Mistrzów 2000 | edytuj kod

Turniej ten rozgrywany był w dniach 10 września – 1 października 2000. Wzięło w nim udział 8 rodzin, a główną nagrodą był samochód Fiat Punto II. Zwycięzcami tej edycji została rodzina Kitów, która w rozgrywce finałowej pokonała rodzinę Strojnych.

Turniej Mistrzów 2003 | edytuj kod

W IV edycji Turnieju Mistrzów Familiady w 2003 roku, która rozpoczęła się w czerwcu, wzięły udział 32 rodziny[17]. W Finale, który odbył się 12 października (był to jednocześnie 1000. odcinek teleturnieju) zwyciężyły siostry Witkowskie, które pokonały rodzinę Kozaków i wygrały w sumie 52 725 zł, mieszkanie z garażem i ogródkiem w Warszawie, zestawy komputerowe oraz sprzęt AGD.

Turniej Mistrzów 2009 | edytuj kod

VI edycja Turnieju Mistrzów została rozegrana z okazji 15-lecia Familiady w dniach 3 października – 15 listopada 2009. Brały w nim udział najlepsze rodziny i drużyny, które występowały w Familiadzie w latach 2005–2009. W eliminacjach (3–25 października 2009) walczyło 16 rodzin, z czego najlepsza ósemka grała dalej w ćwierćfinałach (31 października – 8 listopada 2009). 4 zwycięskie drużyny wystąpiły w półfinałach (11 i 14 listopada 2009), a dwie najlepsze drużyny weszły do finału, który się odbył 15 listopada 2009. Mistrzami Familiady 2009 została drużyna Elektroników, jednocześnie zostając pierwszą drużyną, która wygrała Turniej Mistrzów. Oprócz głównej nagrody wygrali oni w Finale pięć 32-calowych telewizorów LCD oraz nagrodzeni zostali złotymi medalami. Drugie miejsce zajęła rodzina państwa Fronczyków, a trzecie drużyna Służby Zdrowia. Obydwie te drużyny wygrały dodatkowo sprzęt RTV i AGD oraz dostały srebrne i brązowe medale.

Turniej Mistrzów 2014 | edytuj kod

VII edycja Turnieju Mistrzów została rozegrana z okazji 20-lecia Familiady w dniach 14 września – 5 października 2014. Brało w nim udział 8 najlepszych drużyn występujących w teleturnieju w latach 2009–2014. W związku z tym zostały rozegrane od razu ćwierćfinały, w których brały udział następujące drużyny:

 • Pokerzyści oraz Filolodzy
 • Sułkowie oraz Osolanki
 • Absolwenci oraz Harcerki
 • Matusiakowie oraz Klan Marchewek

Do półfinałów awansowali zwycięzcy odcinków ćwierćfinałowych:

 • Filolodzy oraz Sułkowie
 • Klan Marchewek oraz Harcerki

Rozgrywka finałowa rozegrała się pomiędzy Klanem Marchewek a Filologami. Tytułem Mistrza Familiady 2014 została uhonorowana drużyna Klanu Marchewek, która wygrała we wszystkich odcinkach, w których brała udział w sumie 69 084zł. Oprócz tego zwycięzcy dostali sprzęt AGD oraz specjalny puchar.

Turniej Mistrzów 2016 | edytuj kod

8. edycja Turnieju Mistrzów rozpoczęła się 5 marca 2016. Wzięło w niej udział 8 drużyn, które wygrały największe kwoty w programie w ciągu ostatnich 17 miesięcy. W rozgrywkach zmierzyli się:

 • Szczypiornistki kontra Klainowie (5 marca 2016)
 • Zakręceni kontra Pilarczykowie (6 marca 2016)
 • Anioły kontra Fabrykanci (12 marca 2016)
 • Dystrykt C kontra Bogdan (13 marca 2016)

W półfinałach zmierzyli się:

 • Szczypiornistki kontra Zakręceni (19 marca 2016)
 • Anioły kontra Bogdan (26 marca 2016)

W Wielkim Finale, który odbył się 2 kwietnia 2016 zmierzyły się drużyny Szczypiornistek oraz Aniołów. Zwyciężczyniami Turnieju Mistrzów 2016 została drużyna Szczypiornistek, która we wszystkich swoich występach w teleturnieju wygrała w sumie 67 611 zł. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali, dla każdej osoby z drużyny, zaproszenie na 5-dniowy pobyt wraz z osobą towarzyszącą do jednego z polskich hoteli. Drugie miejsce przypadło drużynie Aniołów, która w sumie wygrała 54 159 zł oraz 5 pralek automatycznych. Ostatnie miejsce na podium zajęła rodzina Bogdan (16 188 zł w samym Turnieju Mistrzów), a czwarte miejsce drużyna Zakręconych (2682 zł w samym Turnieju Mistrzów). Obie te drużyny dostały w nagrodę szwajcarskie zegarki, natomiast wszystkie 4 najlepsze drużyny otrzymały także specjalną statuetkę.

Ciekawostką jest to, że Szczypiornistki zagrały w Turnieju Mistrzów zaraz po swoich trzech wygranych finałach po raz pierwszy od ponad 3 lat (ostatni raz taka trzykrotna wygrana przed nimi miała miejsce 16 września 2012 roku była to drużyna Pokerzystów) i były jednocześnie jedyną drużyną w Turnieju, której udało się trzykrotnie z rzędu wygrać finał. Szczypiornistki jako pierwsza drużyna w historii zwycięzców Turnieju Mistrzów nie zdobyła przynajmniej 200 punktów w finale (nie wygrała głównej nagrody).

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 27 września 2020 r.
 2. W niektórych odcinkach specjalnych drużyny składają się z 4 bądź 6 osób.
 3. Ta zasada obowiązuje od 22 września 2019. Wcześniej na pytanie automatycznie odpowiadała drużyna, której przedstawiciel zwyciężył pojedynek przy „beczce”.
 4. W niektórych odcinkach specjalnych 5.
 5. W kilku odcinkach specjalnych i niektórych odcinkach do 2007 roku pytanie miało 3 odpowiedzi.
 6. W odcinku 2352 (z 4 marca 2017) to pytanie zawierało 6 odpowiedzi.
 7. Kilkakrotnie się zdarzało, że jak nikt nie wszedł do finału po piątym pytaniu, to pytanie miało 5 odpowiedzi.
 8. Mikrofony nie były od samego początku.
 9. Po raz ostatni 18 listopada 2007.
 10. Wyjątkiem odcinek z 24 września 2016 roku.
 11. Niektóre wydania były emitowane ok. 13.30, a czasem ok. 14.15, z powodu transmisji sportowych. Wyjątkiem jest 1000. odcinek, trwający 50 minut, a jego emisja zaczęła się o 13.30.
 12. a b Powodem tak długiego sezonu był IV Turniej Mistrzów, który rozpoczął się w czerwcu.
 13. Ta zasada nie obowiązywała do 2000(?) roku (poza kilkoma odcinkami).
 14. Finał Turnieju został wyemitowany 1 stycznia 2002.

Przypisy | edytuj kod

 1. Familiada najzabawniejszym programem rozrywkowym w serwisie YouTube
 2. Ryszard Krajewski – telewizja 3D to przyszłość. wirtualnemedia.pl.
 3. Warszawska Praga | Studio TV przy Inżynierskiej 4
 4. Familiada. vod.tvp.pl.
 5. „Familiada” siedem dni w tygodniu w TVP2. Dwie premiery, pięć powtórek, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-06-13]  (pol.).
 6. "Familiada" i "Koło fortuny" wracają do TVP 2 z nowymi odcinkami, Press.pl [dostęp 2020-06-22]  (pol.).
 7. Wielki jubileusz Familiady! Karol Strasburger świętuje 25-lecie programu!, pytanienasniadanie.tvp.pl [dostęp 2019-09-21]  (pol.).
 8. Familiada – po drugiej stronie kamery, YouTube [dostęp 2019-08-14] .
 9. FamiliadaTVP, Nieprawdopodobny finał z 2005 roku, [w:] YouTube [online], www.youtube.com, 20 kwietnia 2017 [dostęp 2019-11-24] .
 10. Familiada TVP S.A., www.facebook.com [dostęp 2019-09-17]  (pol.).
 11. a b Familiada – odc. 2564, VOD Tvp.pl [dostęp 2019-09-28]  (pol.).
 12. Karol Strasburger: „Niczego nie udaję”. echodnia.pl.
 13. Informacja na oficjalnym profilu programu w serwisie Facebook.
 14. Kattowitzer Kreisblatt. 1880, nr 18, Druck von Th. Staben, 1880 [dostęp 2019-05-05] .
 15. Telewizja Polska S.A, www.tvp.pl [dostęp 2020-05-11] .
 16. [Post o nagraniach i powrocie „Familiady” we wrześniu] (Facebook, profil Familiada TVP S.A., 14 lipca 2020)
 17. „Familiada” ma 10 lat. wirtualnemedia.pl.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Familiada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy