Family Guy


Głowa rodziny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Family Guy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głowa rodziny (ang. Family Guy) – amerykański serial animowany stworzony w 1999[2] roku przez Setha MacFarlane’a i emitowany w telewizji FOX. Przedstawia on losy rodziny Griffinów, mieszkającej w fikcyjnym mieście Quahog, w stanie Rhode Island. Humor serialu oparty jest w dużej mierze na zaskakujących, często nonsensownych retrospekcjach, które przerywają właściwą akcję. Nawiązują one przeważnie do popkultury i różnych wydarzeń historycznych.

W Polsce serial był emitowany w stacjach TV4 (pod tytułem Głowa rodziny) oraz Comedy Central Polska. Obecnie jest emitowany na kanale Fox Polska w wersji HD i SD, z napisami (od 6 listopada 2010), a potem w 16 stycznia 2015 roku nadaje teraz na Fox Comedy.

13 lutego 2019 roku stacja Fox ogłosiła przedłużenie serialu na 18. sezon[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Historia serialu Głowa rodziny.

Family Guy miał swoją premierę 31 stycznia 1999[2]. W 2000 roku, po zakończeniu emisji drugiego sezonu, ogłoszono zaprzestanie dalszej produkcji serialu[4]. Zmiana kierownictwa sieci FOX[5][6] oraz prośby fanów[6] spowodowały, że sezon trzeci powstał i został wyemitowany w latach 2001–2002[7]. Po tym zapadła ponowna decyzja o zakończeniu serialu[5].

Bardzo dobre wyniki sprzedaży DVD[8] oraz wysoka oglądalność powtórek na Cartoon Network w następnych latach[9] przekonały jednak telewizję FOX do wznowienia produkcji w 2004 roku[10]. Family Guy powrócił na ekrany 1 maja 2005[11], zostając pierwszym zdjętym z anteny serialem wskrzeszonym na podstawie wyników sprzedaży DVD[12].

W maju 2008 twórca serialu Seth MacFarlane podpisał kontrakt z telewizją FOX na produkcję nowych odcinków aż do 2012 roku[13]. Ósmy sezon miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych 27 września 2009[14].

Fabuła | edytuj kod

Serial opiera się na przygodach Petera Griffina, nieco ociężałego, lecz pełnego dobrych chęci pracownika fabryki zabawek, z której ostatecznie zostaje zwolniony z powodu śmierci Szefa fabryki (potem pracuje jako rybak, a następnie zaczyna pracę w lokalnym browarze).

Peter jest Amerykaninem irlandzkiego pochodzenia, a także katolikiem. Jego żona Lois, matka opiekująca się domem i nauczycielka gry na pianinie, pochodzi z bogatej i wpływowej rodziny Pewterschmidtów. Lois jest protestantką (w 8 sezonie okazuje się, że jest ona żydowskiego pochodzenia), przez co jest znienawidzona przez przybranego ojca Petera – zagorzałego katolika. Peter i Lois mają troje dzieci: córkę Meg, która wciąż jest obiektem żartów z powodu braku urody; nastoletniego syna Chrisa, w wielu aspektach młodszą wersję ojca; oraz diabolicznie złe niemowlę Stewiego, który wciąż planuje, jak przejąć władzę nad światem oraz zabić Lois; jego zabawka to pluszowy miś – homoseksualista Rupert. Rodzina żyje także wraz z inteligentnym, mówiącym psem – alkoholikiem Brianem, który pała niespełnionym uczuciem do Lois. Mimo że Brian został uczłowieczony przez twórców serialu (chodzi na dwóch nogach, pije martini, posiada samochód oraz prowadzi normalne rozmowy z Griffinami), rodzina traktuje go jak domowe zwierzę. Niejednokrotnie Brian wykazuje zachowania typowe dla psa (np. pocieranie pośladkami o dywan, bieganie za rzuconą piłką, strach przed odkurzaczem czy spanie w nogach swych właścicieli).

Innymi postaciami są interesujący sąsiedzi Griffinów ze Spooner Street – poruszający się na wózku inwalidzkim, wielokrotnie odznaczony i wciąż czynny zawodowo policjant Joe Swanson, jego żona Bonnie, która po siedmiu latach ciąży rodzi córeczkę -Susie (sezon 7, odcinek 7); seksoholik i podrywacz Glenn Quagmire, który na co dzień pracuje jako pilot linii lotniczych. Jest jednym z najlepszych przyjaciół Petera Griffina. Głosu użycza mu główny twórca Głowy Rodziny, Seth MacFarlane; właściciel sklepu Cleveland Brown wraz z żoną Lorettą (z którą się rozwiódł po tym jak zdradziła go z Glennem) i nadpobudliwym synem Clevelandem Juniorem; prezenterzy telewizyjni Tom Tucker i Diane Simmons oraz azjatycka reporterka Tricia Takanawa; burmistrz Adam West, któremu głosu użycza aktor Adam West, gwiazda serialu o Batmanie, lecz przedstawiony tu jest jako paranoik.

W Family Guy jest także szereg postaci, które pojawiają się co jakiś czas w specyficznych dla siebie sytuacjach lub powtarzając ten sam żart. Przykładem są Zła Małpa w szafie Chrisa; Herbert, staruszek hebefil, który lubi patrzeć na Chrisa; Wysmarowany Głuchy Facet; Ollie Williams, prezenter pogody, krzyczący wszystko to, co mówi, Wielki Kurczak, przeciwnik Petera – walki z nim są parodią filmów akcji z Hollywood, oraz syn Toma Tuckera z twarzą do góry nogami. Kilkukrotnie pojawia się też wyluzowane wcielenie śmierci, a także Jezusa i Boga.

Bohaterowie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista postaci serialu Głowa rodziny.

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Głowa rodziny.

Przypisy | edytuj kod

 1. Awards for „Family Guy” (ang.). imdb.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 2. a b c Gary Levin: ‘Family Guy’ may return (ang.). USA Today, 18 listopada 2003. [dostęp 29 czerwca 2008].
 3. 'Family Guy,' 'Bob's Burgers' Renewed at Fox (Exclusive), hollywoodreporter.com, 13 lutego 2019
 4. Rob, Mikennomn: Happy 5th Anniversary Family Guy (ang.). quagscorner.com, 31 stycznia 2004. [dostęp 15 czerwca 2008].
 5. a b Jud Stacer: Fox knocks „Family Guy” off air (ang.). FSView & Florida Flambeau, 18 marca 2002. [dostęp 15 czerwca 2008].
 6. a b An Interview with Seth MacFarlane (ang.). tvshowsondvd.com, 21 kwietnia 2003. [dostęp 5 lipca 2008].
 7. Family Guy: Season 3 (ang.). IGN. [dostęp 6 lipca 2008].
 8. Josh Wolk: Return of Family Values (ang.). Entertainment Weekly, 18 kwietnia 2005. s. 1. [dostęp 15 czerwca 2008].
 9. Brian Ford Sullivan: ‘Family Guy’ does it again as ‘Adult swim’ beats the broadcast talk-shows (ang.). thefutoncritic.com, 29 maja 2003. [dostęp 15 czerwca 2008].
 10. FAMILY GUY Returns to Production with an Initial Order of 22 New Episodes to Premiere in Early... (ang.). Business Wire, 26 marca 2004. [dostęp 3 lipca 2008].
 11. North by North Quahog (ang.). IGN. [dostęp 6 lipca 2008].
 12. Gary Levin: ‘Family Guy’ un-canceled, thanks to DVD sales success (ang.). USA Today, 24 marca 2004. [dostęp 15 czerwca 2008].
 13. Eric Goldman: Big New Deal for Family Guy’s Seth MacFarlane (ang.). IGN, 5 maja 2008. [dostęp 15 czerwca 2008].
 14. Fox Fall Lineup. FOX.com. [dostęp 22 maja 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (serial animowany):
Na podstawie artykułu: "Family Guy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy