Festiwal Piosenki Rosyjskiej


Festiwal Piosenki Rosyjskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Piosenki Rosyjskiejfestiwal muzyczny, organizowany w latach 2008–2013 w Zielonej Górze. Nawiązujący do organizowanego w tym samym mieście w latach 1965–1989 Festiwalu Piosenki Radzieckiej.

24 października 2006 zielonogórscy radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o organizacji w Zielonej Górze Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Impulsem do decyzji była wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który zaproponował polskiej minister Annie Fotydze powrót do słynnego przez ponad 20 lat Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Pomysły organizacji festiwalu narodziły się też w Kołobrzegu i Olsztynie. Według przyjętych przez zielonogórskich radnych założeń festiwal miał być świętem piosenki i kultury rosyjskiej. Festiwalowi towarzyszyły imprezy tematyczne – jazzowe i młodzieżowe w klubach na terenie Zielonej Góry i regionu[1]. Zwycięzcy festiwalu nagradzani byli, podobnie jak na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, złotymi, srebrnymi i brązowymi samowarami.

Eliminacje do pierwszej edycji FPR rozpoczęły się w marcu 2008 w Zielonej Górze[2]. Pierwszy Festiwal Piosenki Rosyjskiej nawiązujący swą formułą do dawnych Festiwali Piosenki Radzieckiej odbył się w Zielonej Górze w dniach 6–7 czerwca 2008[3].

W 2010 r. zmieniono regulamin festiwalu. Od ówczesnej edycji w konkursie brali udział wyłącznie profesjonalni artyści estradowi[4]. Od 2014 roku festiwal jest zawieszony z powodu konfliktu na Ukrainie[3].

Goście Festiwalu | edytuj kod

W charakterze gości na festiwalu występowali między innymi: Alina Artz, Arash, Dima Biłan, Michael Bolton, Julio Iglesias Jr., Lew Leszczenko, Alexander Rybak, Slava, Paweł Sokołow, Waleria, grupy Fabrika, Gorod 312, Iwanuszki International, Korni, Lube, Zwieri i Ziemljanie[4].

Laureaci festiwalu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Festiwal Piosenki Rosyjskiej - Festiwał odwołany (pol.). festiwalinfo.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)].
  2. Zielona Góra. Będzie Festiwal Piosenki Rosyjskiej, e-teatr.pl  (pol.).
  3. a b PAW: Czy w Zielonej Górze powinien się odbywać Festiwal Piosenki Rosyjskiej?. gazetalubuska.pl, 2014-04-03.
  4. a b MajaM. Sałwacka MajaM., Wielkie pieniądze na Festiwal Piosenki Rosyjskiej [w:] Gazeta Wyborcza [online], 17 czerwca 2010 .
Na podstawie artykułu: "Festiwal Piosenki Rosyjskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy