Ficroja cyprysowata


Ficroja cyprysowata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ficroja cyprysowata, cyprys patagoński (Fitzroya cupressoides) – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jest współcześnie jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju ficroja (Fitzroya). Nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjskiego żeglarza Roberta FitzRoya. Występuje w lasach waldiwijskich w południowej części Chile i w Argentynie. Rośnie na terenach górskich do wysokości 1000 m n.p.m.[5] Drzewa tego gatunku są bardzo długowieczne – znany rekordzista osiągnął wiek 3622 lat[6]. Gatunek wymieniony jest w załączniku I konwencji CITES[6].

Morfologia | edytuj kod

Gałązka z liśćmi, Park Narodowy Los Alerces, Argentyna
Pokrój
Drzewo osiągające zwykle do 55 m wysokości, z pniem o średnicy do 3 m. Kora jest czerwonobrązowa, głęboko spękana, łuszczy się długimi pasmami[5][6].
Liście
Wyrastają po 3 w okółku. Łuskowate, długości 3-6 mm i szerokości 2 mm. Są ciemnozielone, od spodu z dwoma białymi paskami. Siewki posiadają dwa liścienie[5].
Kwiaty
Męskie zebrane są w wyrastające pojedynczo strobile składające się z 15-24 pylników. Kwiaty żeńskie zebrane są w kuliste strobile dojrzewające w ciągu jednego roku. Składają się z 9 łusek nasiennych zebranych w trzech okółkach po trzy (łuski najniższego okółka są płonne). Szyszki są ożywicowane, wonne i osiągają 6–7 mm średnicy[5].
Nasiona
Rozwijają się po 2–3 na płodnych łuskach nasiennych, zaopatrzone są w 2-3 równej wielkości skrzydełka[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. a b Fitzroya cupressoides (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-12-21].
  4. Czerwona księga gatunków zagrożonych (ang.). [dostęp 5 czerwca 2009].
  5. a b c d e John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 82, seria: Phytologia Memoroirs VIII.
  6. a b c Christopher J. Earle: Fitzroya (ang.). W: The Gymnosperm Database [on-line]. [dostęp 2011-12-21].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Ficroja cyprysowata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy