Filadelfia (film)


Filadelfia (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filadelfia (Philadelphia) – amerykański film z roku 1993 w reżyserii Jonathana Demmego opowiadający o dyskryminacji chorych na AIDS.

Jest to zarazem jeden z pierwszych, jak i najważniejszych filmów poruszających problem AIDS. Doceniony przez widzów i krytykę film uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. statuetką Oscara dla Toma Hanksa – odtwórcy głównej roli, oraz dla Bruce’a Springsteena za utwór otwierający pt. „Streets of Philadelphia”.

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Andrew Beckett (Tom Hanks) pracuje w renomowanej kancerlarii prawniczej w Filadelfii. Jest szanowany i doceniany w firmie przez współpracowników jak i przełożonych. Pewnego razu przełożeni dowiadują się, że jest chory na AIDS. Przedtem jedynie najbliższa rodzina wiedziała, że żył w szczęśliwym związku z Miguelem (Antonio Banderas), a choroba jest tragiczną konsekwencją zdrady, jakiej dopuścił się w przeszłości. Pod absurdalnym pretekstem zaniedbywania obowiązków zwierzchnicy natychmiast pozbawiają podwładnego posady. Ten, rozgoryczony postępowaniem pracodawców, postanawia dochodzić swoich praw w sądzie. Jego adwokatem zostaje czarnoskóry Joe Miller (Denzel Washington). Andrew i Joe walczą o wysokie odszkodowanie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Filadelfia (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy